Záplava z mora / Čierne Indie

Záplava z mora / Čierne Indie https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143375/l-invasion-de-la-mer-143375.jpg 3 15 4

Prvá kniha - Záplava z mora, príbeh z Tuniska. Druhá kniha - Čierne Indie, príbeh z britských uhoľných baní.

Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladé letá

L´invasion de la mer / Les Indes noires

former3980
former3980
03.02.2022 3 z 5

SEVERNÁ AFRIKA/ŠKÓTSKO. Nie je to top od Vernea, ale čítalo sa to dobre. Dokonca aj prvý príbeh Záplava z mora, ktorý viacerí kritizujú, bol zaujímavý. Hlavne sa o tom projekte reálne uvažovalo, čo som dovtedy nevedel, ale pozrel som si spätne články. Samozrejme, nemôže chýbať záporák na koni, pobyt v neznámej oblasti, boj o jedlo, nebezpečenstvo okolo. To je už typická verneovka. Takých poctivých 70 percent. / Druhému príbehu dám dokonca 80 %. Život v domčeku v bani, hlboko pod zemou, to muselo byť cool (alebo coal?) Veci, ktoré sa dejú okolo hlavných postáv vyzerajú nadprirodzene, ale odhalenie je prozaické. Fajn príbeh z neznámeho podzemia.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
24.02.2021 4 z 5

Záplava z mora- dávam 3 hviezdy. Doteraz asi najslabšia z Verneho kníh. Dlho sa nič nedialo, až ku koncu bol dej zaujímavejší. Ale z pohľadu geografie, ako vždy Jules Verne ide do detailov, to sa mu nedá uprieť.

Čierne Indie- dávam 5 hviezd. Tajomné dobrodružstvo pod zemou v temnej bani. Pridajte k tomu škótske povery, dobrý príbeh a pár skvelých postáv. Jules Verne vo svojom elemente :)

Oplak
Oplak
31.10.2020 3 z 5

Kniha od p. Verna, ktorá ma z nejakého dôvodu v detstve minula.

ZÁPLAVA Z MORA
Dejovo chudobné, najmilšími postavami mi boli Napred a Tromf. Ale zaujalo ma, ako ľudstvu stúplo sebavedomie po prekopaní Suezského prieplavu (dokončený bol r. 1869) a ako hľadalo, kde všade by mohlo pokoriť prírodu. Tak sa v tu spomínanom prípade rozmýšľalo nad zatopením časti Saharskej púšte. Čo malo, mimochodom, zabrániť lúpežným výpravám ,,zlých" Tuarégov (z pohľadu Francúzov).

ČIERNE INDIE
Oveľa lepší dej, rýchlo plynúci, zaujímavé prostredie i postavy. Jack Ryan je skvelý priateľ.
Príbeh obsahuje istú mieru naivity, ale tá je pre Verna typická a pre mňa bola hrejivá.

S knihou som strávil dva príjemné večery. Milé, odpočinkové a nostalgické čítanie.

NemmamSlov
NemmamSlov
25.02.2020 3 z 5

Ďalšia knižka obsahujúca dve kratšie novely od pána Verneho.

Prvá z nich je Záplava z mora, kde sa viac menej nič nedeje. Jednoduchý príbeh, kde sa francúzska spoločnosť snaží oživiť projekt k zatopeniu časti púšte Sahara. Samozrejme sa to nepáči veľa kočovným kmeňom, ktoré by prišli o veľký vplyv na tomto území, a hlavný odporca bol kmeň Tuaregov, ktorý sa všetkými silami snažil tomuto projektu zabrániť. Celkom zaujímavá myšlienka, a prekvapilo ma, že sa vážne o tom kedy si uvaživalo, ale ako som už spomínal príbeh bol o ničom, situáciu vyrieši nečakaná náhoda.

Naopak Čierne Indie zaujala. Najprv som si myslel, že sa Verne zameral na Ázijskú pôdu, ale pri čítaní som bol milo prekvapený, keď sa dej začal odohrávať v Škótskych uhoľných baniach. Príbeh sa točí okolo rodini Fordovcov, ktorý ostávajú žiť v podzemí uhoľných baní, a dúfajú, že sa im podarí nájsť ďaľšie ložiská uhlia, už vo vyťaženej bani Aberfoyll. Šťastie im praje a rodina nakoniec nachádza obrovské ložiská tejto vzácnej suroviny. Samozrejme prichádzajú aj ďaľšie nečakané porblémy a prekvapenia, ktorým musí táto rodina čeliť.

Kniha Záplava z mora / Čierne Indie je v