Zapomeňte, že jste byli lidmi

Jak snadné a pohodlné je otočit se zády k minulosti. A jak je to také nestatečné! Dá-li se to takto říci, pak tato kniha, jejíž druhé vydání vám nabízíme, je pobouřenou autorskou vzpourou proti stavu, kdy se téma nacistických koncentračních táboru vytrácí z vědomí naší společnosti a je připomínáno vždy spíš jen jednostranně a nárazově. Proto se oba zkušení autoři literatury faktu, kteří se těmito otázkami již dlouho zabývají a mají k nim i osobní vztah (jejich otcové se stali oběťmi hitlerovců a Miloslav Moulis prožil jako politický vězen za ostnatými dráty téměř pět let), rozhodli zpracovat dílo, jež by přehlednou a čtivou formou nabídlo mnohostranný obraz toho, co nacistické koncentrační tábory v dané etapě nejen německých, ale téměř celoevropských dějin představovaly. K vyjádření zvolili formu střídání faktografických kapitol s dramatickým vylíčením výjimečných osudů a událostí. Název knihy vychází z nacistického záměru, aby ti, které uvěznili a hodlali zničit, přestali být lidmi - ale platí to rovněž v opačném směru: ti, kteří se podvolili k zformování, řízení a výkonu barbarské praxe v koncentračních táborech, sami přestali být běžnými lidskými bytostmi. I z těchto důvodů je o tom třeba psát - tím spíš, že nacistické tábory smrti nebyly ve 20. století bohužel jedinými, jimiž si lidstvo zatížilo svou historii. -...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135403/zapomente-ze-jste-byli-lidmi-135403.jpg 4.746
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Epocha (ČR)

Kniha Zapomeňte, že jste byli lidmi

rencovav
22.03.2019

Velice silné čtení. A překvapivě vůbec ne kýčovité. O holocaustu už jsem toho přečetla fůru, ale tahle kniha byla dost odlišná. Vlastně totiž nebyla jen o holocaustu. Protože ač si to možná neuvědomujeme, v koncentračních táborech zemřelo také strašně moc politických vězňů. Na ty autoři publikace vzpomínají. Připomínají také osudy pohlavárů, kteří byli vypátráni v šedesátých letech a s nimiž se dodatečně konaly soudní procesy. Publikace obsahuje také asi padesát stran fotografií, které jsou opravdu strašné, ale chápu, že musely být pořízeny. Jen se bojím, že nic z toho, co kdo vypoví, napíše, vyfotí a zažije, nezabrání tomu, aby se zapomnělo a aby se podobná zvěrstva jednou někde opakovala... :/

Damato
02.11.2018

Lidstvo zapomíná....??? Proč se na školách učíme o Řecku, o filozofech tam tvořících, k čemu nám bude znalost krásného umění, když zapomínáme na dobu nedávno minulou, kdy člověk vraždil - a to zcela legálně - člověka. Kde byl tehdy Vatikán se svými zástupci, co dělal tehdy Červený kříž, pokud tedy zrovna laxně nebyl na návštěvě v uklizeném Terezíně????A hlavně, co bychom, jako lidstvo dělali teď , kdyby se někdo takový jako Adolf Hitler zase narodil? A slíbil nám prosperitu a práci a plné žaludky a blaho ....kdo z nás by za ním šel? Já vím, teď se všichni budeme dušovat, že nikdo.... ale to si odpovězme každý sám pro sebe, ve své vlastní dušičce.
Dejme tyhle knihy číst dětem již na druhém stupni základní školy. Přesvědčme je, že tohle se opravdu stalo, ať si uvědomí, jaké to muselo být, když na jedné jediné rampě se odvinul osud člověka, když ukázal jeden člověk kam jít a to třeba v noci, bez mámy, bez kamarádů, bez jídla, bez šatů....děsí nás ještě vůbec tahle nedávná historie????Tak jak je možné, že mladí lidé se zdviženou rukou hajlují a ještě se k tomu na svých sociálních profilech hrdě hlásí. A jejich dědové třeba prošli koncentráky, mučením a úděsnou smrtí z rukou těch, které teď jejich vnuci a potomci uznávají. Opravdu lidstvo nezapomíná???

Martiiiik
13.06.2018

Velmi emotivní kniha.. Člověk si neumí představit, co všichni ti lidé zažili.. :-( Krásně napsaná..

fan_tomas
25.04.2017

5* to nejde jinak. Kniha je plná zajimavých infomací. Tohle by měla být povinná četba na všech školách! Tohle by se mělo neustále připomínat. To co ty lidé zažili, to by v dnešní době málo který jedinec dal. Velká čest všem těm, co tímto museli projít.

Podpovrchem
30.04.2016

Degradace člověka, bytosti myslící a cítící, na " pouhé" dobytče. Giottův obraz Peklo je nedokonalý, netřeba fantaskních stvoření, netvory byli sami lidé.

ddcoy
04.04.2016

Velmi zajímavý počtení.

Klarinecka
17.08.2015

Výborná kniha, napsaná čtivě, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Je to místy docela děsivé čtení, občas jsem musela přestat, ale tohle by si měl přečíst každý.

Miky88
08.12.2014

Velmi dobrá kniha. Autoři popisují život v koncentračních táborech tak poutavě, že si člověk dovede představit, že tam sám je. Kniha je velmi dobře sestavená a propracovaná. Pro mě osobně tam bylo hodně věcí, o kterých jsem nikdy před tím neslyšela a bylo zajímavé se je dozvědět. Doporučuji přečíst!