Untergang eines Herzens / Zánik srdce

Untergang eines Herzens / Zánik srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14463/bmid_untergang-eines-herzens-zanik-srdce-oPD-14463.png 3 8 2

Oba příběhy našeho výboru z povídkové tvorby „prvního skutečného Evropana“ víc než přesvědčivě dokládají vliv psychoanalýzy na Zweigovu literární tvorbu. Zánik srdce je strhujícím popisem pozvolného vnitřního rozkladu stárnoucího muže, jemuž se tam, kde dřív sídlil zdroj života, uhnízdí „prázdná dutina smrti“. Osud tu nepůsobí náhle a zvnějšku, nýbrž jako sotva pozorovatelné, o to však drtivější emocionální a lidské „ubývání“. Druhá povídka Leporella je až hororově vyznívajícím dramatem staré primitivní služebné, jejíž slepá, zvířecí oddanost pánovi domu vede až k tragédii.... celý text

petr4927
12.09.2017 3 z 5

Půjčil jsem si dvojjazyčnou verzi, německo-českou. Četl jsem německy a musím uznat, že S. Zweig používá mnohem větší rozsah slov než například Remarque. Pokud se učíte německy a jste už pokročilejší, rozhodně doporučuji německou verzi přečíst.

fanous21
06.11.2016 4 z 5

Zweig umí. Dokázal to i v předkládaných dvou povídkách. První, aspirující na pět hvězdiček, pojednává o starším muži, jehož rozpad srdce, a tudíž celého života, začíná tehdy, kdy je v něm zaseto semínko nejistoty v důvěru ve vlastní dceru, kteroužto viděl (či neviděl ?) odejít z hotelového pokoje jednoho večera za domnělým mužem. Druhá povídka vyznívá po boku Zániku srdce slabším dojmem. Nikdy nemilované ženě středního věku je věnován ledabylý náznak pozornosti, po níž se v ní rozhoří nekontrolovatelný žár lásky a náklonnosti hraničící s šílenstvím.

dvojjazyčná vydání

Část díla