Věž vlaštovky

Věž vlaštovky https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57094/mid_vez-vlastovky-FAz-57094.jpg 5 3722 275

Zaklínač: sága série

Zaklínač série

6. díl

Čtvrtá část ságy o Zaklínači. Vysogota z Corvia, zneuznaný filozof, který žije ve vyhnanství uprostřed močálů, nachází jednoho dne těžce zraněnou dívku. Ošetří ji a zachrání ji život. Čas plyne a ona mu vypráví svůj příběh, snažíce se zakrýt pramenem vlasů hlubokou jizvu hyzdící její tvář... Poznáváme příběh o tom, jak se z Ciri stal nelítostný zabiják, dívka smrtící ve svém hněvu a neochvějná ve svých rozhodnutích. Poznáváme co se dělo s bandou potkanů a seznamujeme se s nájemným vrahem, jehož jméno jest Bonhart. A setkáváme se se smrtí... Sledujeme putování Geraltovo a hledání Druidů, kteří by mohli vědět, kde se Ciri nachází. Narážíme na půlelfa Schirů, jehož úkolem je Geralta zabít. Sledujeme plameny a zakrýváme si uši před výkřiky upalovaných... Posloucháme, jak elf Avallac'h rozpráví o tajemném proroctví pronásledujícím Ciri, následujeme kroky Yennefer při hledání úkrytu mága Vilgefortze. Účastníme se soudu s vnímačkou Kennou. Dozvídáme se, jak Ciri přišla ke svému meči a koni... A na každém kroku je smrt, utrpení. Osud je nevyhnutelný a vše spěje k jednomu jedinému bodu. K jakému? Kdo ví... Nikdo si nemůže být jist svým životem, nikomu se nedá věřit. Přišel věk meče a sekyry, věk vlčí...... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Wieża Jaskółki , 1997

kramver
18.08.2023 5 z 5

A pohádky je konec... ne, příběh ještě neskončil, ale nyní převládá krutost, násilí, zlo a sex v míře, která už není ani pro otrlejší děti. Bonhart mi vzdáleně připomínal soudce z McCarthyho "Krvavého poledníku", Ciri si prošla peklem a ani Yennefer s Geraltem nemají na růžích ustláno.
Scéna na ledě mě uchvátila.
Teď už nezbývá než se vrhnout do poslední části vyprávění a doufat, že hrdinové k sobě naleznou cestu a svět v podobě, která by si zasloužila záhubu, opět nalezne tu dobrou část lidství. Tento díl totiž ukázal, že největším netvorem na zemi je člověk.

animovanej medv
09.08.2023 5 z 5

Retrospektivní vyprávění mě ohromně bavilo a mnohem víc mě napínalo.
Příběh značně zvážněl a přitvrdil. Zlo, které bylo v minulých dílech jen naznačeno se teď pořádně vybarvilo a nenechalo nikoho na pochybách.
Těším se na poslední díl!

Briv
08.08.2023 5 z 5

Mohla bych tady vypisovat pomalu druhý román, co mě všechno v knížce dostalo, překvapilo, pohoršilo a...
Ale myslím, že už to tady přede mnou někdo určitě napsal a to ne jednou. Mě se četla hodně dobře, vystřídaly se u mě snad všechny možné emoce a nezbývá mi nic jiného než pokračovat s dalším dílem.

Predator3313
27.07.2023 5 z 5

Mám rád knihy, kde se vypravěč vrací zpět do minulosti a povídá co bylo.
Autor toho tady začal hojně využívat a rozhodně to byla cesta k ještě lepšímu zážitku.
Ciri už se nechová jako pako ( většinou ) a hodně mě baví její souboje, především bruslařské derby.
Popravdě jsem ale čekal, že její příběh bude ještě krvavější.
Totéž se dá říct i o Zaklínači.

VincentPodmore
18.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Ačkoliv jsem si chtěl komentování nechat až na poslední díl a vše pěkně shrnout, nedá mi to a musím okomentovat už teď. Protože tahle část příběhu byla doposud nejlepší!

Ciri jako nejhlavnější protagonista tohoto dílu je neskutečná. Její příběh odhaluje spoustu skrytých informací, spoustu věcí, které vysvětlují proč a jak a co. Líbí se mi, jak její charakter dospěl, jak se z dítěte, které jsme sledovali ve třetím či čtvrtém díle, stala dospělá a moudrá žena, která si prošla nejrůznějšími ohavnostmi. Je to charakter neskutečného rázu a při popisu toho, co se jí dělo, se mi ježily vlasy.

Geraltova strana příběhu oplývala vtipem, ale také velice důležitými fakty. Hodně mě bavily číst pasáže s ním a Regisem nebo s ním a Cahirem. Nečekal bych, že zrovna Cahir bude jedna z mých oblíbených postav. Ale je.

Yennefer byla odsunuta do pozadí, což mi vadilo, protože bych raději četl o ní, než o Triss nebo Djikstrovi (jejichž kapitoly byly samozřejmě neméně důležité). Hodně se mi líbí, jak je v knize vyšvihnuto několikrát, že ať je to jak chce, pro Ciri je Yennefer matkou stejně tak, jako je pro Yennefer Ciri dcerou. To pouto mezi nimi je neskutečně silné a já doufám, že v další knize se naplní o něco více. Stejně jako pouto s Geraltem, coby otcem.

Politické pasáže ať už mezi králi či čarodějkami nebyly sice tak záživné, ale člověk je musí přelouskat, protože je mezi tím vším obrovská spojitost a ta byla na tomhle díle neskutečně provázaná. Všechny cesty každopádně vedou k Lvíčeti z Cintry.

Mrzí mě, že v tomhle díle přežila většina zloduchů; ale i tak scéna na ledovém jezeře byla neskutečná. Stejně jako ten konec, který mě nenechává nijak chladným.

Neskutečný díl, opravdu skvělý!

Atuin
08.07.2023 5 z 5

Čím častěji se k sérii vracím, tím více mi dochází že první tři díly - měřeno od Krve elfů po Křest ohněm - byl pouze a jenom takový prolog či vstup do skutečných událostí které se odehrávají v posledních dvou částech. Sapkowski má svůj narativ a ten - čím hlouběji v les - mění. Je tedy zvláště důležité chápat detaily, které s příběhem na první dobrou nemusí vubec souviset a informace které autor podsouvá už v podstatě od začátku. První čtení výrazně nestačí a dojde to člověku až časem, doslova lety. Balast jak zmiňuje někdo dole v knize není, je to dost precizně vykombinovane a autor si dal sakra pozor aby mu to celé až dokonce dávalo sakra smysl.
Ovšem ona to není typická fantasy pohádka, má to mnoho vrstev, které cíli na skutečnost která autora tvořila a psychologie postav i světa je extrémně živá, odolná a snese srovnání s jinými geniálními díly.

Bez diskuse. V originále je posuv toho narativu a změna celkové nálady zřejmá ještě víc než v našem ( stejně geniálním) překladu.

Kacka999
03.07.2023 5 z 5

Musím říct, že mě tento díl bavil z předcházejících asi nejvíce. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení a každá kapitola byla čím dál tím zajímavější a napínavější. Jsem velice spokojená a těším se na další díl :)

Mabie
02.07.2023 5 z 5

Předposlední díl ságy je velmi temný, ale velmi čtivý.
Ciri utrpí těžké zranění a jen díky léčbě poustevníka Vysogoty přežije - prostřednictvím řady jejich rozhovorů je odhalováno, co vše Ciri prožila, jak získala svůj meč a klisnu a díky čemu se z ní stal nelítostný zabiják.
Geralt mezitím putuje za druidy, aby mu poradili kde najde Ciri, většinou ale spíš bloudí a neví kam jít.
Yennefer prožívá jedno utrpení za druhým, je zosobněním sebeobětování.
Kromě této svaté trojice autor dává velký prostor řadě záporných hrdinů a čím dál častěji střídá i malé vedlejší postavy, propůjčuje jim roli vypravěče a jejich příběhy prolíná a doplňuje. Výsledkem je přepestrý obraz plný mystiky, jinotajů, ale i násilí, krutosti a krve.
Mrzí mne pouze, že se z tohoto dílu téměř vytratil humor. O to víc jsou tu syrově drsné popisy bojů, nechutné politické intriky a spousta smrti v nejrůznějších podobách. Vše popsáno velmi realisticky.
Závěr je excelentní, dynamický, jiskřivý - jako sama Zaklínačka na bruslích.

Budulman
19.06.2023 5 z 5

Za mě bezkonkurenčně nejlepší díly ságy, který má oproti ostatním knížkám (nepočítaje povídky) naprosto jiný spád než zbytek a začíná být takovým tím vyloženě "badass" zaklínačským příběhem, kde se konečně začnou dít věci.
Různé styly vyprávění mi tady vyloženě seděly a část vyprávění děje u Vysogoty po tom, co Potkani "vychcípali", byly nejvíc z tohoto dílu (teda aspoň pro mě).
P.S. - už jsem začal s Paní Jezera a zatím mám dost zásadní pocit při čtení částí s Nimue a tou nevyslovitelnou snílkou (jméno), kterej se dá vyjádřit třemi písmeny - WTF?! Další WTF je Fringilla - WTF?! Snad se to nějak rozumně srovná a rozjede správným směrem, protože pokud bych měl dostat na konec tohle, asi by mě to nehorázně nasr... štvalo... (ale to jsem se už dostal jinam)

Hellboy12
28.05.2023 5 z 5

Tak toto bola jazda. Áno začiatok bol trošku pomalý ale potom ma už dej nepustil. Pan Sapkowski to pekne servíruje a ja mu to hltam po stranách, a nehanbím sa priznať že som pahltny neviem ako vám ale najviac sa mi páčila 9 kapitola. Moc som zvedavý ako to bude ďalej s Yennefer...a musím sa priznať ze som čakal ku koncu že sa tam zjaví Geralt ale musím priznať, že aj tento záver sa mi moooooooc páčil.

gambinka87
19.04.2023 5 z 5

Nakolik mi v předchozím díle vadila dějová linka s Ciri, je v tomto díle naopak Ciri a její příběh číslo jedna. Čekám, že v dalším díle se dozvím víc o Yennefer, ke které zde vyvstávají jen otázky. Politické pletichaření mne nechává chladnou, a tak mne odbočky tímto směrem moc nebavily. Jinak ale opět skvělý poslech formou audioknihy, čte Martin Finger ;-)

ArkAngel
17.04.2023 3 z 5

Sága o zaklínači se pomalu blíží ke svému konci a Sapkowskému to začíná bobtnat. Ne že by se snažil rozvést jednotlivé dějové linky o oblíbených postavách, on si jich ještě několik dalších přidal! Čtenář tak skáče neustále mezi různými královstvími, občas i v čase nebo si Andrzej usmyslel, že si trošku bude hrát s formou a část kapitoly tak píše Marigoldovy zápisky. Bonhart je kupříkladu zajímavý záporák, ale ono velké množství dějových linek obsahuje také spoustu balastu, který akorát zpomaluje vyprávění o Geraltovi a jeho družině, Ciri nebo Yennefer.

Aileena
14.04.2023 5 z 5

Předposlední a za mne doposud nejlepší díl celé ságy.

Chápu, že Zaklínač není čtením pro každého. Dokonce ani našeným zájemcům o fantasy nemusí vyhovovat podrobný, rozvláčnější styl psaní s opravdu velkým množstvím postav, ve kterých se i velmi pozorný čtenář může trochu ztrácet. Já však právě proto musím pana Sapkowského obdivovat.
Každý charakter (a že jich je) má opravdu skvěle propracovaný, prostředí velmi barvitě vykreslené, děj podrobně promyšlený. Mnozí by se od autora mohli učit.

Po předchozí výborné zkušenosti jsem opět upřednostnila audio skvěle načtené Martinem Fingerem. Každá hodina a půl cesty pěšky do práce utekla, ani jsem nevěděla jak... ;-) Vzhledem k rozsahu celé série doporučuji audio zejména pomalejším čtenářům, protože pokud chcete znát celý příběh, je opravdu nutné začít od začátku a dočíst do úplného konce. Knihy na sebe navazují, nejde o uzavřené historky a je nutné přečíst minimálně těch základních pět dílů ságy. Jedna samostatná kniha je totiž jako patnáct minut vytržených z kontextu devadesáti minutového filmu - na nic.

VeDny
30.03.2023 5 z 5

Výborný díl, úžasný konec, na který jsem hrozně dlouho čekala. Autor tak krásně pracuje s prostředím, že mám pocit, že tam jsem s nimi, a zná takové nuance, že je jasné, že si s přírodou rozumí - třeba scény s ledem...někteří autoři s tím pracují tak nějak prvoplánově a nekreativně, ale tady, ve finální scéně, to byla úplná poezie a dokonalost.

Atuin
20.03.2023 5 z 5

Strašně mě mrzí že jsem o tomto díle dlouhá léta tak pochybovala a považovala jej za malém slabší díl série. Letošní re- reading mě vyvedl z omylu. Čtu v originále a úplně mě to zlomilo, rána za ranou a naprostá změna pohledu na tento fascinující díl, svět a vůbec. Že celá sága je nebetyčně skvělá o tom člověk ani psát nemusím. Banálních 5* je strašně málo. Svět který dráždí, zneklidňuje, ale zároveň naplňuje a je jistým zázemím.
Poklona.

Vevericka.eva
06.03.2023 5 z 5

Nejlepší díl série.

BrooksWasHere
03.03.2023 5 z 5

"Nejsem Falka... Jsem Ciri z Kaer Morhen, zaklínačka. Přišla jsem zabíjet."

Po bezchybnej piatej časti "Zaklínačská" séria ani trochu nepoľavila a kvalita sa drží rovnako vysoko ako v predchádzajúcej časti. A práve preto je toto pre mňa druhá najlepšia časť celej série (zatiaľ), hneď po Krste Ohňom.

Naozaj sa mi páči, že v predposlednej časti sa trochu zmenil štýl rozprávania príbeh sa viac vetví, už sa nezameriava iba na Geralta, Ciri a Yennefer, ale niekedy nám poskytuje aj kapitoly z pohľadu vedľajších postáv.

Okrem toho sa mi veľmi páčilo aj prelínanie minulosti a prítomnosti pomocou rozprávania príbehov - na mysli mám hlavne Ciri vo Vysogotovej chatrči. Hlavným ťahúňom príbehu je v tejto časti Ciri, kvôli čomu už nedostala toľko priestoru Yennefer... Ale to mi vôbec nevadilo, pretože spolu s Ciri je príbeh ešte o niečo zaujímavejší, ako bol doteraz a hlavne vďaka nej sme sa dočkali naozaj excelentného záveru.

Už finálna bitka na zamrznutom jazere je naozaj špičková, nechýba jej prepracovaná atmosféra, ale ani dynamika a napätie... No mňa osobne aj tak najviac odpálil úplný záver vo Veži Lastovičky, ten bol jednoducho dychberúci!

A tým pádom je pre mňa úplná samozrejmosť dať tejto časti 10/10 :-)

"Jenže smrt je prostě jen smrt a mrtvý je mrtvý. Je mu jedno, kde práchnivějí jeho kosti."

Hor89
27.01.2023 5 z 5

V předposledním díl Zaklínačské ságy autor trochu změnil styl vyprávění - příběh se více větví. Kromě kapitol z pohledu Geralta, Ciri a Yennefer se příběh zaměří i na spoutu dalších vedlejších postav. Hlavním tahounem děje je tentokrát Ciri, naopak Yennefer bohužel tolik prostoru nedostala. Kniha je hodně čtivá, svět i postavy jsou propracované, překlad velice dobrý a příběh výborně doplňují krásné ilustrace Jany Komárkové.

luca321
22.01.2023 5 z 5

Další naprosto skvělý díl a příběh. Za mě jeden z nejlepších dílů série. Je tam opět trochu pozměněn styl psaní, což mě moc bavilo. Docela mě mrzí, že se už blížím do finále, ale jsem strašně zvědavá, jak to s Ciri, Yennefer, Geraltem a vůbec celým světem zaklínače dopadne.

Jizi
08.01.2023 5 z 5

Děj dospěl téměř na konec. Od silného pramene a divoké říčky jsme přes mohutný tok dospěli do delty. K osudům hlavních hrdinů se připojují další a další postavy, někdo zemře, někdo uprchne, někdo se s někým setká a někdo někoho mine. I tentokrát stránky pod rukama ubíhají jako řítící se Kelpie, rozsah bobtná, jak už se tak autorům -logií často stává, byť se v samotném ději tentokrát až tolik neposuneme. Buď jak buď, Zaklínač je pro mě pořád špička v rámci svého žánru - pěkně ostrá, dobře nabroušená, vykovaná z nejlepší trpasličí oceli.