Zápisky mladého lékaře

Zápisky mladého lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22979/bmid_zapisky-mladeho-lekare-gT4-22979.png 4 490 120

Autobiograficky laděné povídky o počátcích praxe mladého začínajícího lékaře v zapadlé vesnické nemocnici na počátku 20. století. Příběhy vznikaly na základě deníkových záznamů mladého autora, který vystudoval medicínu a podobnou praxi absolvoval. Vzdálenost od veškerého kulturního dění, osamělost, nedostatečné zdravotnické vybavení, nevzdělanost, tmářství a konečně i pracovní vyčerpanost do značné míry přispěly k duševnímu i profesionálnímu zrání tohoto ruského spisovatele.... celý text

Literatura světová Povídky Biografie a memoáry
Vydáno: , Práce

Записки юного врача [zapisky junovo vrača] , 1926

PepkazDepka
01.02.2023 3 z 5

Seriál som videla pred cca troma rokmi, chcela som si prečítať aj knihu. Bola iná ako seriál, nie všetky dejové linky boli aj v knihe. Ako jednohubka fajn, neurazí, nenadchne.

Set123
04.12.2022

(SPOILER) Michail Bulgakov byl velký spisovatel. Jeho Mistr a Markétka patří k tomu nejlepšímu co jsem vůbec četl. Ten román pro mne není v ničem horší, než Bratři Karamazovi od Dostojevského, nebo Idiot od téhož autora. Bulgakov zkrátka měl veliký literární talent, natvrdo protkaný krásným sarkasmem, jemným, cynickým. Následují drobné spoilery, nikoliv snad příběhové, spíše ornamentální.

Zápisky jsou toho jemného cynismu důkazem. Stačí si prohlédnout názvy kapitol. „Ručník s kohoutem“ odkazuje na dar lékaři po provedení těžké amputace, „Křest obratem“ na mimořádně nebezpečný porod, „Stříbrné hrdlo“ se netýká zpěvu, ale na záškrt a například takový „Hvězdný roj“ na syfilidu. Obsah povídek je mimořádně naturalistický, o jednotlivých scénách se dovídáte snad více než byste chtěli. Proto vás každou chvíli bude bolet něco jiného, bolelo mě břicho (když neustále doktor dumal nad kýlou), krk (když byl krk řezán), oko, zuby… Bože, ty zuby, to byl hnus. A přes to… přes to všechno autor rozhodně není naturalista! Používá mimořádně citlivý jazyk, který obsahuje nádherné metafory, jemné obraty, atmosfericky barevný portrét chladu a temnoty, kvílející meluzíny chladného Ruska. Po přečtení tohoto famózního textu se člověk těm Rusům vlastně ani nemůže divit, že se furt snaží dostat alespoň trošku na Jih, vhledem k tomu, že jejich historické vojenské úspěchy se většinou poněkud trapně soustředily na Sibiř. Vůbec si povšimněte, jak významným motivem je temnota, noc, chlad. Je zdůrazněnější než v jakémkoliv jiném ruském textu co jsem posud četl. Moc zajímavé

Zkrátka, je to moc pěkné. A dost mě to utvrdilo v názoru, že bych lékaře dělat nemohl, to by mi zkrátka nešlo. A to ani dnes, natož pak v desátých letech minulého století v Rusku.

KadetJaina
17.06.2022 5 z 5

Ještě před čtením jsem viděla seriál na motivy této knihy s Danielem Redcliffem v hlavní roli, takže jsem si ho představovala celou dobu (i když seriál spojuje osoby obou doktorů z tého knihy v jednu). Samotná kniha mě bavila svým naturalismem, historkami z lékařského prostředí a někdy černým humorem. Zoufalství, které prožívá mladý, začínající lékař, kterého hodí do vody se slovy "plav" je téměř hmatatelné.
Četla jsem slovenský překlad.

MollyCornelia
11.06.2022 4 z 5

4*/5*
Velmi zajímavá kniha. Vzhledem k tomu, že mám v rodině 3 lékaře, mě příběh docela oslovil. Podobné tituly moc nejvyhledávám, čtu hlavně young adult fantasy, ale přečíst si jednou za čas starší klasiku z lékařského prostředí není na škodu.
Styl psaní je poměrně jednoduchý, což mě příjemně překvapilo. Kniha se četla v podstatě sama, za jedno odpoledne a hodinu dneška je pryč. Co se týče příběhu, mám díky rodině slušnou představu o vzhledu dnešního českého zdravotnictví, takže jsem koukala s očima dokořán, že doktor bez dohledu zkušenějších lékařů s minimální praxí rodí komplikované porody, provádí gynekologická vyšetření, zabývá se rakovinou, operuje se značnou dávkou improvizace a hlavně všem píchá injekce kafru. Jak koukám, v Rusku na vesnici to byla ještě před sto lety docela bída, a kdoví, jak to tam vypadá teď. Díky Bože za české doktory!

Legens
04.05.2022 5 z 5

Vynikající kniha a pravděpodobně velmi pravdivá. Autor byl totiž sám lékařem, nepochybně zde popisuje své vlastní pocity. Například ten červ v mozku po ne zcela zdařeném zákroku... dejte pokoj. Když o tom tak uvažuji, tak bych tuto knihu dal jako povinnou k přečtení každému mladému člověku, který chce jít studovat medicínu.

adel_pe
23.03.2022 4 z 5

Moc se mi líbilo, jak na první pohled "obyčejný" příběh začínajícího lékaře může vykreslit mnohem více, co se týče historie. Některé části lékařských zákroků na mě osobně byly detailnější, než bych potřebovala, ale kromě části s morfiem (ta mi přišla zbytečná) nemám co vytknout.

mataj
07.03.2022 5 z 5

Zajímavý pohled do života mladého začínajícího lékaře na začátku minulého století, který nastupuje po absolvovaní studii na své první působiště v zapadlé vesnici. Napsáno s nadhledem i jistou ironii. Krátké ale čtivé.

IvetaZ
14.01.2022 4 z 5

Skvělé příběhy z praxe vesnického lékaře na mrazivém ruském venkově. Poslední zápletka s morfiem trošku ztrácela dech, ale jinak bych mohla číst další a další příběhy, kdyby byly...

flare
04.01.2022 4 z 5

Pekne, archaicke a stale aktualni poctenicko..

linda2125
31.12.2021 4 z 5

Velmi čtivé. Staré sto let a přitom často tak aktuální. Taková jednohubka před hostinou, teď mě čeká Mistr a Markétka...

"O hodinu později jsem seděl, popíjel hltavými doušky vychladlý čaj a listoval jsem v knize. A tu došlo k zajímavé změně: všecka předchozí záhadná místa mi byla najednou zcela jasná, jako by je kdosi osvětlil. Tady, v zapadlém koutě, při svitu noční lampy jsem si uvědomil, co znamená skutečná znalost. Člověk se může na vesnici mnohému naučit, napadlo mě už v polospánku, jenom to chce víc číst...číst..."

Dimas
30.12.2021 4 z 5

Tohle mě opravdu překvapilo (já moc povídky nemusím); tak staré, přitom tak současné a hodně zajímavé…

Maky33
26.12.2021 3 z 5

Zajímavé počtení. Někdy je dobré si připomenout, jak to bylo dřív (obzvlášť pro někoho, kdo pracuje ve zdravotnictví) :)

Pebra
12.12.2021 5 z 5

Skvělé.

MCGinger
19.11.2021 5 z 5

Napínavé čtení, které rychle ubíhá, i forma povídek je vhodná. Velmi přesvědčivý popis reálií nelehkého povolání v nelehké době, který samozřejmě není vždy příjemný. Nedoporučuji číst k nedělnímu obědu.

Faila
05.11.2021 4 z 5

Nebýt Čtenářské výzvy, asi bych se do téhle knihy jen tak nepustila. A byla by to škoda. Zapisky mladého lékaře jsou velmi záživné, sled krátkých příběhů, spíše smutných než veselých. Přesto na mě kniha nepůsobila tak těžce, jak jsem se obávala.

Aliii
04.11.2021 5 z 5

Působivá kniha - nikoliv počtem stran, ale především obsahem. Bulgakovovy popisy a schopnost vystihnout a zprostředkovat čtenáři prostředí, charaktery a situace je prostě bravurní.
Povídku Morfium bych doporučila ke čtení všem, kteří mají chuť začít experimentovat s návykovými látkami.

mataaskorice
31.10.2021 5 z 5

Čtivý autobiografický kousek Bulgakova, během jehož stránek čtenáře až mrazí z podmínek, v jakých musel doktor v odlehlé ruské vesnici v časech o jedno století straších vykonávat svou profesi. S jakými šílenými zdravotními problémy napříč všemi lékařskými obory se musel lékař potýkat. Kolik pacientů musel v kteroukoli denní i noční dobu přijímat. Jak musel bojovat s jejich venkovskou primitivností, se kterou někteří odmítali navrhovanou léčbu. Útlá knížka, která se ale velmi dobře čte a člověk se i mnohé dozví.

Jarka_rybář
10.09.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha. Příhody mladého lékaře (a nejen jeho) jsou popsané až neuvěřitelně poutavě. Doporučuji.

frantisek8863
09.09.2021

První setkání s Bulgakovem. Jo jo,mladičký vesnický lékař tvrdý chleba má...

Analady
08.09.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, ale čekala jsem podrobnější popis života mladého lékaře. Knihy s povídkami nevyhledávám a opět jsem se utvrdila, že to není nic pro mně. Bylo to hezky napsané, ale nijak zvlášť mě to nenadchlo.