Zapomenutá řemesla: Vyprávění o lidech a věcech

Zapomenutá řemesla: Vyprávění o lidech a věcech https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75342/bmid_zapomenuta-remesla-vypraveni-o-lide-k9Q-75342.jpg 4 14 2

Nahlédnutí do zmizelého světa platnéřů, pasířů, krumpléřů, valchářů, bradýřů, lazebníků, truplařů, kameníků, štítařů, pernikářů, horologistů, konvářů, mistrů, tovaryšů a jiných "oudů" poctivých, učinlivých a ctnostným řemesel cechovních. Kniha hovoří o různých oborech lidské rukodělné činnosti, o materiálech, o funkční a výtvarné hodnotě vyráběných předmětů, o harmonii mezi jejich účelem, tvarem, barevností a zdobností, prostě o přírodě, lidech a věcech, o tvořivé práci, která prolínala a prolíná celým životem člověka. Kapitoly: Lidé a věci. Nejen chlebem živ je člověk: Lidé pracující na púde, Pastýři, slouhové, ovčáci, Řezníci, Uzenáři, Mlynáři, Pekaři, Pernikáři, Dílo medu, brtníci, včelaři. Starosti, jak a co na sebe: Příprava příze a její zpracování, Tkalci díla rozličného, Vývoj tklacovské techniky, Tkalcovská pohádka, Vazby tkanin, Zánik tkalcovských cechú, Běliči, barvíři, mandlíři, Tkalci vlny, Soukeníci, Mykači, Krampléři, Valcháři, Česači vlny, Postřihovači, Krejčí, Krumpléři a vyšívačky, Kloboučníci a šmukýři, Ševci. Dřevěný svět: Tesaři, Sekerníci, Truhláři, Koláři. Lidé světem jedoucí a jdoucí: Formani, Vandrovní tovariši, Světem jdoucí. Hrst řemesel nakonec: Malíři a iluminátoři, Cihláři, Hodináři, Zvonaři, Konváři, Zedníci a kameníci, Lékaři, Lazebníci a holiči. Malý slovník řemesel a lidských činností, Dvakrát měř a jednou řež, Věcný rejstřík. Prémie Členské knižnice (neprodejná)... celý text

Filomena1961
Filomena1961
11.01.2023 5 z 5

Lidé byli odjakživa vynalézaví, aby si usnadnili práci. Obdivuji zručnost řemeslníků v minulosti a zaujala mě také povinnost vandru, řemeslník se tím pádem učil zpracovávat nové materiály, používat nové postupy. V závěru knihy jsou abecedně seřazená řemesla a lidské činnosti, které se donedávna vykonávaly. Text doprovází množství ilustrací pro větší přehled. Zajímavá publikace.

Ikkju
Ikkju
18.07.2016 5 z 5

Přišlo mi maličko slabší než Řemesla našich předků, ale pořád zajímavé. Krásné ilustrace, vtipné kreslené příběhy - tchán jde na hlínu, hrcne na něj břeh, POZOR SPOILER ale přežije, protože dýchal fajfkou, plus spousta zajímavostí až podivností. Básničky jsem spíš přeskakoval, zajímaly mě spíš technologie než jazyk, ale Lípo lipěnko (opilec pod stromem) si pamatuji celé!

řemesla

Autoři knihy