Zápisky válečné tlumočnice

Zápisky válečné tlumočnice https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113089/bmid_zapisky-valecne-tlumocnice-Puy-113089.jpg 4 10 4

Autorka působila za druhé světové války jako tlumočnice jedné z obávaných sovětských jednotek SMERŠ. S ní putuje až do Vůdcova bunkru a stává se hlavním aktérem historie kolem pitvy ostatků Hitlera a jeho ženy. Právě ona odkrývá světu, jak to bylo se vznikem mýtů o Hitlerově přežití a jakou roli v této kauze sehrál Stalin. Napjatým berlínským událostem však předchází dlouhá, čtyři roky trvající cesta Ruskem, Polskem a Německem. Rževská slučuje přímou osobní zkušenost s odstupem, který pramení jak z její specifické pozice překladatelky, která se snaží lidsky porozumět aktérům z obou stran konfliktu, tak z jejího pacifistického přesvědčení. Výsledkem je obraz, který je pravým opakem černobílého vidění.... celý text

Gural
Gural
21.02.2021 4 z 5

První polovina knihy líčí válečné tažení ze Sovětského svazu přes Polsko do Německa, kterého se autorka jako překladatelka z němčiny sama účastnila. Druhá polovina kniha je shodná (až na pár detailů) s filmem Untergang - Pád třetí říše. Akorát, že v tom filmu je velké množství postav a dějů vměstnáno do krátkého časového úseku, že ne vše jsem pobral. Takto má čtenář možnost si poslední dny a hodiny Třetí říše pomalu, postupně vyložit událost za událostí, jak byly zrekonstruovány z výpovědí přeživších, kteří bunkr pod říšským kancléřstvím obývali a jak si na ně vzpomíná samotná autorka, která byla osobně přítomna hledání Hitlerových ostatků. Kniha má velkou vypovídající hodnotu, protože jsou v ní zachyceny autentické vzpomínky přímého účastníka těchto historických událostí doplněné citacemi z deníků Goebbelse a Bormanna, jakož i z protokolů o výsleších zajatých nacistů. Jelikož kniha je vydána poměrně nedávno, není v ní ani sovětská propaganda. Každému, koho problematika 2. sv. války vřele doporučuji.

Dominika1201
Dominika1201
30.05.2018

Prosím každého, kto túto knihu čítal, alebo ju má, alebo vie kde sa dá zohnať , aby ma kontaktoval. Veľmi túto knihu zháňam, ak ju má niekto na predaj prosím ozvite sa. Ďakujem

CharlieBrown
CharlieBrown
01.08.2017 5 z 5

Velice dobrá kniha uvádějící skutečnosti, které objasnily mnoho dohadů a mýtů ohledně smrti Hitlera.

superrodina
superrodina
15.03.2012 5 z 5

Naprosto úchvatná kniha!!!! Musím si ji přečíst ještě několikrát, tohle je přesně moje krevní skupina!

druhá světová válka (1939–1945) východní fronta (2. světová válka)

Jelena Rževská (p)
ruská, 1919 - 2017
2012  74%Zápisky válečné tlumočnice
1967  87%Poslední akce
1955  80%Zvláštní úkol
1964  0%Čtyři z jižního města
1968  80%Hitlerov koniec bez mýtu

Kniha Zápisky válečné tlumočnice je v