Zapomenuté jablko

V románovém příběhu opuštěné vesnické ženy, jejíž osud se prolíná s životy jiných, zachytil autor v úsměvném pohledu životní moudrost, jež vede k pochopení lidských srdcí a k sblížení s přírodou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32776/zapomenute-jablko-32776.jpg 4.811

Une pomme oubliée (1969)

Vydáno:, Československý spisovatel

ujira

Tak zase jedna kniha, která dojme. A je s podivem, že je to kniha o obyčejné staré ženě, o jejím vztahu k lidem, kteří ji zanechají samotnou, která umí žít se samotou a která nepřestává mít ráda život. I prostý život v ústraní, v souladu s přírodou je krásný a zajímavý, paní Matylda je ,,hrdinka,,.

Koka
19.11.2017

Kniha z let, kdy zabývat se sociálněkritickými tématy nebylo chápáno jako nevhodné, čtenářsky neatraktivní. Naopak - z komorního dramatu regionálního vyznění Anglade dovedl stvořit dílo, které přetrvá.
Krásný, hluboký, nemoderní příběh jednoho 'obyčejného' těžkého, zdánlivě jednotvárného života, který byl bohatší a užitečnější, než deset monografií supermodelek. Střet starého s novým, vesnice vs. město, pokrok x tradice, spása duše i lakota, dozvuky válek i moderní doba. Vysloveně mě pobavily epizody o návštěvě kozla, faráře i soukromého detektiva - tři variace, jimiž autor ilustroval ve Francii zažitou charakteristiku obyvatel jeho rodného kraje Auvergne jako největších skrblíků a chamtivců. Příběh ženy, jejíž síla, morálka a odhodlání procházely zkouškama, jaké dnes už neznáme, a pořád zůstala ženou, matkou.
"Matylda si řekla, že mužský v domě, to není jenom chrápání, které vám v noci haraší u ucha a budí vás ze spaní; je to taky síla vedle vaší slabosti, bezpečí vedle vaší nejistoty, hlas, který odpovídá, smích, který vyvolá váš smích, a chuť k jídlu, která i vašemu chlebu dodá chuti."

MichelleS
12.09.2016

Neznámá knížka, od autora jsem zatím nic nečetla, ale dostala mě do kolen. Možná proto, jak moc mi Matylda připomínala moji milovanou babičku. Dlouho jsem nečetla příběh tak plný lidskosti - dobré i špatné.

Atuin
22.05.2015

V knize vyniká autorův vypravěčský talent. Ačkoliv je to v podstatě útlá knížká, člověk ji odlóží s pocitem jako by četl dlouhý ( nikoliv však nudný ) příběh.Z pouhých zrnek umí Jean Anglade namíchat velmi silný nápoj. Zahalí vás sněhem, sluncem, emocemi, samotou i smíchem i smutkem.Nezamlčí nic co o sobě život tak často dává vědět. A nejen v této knize a má pro to svérázný přístup.

Jean Anglade

Jean Anglade