Zákon věrných strážců

Zákon věrných strážců https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37392/zakon-vernych-strazcu-37392.jpg 4 41 12

Příběh z venkovské školy vypráví o chlapcích, kteří po vzoru indiánského náčelníka Vinetoua založí družinu věrných strážců; každý z nich si zvolí člověka, jemuž chce být ochráncem, aniž o tom věděl on i kdokoli jiný, a ve své skryté ušlechtilosti, obětavosti a statečnosti nachází zdroj bohatého vnitřního uspokojení. Pro čtenáře od 11 let. První vydání.... celý text

petym
21.03.2023 5 z 5

Pěkná kniha. Ani v pokročilém věku kouzlo knihy neopadlo. Kéž by byli všichni učitelé takový,jako učitel Romega. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl a vrátil se do dětství. 5 hvězd

Nofar197
13.12.2022 5 z 5

Pan Kozik psal skutečně krásné knihy - a toto je jedna z mých oblíbených. Zdědila jsem ji po matce a nescislnekrat se k ní vrátila v dětství, období dospívání a v dospělosti. Autor krásné vykreslil prostředí semknuteho kolektivu venkovské školy i duševní dilema pražského chlapce Stáni - nadaného pražského žáka, houslisty i zpěváka, který je nucen opustit známé prostředí, vyrovnat se se vsemi zmenami i faktem, že před ním nikdo nepadne na zadek jen proto, že je z Prahy, ale bude si muset svými činy vydobyt místo na slunci. A že to nebylo lehké.

Katrinreading
20.02.2022 5 z 5

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších knížek od F. K. Dojemná.

Meda77
06.12.2021 3 z 5

Venkovský příběh ze školních lavic let dávno minulých. Kožík jako autor ve své době velmi dobrý a kniha je příjemné melancholické čtení. Určeno pro základní školy, v dospělosti už kouzlo z knihy samozřejmě vyprchá.

Jana283
04.07.2018 5 z 5

Foglarovka "šmrncnutá" Timurem a jeho partou, ale v dětství milovaná a mnohokrát čtená.

topi80
23.02.2018 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších (ne-li úplně nejlepší) knih pro děti a mládež, co jsem kdy četl. František Kožík dokázal mistrovsky spojit vesnickou poetiku, atmosféru dětského kolektivu, špetku počínající dětské romantiky, souvislý děj s několika neméně zajímavými odbočkami a též do toho začlenit výchovnou nadstavbu, která je nenásilná a neobyčejně hravá. Takže když si Stáňa jede na konci roku do "své školičky" pro vysvědčení, už jste s ním a se spolužačkou Dankou jedna ruka...

woodward
07.01.2018 5 z 5

Přečetl jsem v příslušném věku a byl jsem spokojen. Určitě to není kniha, ke které by se člověk vracel v dospělosti, ale má to kvalitu - Kožík je spisovatel. A na rozdíl od Foglara není "zatíženej" jen na kluky.

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Celkem to jde. Četba k maturitě. Neříkám ne ani jo.

Znedla
08.11.2016 2 z 5

Příběh chlapce, Stáni, který se z Prahy přestěhuje na venkov. Jeho počáteční vzdor ke všemu novému a hlavně k laskavému třídnímu učiteli, touha po tom aby ho ve třídě uznávali a to za každou cenu se nakonec změní v přátelství a Stáňovo splynutí se školou i spolužáky. Poutavé čtení pro chlapce i děvčata - bohužel asi už ne do dnešní doby. Nějak si nedokážu představit Romegu v dnešní šesté třídě...
Kniha se mi líbila, škoda propagandistických vsuvek - ale ty patří k době, ve které byla kniha napsána.

orson
25.07.2014 3 z 5

Ani nevím, jak jsem se k této knize dostal, netušil jsem o čem je, ale až někde v půlce jsem zjistil, že jsem na tento typ knih trochu starý (v mládí by se mi takováto foglarofka určitě líbila). Ale přesto Kožík umí a já knihu dočetl - byl jsem zvědav, jak to všechno dopadne.

A protože Kožíkův Největší z Pierotů je moje oblíbená kniha a tato se také dobře četla, hned jsem si našel další dílo tohoto autora, musím si od něj přečíst určitě více děl.

Nofar
08.01.2014

A ja po ni saham jeste dnes, kdy je mi skoro ctyricet.

Miru
01.02.2012 4 z 5

Po této knize jsem sáhla coby devítiletá zcela náhodou. Ale vzpomínám si, že se jednalo o velmi poutavé čtení.