Zámořské objevy: Vasco da Gama a jeho svět

Zámořské objevy: Vasco da Gama a jeho svět https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21580/bmid_zamorske-objevy-vasco-da-gama-a-jeh-R0o-21580.jpg 4 7 2

Po porážkách křižáků na Blízkém východě pokračovala mocenská a ideologická expanze západoevropských křesťanů mnohem úspěšněji na mořích. Malý portugalský národ využil své polohy i zkušeností a roku 1415 přenesl iberskou reconquistu do Afriky. Epocha zámořských objevů – hledání obchodního a politického prospěchu na východě za muslimskou bariérou – vyvrcholila v okamžiku, kdy Vasco da Gama se svou flotilou stanul 20. května 1498 před přístavem Kalikat na západním břehu bohaté Indie. Otevřel tím pravidelný styk několika odlišných civilizací a spolu s Kryštofem Kolumbem započal éru kolonialismu. Evropa vzestupovala tou měrou, jak ovládala oceány, a Portugalci, kteří se dokázali na jediné plavbě dotknout čtyř kontinentů, dlouho vedli výboje podporované papežstvím i rodícími se finančními středisky. Když Vasco da Gama koncem roku 1524 jako indický místokrál zemřel, změnila se nejen světová rovnováha, ale také evropské myšlení. Stavba lodí, navigační přístroje, přesné mapy, slovníky dosud neznámých jazyků, popisy vzdálených krajů a jejich obyvatel dokončily renesanční obrat od mýtů k podloženým informacím, od gotického trpitelství k optimistickému prožívání pozemského života, od izolace k poznání jiných kultur a etnik. Zámořské objevy, v jejichž popředí stáli celé jedno století Portugalci, tak zahájily dalekosáhlé procesy, kterým dnes říkáme multikulturalita a globalizace.... celý text

Berny97
31.05.2023 4 z 5

O Vasco de Gamovi jsem toho moc nevěděl a bral jsem ho pouze jako pojem z dějepisu podobně jako Marca Pola či nejznámějšího Kryštofa Kolumbuse. Autor se na 300 stránkách prokazuje jako velký odborník na danou problematiku a kniha mě tedy velmi bavila. Nicméně zároveň mi ukázal celý kolonialismus, který započal Kolumbus přistáním k břehům Portorika v říjnu 1492, v plné nahotě. Kniha mě zaháněla k temným myšlenkám, že se stydím, za to co jsme jako Evropané byli schopni napáchat během cest za poznáním. Nikdy jsem netušil, jakých zvěrstvech jsme se v dobi(y)tých území dopouštěli. Postavu admirála de Gamy jsem vnímal v hrubých obrysech jako postavu pozitivní, podobně jak ji asi vnímají samotní Portugulaci. Nicméně po hlubší úvazu čtenář zjistí, že velké rozdíly mezi Portugalci, Nacisty a Sověty nejsou. Evropská namyšlenost, že my máme právo se k primitivnějším civilizacím, takto chovat mě nepřestala udivovat.

braunerova
17.11.2016 5 z 5

Výborně popsaná historie portugalské koloniální říše.

"Když se Vasco de Gama vrátil z objevení Indie, ptal se ho hrabě z Vimiosa, jaké zboží se tam dá vozit a jaké věci tam výměnou nabídnout. Vasco de Gama mu vyprávěl, že se odtamtud vozí pepř, skořice, zázvor, ambra a perly, za což od nás chtějí zlato, stříbro, samet a šarlatové tkaniny. Nato mu hrabě řekl: Tak jsou to vlastně oni, kteří objevili nás."

historie, dějiny mořeplavba Portugalsko objevitelské cesty mořeplavci zámořské objevy 15.-16. století Vasco da Gama portugalské dějiny

Jan Klíma
česká, 1943