Zaříkávač koní

Zaříkávač koní https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6733/bmid_zarikavac-koni-SqW-6733.jpg 4 485 120

Pod modrým nebem Montany se setkávají hrdinové příběhu zraněného koně, zmrzačené dívky, ctižádostivé matky a "zaříkávače koní", člověka, který dokáže léčit divoké, neovladatelné koně. Grace je jediné dítě Annie Gravesové, šéfredaktorky prestižního newyorského časopisu, a jejího manžela, právníka Roberta. V okamžiku, kdy si dívka jednoho zimního rána vyjede na svém koni Tulákovi a srazí ji čtyřicetitunový nákladní vůz, se však životy všech členů rodiny obrátí vzhůru nohama. Dívka i kůň nehodu přežijí, ale Grace je těžce postižená a Tulák tak vážně zraněný a především traumatizovaný, že i veterinář, který mu zachránil život, lituje, že ho nezastřelil. Annie však odmítá dát zběsilého koně usmrtit, neboť cítí, že pokud by to udělala, něco by zemřelo i v její dceři. Vydává se tedy s Grace a Tulákem na zoufalou pouť přes půl Ameriky do Montany, kde žije rančer Tom Booker. Tento "zaříkávač koní" je patrně jediným člověkem, který může koně uzdravit. A tam, v kraji plném mimořádné krásy, se odehraje drama, jehož hrdinové hledají lásku, porozumění a naději... Román proslavilo stejnojmenné filmové zpracování s Robertem Redfordem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová , Romány , Příroda, zvířata

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Horse Whisperer , 2002

grimik
17.05.2023 3 z 5

Ke knize jsem se dostal kvůli čtenářské výzvě, jinak bych nejspíš nečetl. Film jsem znal, ale do přečtení knihy jsem ho neviděl. Nejde pro mne o zajímavé prostředí (farmáři, honáci dobytka). Celkově jde o hezký příběh, to asi ano, ale napsán tedy není rozhodně nikterak skvěle. Úvodní čtvrtinu knihy se autor motá v ději, který trval tak dvě hodiny. Čtenář tak dostává úplnou bídu, jen tisíce zbytečných slov. V té spleti se tak moc ztrácel popis prostředí, že jsem nebyl schopen si scénu vizualizovat a hned v této části jsem sáhl po filmu, prostě jsem si musel ke knize pouštět úryvky z filmu, abych si vůbec dokázal představit prostředí a situace v knize popisované. Pak z toho nějak vybředne a spolu s přechodem děje do rozsáhlých Montanských, podhorských pastvin se stejným způsobem rozprostře i samotná kniha a výrazně jí to pomůže. Najednou jde o pěkné čtení, ovšem bez jakéhokoliv autorského rukopisu. Možná je lecos ztraceno v překladu, ale mne zde chybí nějaká autorská individualita, něco, čím by autor vyčnívat literárně výš. Je to psáno tak, jak by to napsalo několik tisíc jiných, bezejmených autorů, takže jedinou devizou, pro níž je kniha tak vřele přijata a skvěle hodnocena je v mých očích příběh, který zřejmě nejednu čtenářku či čtenáře dojal k slzám. Pro mne samotného nevybočuje Zaříkávač koní z knižního průměru. Některé konkrétní pasáže: úvodní šedesátistránková nehoda nebo trapně psané milostné scény, mne svým nezvládnutím doslova děsily. Oproti knize je film, který už mám také shlédnutý, fakt skvělý.
Vyzdvihl bych, že ačkoliv film knihu i v detailech celkem důsledně kopíruje, konec je úplně, ale úplně jiný.

Danago
03.05.2023 4 z 5

Film jsem neviděla a po knize jsem sáhla jen kvůli výzvě. Pěkný román pro romantické duše. A milovníky koní. Příjemný oddechový příběh.

Martina157
13.04.2023 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se dostala k této bezvadné knize , pro mě s velmi nečekaným koncem.

Alexxxka
30.03.2023 5 z 5

Jedním slovem: NÁDHERA.

tittanie
27.03.2023

Kniha se mi hodila do výzvy, jinak bych ji nečetla. Vím, že je film, ale neviděla jsem ho. Nemám totiž ráda koně.
Kniha mě moc nebavila. Líbil se mi vlastně jenom popis minulosti Toma a jeho rodiny a minulost Annie a Roberta. Jinak nevím, co napsat, no dočetla jsem to...

Ivanule
02.03.2023 5 z 5

Film jsem viděla už jako malá holka, tak jsem si ho zkoukla ještě jednou, závěr filmu je jiný než v knize, ale musím říct, že v knize mi byl asi více přijatelnější i když film a jeho závěr byl také dobrý, příběh je krásný sám o sobě, malá dívka s koněm, které poté potká ne moc dobrý osud, ale je zde také ukázáno, jak se vše dá do pořádku a že člověk nesmí nikdy nad ničím lámat hůl, jak se říká, dokud do všeho dáte srdce a snažíte se, myslím,že nic není ztraceno stejně tak jsme se o tom mohli přesvědčit v této knize:)

Josh
13.01.2023 5 z 5

U této knihy nelze vynechat vzpomínku na film, kde titul neochvějně každým coulem naplňuje Robert Redford. Víceméně si vyberete postavu, které fandíte nejvíce, ale přiznám se, že i ve filmu bylo mé zaměření naděje a porozumění na to nádherné a bezmocné zvíře - koně. Zvíře nemůže říci co mu je, kdo mu pochroumal duši, natož jak z toho ven. Kouzlo příběhu je ve vztahu člověka k přírodě, zvířeti, a to ostatní je součást, která nás společenské tvory, lidi formuje. Ne nadarmo se říká „jak se chováš k přírodě, tak se budeš chovat k lidem.“

Zuknihomol
07.10.2022 5 z 5

Krásná kniha plná vzestupů i pádů, bolesti i lásky, naději a přátelství. Hlavní roli v příběhu hrají houževnatí koně, nejvíce Tulák a ještě houževnatější dospívající dívka Grace, která navzdory svému osudu a životním zkouškám dospěje bok po boku své milující, vzdorující a komplikované matky a hodného otce. Pro mě však nejdůležitější postavou příběhu je Tom Booker, zaříkávač koní a žen, který dá rodině Grace naději na lepší zítřky.... Milostný a dobrodružný příběh, který troufám si tvrdit, by měl přečíst každý.

Ráďa505
05.10.2022 4 z 5

Když jsem se pouštěla do této knihy, říkala jsem se o kolik se bude lišit závěr oproti filmu, který mám ráda. Ale takový konec by mě tedy nenapadl ani ve snu. Příběh se jinak četl dobře a Annie mi byla o maličko sympatičtější než ve filmu.

Hakate
04.09.2022 5 z 5

Krásné propojení přírody a člověka.
Příběh plný emocí, kdy jedno oko nezůstane suché.
Nádherný příběh.
Filmové zpracování mám ráda, ale kniha je v tomto případě lepší.

Iris30
10.03.2022 5 z 5

Knihu jsem si přečetla proto, protože jsem chtěla vědět, jak moc se liší od filmu.
Film miluji, stejně jako koně, a musím konstatovat, že u knihy mě naprosto odrovnal konec, takový závěr jsem nečekala.
Přesto dávám 5* protože ten příběh miluji.

Ruzaaa
13.11.2021 5 z 5

Film znám skoro nazpaměť, jsem totiž milovník koní a tak jsem ho sledovala už jako malá holka. Knihu měla babička v knihovně, ale nějak mě stále nelákalo si ji přečíst, až letošní výzva mě vybídla a nebyla jsem zklamaná. Dobře čtivý příběh mě bavil, dokonce jsem si při cestě na západ Ameriky hledala na mapě, kudy přesně jeli a zjistila jsem, že asi musím navštívit Montanu :-) Jako člověk znalý koní musím pochválit autora, že se v pasážích ohledně koní snad ani jednou nesekl. Love story ale byla určitě tou hlavní linkou, ne koňský příběh. Tomu se ke konci nedávalo tolik prostoru a bylo to takové šup šup. Konec je opravdu hodně rozdílný oproti filmu a musím říct, že se autorovi nepovedl.

rilajaan
27.10.2021 4 z 5

Smutný příběh. Konec byl pro mě neuvěřitelný, až moc přitažený za vlasy.

Jančislava
14.10.2021 5 z 5

Od knihy jsem neměla velká očekávání, vlastně jsem ani neviděla film a tak jsem byla příjemně překvapena. Kniha se čte moc hezky, krásně popsany ranč a okolí. Konec bych tedy raději jiný, ale i tak jsem moc spokojená.

intelektuálka
15.09.2021 5 z 5

Kvůli ČV jsem se ráda vrátila k této oblíbené knize - z čistého prostředí hor Montany ....

Příběh tří hlavních protagonistů - cílevědomé Annie, dospívající Grace a rančera Toma .... a samozřejmě těžce zraněného Tuláka ....

Každý z nich tu prochází svým vlastním soukromým dramatem - a v závěru každý z nich
je pozměněný ....

" Nepachti se za vnějšími úspěchy
nesetrvávej ve vnitřní prázdnotě
hledej vyrovnanost v jednotě věcí
a podvojnost zmizí sama od sebe ...."
Seng t san r. 606

Možná nyní ještě působivější čtení než před léty .... určitě doporučím.

andrea7191
13.09.2021 4 z 5

Romanťárna jako vyšitá, nebo ne.......? Ke knize jsem se dostala náhodou před lety, kdy vyšel film a protože ho všichni tak opěvovali, nedalo mi to a pustila jsem se do toho. Milostný příběh jsem si tolik neužila, protože jsem nejdříve viděla film, takže mi to sebralo efekt napětí, jak to dopadne, ale zklamaná jsem nebyla. Nicméně musím říct, že kniha opět lepší než film a tak to má být.

mcabr
09.08.2021 5 z 5

Hezký.

JancaMia
08.08.2021 4 z 5

Knihu mi mamka objednala v roce 1996 u knižního klubu, kdy vyšel film. Tehdy jsem ji zhltla během tří dnů , dodnes si ji útržkovitě pamatuji. Po přečtení této knihy jsem se začala více zajímat o zaříkavače koní jako je Monty Roberts (kniha Plachý hoch je od něj geniální) a jemu podobní.

Isew
10.07.2021 3 z 5

Popis nehody byl tááááák natahovaný, že to snad už víc natáhnout nešlo. A to natahování tam bylo velmi často. Všude. A pořád. Příliš zbytečných slov na málo skutečného děje. Snad poprvé jsem si říkala, že jsem se snad měla raději podívat na film, protože knížka mě opravdu neoslovila.

Laféeverte
22.06.2021 4 z 5

Moc se mi do téhle knihy nechtělo (ani nevím proč), ale pak jsem se opravdu začetla. Nechytila mě ani tak ta romantická linka, jako samotný příběh Grace, Tuláka a její rodiny. Jako příběh toho, jak se vypořádat s prožitým traumatem. Ať už byla Annie jaká chtěla, její postava byla super příkladem toho, jak to nevzdat a vydržet, i když to vypadá, že váš instinkt je mimo a jen jste všechno zhoršili. Robert byl za mě úžasný táta a i když se Aniie vedle něho zdála jako "špatná" matka, vůbec to tak nebylo. Prostě ta rodinná sonda mě dost bavila. Postava Toma byla super, ale zas mě spíš zajímal on jako postava a to, jak dá dohromady Grace, Tuláka a Anie. Asi jsem marná, no....nechci tím, říct, že by romantická linka příběhu byla špatná, ale nebylo to pro mě to hlavní.