Paní jezera

Paní jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122254/bmid_zaklinac-zaklinac-vii-pani-jezera-CWh-122254.jpg 4 3419 365

Zaklínač: sága série

< 5. díl

Zaklínač série

7. díl

Konečně je tady závěrečný díl Zaklínače v nové podobě. * Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná. * Také příběh zaklínačova hledání dospěl k závěru, Ciri, Geralt i Yennefer se na pozadí krvavého válečného konfliktu konečně setkají, ovšem podobně jako v předchozích dílech ságy nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány. * Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnících tvář světa, se uzavírá v mohutném finále, v gejzíru imaginace, aby jednou provždy změnil fantastickou literaturu. Had Uroboros drží v zubech vlastní ocas, něco skončilo a cosi začíná. 4. vyd.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Pani Jeziora , 1999

HeleHo.
11.05.2021 4 z 5

Závěr série trochu slabší. Přiznám se, že mě vůbec nebavila politika a popisy z boje, krom části o půlčíkovi Rustym a léčitelkách. Z toho konce jsem fakt jelen, moc mi to nesedí - jak z útržků v průběhu série, tak zejména se závěrem druhého dílu (svatba). A navíc, kam se poděl osud, proroctví a to všechno..? Přijde mi to takový uťatý.

jooosev
08.05.2021 2 z 5

Vrchol ságy o Zaklínači a velké zklamání. O obsahu nebudu psát nic, snad jen to, že autor na rozdíl od předešlých knih opouští nápaditost a zavádí klišé a "neuvěřitelné náhody" jako z holywoodských béčkových filmů. A k formě - v minulých knihách zvyšoval autor dynamiku pomalejších pasáží retrospektivou, změnou stylu či pohledem z boční dějové linie. A bylo to bravurní. Bohužel, Paní jezera je takovými prvky tak přehlcena, že působí rušivě. Krom toho v této knize narušují dynamiku děje, zatímco pomalejší pasáže jsou ještě zpomalovány vatou a až Jiráskovským popisem. Za mě zklamání. K Zaklínačovi se ještě určitě vrátím, skončím ale u Věže vlaštovky.

Luigi1
06.05.2021 5 z 5

Konec celé ságy se mi líbil jako všechny díly.Poutavé čtení,které je podtrženo krásným rukopisem pana Sapkowského.

smazenaryba
16.04.2021 4 z 5

Neodpustím si znova zabŕdnuť. To neustále vracanie sa v čase, rozprávanie v rozprávaní, akási forma kroniky, bola podľa mňa viac na škodu než na úžitok. Prial by som si, aby bol príbeh aspoň z časti súvislejší a plynulejší. Ale nič to, pretože inak to bolo naozaj skvelé zavŕšenie ságy. Prebytočné línie ustúpili do pozadia, nepodstatné veci vyšumeli do prázdna a v pamäti mi zostane silný a hlavne dobre zakončený príbeh ústredných postáv. A to sa počíta. Ale ako vravím, ak sa k zaklínačovi zasa niekedy vrátim, čo je dosť možné, bude to iba prostredníctvom poviedok.

cryingPickle
31.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Táto kniha je dokonalým príkladom toho, že nie všetko skončí šťastne. Veľa som toho neprečítal ale som si istý, že toto je jedna z mála kníh ktorá vám vtisne slzy do očí.

Ticiana
25.03.2021 4 z 5

Jsem rozcarovana. Cekala jsem asi jiny konec. Celkove saga, na to, jak je rozsahla a kolik mela podlinii, byla v nekterych vecech hodne utata. Ja nevim. Zatim u mne vyhravaji spise prvni dve knihy povidek. Jeste prectu Bourkovu sezonu a budu doufat, ze je ve stylu povidek.

vlkodlaq
20.03.2021 2 z 5

Přiznávám, měl jsem velká očekávání, jednak tím, že to je poslední díl, ale taky hodnocením zde na databázi, snad i pro to je mé zklamání tak velké.
Číst paní jezera jako samostatnou knihu, byl by to dokonce zřejmě odpad. Při hodnocení posledního dílu se nebráním srovnávání s celou sérií. Stále trvám na tom, že první tři díly byly opravdu skvělé, Zaklínač byl Zaklínač a řešil zaklínačské věci, čím více se do příběhu montovala military a politika, tím víc čitelnost upadala. Poslední tři knihy jsem četl trochu nuceně a poslední jen, abych to konečně dorazil. Paní jezera byla plná odboček a slepých dějových linií, vsuvek a strašného přeskakování z z linie do linie, až se to velmi negativně projevilo na spádu a čtivosti.
A co Ciri? Má oblíbenkyně dílů předchozích? Silně přeskakovala mezi poslušnou ženou, jak se asi v Polsku sluší a patří a do toho najednou sebrala hrdost a udělala něco kurážného, aby toho později litovala? Ne, to není hrdinka fantasy. Ne v Paní jezera. Rozpoznávám prvky polské fantasy, která je často fakt divná, hlavně přístupem k ženám. Samozřejmě tu byly i spádné a velmi čtivé pasáže, ale tentokrát minoritní podíl.
Závěr byl, a tady budu drsný, vyloženě ubohý a zklamal mě na celé čáře, cítím, že autor už to chtěl mít konečně za sebou a mnoho toho utnul, zalepil a sflikoval. Rozhodně mi slzy z očí nevytlačil, jen mě znechutil a rozhodně mě nebavil. Je tu zde i mnoho rozporů s náznaky v knihách předchozích a celá série tak ztrácí na kvalitě i důvěryhodnosti.
Opravdu jsem čekal epické vygradování příběhu, ale bez náznaku pocitu viny označuji poslední díl jako nejhorší ze série a celou sérii jako podprůměrnou a musím říct, že hodnocení i celkový věhlas zaklínače mě velmi udivuje. Nechal jsem se napálit a přečtení celé série spíše lituji. Ve srovnání třeba ze sérií Věž Drakonis od Stackpolea na mě působí Zaklínač vyloženě slabě, ani dobré první tři díly to nezachrání.

Sixao
17.03.2021 3 z 5

Dočteno, resp. doposlouchán poslední díl. Čišela z toho rezignace. Se závěrem nejsem vůbec spokojená. Nemuselo to tak špatně zkončit, tolik mrtvých, chjo. Souhlasím, že se mohlo ubrat dění kolem vedlejších postav a přidat Geralta. Politika v 10. kapitole mě vyloženě nebavila. A jak to bylo s tou svatbou, z toho jsem jelen. Asi si budu muset znovu přečíst povídku. Přece se jí nemohli zúčastnit žijící současně s již pochovanými. Brzy se pustím do zbývajicí Bouřkové sezóny. Dle recenzí si snad spravím chuť.

Báboš
27.02.2021 4 z 5

Bohužel trošku pomalejší tempo a hlavně velice dlouhý závěr. Jinak ale výborná kniha.

PolarBee
20.02.2021 2 z 5

*SPOILER* Velké zklamání.. V předchozích dílech jsem si nesmírně oblíbil Geraltovu družinu, její propracovanost a různorodost. Nejde ani tolik o to, jak skončili, ale že se jim příběh vlastně až na ten konec skoro nevěnoval a namísto toho sledoval nepodstatné události a začínal s novými linkami. Bylo to zkrátka příliš přeplácané, přeskakující, chaotické a otevřené.
Konec knihy byl pro mě zcela nepochopitelný. Vůbec nevím, jak autor myslel celou tu šarádu s Koníkem a loďkou. Kdo je živý a kdo ne? Připadal jsem si, jako když autor nutně potřebuje na záchod a už se nechce vracet k rozepsanému, tak rychle zkusí něco našroubovat na něco jiného, ať má hotovo :)
Některé věci nedávaly snad ani smysl. Doteď se divím rozporuplnému chování Geralta a Yenn. Skutečně bych do nich nikdy po tom všem neřekl, že dobrovolně spáchají sebevraždu, a že se nebudou, zejména Yenn, bít.
Největší peklo byla asi všechna ta zbytečná a chaotická politika, tedy, hned za cestováním mezi světy - zmínka o moderním Londýně byla už jen taková facka, aby si člověk uvědomil, že s poutavým fantasy autor skončil před několika díly.

eva8754
13.02.2021 3 z 5

(SPOILER) pro mě byla kniha zklamáním na konci více otázek než odpovědí navíc mi tam vůbec nesedí Camelot a co Ciri říkala o svatbě Geralta a Yennefer. Nevím jestli jsou mrtví nebo živý. Protože v Meč osudu jsou všichni živý a v normální světě tady je to popsáno spíše jako svatba duchů nebo co. Další co mě v ději nebavilo byli politické části ty jsem ani nečetla spíše jen přelétla očima a vrátila k hlavní dějové lince.
Kdyby se kniha nezabývala tolik zbytečnými odbočkami a pořádně se soustředila na hlavní postavy byl by zévěr mnohem lepší. Za mě dost zklamání autotra už asi tato sága omrzela a tak to chtěl rychle ukončit a bylo mu jedno jak i když tím pořel předešlé díly.

kriskross
01.02.2021 5 z 5

Skvělý závěrečný díl. Začátek trochu pomalejší, ale druhé 2/3 knihy perfektní.

KristýnaK.
30.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Začátek knihy byl oproti ostatním dílům nejslabší. Po slabém úvodu se už ale opět vracíme k ústředním postavám Geraltovi, Ciri a Yennefer.
Tady musím poznamenat, že osobně nejsem fanouškem cestování časem, mezi dimenzemi apod., protože si myslím, že je strašně těžké, pokud se něco takového zakomponuje do příběhu, aby počínání postav stále dávalo smysl a případně nevznikaly žádné mezery v ději. Myslím, že tady to bylo provedeno poměrně dobře, ale byla bych spíš radši kdyby se tomu autor vyhnul. Chápu, však, že někomu se právě toto mohlo na knížce líbit.
Nejlepší část z celé knihy byla za mě bitva u Brenny. Přeskakování pohledů mezi zúčastněnými bitvy, vojenskými žáky a půlčíkem v polním lazaretu bylo provedeno, tak aby čtenář chtěl dále a dále pokračovat v čtení. Sapkowski zde opět ukázal jak dobrý spisovatel je.
Po ale skvěle napsané bitvě, přišla porážka Vilgefortze a s ní přišlo i mé utrpení. Ciri přijíždí do Vilgefortzova hradu za účelem vysvobození Yennefer. Nakonec je ale sama zajata Vilgefortzem, který ji chce zneužít k získání ještě větší moci. Do této doby jsem si knihu užívala, jenže najednou se z ničeho objeví Geralt právě včas aby všechny na poslední chvíli zachránil. Během záchrany umře Milwa, Cahir, Regis i Angoulême. Milwina smrt je podle mě jediná napsaná dobře a smysluplně a tak, aby z čtenáře dokázala dostat nějaké emoce. Ostatní smrti jsou pak buď zbytečné a nebo postrádají smysl. Kdyby totiž Cahir, Angoulême a Ciri bojovali proti Bonhartovi od začátku společně nikdo by nejspíš nemusel zemřít. Regis je pak zavražděn Vilgefortzem, který je následně zabit Geraltem. Jakto že tak silný a schopný mág dokáže přemoci staletí starého upíra Regise, ale neporadí si s Geraltem?
Ještě horší pro mě však bylo odhalení, že Emhyr je Duny, tedy Cirin otec. Celé odhalení bylo vyřčeno strašně rychle, takže nakonec nemělo na čtenáře nějaký větší vliv. Navíc Duny celou dobu toužil po Ciri a nakonec se jí vzdal tak snadno a rychle, že to nebylo vůbec uvěřitelné.
Další kapitola o Cintranském míru a osudech vedlejších postav mě nebavila, jediné co se mi na ní líbilo, bylo setkání Borease Muna, Dijkstry a Isengrima.
Geraltovou smrt jsem očekávala a byla jsem s ní smířená. Řekla bych, že by to bylo i dobré zakončení série. Jenže autor neskončil u toho a Geralta a Yennefer oživil, k tomu všemu ještě přidal nesmyslné zapojení příběhu o Camelotu.

Kdybych měla hodnotit celou sérii, tak bych řekla, že je to jedna z nejlepších fantasy sérií, co jsem kdy četla, proto mě ještě o to víc mrzí tak špatný poslední díl. Série i přesto stojí za přečtení a vřele ji doporučuji.

Ryšava
30.01.2021 4 z 5

Kouzlu Zaklínače jsem nepropadla. Dvě knihy jsem si přečetla a zbytek poslouchala. Ciri mě upřímně štvala... díky tomu, že děj skáče z jednoho hrdiny na druhého, tak jsem se občas ztratila... konec byl pěkný, až mi skoro ukápla slza za všechny padlé lidí, kteří umřeli na Stygga. Celkovou ságu bych hodnotila 3,5 hvězdičky, ale tím, že nejde dátpůl hvězdy, tak dám 4 :-) musím uznat, že spisovatel měl děj skvěle propracovaný.

Slůník
30.01.2021 5 z 5

Chvílemi víc smutku, než lze snést.

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Fantastické zakončenie fantastickej série. Vez vlastovky mam radšej ale toto je stále výborne napísaná kniha. Dakujem pán Sapkowski.

SONP
14.01.2021 5 z 5

Po několika měsících poslechu audioknih v podání páně Fingerova jsem konečně dospěl k závěru... A musím říct, že celkový dojem je opravdu skvělý. Dokonce si myslím, že v audiopodobě vynikne Sapkowského umění ještě více než na papíře - v těch desítkách hodin poslechu v autě totiž zmizí ten rozvleklý dojem z mnoha nevýznamných odboček z hlavního děje, který vytýkají někteřá ostatní komentující a vznikne z toho všeho báječná rozhlasová hra.

Užil jsem si v posledním díle mistrovy odbočky všechny do jedné: elfskou zemi ve válce s jednorožci, nahlédnutí do krvavých příběhů polního lazaretu pod vedením chirurga-půlčíka, výuku kadetů o historiích bitev Nilfgaardu a severu, příběh kocoura roznášejícího mor, sira Gallahada. Nádavkem jsem dostal i hlavní linku, v níž se znovu objevují ogaři Zoltan Chivay a Yarpen Zihrin a samozřejmě náš mlčenlivý hrdina Geralt. Zkrátka a dobře, v posledním díle jsem dostal vše, proč mám Zaklínače rád a k tomu mnoho zajímavého koření kolem.

A při poslouchání závěrečných peripetií v Rivii ve stínu aktuálních událostí z washingtonského Kapitolu mi šel mráz po zádech - činy pánů v zednické haleně a ševcovské zástěře mne skutečně nenechaly chladným. Do tohohle podobenství o temných zákoutí lidské duše jsem musel dospět až věkem. Terry Pratchett ve se ve svých pozdějších dílech též věnoval rasismu (či chcete-li druhismu), ale to co nám zde v závěru servíruje pan Sapkowski je opravdu k zamyšlení.

100%!

VeruMalfoy
10.01.2021 4 z 5

Právě dočteno. Úplně ve mě víří pocity z toho, jak všechno skončilo. Takový konec této knihy jsem opravdu nečekala. Trošku jsem čekala podobný konec, ale ne tak, jak byl podán. Když však odhlédnu od konce, tak mi přišlo, že šlo o nejslabší knihu ze série. Alespoň podle mě se zbytečně moc vše vleklo a natahovalo, tedy hlavně ty nepřímé dějové linky. Ději chyběla svižnost. Proto nedávám všech 5 hvězdiček, nýbrž 4. Je škoda, že se příběh Zaklínače nezakončil trošku lépe napsanou knihou. Protože, co vím z předchozích dílů, autor uměl udržet čtenářovu pozornost po celou knihu. U téhle to však nezvládl.

LucyPevensie
10.01.2021 5 z 5

Podle mě nejlepší díl Zaklínače. Kdybych hodnotila celou sérii tak taky 5*. Děj rychle ubíha, je to celkem dobře napsané a chvílemi dost vtipné a hlavně jsou v Zaklínači skvělé postavy.

AsiUrčitě
10.01.2021 2 z 5

Konečně poslední díl ságy. Na začátku si čtenář musí zvyknout na jiný styl vyprávění. Objevují se zde jiné postavy z jiné doby, pro něž je příběh Ciri, Geralta a Yennefer jen dávná minulost, a který ony dávají dohromady pomocí svých poznatků z historie, legend, pohádek a díky moci nahlížet do minulosti (i ony mají magickou moc). Takto je to asi prvních 50 stran, takže oproti ostatním postavám, které se také v sáze vyskytují, aby příběh podávali ze svého pohledu, zde mě aspoň ta hlavní postava a její příběh zaujaly i kvůli tomu, že jsem se o ní víc dozvěděla. Pak už se vše zase vrátí k normálu a znovu sledujeme děj „v přítomnosti“. Linka Geralta, Ciry a Yennefer mě bavila nejvíc. U Emhyra mi samozřejmě na konci spadla čelist, ale hodně mi vadilo to, jak se vůči Ciri zachoval – postrádalo to jakoukoliv logiku, protože celý ten příběh byl v podstatě skoro o tom, jak chce získat Ciri. Bohužel i zde se objevuje hodně vedlejších postav se svými příběhy, které bych klidně osekala. Nebavily mě bitvy, ani politické plány a ani popis toho, jak to bylo po bitvě. To, co jsem se chtěla dozvědět, jsem se stejně nedozvěděla, tak to pro mě byla jen vata okolo. Obzvlášť popis toho, co bylo bitvě, se mohl vynechat. Pro hlavní příběh to nemělo přidanou hodnotu, bylo to spíš filosofické povahy – že ani po bitvě politikaření nekončí, že nevraživost přetrvává a že někteří hrdinové bývají opomenuti jen kvůli svému původu. Jinak za samotný konec ubírám hvězdičku. Opět jsem z něho byla zmatená – co se stalo, kde to jsme? A především, co ta poslední povídka z Meče osudu?
Pokud budu hodnotit celkově ságu, tak byly tam lepší díly, horší díly, ale číst se to dalo. Samotný příběh Ciry a Geralta je zajímavý, ale někdy mu docházela šťáva. Přišlo mi, že autor se snažil vytvořit epické a poučné dílo, ale jak chtěl obsáhnout vše, tak děj ztratil na atraktivnosti. Každopádně hodně bych to celé osekala a vymazala nadbytečné, okrajové postavy s jejich příběhy. A i ty důležité postavy a jejich linky bych udělala zajímavější. Třeba Čarodějnický spolek mě nebavil už od první chvíle, kdy se v sáze objevil, a Vilgerfortzova i Emhyrova linka byla typickým vyprávěním z pohledu padoucha, která ukáže jeho myšlenky, ale celkově děj moc neposouvá. Také bych nemíchala tolik styly vyprávění, když už chce autor příběh vyprávět jinak, tak ať je to tak ve všech dílech a ne nějakých a ať je to aspoň důležitá postava, ne jen někdo, kdo se tam jen mihne a jinak nás nezajímá. Také bych přidala víc porobností o zajímavějších věcech a ne o těch okrajových – třeba o samotném konci, o tom, co přimělo Emhyra jednat, tak jak jednal, a i o tom, jak se naučil Bonhat tak dobře bojovat. Celkem za mě průměr.