Zápisník alkoholičky

Zápisník alkoholičky https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429531/bmid_zapisnik-alkoholicky-bVu-429531.jpg 4 714 199

Poslední sklenička dnes už popáté. Kniha podle blogu, který získal cenu Magnesia Litera. Michaela Duffková je mladá matka, která se rozhodla otevřeně promluvit o své závislosti na alkoholu i o složité léčbě. Chcete vědět, proč je tak těžké přiznat si problém s pitím? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Co bylo autorce motivací k léčbě a jak vypadal první rok po ní? Všechny odpovědi přináší otevřená a přímá zpověď abstinující alkoholičky. Upřímně sdílená zkušenost o pádu doslova na dno vzbudila velký zájem veřejnosti, Michaela získala za svůj blog cenu Magnesia Litera a začala o závislosti veřejně přednášet. Dnes se věnuje svému vysněnému projektu – centru pro prevenci a léčbu závislosti na alkoholu. „Příběh Míši Duffkové je skvělým příspěvkem k destigmatizaci ženského alkoholismu a současně unikátní výpovědí o bolesti i naději.“ prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN... celý text

boeink
14.08.2021 2 z 5

Knihu jsem nedočetla. Po dvou třetinách mě to už fakt nudilo. Pořád dokola...vážně nevím, oč jsem asi přišla, když jsem knihu odložila.

Ema22
09.08.2021 2 z 5

Předem si velmi cením odvahy autorky jít s kůží na trh. Od knihy jsem však čekala víc. Zpočátku jsem se hůř orientovala v kompozici, některé události se objevily nelogicky víckrát (v blogu, v samotném textu knihy, v hodnocení blízkých). Myslela jsem si, že se Míša soustředí na svou závislost a její léčbu, půjde více do hloubky, velikou část však zabíraly potíže tatínka, nemoc a rozchod s manželem. Ani stylem vyprávění mi kniha není blízká, čtivá je, to ano, ale podle mě by jí prospělo trochu učesat.

Surikata369
04.08.2021 3 z 5

Knížka to rozhodně není špatná, ale ocenila bych, kdyby šla trochu do hloubky. Chápu asi koncept knihy - zachovat to jako zápisník, nebo blog, ale stejně bych nějaké pasáže víc rozvedla a nějaké (ty manželské krize) zase zkrátila... Pak také moc nechápu, proč se tam spoustu věcí opakuje ve formě tich příspěvků z FB. Líbí se mi rozhodně upřímnost autorky a také na konci knihy ty pohledy jiných osob. A je úžasný, že p. Duffková vyšla z anonymity, aby pomohla dalším závislým, za to obří palec nahoru. Je jen dobře, že kniha vyšla.

Mrs.Depp
27.07.2021 3 z 5

Knížka byla celkem fajn, za mě je super, že popisuje životní příběh autorky, který je velice poučný. Obzvlášť pokud člověk prožívá těžké období, aspoň vidí, že v tom není sám a že jak já vždycky říkám "každý má něco" a že všechno zlé je k něčemu dobré a vše je tak, jak má být i když bychom někdy byli radši, aby to bylo jinak, přesto v každé životní situaci najdeme poučení a jednou třeba pochopíme proč.. člověk si uvědomí, že jsou lidé, kteří jsou na tom ještě hůře a že bychom si měli užívat života a vážit si ho i když není třeba takový jaký jsme si ho vysnili. Vždy můžeme udělat mnoho pro to, abychom se tomu svému snu, ať už to znamená cokoliv zase o kus přiblížili..
NE KAŽDÝ KDO BLOUDÍ JE ZTRACEN..

Janina_G.
15.07.2021 1 z 5

Upřímně...pro mě osobně jedno velký zklamání. Čekala jsem asi víc syrovýho popisu, myslela jsem, že autorka půjde víc na dřeň. Celé mi to přišlo nemastné neslané, nedotažené. Nesedla mi forma. Knihu odkládám nedočtenou. To ale nemění nic na faktu, že autorka má u mě obrovský respekt, za to, jak chlastu dokázala nakopat zadek. Jen mi prostě nesedí způsob jejího psaní.

katy87
13.07.2021 3 z 5

Zápisník alkoholičky - a to je přesně to, čím kniha je, nic víc, nic míň. Oceňuji, že se autorka nesnaží zalíbit, předkládá čtenáři syrová fakta/pocity takové, jaké byly. Kniha potvrdila mé dosavadní předsvědčení o tom, co vede lidi k alkoholismu - existující rodinná "anamnéza" (otec také alkoholik) + problémy, nenaplněnost v osobním životě. Autorce moc fandím a obdivuji ji, v jaké formě své pocity sdílela a že se nebála vyjít z anonymity. Určitě je to téma, které je doteď tabu. K přečtení doporučuji.

Nikita65
11.07.2021 5 z 5

Knížka se moc hezky četla, klobouk dolů před autorkou, jak se zvládla zbavit závislosti a nebála se jít s kůží na trh. Když jsem četla popisované alkoholové eskapády, cítila jsem se provinile i při skleničce piva. Držím palce a chystám se přečíst pokračování.

PabloFuentes
30.06.2021 4 z 5

Líbí se mi, jak je Zápisník napsaný a jaký má přesah. Je vidět, že i z něčeho zlého může vzejít hodně dobrého. Autorce moc děkuji za odvahu, že do toho šla. Spousta lidí tady potom řeší nelogičnosti v chování hlavních aktérů, ale dle mého je hlavní problém, že z knihy víme, že byla hádka, ale už nevíme, co kdo jak podal, co kdo přesně řekl, jak co vyznělo a vlastně ani co přesně se řešilo. Víme jen, že byla hádka a problémy v manželství a během toho všeho vznikaly zajímavé projekty. Problémy, díky kterým se všichni báli, že do toho autorka opět spadne a naštěstí nespadla :) Více takových knih.

alliet
24.06.2021 3 z 5

Zaprvé oceňuji autorčinu upřímnost. Závislost je nemoc, ničí životy, vztahy, kariéry, zdraví i vlastní mysl a pohled sama na sebe. To je tu vykreslené živě, a přitom organicky, je to jako opravdu jako číst deník - nedělám si iluze, že je zde opravdu všechno, ale není to potřeba, obrázek si uděláme dobrý. Celá problematika je zde velice lidsky pojatá, stejně jako aktéři děje.

K oněm aktérům - o autorce se vesměs nedozvíme dost na to, abychom ji mohli soudit jako osobu - závislost se může dotknout téměř kohokoliv, a to je také to, co se tu nejvíc řeší (nepřekvapivě), ale mně osobně tu chybí trochu hlubší vhled do duše autorky - co má ráda, jaké má názory, jak jinak trávila svůj čas, kdo vlastně je? Možná je to tak správně, protože jediné, co může člověk odsoudit, i když by neměl, je její chování pod vlivem, a je to způsob ochrany sebe sama a zachování aspoň nějaké anonymity, což chápu.

Přes co se ale nedostanu, a za tím si stojím, je chování jejího manžela. Citové vydírání, nadávky, používání dítěte jako rukojmí, manipulace, narušování soukromí, stalkerství, pokrtytectví, zanedbávání manželky a neschopnost dospělého muže se postavit mamince a tatínkovi, neustálé změny přístupu ("chci tě zpátky", hned po tom urážky a výhružky?), fyzické násilí (očividně opakovaně?). Chci říct, já vím, že s alkoholikem je to těžké. Já chápu, že autorčino chování nebylo vždycky košer. Ale autorka není jediná, kdo by měl vyhledat odbornou pomoc, protože pan manžel je jak z příručky o poruchách osobnosti, a jejímu problému dle mého pohledu zvenčí na všechno, co je nám tu prezentováno, přispěl obrovskou měrou. Takto to na mě působí z knihy - co já vím, jak to vážně bylo, ale nemůžu snad být jediná, koho to fakt zarazilo. Jednat s agresivním alkoholikem po dobrým dost dobře nejde, na druhou stranu - jestli se chlap "nechá vyprovokovat" k tomu uhodit ženu, i když opilou, sprostou a jinak agresivní, není pro něho slušný výraz. Samozřejmě, ano, autorka ho také neměla fyzicky napadat, to nezpochybňuji, je to nepřijatelné - jen chci podotknout, že vracet násilí (nebo ho spíš začít - v několika případech je zmíněno, že dostala facku nejspíš jen proto, že ho urazila, což absolutně není důvod někoho být, tím spíš ne ženu, tím spíš ne pod vlivem) absolutně není řešení, jen víc traumat pro oba. Za svoje reakce na chování druhých si každý neseme zodpovědnost sám. Když pominu tohle, pořád je tu všechno to manipulativní narcistní chování, které pro mě vyvrcholilo v jeho části knihy, kde si stěžuje, co si to klinika dovoluje, že dává jeho ženě podepsat mlčenlivost a dostatečně s ním nekomunikuje, ale ke svým chybám a jeho jednání se vlastně nevyjadřuje.

Celkově mě popis jejich manželství neuvěřitelně vyčerpával. Stránky a stránky krize, smutku, zoufalství, nejistoty, a naprosto nepřijatelného chování obou stran. Já vím, že se pořád mluví o tom, jak se dnes vztahy nahrazují, nenapravují, ale možná je to spíš tím, že dneska se lidi už tolik nebojí stigmatu a když jsou dlouhodobě (tady mluvíme o řádu LET) nešťastní a mají tu možnost, dokáží odejít. Neznám nikoho (včetně sebe), komu by prospělo, že spolu rodiče zůstávají jen kvůli němu, případně si jako náplast pořídí další dítě (z toho jsem popravdě trochu v šoku). No, můj život to není, ale rozhodnutí se zase vrátit k sobě mě docela překvapilo. Každopádně přeji manželům Duffkovým jenom to nejlepší, paní Michaela si po tom všem zaslouží být šťastná.

Nemůžu nezmínit pár gramatických chyb - chápu to u úryvků z blogu, ale nechce se mi to akceptovat v "knižní" části, která jistě prošla editem. Není to pro mě překážka v tom si knížku užít, to vůbec, ani toho nebylo dost na to, aby mě to rušilo, jen jsem si toho všimla.

Hodně soucítím s příběhem paní Michaely a obdivuji ji. V tolika situacích by byl relaps pochopitelný, ale nevzdala to, za to klobouček. Čtení mě přimělo trochu přehodnotit vlastní vztah k alkoholu, respektive k jeho úloze v nejenom mém životě - neměl by to být únik, to je dost šikmá plocha. Věřím, že tato kniha může spoustě lidí pomoct, ať už protože jim dodá naději, že se to dá zvládnout, ubezpečí je, že v tom nejsou sami, nebo jim pomůže uvědomit si, že některé věci už jsou za hranou a je vhodné začít s nimi něco dělat.

Těším se na Zápisník abstinentky!

knihomol1985
07.06.2021 4 z 5

Pár postřehů z knihy:
1. Překvapilo mě, že manžel na dovolený objedná víno od domácího?!
2. Po návratu z detoxu - doma láhve od alkoholu !?
3. Manželovo vyhrožování přes dceru !?
4.Manžel si odjede s dcerou do Chorvatska!?
5. Poprosí Jiřího na odvoz na Bulovku a pak : Neměla jsem na něj vůbec náladu a najednou zas jen manžel - chudák Jiří!
6. Manžela opustí, ten si najde novou přítelkyni a najednou je problém ? Žárlivost !? Díky tomu rozpad vztahu s novou přítelkyní ?
Moje recenze: Autorka má můj obdiv jít takto na venek a že zvládla ustát závislost na alkoholu, ale jako postavu v knížce je mi silně nesympatická. Taky nechápu jak se mohla starat o dcerku v takovémto stavu.

RoseJP
24.05.2021 3 z 5

První část knihy mě dostala - osobně se zabývám závislostí již delší dobu a klobouk dolů, že autorka řekla vše veřejně - myslím, že to i mnohým otevře oči, že být závislý není jenom chyba dotyčného, ale že to znamená, že dotyčný je svým způsobem nemocný. Za mě naprosto super a čtivé.
Ve zbylých částech už jsem se místy trochu nudila. Některé pasáže byly zdlouhavé. Obdivuji autorku, že zvládla stacionář - opravdu to není lehké.

Marta13
23.05.2021 5 z 5

Alkohol není problémem pouze této ženy …. Jen tak dál. Držím palce!!

Andrea81
23.05.2021 5 z 5

Jít takto s kůží na trh, to chce velikou odvahu, klobouk dolů. Míšo držím pěsti, jak v životě osobním, pracovním, tak hlavně v tom abstinenčním. Děkuji.

stanza
16.05.2021 3 z 5

Oceňuji odvahu zveřejnit tuto unikátní zpověď a držím pěsti.

marketa0224
07.05.2021

Kniha mě neskutečně vtáhla do děje. A kromě démonu alkoholu i dala zamyšlení nad manželským vztahem a komunikaci v něm.

Ophelie
06.05.2021 4 z 5

Přečteno na jeden zátah, začetla jsem se a musela to dočíst. Obdivuji autorku, že boj s démonem alkoholem zvládla a že se rozhodla takto vyjít s kůží na trh, aby svým příběhem pomohla jiným lidem.

Stoklaska
05.05.2021 4 z 5

Oceňuji autorku za odvahu jít s kůží na trh. Velice autenticky popisuje vztah alkoholika k jeho droze. Anebo spíš alkoholičky. Pijící ženy jsou společností stigmatizovány mnohem více než muži. Proto je pro ně přiznání problému a zahájení léčby často náročnější než pro muže. Kniha je určitě hodně důležitá jak pro lidi, kteří mají problém s alkoholem, tak i pro jejich nejbližší. Dozví se, že v tom nejsou sami.

werick
02.05.2021 5 z 5

Za mě určitě dobře napsaná knížka, obdivuji autorku za otevřenost a detailně popsání svého příběhu. Určitě to mnohým pomůže v boji se závislosti.

petunkav
29.04.2021 4 z 5

Po knize jsem sáhla po té, co jsem si Míši tak nějak všimla v médiích.
Její příběh je skutečný. Potkat tato situace může opravdu každého. A je opravdu skvělé, jak situaci Míša nakonec zvládla.
A tak jako někde řekla: nejsem spisovatelka, jsem autorka. Přesně takto kniha vyznívá.
Prostě jednoduše sepsané pocity, stavy a situace jednotlivých dní a období.
Žádný velký román to být neměl, takže určitě splnil úkol, pro který byla kniha napsaná.
Za mě dobré čtení o daném tématu.
A určitě - smekám....

Knižní střípky
28.04.2021 4 z 5

Poslech audioknihy

Obdivuji autorku, že dokázala o tomto hovořit naprosto upřímně, smekám před ní, rozhodně to nemohlo být jednoduché. Ale je moc dobře, že k tomu našla odvahu a podělila se s námi o svůj příběh. Téma ženského alkoholismu je u nás tabu a přitom je to velice palčivý problém. Audiokniha byla naprosto skvěle namluvená, místy jsem měla až husí kůži, protože jsem věděla, že se jedná o skutečný příběh a ne nic vymyšleného. Příběh mě vtáhnul od prvních minut, poslouchala jsem se zatajeným dechem, bylo to velice smutné vyprávění. Doufám, že bude namluveno i pokračování, Zápisník abstinentky, protože jsem moc zvědavá, jak se Míši a jejím blízkým vede.

ženy rodinné vztahy alkoholismus závislosti podle skutečných událostí Magnesia Litera

Michaela Duffková
česká, 1992