Zaříkávač koní

Zaříkávač koní https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6733/bmid_zarikavac-koni-SqW-6733.jpg 4 485 120

Pod modrým nebem Montany se setkávají hrdinové příběhu zraněného koně, zmrzačené dívky, ctižádostivé matky a "zaříkávače koní", člověka, který dokáže léčit divoké, neovladatelné koně. Grace je jediné dítě Annie Gravesové, šéfredaktorky prestižního newyorského časopisu, a jejího manžela, právníka Roberta. V okamžiku, kdy si dívka jednoho zimního rána vyjede na svém koni Tulákovi a srazí ji čtyřicetitunový nákladní vůz, se však životy všech členů rodiny obrátí vzhůru nohama. Dívka i kůň nehodu přežijí, ale Grace je těžce postižená a Tulák tak vážně zraněný a především traumatizovaný, že i veterinář, který mu zachránil život, lituje, že ho nezastřelil. Annie však odmítá dát zběsilého koně usmrtit, neboť cítí, že pokud by to udělala, něco by zemřelo i v její dceři. Vydává se tedy s Grace a Tulákem na zoufalou pouť přes půl Ameriky do Montany, kde žije rančer Tom Booker. Tento "zaříkávač koní" je patrně jediným člověkem, který může koně uzdravit. A tam, v kraji plném mimořádné krásy, se odehraje drama, jehož hrdinové hledají lásku, porozumění a naději... Román proslavilo stejnojmenné filmové zpracování s Robertem Redfordem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová , Romány , Příroda, zvířata

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Horse Whisperer , 2002

pegasek
předevčírem 5 z 5

Film jsem neviděla,ale určitě ho vidět chci.byl to nádherný příběh.jen ten závěr mi trochu lámal srdce

zimka.r
07.02.2024 4 z 5

Film sem nikdy neviděla. Nejdřív mi to přišlo takové dost předvídatelné. Pak sem si říkala, že to snad ani není o holce a koni, ale o matce a začala sem být dost zvědavá, kterého a jak si vybere. A to bylo pro mne to wau překvápko

lexikon_tf
15.01.2024 5 z 5

Moc krásný a silný příběh a jsem ráda, že jsem si jej v rámci čtenářské výzvy přečetla! Film jsem neviděla, možná se na něj někdy podívám, ale tato kniha byla nádherná.

Třináctiletá Grace si jednoho zimního rána vyjede s kamarádkou na projížďku na koních. Stane se však tragická nehoda, kdy do dívek narazí neovladatelný náklaďák.

Grace se svým koněm Tulákem nehodu sice přežijí, ale vyváznou s těžkými zraněními a traumatem. Rodina odmítá koně nechat utratit, a tak začíná dlouhá pouť za záchranu koně i psychického stavu Grace.

Graceina matka, úspěšná šéfredaktorka, najde daleko v horách na ranči v Montaně člověka, který prý umí pracovat s divokými a nezvladatelnými koňmi, takzvaný zaříkávač koní. Vydávají se tedy s dcerou i koněm napříč Amerikou, aby zachránili, co zachránit půjde.

Dojemné, krásné, plné lásky i bolesti, nádherné přírody a křehkých mezilidských vztahů. Původně jsem myslela, že hlavní hrdinkou bude samozřejmě Grace a její kůň, ale tady se do popředí dostává vztah matky a pubertální dcery, která je navíc zmrzačená, traumatizovaná, obě mají strach a hledají k sobě cestu, která byla i před nehodou ne úplně bez překážek. Moc doporučuji a připravte si kapesníky!

Comp.Bear
19.12.2023 5 z 5

Miluji filmovou podobu, byla jsem zvědavá na tu knižní a musím přiznat, že jsem uchvácena stejně. Překrásné a plné emocí, jen ten konec mě překvapil. Tam se mi filmový líbil přece jen víc. Jinak ale úžasná kniha.

Imaginárium
12.12.2023 3 z 5

Trinásťročná Grace vyrazí s kamarátkou na prechádzku na koňoch, ktorá končí tragicky po zrážke s kamiónom. Grace prichádza nielen o kamarátku, ale aj o svoju nohu a jej kôň Tulák je ťažko zranený. Nič už nebude ako kedysi, všetci sa musia znova naučiť žiť a prekonať traumy, ktoré im život pripravil. Kniha odkrýva príbeh plný emócií o vplyve nehody v rodine na duševné zdravie, o budovaní vzťahu matky a dcéry, o manželoch, ktorí musia nájsť silu spoločne bojovať o záchranu vzťahu, ale taktiež o Tulákovi, ktorý všetkých spája a sám bojuje s pomocou skúseného Zaříkavače koní, ktorý mu vidí až do zničenej duše a snaží sa pomôcť nielen jemu, ale aj celej rodine.

Ak by som knihu nepotrebovala do čtenářskej výzvy, asi by som po nej nesiahla. Film som videla dávno, musela som si ho pripomenúť a zistiť, v čom sa kniha bude odlišovať. Nechápem, prečo sa pri tvorbe filmu rozhodli koniec zásadne zmeniť, vždy ma to vie strašne vytočiť. Ako vo filme, aj v knihe je nádherná príroda a cestovanie naprieč USA, kde je silný kontrast medzi kľudným životom na ranči v Montane a hektickým životom v New Yorku zameraným primárne na kariéru. Je to kniha plná hodnôt a uvedomenia sa, čo je v živote dôležité, takže aj keď tento žáner nie je moja šálka kávy, som s výberom spokojná.

SáraR.
04.12.2023 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se chystala dlouho. Vesměs jsem věděla o čem bude, ale to zpracování... Nemám slov! Celý příběh je založen na emocích. Na bolesti, ztrátě, lásce, porozumění, zradě... Všechno jsem vyloženě cítila. Jinak se to říct nedá. Krásný příběh, který chytne za srdce. Figurují tam důležitá témata, kniha má hloubku. Konec mě tedy hodně překvapil a můžu se jen domnívat, proč to dopadlo tak, jak to dopadlo. Myslím, že si ji někdy přečtu znovu a snad tam najdu další detaily, kterých jsem si zatím nevšimla.
Chystám se i na film, tak snad nezklame a třeba lépe pochopím konec, pokud bude stejný. :)

RMarkéta
23.11.2023 5 z 5

Krásný a dojemný příběh. Nejen lidé potřebují občas opravit svoji duši a musí si vzájemně pomoct. Samozřejmě jsem se nechala ke čtení knihy nalákat až po shlédnutí filmu. Kniha je mnohem hezčí než film. A ten konec.

Zuzka_Zuu
11.11.2023 5 z 5

Kniha je krásnější než film už jen kvůli veselejšímu konci i když vlastně smutnému. Příběh je celý o vztazích, jak těch mezilidských tak těmi, které mezi sebou mají lidé a zvířata. Knihu jsem si vybrala kvůli jejímu filmovému zpracování, zajímaly mě detaily a případná jiná milostná linka s jiným koncem, nějak se mi nechtěli věřit, že by se film držel knihy :) rozhodně stojí za přečtení

Ivule9
29.10.2023 4 z 5

Čteno v rámci výzvy na @databazeknih a okruhu: Kniha autora, který zemřel v roce 2022.

Nicholase Evanse jsem neznala, film neviděla, takže jsem moc nevěděla, do čeho jdu. Jedná se o naprosto poctivě, do detailu odvyprávěný, vícevrstevnatý příběh o třináctileté Grace, která si jednoho zimního rána vyjela s kamarádkou a svým koněm Tulákem a skončilo to tragicky. Sledujeme léčení Grace a zároveň nahlížíme do vztahu jejích rodičů. Tulák má za sebou ale tak obrovské trauma, není ničeho schopen, všeho se bojí a všichni se bojí jeho. Jediný, kdo by mu mohl pomoci, je "zaříkávač koní" Tom Booker, na jehož ranč se Grace i s matkou vydává i přes Tomovo prvotní odmítnutí...

Je to teda pořádná emocionální ždímačka (možná až moc) a asi ve třetí čtvrtině knihy jsem měla pocit, že to trochu sklouzává do červené knihovny. Je to přesně ta kniha, která přímo vybízí k filmovému zpracování. Já v ní vidím jako nejdůležitější sdělení, že ukazuje cestu léčení traumatu, nejen toho zvířecího, a autor navíc hezky rozpracovává vztahy všech postav a nitro Graciiny matky Annie.

Pokud Vám chybí tento okruh do výzvy, knížku můžu doporučit.

"Teď už věděl, že má v životě určitou vnitřní rovnováhu, o jakou ostatní většinu života marně usilují. Nikdy ho nenapadlo, že je to něco zvláštního. Cítil se prostě součástí určité struktury, splýval s věcmi živými i neživými, s nimiž byl spojen duchem i krví."

katpas76
26.10.2023 5 z 5

Díky čtenářské výzvě za tento zážitek. Příběh lásky mezi matkou, dcerou, koněm a dvěma muži byl vyprávěn něžně, přirozeně a přitom neobyčejně. Kniha, na kterou nezapomenu. Filmové zpracování, o němž vím, že existuje, jsem nikdy neviděla. Jsem ráda, že jsem jako první zvolila knihu. Protože krajina, lidé i jejich city a emoce byly v knize tak krásně popsány, že jsem tam téměr byla s nimi. Což by se v případě, kdy bych viděla film, nemohlo už povést.

Lexie321
24.10.2023 5 z 5

Knihu som si vybrala kvôli čitateľskej výzve, ale som rada, že som sa k nej dostala. Nádherný aj keď veľmi smutný príbeh. Skvele prerozprávaný príbeh a veľmi emotívny koniec.

maryska09
12.10.2023 4 z 5

Krásná poetická kniha o smutných věcech. Celý příběh je prostoupený láskou, k životu, k přírodě a k blízkým. Měla jsem strach ze sladkobolného závěru, ale tohle bylo nečekané. Doporučuji přečíst

18LenkA12
11.10.2023 5 z 5

Životní příběh dívky, kterea během jednoho okamžiku zanevře na celý svět a hlavně na svoji lásku k jízdě na koni. Takový smutný závěr napínavého příběhu jsem nečekala a musím říct, že mě závěr velice překvapil a dostal. Knihu můžu jen doporučit a věřím, že si ji jednou přečtu znova.

Buchtičkajani
18.09.2023 4 z 5

Kniha se mi do rukou dostala kvůli výzvě a nelituji. Moc hezký příběh, čtivý, smutný a ten konec . Film jsem neviděla, ale určitě se podívám, už jen kvůli veselejším konci.

Siwan
16.09.2023 5 z 5

Po naprosto fantastickém filmu, byla pro mě kniha zklamáním. Vlastně mi nesedlo skoro nic...samozřejmě kromě nádherně vykreslené přírody a statečnosti všech zúčastněných. Ale tohle je jeden z mála příkladů, kdy film naprosto trumfnul knihu ...a to i díky jinému konci.

vladka321
10.08.2023 5 z 5

Kniha je krásná, krásnější než film, který u mě zabodoval na celé čáře. Film s obrazem je skvělý, ale nenechá tak dokonale rozeběhnout fantazii a hlavně emoce, jako právě kniha. Dávám maximální hodnocení za maximální spokojenost.

jirina3500
02.08.2023 4 z 5

Knihu jsem si přečetla díky chválenému filmovému zpracování.Vzhledem k tomu,že jsem film neviděla a ke koním nemám příliš kladný vztah,tak mne kniha nijak zvlášť neoslnila.
Přesto obdiv k lidem,kteří se dokáží vyrovnat se zdravotním postižením a zapojit se normálně do života,zároveň i k nelehkému postavení členů rodiny,kteří třeba v dobrém úmyslu nekonají vše jak by bylo přáno.Mám na mysli Annie.

mončičák42
20.07.2023 5 z 5

Nevím, jak začít. Možná, nečekala jsem, že se tak ponořím do příběhu. Že porozumím Annie. Že mě natolik zaujme život na ranči s koňmi, ačkoli jim ani trochu nerozumím. Obdivuji Grace a všechny, kteří dokážou takto bojovat. Příběh o tragédii, ztrátě, rodinných vztazích, smíření, porozumění mezi lidmi i koňům, lásce v různých podobách, práci , přírodě, vytrvalosti, překonání sebe sama i odpuštění. Nevím, zda se mám podívat na film. Musím to ještě promyslet.

Gilnien
22.06.2023 3 z 5

Moc nechápu tak vysoké hodnocení knihy. Jako ano, je to celkem dobrý příběh, ale nijak oslnivý, ničím extra zajímavý. Napsané je to taky normálně, žádné nádherné obraty, nic. Navíc mi strašně dlouho trvalo, než jsem se začetla.

esfinge
20.06.2023 4 z 5

Krásný, oddechový a romantický příběh. Protože jsem kdysi film viděla, Tom Booker dostal tvář Roberta Redforda a úplně jsem viděla krásnou přírodu Montany.