Zápas s nebem

Druhá trilogie J. M. Trosky Smrtonoš Trojice mladých mužů, potomků hrdinů trilogie Kapitán Nemo provádí pokusy s elektřinou. To přivede Nema ke stavbě Aeronautila - kosmické lodi, poháněné statickou elektřinou. Pomocí této lodi se hrdinové vypraví nejprve na Měsíc, kde naleznou obyvatele podobné tvorům, popsaným H.G Wellsem v románu První lidé na Měsíci. Po střetu s nimi objeví na jinde Měsíci i pozůstatky staré Atlantidy. Další cesta hrdinů vede na Mars. Zde naleznou dokonalou civilizaci, podobnou bájné Utopii. Při podrobnějším průzkumu však objeví, že druhá polovina planety je řízena ďábelským vládcem - Smrtonošem. Svou zvědavostí se dostanou do jeho zajetí. Po několika peripetiích jej však porazí a umožní rozmach Utopie po celé planetě. Podobni bohům Po opuštění Marsu se trojice krátce zastaví na malém asteroidu, kde objeví civilizaci miniaturních obyvatel podobnou obyvatelům Lilliputu. Po jeho opuštění zavítají na Venuši, kde prozkoumávají primitivní svět, který je směsí pozemských druhohor a počátků lidské civilizace. Objevují zde ale také stroje vyspělé technické civilizace. Její lodí jsou nakonec uneseni, zajati a vysazeni na pustý měsíc komety. Metla nebes Na kometě se seznamují se zástupcem vyspělé civilizace obyvatel asteroidů. Společně se jim podaří opustit pusté vyhnanství a od obyvatel asteroidů dostávají novou loď - Metlu nebes. Společně se snaží pátrat po svých únoscích, kteří pocházejí z vnějších planet a terorizují planety vnitřní. Naleznou však už jen trosky jejich lodi. Po návštěvě Merkura, kde se k nim připojí místní bývalý vládce, se vracejí na Zemi, kde cesta po několika dalších dobrodružstvích končí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32187/zapas-s-nebem-zapas--32187.jpg 4.6116

Zápas s nebem

Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Profil (Ostrava)

prochyn

Četl jsem jako dvanáctiletý kluk někdy v roce 1968 všechny původní Troskovy romány vydané někdy za protektorátu. V té době již zcela neznámý J.M.Troska mě zcela uchvátil, prostě splněný sen pubertálního kluka. V dnešní době je to asi již jen béčková oddychovka, ale tenkrát, kdy byl nedostatek sci-fi knih, to byl dar z nebes. Ilustrace jak z verneovek a logický napínavý děj. Už dávno nejsem pubertální kluk, ale ten dojem ve mě stále zůstal. 100%.

bukiet

Dlouhá cesta od Neffem převyprávěných verneovek, přes jeho vlastní, navazující trilogii až k Troskově space opeře skončila. Byla to úžasná cesta do dětství, kdy mne pohled na nebe plné hvězd naplňoval úvahami o inteligentním životě ve vesmíru. A Troskovy naivní romány jsem hltal. Říkám si, jestli by nestálo za to převyprávět je pro současného čtenáře. Ale to bychom zase přišli o všechny ty elektřiny...

eraserhead

Tuhle knihu jsem před více než čtvrtstoletím najednou objevil v naší domácí knihovně. Už tehdy se u mě projevoval zájem o staré knihy, krásně voněla a tak jsem se začetl. A i když mi už tehdy epický román přišel docela naivní (meziplanetární létání pomocí elektřiny, elektřina jako protická alfa a omega naprosto všeho), docela mě to chytlo. Pak jsem tu knihu pustil z hledáčku a když jsem se k ní chtěl vrátit, zjistil jsem, že zmizela (pravděpodobně ji matka v rámci zeštíhlování své knihovny při stěhování, odvezla do antikvariátu). Tak jsem si ji pořídil nedávno znovu a zkusil, zda to pohltí stejně. No, už to nebylo takové, ta naivnost celého příběhu (částečně vycházející i z doby vzniku) vystoupila ještě více do popředí, společně s jedním zvláštním rysem - ta kniha má takřka 800 stran a objeví s v ní jen jedna jediná ženská postava a to ještě v samotném závěru a jen jako bezvýznamná dekorace. Tehdy mi to nevadilo nebo jsem si toho nevšiml, te mi to přišlo prostě divné. Každopádně, i po těch letech zajímavá space opera s parádně mrazivou a děsivou částí se Smrtonošem. 3.5*

frantisek8863

Když jsem tuto půjčenou knihu před rokem 1989 četl jako dítě, dal bych tehdy plný počet hvězd.Byla naprosto úžasná, napínavá, dlouhá a četl jsem ji všude kde to jen šlo.Nemohl jsem se nasytit dějem. V dospělosti jsem si ji opět přečetl, potěšila, ale ono kouzlo a nadšení knihou se již vytratilo s mým mládím, proto nyní dám 4.

Atanone

Troskovy knihy jsem v dětství četla pořád dokola-k nelibosti mého bratránka,protože byly jeho..Teď už mám svoje.

gonga
27.09.2016

V dětství jsem četl Trosku, Trosku a zase Trosku. A Zápas s nebem byla moje nejoblíbenější, uměl jsem ji takřka nazpaměť, četl nesčetněkrát. Snad je z dnešního pohledu Troskovo dílo poněkud naivní, nevím, ale tehdy to pro mě, coby náctiletého, bylo zjevení, které stálo spolu Julesem Vernem u zrodu mé celoživotní lásky k žánru sci-fi.

Erawan
24.08.2016

Tuhle knížku jsem našla pod vánočním stromkem (1970), přečetla jsem ji jedním dechem a nadchla mne tak, že jsem se do ní ihned pustila znova a přečetla ji ještě jednou, abych si ten příběh náležitě užila. Vzpomínám na ni ráda a je v pořadníku "návratů"...

Vedjat
11.08.2016

Také jsem ji četl jako kluk a dodnes na knihu vzpomínám. I po těch letech ve mně vzpomínka vyvolává zvláštní pocit dobrodružství a odezvu strachu ze setkání hlavní trojice s démonem. Před pár lety jsem knihu koupil v bazaru a teď ji začal znovu číst.

AdriSong
31.03.2016

Tak tuto knihu jsem četla už ve školce.... a pak opakovaně pod lavicí ve škole :D Ráda bych si jipřečetla i teď, po těch desítkách let, ale tak trochu se bojím, že si ji moc idealizuji :D no uvidíme, jestli se odhodlám...

mihal5570
12.01.2016

Jako děcko jsem ji miloval a četl asi stokrát :)

wooloong
28.09.2015

Když mi bylo nějakých dvanáct, tak jsem tuhle knížku doslova hltala.

stopař
26.12.2014

Kniha plná fantazie a dobrodružství.Člověk vzhlížel ke hvězdám a snil o dobývání vesmíru a mimozemšťanech.

gladya
16.09.2014

Jsem ráda, že Troskovy knížky nepodlehly úplně zubu času a že rozsocha jiskří. Ani nepočítám, před kolika lety jsem to četla. Literární úroveň neřeším.

Terry11
09.04.2014

Když jsem byla malá, četla jsem ji asi pětkrát. Moje první scifi? Ty tři kluky jsem prostě milovala a jejich dobrodružství ve vesmíru prožívala společně s nimi. Mít ty knihy tady, hned po nich sáhnu. Kde asi skončily, maminko? :-)

Rina
13.12.2013

Kniha je plná fantazie, dobrodružství a velmi čtivá. V 11 letech jsem ji přečetla jedním dechem a během dalšího roku asi ještě dvakrát za sebou a prožívala děj spolu s hlavními hrdiny. Ted po letech na ni nostalgicky vzpomínám a ráda si ji přečtu znovu.

Lubor123
27.11.2013

Je napínavá a velmi čtivá.

Ruxandra
21.11.2013

Osobně mám radši sérii "Kapitán Nemo", ale tato se mi taky líbila. Jen je to už dlouho od přečtení, takže si z ní skoro nic nepamatuji.

Ječmínek
17.10.2013

Kniha plná fantazie, dobrodružství a mimozemšťanů. Jako mladíček jsem ji četl se zatajeným dechem a ještě dvakrát jsem si to zopakoval.

Nacopak
01.08.2013

To jsem jako dítě hltal. Do té doby jsem netušil, že pořídím přečíst tolik stránek - a za týden.

steppen-wolf
24.03.2013

První česká space opera, aspoň myslím. Ve své době naprostá špička. Jako kluk jsem se velmi bál a rozhodně si jí budu chtít přečíst znovu.

Bránolog
06.02.2012

Svého času povinná četba nás "hochů, co jsme spolu chodili" na základku. Ale na rozdíl od Planety Leon jsem to dokázal přečíst. A asi se mi to i líbilo.

Jack Bauer
28.10.2011

Kniha mého mládí, dnes už se nedá číst, jako všechny romány od Trosky. Byl to takový český Jules Verne.

Langosh
09.08.2011

Pěkná knížka. Máto spád, pěkně se to čte. Poprvé jsem to přečetl někdy v 10 letech, kdy jsem si to půjčil z knihovny. Pak až v 20 jsem se k tomu vrátil a v antikvariátu si to koupil a nelituji toho. Pěkná knížka, byť scifi jinak nečtu.

s-reader

Samozřejmě, těch 100% je jenom proto, že jsem jako dítě se zatajeným dechem prožíval dobrodružství společně s hlavními hrdiny, jinak literární hodnota tohoto díla je nevalná.

Jan Matzal Troska

Jan Matzal Troska