Zápisky starého prasáka

Zápisky starého prasáka https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22971/bmid_zapisky-stareho-prasaka-3aH-22971.jpg 4 470 45

Sex, alkohol, filozofie i politika ve formálně i obsahově svérázném podání kontroverzního spisovatele. Kniha vznikla ze sloupků, které autor psal koncem šedesátých let 20. století pro jisté „hipísácké“ noviny (jeden ze sloupků byl na svou dobu natolik sexuálně odvážný, že jeho „zásluhou“ noviny zanikly). Bukowski se věnuje bez ladu a skladu všemožným tématům, nadčasovým i silně dobovým, přičemž všechny nazírá svým promyšleně rebelantským a bohémským pohledem. Šokuje prvoplánovou obhroublostí, zjednodušujícími soudy a pohrdáním obecně vžitými estetickými normami. Částečně je z jeho textů cítit pracně budovaná póza „interesantního vyvrhele“, na druhé straně nelze nevnímat autentičnost, patrnou zejména u těchto jeho raných prací, vyvěrající z podstaty jeho v jádru zoufale nekonformního života.... celý text

Literatura světová

Vydáno: , Argo

Notes of a Dirty Old Man , 1969

Witta
25.06.2018 2 z 5

Celkově nevyvážený, vyjímečně jsem měl problém to dočíst..

Nomia
23.02.2018 4 z 5

Bukowského miluju, ale rozhodně není pro každého. Píše hrubě, dost syrově, pohrdavě, někdy i naštvaně, často píše i o prasárnách a podivnostech, ale taky i obyčejném životě a příhodách.

Dokáže si dělat srandu ze všeho a ze vše, málo co bere vážně. Je to takové to, co na srdci, to na jazyku. Vyžívá se v kritizování a často vším pohrdá. Ale jeho hlášky jsou naprostý top!

Je to ten typ autora, kterého prostě buď k smrti milujete, nebo si myslíte, že je to úchylný debil, co píše brak. A zrovna Zápisky starého prasáka jsou skvělý výběr -šílené, prasácké, ale velmi dobré.

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”

Merrie
28.01.2018

Knihu člověk, buď má rád, nebo jí nesnaší a na autora změní úplně názor. Mě kniha neoslovila, tím pádem ani autor.

bertrand
18.12.2017 odpad!

Nuda, bohužel už jenom stereotyp a nuda.

Plážovýbarman
19.08.2017 4 z 5

Buckowski se snad ani nedá popisovat, jeho způsob psaní člověk buď miluje nebo nesnáší. Spousta příběhů které ale nejsou pro slabé natury.

Lazy
14.02.2017

Tuto knihu jsem dostal na narozeniny. Tím bych mohl skončit, ale nečetl jsem jí poprvé a nejspíš ani naposledy. Trošku jsem měl obavy z překladu, již delší dobu zpátky jsem zfoukl vše, co jsem od něj našel. Asi nejvíce mě to chytlo cca uprostřed knihy. bukowski už je kurva klasik.

Jack.Bledsoe
12.08.2016 5 z 5

Když mám v hlavě přetlak a zdá se, že mi každou chvíli musí vybuchnout, pošlu dovnitř Bukowskiho, aby to tam trochu srovnal:))

Pro mě jde o další z mistrových knih, kterou můžu číst kdykoliv, kdekoliv, v jakémkoliv stavu a ona mě vždycky osvěží svým tempem a přímočarostí.

Zajímavost: Fandové zde najdou základ k románu Faktótum, v němž se některé z těchto sloupků/povídek později objevují.

martinka_d
18.07.2016 2 z 5

Nemohu si pomoct, ale tato kniha mě vůbec nenadchla, a je to vůbec první kniha, kterou jsem nedočetla. Jedná se o soubor jakých si povídek či co, které na sebe nijak nenavazují...každopádně dám bukowskému ještě jednu šanci s jinou knihou :-)

koci.utd
01.02.2016 4 z 5

Sex, drogy a rock'n'roll... mě Bukowski baví :)

CatherinManson
23.11.2015

Řeknu to takhle: Bukowski se s tím prostě nesere. :D

lisbeth23
17.09.2015 4 z 5

na Bukowskeho si musí každý utvoriť svoj vlastný názor...ale za mňa pohoďácká kniha

bluemoon_
16.08.2015 4 z 5

Pro fanoušky Bukowského. Nic pro slabé povahy. But I Like It.

tlllk
10.04.2015 3 z 5

literárny úlet, bez ladu a skladu , geronto-sex, chľast, ďalši skoro sex, dostihy, .... po cca 60 str. sa mi to objedlo, po dlhom čase kniha ktorú som nedočítal

Monika_cz
24.08.2014 5 z 5

Moje první kniha od Bukowského a jsem nadšená. Byla jsem nadšená z přeletů, z různorodosti témat a hlavně z jeho osobních postřehů na svět, život, politiku a mnoho dalšího. Syrově, neupraveně a velmi hovorově napsané sloupky donutí k zamyšlení.

Blekí
17.11.2013

Někde jsem četla, že Bukowskiho buď milujete nebo nenávidíte. To nevím, já myslím, že pro něj jen nemám pochopení. Myšlenky v těch fejetonech jsou, o tom žádná. Pouze mi jako spisovatel nesednul.
Pro jednou se zdržím hodnocení. Ta kniha rozhodně špatná není.

MissBlack
29.08.2013 5 z 5

Jelikož moje první kniha od Bukowského byla "Další zápisky starého prasáka", které nadchly, byly na seznamu i další knihy. Pravda je, že postupuju jaksi od nejnovější zpět, ale nevadí mi to. Ovšem myslela jsem si, že po "Dalších zápiscích..." mě už asi nic nepřekvapí, ale tohle bylo mnohem drsnější, než "Další zápisky...". A taky nechutnější. Kolikrát text doprovázel i znechucený výraz, hlavně teda ke konci, kdy "jeho kámoš" vydloubl mrtvole oči a spolkl je.
I přesto všechno jsem se bavila, zasmála se a přemýšlela o pocitech a životě, tématech, které v mnoha povídkách probírá. To, že se zamyslíte, že opravdu čtete věci tak, jak v životě bývají, bez pozlátek a tak, je pro něj skoro až charakteristické, řekla bych. Spousta knih je jednoduchých, k odpočinku, moc o tom nepřemýšlíte. A ne že by byl Bukowski nějak extra složitý ke čtení, ale je...přímý, opravdový.

imubi
10.08.2013 5 z 5

Líbí se mi, jak Bukowski nazývá věci pravými jmény a nebere si servítky. Skvěle jsem se bavila. :)

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Jedna z prvých kníh, ktorá mi priblížila tvorbu ojedinelého, excentrického a poriadne provokatívneho Charlesa Bukowského. Poviedky a fejtóny sú písané štýlom, ktorý jasne poukazuje na to, že autor zvysoka kašle na nejaké zásady.

smetyl
26.05.2013 5 z 5

Neuvěřitelnej nářez. Bukowskiho falešná autobiografie složená z mozaiky těch nejsyrovějších, nejsprostších a nejhrubších povídek všeho druhu má svoje kouzlo. Ve většině povídek jsme si nalezl nějaké skryté moudro. Popostrčení k nějakému zamyšlení se. Třeba nad tím jaký má smysl život a jaký má smysl neustálý sexuální život. Líbil se mi ten chladný přístup. V jedné povídce je zavražděn člověk a Bukowskiho alter ego to nebere nijak vážně. Má svojí chladnou hlavu. Jak popsal v úplně poslední povídce. Nad touhle knížkou jsem strávil měsíc života, četl jsem ji různě ve vlaku v autobusu nebo ve škole. Rozhodně to nebyla ztráta času. Všechny povídky (až na dvě kde Buk sypal názory na válku apod.) mě pobavily nebo jsme se nad nimi pousmál.

kazecha
20.04.2013

Můj druhý pokus přečíst si něco od Charlese Bukowskiho ... marná to snaha ... Bukowski MĚ prostě NEoslovil.

revoluce

Charles Bukowski
americká, 1920 - 1994
1995  86%Šunkový nářez
2013  78%Všechny řitě světa i ta má
1996  84%Poštovní úřad
2006  80%Příběhy obyčejného šílenství
2005  83%Zápisky starého prasáka

Kniha Zápisky starého prasáka je v