Zápisky odstřelovače

Zápisky odstřelovače https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138081/bmid_zapisky-odstrelovace-CJi-138081.jpg 4 248 60

Když Vasilij Zajcev dorazil v říjnu roku 1942 do Stalingradu, průměrná životnost sovětského vojáka zde nepřekračovala 24 hodin. Tato statistika se však v průběhu bitvy postupně zlepšovala, mimo jiné i zásluhou skupinky odhodlaných odstřelovačů – a Vasilij Zajcev se měl stát nejlepším z nich. Zároveň také patřil k těm šťastnějším, kteří u Stalingradu bojovali a boj přežili, aby mohli svůj příběh vyprávět. V prvních 10 dnech zabil 40 německých vojáků a jeho celkové skóre se zastavilo na čísle ne menším než 225. Taktika, kterou za svoji kariéru vypracoval, se dodnes studuje na odstřelovačských školách po celém světě. Zajcev poskytuje čtenáři jedinečný pohled do tváře války – tváře plné hrůzné brutality a zoufalství vojáků obou stran, tváře doložené děsivou statistikou mrtvých a raněných. Jeho Zápisky jsou považovány za nejlepší záznam o stalingradské bitvě z pera přímého účastníka bojů a představují klasické dílo válečné literatury.... celý text

Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

За Волгой земли для нас не было. Записки снайпера (Za Volgoj zemli dlja nas ne bylo. Zapiski snajpera) , 1971

raffi
27.09.2016 5 z 5

Na to, že bol Zajcev vojak a lovec, nie je kniha vôbec špatná. Čo sa tu v komentároch autorovi vyčíta ako propaganda, by som si netrúfla napísať. Verím tomu, že keby ešte žil, stále by bol komsomolec - to už nie je iba presvedčenie, to je viera.
Po prečítaní rôznych beletrizovaných kníh s tématikou 2.sv.vojny (Zlodějka knih, Jsou světla, která nevidíme...), musím túto knihu hodnotiť vysoko. Surová realita života v zákopoch a v čele frontových línií nám ukazujú, že to je skutočná vojna. A že vlastenectvo je niečo iné, než potreba si raz za rok vyzdobiť auto vlajočkami a návlekmi na spätné zrkadlá.

Kulhavá
27.09.2016 4 z 5

Výborná čtivá kniha, pomohla mi nahlédnout do uvažování a vidění války z pohledu obránců.

Azmodan
25.09.2016 5 z 5

Při čtení knihy "Na mušce lovce" se mi hlavou honily ty nejkrutější podoby války. Smrt, utrpení, strádání, krutost a brutalita, boj o život.

Při čtení knihy "Zápisky odstřelovače" jsem měl často pocit, že válka je něco úžasného. Z kluků dělá muže a muži pak mohou bránit svou vlast, své matky, otce a děti. Vše to připomínalo počítačovou hru Call of Duty...

Nechci ale tuto knihu hanit, protože když si odmyslím budovatelská hesla musím přiznat, že své kvality má! Člověku, kterého druhá světová válka, Stalingrad, východní fronta a téma odstřelování zajímá přinese spoustu zajímavých informací.

martin5337
11.09.2016 3 z 5

Kapitán Zajcev byl určitě lepším odstřelovačem než spisovatelem. Sovětská propaganda a nepřesné (místy komícké a závadějící) vojenské termíny a fakta toto jinak čtivé dílko devalvují.

PJurista
01.09.2016 5 z 5

Zajcev vse pise skoro romanticky. Ale o to vic s nim ctenar dokaze ucitit hrozbu valky.

Peleus
29.07.2016 4 z 5

Jsem fascinován, s jakou pokorou líčí autor svoje působení ve druhé světové válce. Ano, nenáviděl nepřítele, neboť byl svědkem chování nacistů na půdě jeho země. Ale nenáviděl ho jen do doby, než byl poražen. Ve výsledku chtěl mír pro všechny.

Na tomto případě je vidět, že sovětskou armádu nejde vnímat tak homogenně jako armády jiných spojenců. Byla plná kontrastů. Na jedné straně lidé jako V.Zajcev, na jiné ti, kteří se chovali naprosto dobytkovsky na dobytých/osvobozených územích, jejichž zločiny jsou promíjeny jen z toho důvodu, že vítěze nesoudí.

RudýOnkel
15.07.2016 5 z 5

Čtěna jedním dechem a těšil jsem se na ni, alespoň teď už vím pravdu o tom všem kolem něj a ne jenom podle filmu Nepřítel před branami :)

Hun
09.03.2016

Žádný německý odstřelovač König nikdy nežil (jak píše Belbo), nicméně pokud vím, tím esem, které Zajcev zabil, byl Heinz Thorwald, velitel odstřelovačské školy v Zossenu.

alnahu
08.03.2016 4 z 5

Velmi zajímavě a dobře popsané vzpomínky Vasilije Zajceva .Od dětství ,kdy z něj jeho děda udělal zkušeného lovce až po po dobu ,kdy nastoupil ,jako dobrovolník do války.Své dovednosti využil ,jako odstřelovač ve stalingradském pekle.Moc pěkně a čtivě napsaná kniha, jeho vzpomínky, pohltí každého čtenáře.Též film "Nepřítel před branami" , byl výborný.

tarasnica
16.01.2016 4 z 5

Hezky napsané, někdy záživné více a někdy zase méně. Kniha za přečtení určitě stojí.

fanda4734
23.12.2015

Velice skvělá knížka a moc dobře se čte.Přečetl jsem rychle a s obrovským zaujetím.Takřka jsem se nemohl utrhnout od čtení...byl jsem vtažen do děje a sžil se s postavou.Parádně zpracované...Vasilij popisuje taktiky odstřelovačů, pár svých akcí a také vysvětluje co je důležité pro to být úspěšný.Kniha zachycuje hrůzy války a každodenní život odstřelovačů a jiných vojáků.Opravdu doporučuji...parádní.Za mě 10 z 10 !!!!

SMITH
13.11.2015 5 z 5

Opisne podanie života najslávnejšieho sovietskeho odstreľovača 2sv vojny . Samozrejme človek musí brať do úvahy dobu kedy bola kniha (teda zápisky) písaná a publikovaná .

Bob34
20.09.2015 5 z 5

Moc pěkné čtení a zároven taková příručka pro odstřelovače.

Belbo
29.08.2015 2 z 5

Jak to jen napsat? Německé snajpr eso major König nikdy nežil... Tož asi tak o věrohodnosti a důvěryhodnosti chlapce z Uralu... Pěkné čtení na večer.

PatrikDi
08.06.2015 5 z 5

Sovětský odstřelovač, V. G. Zajcev byl opravdu hrdininou své země, ve své knize líčí strastiplné zážitky na levém břehu Volhy, v městě Stalingradu. Byl to vzdělaný a inteligentní muž, který věděl o svých schopnostech a náležitě je uměl využít. Vyrůstal na Uralu a v Eleninsku na Čeljabinsku, vykonával profesi účetního a před narukování na frontu sloužil jako námořník ve Vladivostoku. Co si velmi vážím na Zajcovi, že uměl být vynikajícím učitelem a založil odstřelovačskou školu, kde vycvičil další vynikající vojáky jako byl Kulokov, Mozorov, Šajkin aj. Utkal se s legendárním německým odstřelovačem majorem Koningsem, jehož zabil díky své rozvaze a trpělivosti. Souhlasím s uživatelem běžící vlk, jen málokdo si umí představit hrůzu války, nepochopím německé velitele, kteří při posledním dechu nechali střílet do svých mužů, když se vzdávali, tehdy se stal Zajcovi úraz očí, ze kterého jej lékaři vyléčili. Kniha se čte velmi dobře, je to pocta číst takové dílo.

RunningWolf
25.11.2014 5 z 5

Velice zajímavá,poutavá a hlavně nijak idealizovaná fakta od autora který si toho ve Stalingradu opravdu hodně zažil a dokázal o tom napsat velice dobrou knihu.(Tím oponuji ,,Dera,, protože tohle zpracování přidává té knize a faktech v ní na autentičnosti a já jako čtenář jsem němel problém se s dějem zžít) Člověk se toho hodně doví jak o Zajcevovi,tak i hodně o způsobu boje odstřelovačů v tehdejší bitvě.Nejvíce mě potěšilo že si autor ač jako ,,komunista,, nevylévá svě kom. myšlení na čtenářích a v knize působí jako ,,obyč,, vlastenec který se nebojí položit život za vlast a nepřítele vidí jako nepřítele a né jako ,,ZLO,, To že nebyl ochotný střílet zdravotníky,raněné a všelijak omezené protivníky mu ode mě přidává plus.Kdyby byli všichni rusové v těchto morálních dilematech obratní jako Zajcev a také tak skromní co se zásluh v boji týče (Nic proti Rusům) Těším se na knihu s pohledem z druhé strany Na mušce lovce

Dera
24.11.2014 3 z 5

Mám z této knihy rozpačité pocity. Námět perfektní, ale kniha si určitě zasloužila lepší zpracování. Působí to na mě jako reportáž. je to trochu povrchní a roztržité.

Freedee
18.09.2014 4 z 5

Kniha podobná knize "Na mušce lovce", ale víc jsem se dokázal dostat do děje a sžít s postavou.

Kindle82
22.12.2013

I když nemám v oblibě válečnou literaturu, tak tuhle knížku jsem přečetl docela rychle a opravdu je poutavé a silné čtení. Doporučuji.

Radůz
08.10.2013 4 z 5

Kniha přečtená za chvíli. Zajcev ve svých zápiscích nejen popisuje taktiky odstřelovačů a jejich výcvik, ale také zachycuje hrůzy války, beznaděj a zoufalství všech zúčastněných v bitvě u Stalingradu.