Zapomenuté děti Habsburků

Zapomenuté děti Habsburků https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12038/bmid_zapomenute-deti-habsburku-3lQ-12038.jpg 4 14 4

V knize sledujeme osudy dona Juana de Austria, Marie Anny, Ludvíka 17., Marie Terezy a Ludvíka Salvátora.

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Melantrich

Habsburgs vergessene Kinder , 1989

VendulaB
19.02.2023 5 z 5

Výborná, čtivá a velmi zajímavá kniha o životních osudech těch příslušníků habsburského rodu, o nichž jste zřejmě nikdy ani neslyšeli. Každý životní osud by mohl vydat na samostatný román. Hezký čtenářský zážitek.

Starmoon
21.04.2022

Veľmi ma oslovil autorkin štýl a jej dôkladnosť. Ak písať popularizačné knihy o histórii, tak takto. Keďže však (ako je u mňa u podobných tituloch zvykom) som knihu nečítala chronologicky, ale od medailónov, na ktoré som sa tešila (naj)viac, ostala u mňa kniha nedočítaná. Prečo?

Príbeh „popolušky“ Márie Anny ma veľmi fascinoval a milo prekvapil (hoci som si ho matne pamätala z knihy Dcéry Márie Terézie), no potom som sa vrhla na kapitolu o deťoch Márie Antoinetty (Mária Terézia Bourbonská, Ľudovít XVII.) a tá ma tak emočne vyžmýkala, že na ďalšie som si už netrúfla. Aj to však pripisujem k autorkinmu dobru – hoci nepochybujem, že dané príbehy by sa ma silno dotkli sami osebe, rovnako nepochybujem, že k tomu vo veľkej miere prispel aj jej štýl.

Čo sa týka výčitiek predošlých komentátorov tu na DK, nezdá sa mi, že by Thea Leitner málo vysvetľovala či citovala, naopak, oproti iným jej krajanom a kolegom, ktorých preklady diel o Habsburgovcov u nás vyšli (Sigrid-Maria Größing, Friedrich Weissensteiner) sa mi zdala v tomto smere viac pedantná a menej bulvárna.

Lenka4
23.09.2018 3 z 5

Otázka je, do jaké míry autorka čerpala z dobových dokumentů a nakolik ze své fantazie. Historické souvislosti a dějinné události příliš nevysvětluje, zato se okázale vžívá do pocitů svých postav a emocionálně líčí jejich utrpení. Na historickou publikaci je to málo, jako beletrie kniha neuchvátí.

maryzka
05.05.2012 3 z 5

Kdo se zajímá o skandály Habsburku tak je to tady jak na talíři.

Habsburkové

Thea Leitner