Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout

od:


KoupitKoupit eknihu

Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout se řadí mezi klenoty duchovní literatury. „Nevelký rozsahem, hluboký obsahem“, tak bývá označován tento moudrý zenový příběh, průvodce na cestě k sebe­poznání. Hlavním hrdinou je rozzlobený mladý muž, alergický na celý svět, který nevěří nikomu a ničemu, přestal chodit do školy, opustil svou rodinu a živí se pouličním prodejem na jedné rušné tokijské křižovatce. Zde jej jednoho dne osloví starý mistr tajemného bojového umění a buddhistický učitel Šomintsu, jenž nápadně hubenému chlapci vytrvale opakuje: „Vidím v tobě tlouštíka“. Ačkoli mladík zpočátku považuje mistrova slova za pošetilá a absurdní, postupně mu začne naslouchat, přijme starcovo pozvání na zápas sumó a toto setkání mu otevře dveře k novému životu a moudrosti, o nichž dosud neměl tušení. Vstoupí do mistrovy školy sumó, aby se stal zápasníkem. Ale jak se jím stát, když nedokáže ztloustnout…? Jak se zbavit vnitřních psychologických bariér? Jak uvolnit vnitřní zdroj síly a energie? Jak se naučit sebeovládání a zenové meditaci?Šomintsu se stane jeho rádcem a průvodcem na cestě k duchovnímu růstu a obrození. Mladý muž objevuje klíč k dospívání… a především k sobě samému. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32197/zapasnik-sumo-ktery-nemohl-ztloustnout-32197.jpg 4.351
Orig. název:

Le sumo qui ne pouvait pas grossir (2009)

Žánr:
Literatura světová
Vydáno:, Rybka Publishers
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Přidat komentář
MayaBu
06. srpna

Taková feel-good jednohubka. Vedle jiných částí Cyklu o neviditelném není Zápasník až tak výrazný, nedojme vás až k slzám, ale má také svou vlastní moudrost a poselství.

meluzena
14.07.2017

Jemná útlounká knížečka, která nenásilnou formou odhaluje moudrosti žití.
Když ve vás někdo věří (vlastně jen tak „mimochodem“, protože na vás nijak netlačí), můžete se rozhodnout, co chcete VY. A když dojdete do cíle, třeba zjistíte, že cílem byla cesta.

sadlo
20.11.2016

První kniha od tohoto autora,kterou jsem od něj přečetla.To je před par lety.Je to autor,který mne zaujal natolik, ze vyhledávám další jeho útlá dílka.

Hayk
11.10.2016

Příjemný a klasický příběh hocha, který si nevěří a mistra, který v něm vidí potenciál.

vlkcz
04.05.2016

Kniha patří do žánru titulů "Mnich, který prodal své Ferrari", "Muž, který chtěl být bohatý" a podobných.
Oproti těmto knihám má dvě ingredience navíc, a záleží na tom, jak se čtenář s tímhle kořením potká.
První spočívá v tom, že na rozdíl od většiny podobných knih, které vycházejí ze západní kultury a do exotických míst se hrdinové dostávají během své cesty, tady se celý příběh odehrává v Japonsku, i když je zde samozřejmě otázka autenticity popisovaného prostředí, když je autor Francouz.
Druhá přísada s tou první souvisí. Je jí zenové myšlení. A tady už záleží na čtenáři, jak mu vyhovuje.

"Učit se je příjemná věc. Méně příjemné je odnaučovat se."

Když učí mistr svého žáka meditovat a dává mu pokyn aby se pokusil nemyslet na nic, žák se ho ptá:
"Jako kdybych byl mrtvý?"
"Ne. Jako kdybys byl jarní květina nebo pták. Nemysli svým osobním vědomím, mysli jiným vědomím, vědomím světa, třeba jako rašící strom nebo padající déšť."

Manifest blech
27.09.2015

Několik mouder jsem zde našla, ačkoli od tohoto autora se mi víc líbíla Arthur a růžová paní. Chvílemi jsem věděla, co se stane. Na zkrácení delší chvíle dobrá kniha.

Hanina61
31.08.2015

Mě tahle knížka naopak okouzlila. :-) Přesně jak píše "valentýna" - donutí Vás zamyslet se nad sebou samým, nad svým často umíněným a zatvrzelým postojem k životu, který lze vždycky změnit.

Pawlisman
29.08.2014

Tato kniha mě trochu zklamala. Zařazena do škály sebezdokonalování a duchovní nauky. Ne e. Minimálně a spíše krátký příběh - povídka o najetí svého já a klidu skrze sport - sumo. Jedna z těch horších knih v této oblasti.

valentýna
15.03.2014

Ač je kniha útlá, je nabitá moudrostí a donutí vás zamyslet se nad sebou samým.

Krisseliss
17.12.2013

Každý z nás by v sobě měl vidět tlouštíka. :)

dobromilnebojsa
15.04.2013

Veľmi pekná knižka, útla rozsahom, bohatá obsahom. Ani slovo navyše, ale donúti zamyslieť sa. V knižke sú prístupnou a čítavou formou zachytené formatívne účinky utrpenia človeka v boji s vlastným egom spolu s hľadaním zmyslu života a odvahou priiznať si podstatu vlastnej osobnosti a individuálneho bytia. 5h

Márinka
11.11.2010

Pokud se v naší knihovně objeví cokoli od Erica-Emmanuela Schmitta, neodolám. Nedávno k nám dorazil poslední díl z Cyklu o neviditelném (doufám, že i ten první jednou v Česku vyjde :o) o podvyživeném, a navíc velmi rozzlobeném, chlapci, ve kterém jeden stařec neustále "viděl tlouštíka". Jak už je ve Schmittových drobných textech zvykem, nejednalo se pouze o strádající tělo, ale především duši. Vždyť ve většině případů se vnitřní rozpoložení odrazí na našem zjevu, smýšlení, chování, ... Vím, že v životě nejde nic tak jednoduše, jak to vypadá na papíře, ale nechte se alespoň vyzvat k malému zastavení, zamyšlení...