Zakuti v oceli

Zakuti v oceli https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320333/mid_zakuti-v-oceli-gXc-320333.png 4 292 67

Svět tvoří pustina, pustina zamořená chemickými, genetickými a radioaktivními jedy. Čtyři století po globální válce ji lidé chtějí zpět, potřebují víc zdrojů, surovin, víc prostoru k životu. Kromě zamoření jim v tom však brání pohrobci Staré války – postupně se rozpadající, ale stále aktivní autonomní bojové stroje a s časem degradující válečné umělé inteligence. Matyáš Sanders je technik, mechanik, jeho prací je chránit ostatní před útoky nebezpečných strojů. Ve své práci patří k nejlepším a na základě vlastních zkušeností věří, že se blíží den, kdy bude planeta opět patřit lidem. Jako mechanik jednotky profesionálních žoldnéřů poskytujících ochranu dálkovým obchodním konvojům k tomu může sám značnou měrou přispět. Ocel není ten nejodolnější materiál… Stroje by neměly zabíjet lidi…... celý text

Romány , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Triton

adlattt
18.03.2019 4 z 5

Zajimavy pribeh, zajimavy konec :-) Pekne napsany zenske postavy. Povedený, fakt!

Fiara
24.01.2019 4 z 5

boží, boží , boží....konečně trochu jiný Žamboch, který se skvěle čte a konečně Vás nezklame ani závěr knihy, s kterým se autor popasoval mistrně.

GIF242
04.01.2019 4 z 5

Žamboch mě od jisté doby nudí, ale i tak když vyjde něco nového, tak si to koupím, nebo se alespoň pídím po tom co zase napsal. A popravdě musím říci, že Zakuti v oceli mě dost potěšilo. Po delším čase to byl tak trochu "jiný" Žamboch ;).

Sitth
16.12.2018 5 z 5

Velmi příjemné překvapení! Děj má spád, neotřelá myšlenka, doporučuji!

Velká Feferona
25.06.2018 4 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT NÁZNAKY SPOILERU. Nebavila jsem se, nemůžu se připojit ke všeobecnému chvalozpěvu. Už samotný začátek vysvětlující proč se hlavní hrdina dostal, kam se dostal, je hodně zkratkovitý (a tak trochu WTF) a nijak vás nenavnadí v četbě pokračovat. Inu… já se odradit nenechala, ale že by se to potom nějak extra zlepšilo… jak už bylo zmíněno, hlavní hrdina je poněkud plochý a vývoj, kterým v průběhu knihy projde se mi zdá poněkud odbytý. Co naopak musím ocenit, jsou dobře vykreslené charaktery jeho souputníků, i když i tady se najdou drobné rezervy.

Co si naopak autor mohl odpustit je ten pokus o romanci, v daných kulisách se to hodí asi jako pěst na oko. Navíc když to neumím, tak to nedělám. A Žamboch tohle bohužel opravdu moc neumí.

Další problém vidím v tom, že o co je úvod zkratkovitější, o to rozvláčnější jsou některé následující pasáže. Já to sice přečetla poctivě celé (nuda je zlá), ale dokážu si představit, že tu či onde něco přeskočíte a o nic nepřijdete. A to u mě není znak dobře napsané sci-fi. Zvlášť, když všichni víme, že Žamboch to umí daleko, DALEKO líp. Nebo přinejmenším zábavněji. A je už celkem jedno, co je to za žánr.

Původně jsem chtěla dát 3 hvězdy, ale ten závěr (byť je překvapivý jen tak napůl) to celé přece jenom trochu zvedá, ale na 5 to tedy není ani náhodou. Tentokrát ne.

GilGalad
27.05.2018 5 z 5

Vynikající žánrová kniha česky píšícího autora. Děj Vás vtáhne po několika stránkách, postavy jsou plastické a není problém jim uvěřit. Vize postapokalyptického světa děsivá a strhující zároveň. Některé pasáže jako bych viděl přímo před sebou a často si na ně vzpomenu i dlouho po přečtení...

penthyn4419
03.05.2018 5 z 5

,,Stroje by neměly zabíjet lidi"
Knížce bych nedokázal vytknout asi nic. Výborně napsaný příběh, spousta technických detailů, zajímavé postavy a výborně zpracované téma postkapitalistického světa.

karel.kral
03.04.2018 4 z 5

Jedna z lepších Žambochových knih. Akční příběh z post apokalyptického světa, kde je všechno jedovaté... A v něm samozřejmě hrdina, který se zamiluje.

zanzara
29.03.2018 4 z 5

Pohadka pro dospěle o dospivání muže - jak a proč citlivý, plný života chlapec stáva se úzavřeným v sobě, studeným, skoro mrtvým androidem.

koprnda
05.03.2018 5 z 5

Výborná kniha z post-apokalyptického světa, kde se lidé snaží přežít i v těch nejtěžších podmínkách s překvapivým závěrem.

buster21
13.02.2018 5 z 5

scifi a mechanika ... u mňa boduje na 100% ... výborné čítanie ... ako strojnemu inžinierovi to pohladilo dušu :)

termitovo
29.01.2018 5 z 5

Typický žambochovský příběh, tentokrát z postapokaliptického světa. Tak jak to mám rád. Tentokrát méně košatý a méně propracovaný.

Hadati
11.01.2018 4 z 5

Příběh se odvíjí několik stovek let po atomové válce na Zemi, kdy je nepodstatné, kdy a kde přesně se odehrává. Po celou dobu je příběh vyprávěn z pohledu hlavní postavy, která je donucena nechat se naverbovat do malé žoldnéřské skupiny jezdící v tanku, který je pozůstatkem technologie, kterou již lidé neovládají. Přestože se jedná o nepřátelský svět, ve kterém člověk s člověkem bojují o své místo, hlavními nepřáteli jsou zde roboti a UI jako jeden z mnoha nebezpečných pozůstatků předchozích zničujících válek.

I přes snahu vývoje postavy, mi hlavní hrdina přišel trochu moc plochý. Přesto ve mně vzbudil určité sympatie. Příběh jako takový není špatný, ale je zde určitá repetitivnost děje, což může v některých částech knihy nudit. O pozadí příběhu se více začínáme dozvídat až v poslední třetině a postupně vám některé souvislosti začnou docházet. Závěr knihy pak není tak docela běžný a překvapil mě. I díky skvělému závěrečnému vypointování jsem se nakonec rozhodl dát 4*.

davidurban1973
10.01.2018 4 z 5

Velice pěkný a čtivý postapo příběh.

flare
06.01.2018 4 z 5

Dobrý nápad, někdy až přetechnizovaný a s příliš dlouhými a za mě, zbytečnými pasážemi..ale jinak čtivé, odpočinkové a se slušným spádem, především ke konci..good

KAREL6725
17.11.2017 4 z 5

Po strašně dlouhé době dobrá kniha od pana Žambocha. Postapo mohu , tohle se mi líbilo moc. Snad se blýská na lepší časy, mělo by to mít údajně pokračování. Tak uvidíme, povedený svět povedená kniha.

frana.cz
20.09.2017 5 z 5

Neskutečně parádní postapo nářez. Přečetl jsem jedním dechem, takových románů víc. Konec mě překvapil, čekal jsem něco jiného, ale ani tak nezklamal. Dávám pět hvězd. Byl jsem doslova nadšený.

Khagrael
13.09.2017 4 z 5

Příjemné čtení, ale prostě zbytečně moc rozvláčné, takže jsem části někdy i přeskakovat aniž bych o něco přišel.

toni-az
06.09.2017 4 z 5

Tak postapo je můj šálek čaje, takže jsem si tuto knihu nemohl nechat ujít. Na druhou stranu jsem neměl žádné velké očekávání, takže bylo co překonávat. Kniha má dobrý spád, svět po katastrofě byl hodně pěkně vymyšlený (takový vyspělejší Mad Max) a hlavní hrdina je sympaťák. Přečteno téměř jedním dechem.

Co mě trochu mrzí, je dosti předvídatelný děj, závěrečná čtvrtina knížky kvůli tomu trochu trpí. Po příjezd do cíle to bylo fajn, poté co se to změnilo v bezduchou střílečku mě autor trochu ztratil. Nicméně tak či tak příjemné počtení, které doporučuji všem čtenářům preferujícím akci a milovníkům postapo světů.

roso.mak
04.09.2017 5 z 5

Mám slabost pro postapokaliptické romány a hrdiny, u kterých se to nepřežene a neudělá se z něj superman křížený s Chuckem Norrisem (což u Žambocha jinak není bohužel příliš vzácnost).

Kniha je hodně o světě, ve kterém se odehrává a o tom, jak se v něm HLH učí přežít, takže se vám buď bude líbit hodně, nebo vůbec, podle toho, jak vám sedne svět, který tu Žamboch vytvořil. Měl ale sedl hodně.