Paní jezera

Paní jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122254/bmid_zaklinac-zaklinac-vii-pani-jezera-CWh-122254.jpg 4 3421 367

Zaklínač: sága série

< 5. díl

Zaklínač série

7. díl

Konečně je tady závěrečný díl Zaklínače v nové podobě. * Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná. * Také příběh zaklínačova hledání dospěl k závěru, Ciri, Geralt i Yennefer se na pozadí krvavého válečného konfliktu konečně setkají, ovšem podobně jako v předchozích dílech ságy nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány. * Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnících tvář světa, se uzavírá v mohutném finále, v gejzíru imaginace, aby jednou provždy změnil fantastickou literaturu. Had Uroboros drží v zubech vlastní ocas, něco skončilo a cosi začíná. 4. vyd.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Pani Jeziora , 1999

waits
31.12.2018 4 z 5

Celých sedm dílů jsem si přál, aby Zaklínač ještě nekončil, v sedmém dílu jsem měl poprvé pocit, že zaklínač už nemá noc co nabídnout, Sapkowski podle mého ukončil ságu právě včas. Ale abych nebyl špatně pochopen - i sedmý díl je parádní!

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Vcelku jednoduchý príbeh, klišé, ktoré bolo spracované už toľkokrát - "zabiják príšer". A pritom vás to vtiahne už od prvej stránky. Tu na konci poslednej časti hodnotím celú sériu. Sapkowski dokázal, že aj v národe výrobcov krowiek sa nájde jedinec, ktorý dokáže napísať fantasy sériu svetového formátu. Príbeh o Geraltovi nie je len príbehom o bezhlavom zabíjaní, nastolení spravodlivosti a víťazstva dobra nad zlom, ale taktiež vo veľkej miere rozoberá politické a spoločenské problémy vytvoreného fantasy sveta. Niekto by si povedal, že to je na škodu, že politika do žánru fantasy nepatrí. A možno práve odvaha Sapkowského aktívne sa zaoberať v ságe aj touto témou mu zaručila enormný úspech. Myslím, že týmto počinom si zaistil nesmrtelnosť, ktorú si určite zaslúži.

Jirka92333
17.12.2018 4 z 5

Poslední kapitola pro mě byla lehké zklamání. A zvláštní ukončení série :-|.

toulava
16.10.2018 4 z 5

Hořko sladké loučení s celou serií zaklínače.

Mufurufus
15.10.2018 2 z 5

OBSAHUJE SPOILERY
Upřímně řečeno, nevím, co si o tom všem mám myslet a jsem rád, že jsem tuto sérii konečně dočetl. Samotná dějová linka tykající se Geralta je celkem zajímavá a čtivá, ale to je tak vše a bohužel je toho velmi málo.
Už v předchozí recenzi na díl Věž Vlaštovky jsem kritizoval způsob vyprávění, rychlé a místy zmatečné přeskakování mezi postavami a spousty nesmyslné a nezajímavé politiky. Taktéž množství kapitol a vyprávění, bez kterého by se celý příběh obešel a čtenář by to ani nepostřehl, se v tomto posledním díle objevilo opět. Znovu tím musím vyjevit názor, že toto vše mělo sloužit jen k natažení děje a vydání vícero dílů. I já jsem se místy přistihl, že po přečtení několika stránek vlastně nevím, co jsem četl, tak moc mě některé kapitoly nejen nudily, ale přímo bytostně nebavily. Jednou z těchto kapitol bylo i Ciriino putování mezi světy, které považuji za vrchol zbytečnosti a nesmyslnosti, jakožto i vyprávění o vražedném starci v lese! V čem toto bylo zajímavé? V čem toto bylo podstatné pro příběh? NAPROSTO V NIČEM! Nebudu a nechce se mi komentovat, jak autor lacině a uboze naložil s Geraltovými přáteli, ale neodpustím si okomentovat závěrečnou scénu, kdy je Geralt probodnut vidlemi. Jako really? Geralt, coby mrštný, udatný a neohrožený zaklínač nemůže kvůli davu provést úhybný manévr před letícími vidlemi? Já tedy nevím, ale docela by mě zajímalo, jak se ten házející s těmi vidlemi v tom davu napřahoval a jak s nimi házel a jaký to div, že netrefil někoho jiného :-D.
Abych to shrnul, Geralt bude i nadále mou oblíbenou postavou a mým oblíbeným hrdinou, ale jeho autor, mým oblíbeným autorem nikoliv.

Turmee
09.10.2018 3 z 5

Záveřečný mišmaš. Spousta politiky, skoků v prostoru i čase, dohánění zápletky. A konec mě trochu zklamal.

aetos
05.10.2018

Končím se čtením této knihy v půlce. Pan spisovatel zradil mou důvěru coby čtenáře, že příběh o Geraltovi a Ciri je "skutečný". Pokud této knižní sérii nechtěl dát ze sebe všechno, neměl se do psaní knih pouštět a vodit čtenáře za nos, že opravdu stojí za to jeho příběh číst. Když se nad tím teď zpětně zamyslím, předchozí díly jsem četl a hodnotil plným počtem hvězd, protože jsem věřil v kvalitní zakončení. Teď jsem už jen prolistoval co bude dál a AHA. Je smutné, že někdo svoji práci tolik odflákne a neuvědomí si, o kolik času ostatní lidi tímto okradl. Nevěřím, že si Sapkowski nevěděl s příběhem rady. Věřím, že to toto je jeho (zl)úmysl. Ať už má to psaní z krku. Zaklapávám knihu a mám to z krku taky. Špatná čtenářská zkušenost.

Dany1006
04.10.2018

Co se mi líbí:
- Děj Geralta a jeho společníků je zajímavý.
- Děj Ciry je zajímavý.
- Děj Yennefer je zajímavý.

Co se mi nelíbí:
- Děje ostatních postav je nezajímavý a o ničem.
-Těhletěch dějů o ničem je tam spousta.

Hodnocení: 3*

JirkaDitt
30.09.2018 3 z 5

(SPOILER) Příběh o Geraltovi a Ciri dočten...
Zaklínač, jeho svět i postavy v něm - vše bylo parádní, od čtyřky to celé nabralo neuvěřitelný spád, ale na konci se asi něco pokazilo. Hlavní hrdinové se jen tak potom všem vzdají boje a plánují sebevraždu? Nepřítel se nakonec rozmyslí, že vlastně bude hodný? To jsem trošku nedával. Ovšem nic z toho nemělo na poslední 4 stránky knihy. Možná mi něco uniklo, možná jsem byl při čtení nepozorný... Ale já prostě vůbec nemám páru o tom, co se stalo :/
Zaklínače jsem žral, ale teď se nemůžu zbavit otázky: „Proč jsem to celé vlastně četl, když stejně nevím, jak to dopadlo nebo dopadne?”
Potom mi tam taky úplně nesedělo chování Ciri - po všem, čím si pošla by měla být už chytřejší (navíc s tou její mocí), ale ne. Jen tak si nakráčí do Vilgefortzova sídla s plánem nechat se zabít...
Také musím uznat, že neustálé politické tlachání mi kolikrát úplně přerušovalo zájem číst. Nejhorší bylo to mírové jednání ke konci..

Bacileus
26.09.2018 2 z 5

Je dobré ságu shrnout u poslední knihy, tak to tedy udělám. Někde jsem zaslechl, že pan S. je mistrem slova, což po přečtení určitých pasáží Zaklínače nemohu tak úplně popřít. Další velkou devízou je svět samotný, předrenesanční Evropou inspirované (současnými civilizačními problémy okořeněný) universum, jež je vlastně jedna velká, nutno říci krásná a nápaditá alegorie. Ale potom - vzhledem k mé adoraci Zaklínače v letech školních přichází rouhavé vyjádření!!!! - je tady autor. Ano, v autorově egu spatřuji největší slabinu celého díla, což brilantním způsobem ukázali vývojáři (především scénáristé) Zaklínače herního. Tam kde pan S. utápí čtenáře ve skrumáži sebestředných dialogů typu; Já jsem intelektuál s mečem, hňupe a budu s tebou argumentovat o svém světonázoru, i kdyby to mělo zabrat třicet stran - Nebo; Jsem silná a nezávislá žena, což znamená, že všechno, co udělám bude mít takový femme fatale nádech, že by si z toho ukápnul na botu i starý Humphrey Bogart - Nebo; Jsem nejmocnější bytost na světě, což přirozeně znamená, že se mnou chce mít každý děcko, a když už ne děcko, tak mi chce alespoň vyříznout placentu - pokračuji; vytvořili scénáristé herního zaklínače až dojemně lidské postavy a z nich plynoucí dialogy. Dal bych ruku do ohně, že za vytvářením ženských postav muselo stát minimálně několik žen (otázku žen vytvořených mužskými autory vnímám zvlášť citlivě - podle mě je prostě cítit, když o mentálních pochodech pubertální holky píše nevybrkovaný dědek), pointy jsou zde korigované a nestává se, že by jeden světonázor přehlušil celkovou kontinuitu, jak je tomu u Zaklínače knižního. Na závěr chci dodat, že jsem panu S. vděčný za stvoření tohoto universa, protože je tak nosné, jako kterékoliv pozadí čerpajících z reálné historie. Na druhou stranu bych ho chtěl upozornit (věřím že si tenhle komentář přečte!), že je hodně naivní jeho domněnka, že se jeho knihy začaly za mořem i v Asii najednou prodávat jen tak od sebe, a že s tím herní Zaklínač nemá ale vůbec nic společného. Má, pane S., to víte, že má...

jaroiva
17.09.2018 2 z 5

Zezačátku jsem byla nadšená, že mě to baví mnohem víc než předešlý díl... pak už nastalo zklamání, které neumím popsat jinak, než za pomoci spoilerů... Celkově mě zakončení série spíš rozčílilo. Nevím, jestli se ještě budu pouštět do Bouřkové sezóny, po tomto zklamání.
Nejlepší z celé série mi připadá Meč osudu, spíš si raději ještě jednou přečtu ten a první díl.
Tedy dál už jen spoiler:

SPOILER:
Měla jsem dojem, že Sapkowski nemá zapotřebí řešit neřešitelné situace cestováním v čase. To mě trochu znechutilo, a když už zabil Vilgefortz i Regise (na každého má nějaké kouzlo), tak je dost neuvěřitelné, že nezabil i Geralta... A vůbec, když je Sapkowski všechny už povraždil, tak mohl povraždit opravdu všechny, vč. Zaklínače, Yen i Ciri. Bylo by to důstojnější než to, co tady předvedl

zuzana4291
13.09.2018 2 z 5

Co říct k této knize, začátek, kdy autor přeskakuje z místa na místo, z děje do děje je strašný, nudný a zbytečný. Opět příběh Geralta a Ciri je zajímavý a moc dobře se čte. Bohužel, opět je zde spousta příběhů a dějů, které by tam být nemusely. A ten závěr taky úplně zbytečný.

Peťulka3
13.09.2018 5 z 5

Parádní závěr. Celá série se mi moc líbila.

KlariN
04.09.2018 5 z 5

Excelentní zakončení jedný báječný ságy. Krutý, nekompromisní, nezapomenutelný. Děkuji Vám velmi, mistře Sapkowski!

Azmodan
25.08.2018 5 z 5

Vše zde vyvrcholí, vše se zde uzavře, je to kruté, jako je krutý život a svět v kterém žijeme, ale možná i díky tomu nás to k této knize přiková a mi ji sfoukneme jedním dechem jako svíčky z narozeninového dortu. To se autorovi skutečně povedlo. Škoda, že takové nejsou všechny knihy série...

HoyaCarnossa
21.07.2018 4 z 5

Souhlasím s tím, že poslední díl nebyl tak skvělý. Čekala jsem lepší vyvrcholení a celkově - už jsem to brala jako povinnost, přečíst si to, co jsem už měla vyspoilerované od ostatních..

tlllk
18.07.2018 4 z 5

prišlo mi to lepšie ako predchádzajúca kniha, ale i tak sa nemôžem ubrániť pocitu že celá séria obsahom zaostáva za komerčným rozmerom .... proste sú aj lepšie fantasy série.

LilyJane
08.07.2018 4 z 5

Paní jezera nebyla tak skvělým čtením jako předchozí díly. Ale přesto dávám 4 hvězdy, protože děj se dokončil. Uroboros zakousl a všechno dopadlo tak jak mělo, a ne jak by si čtenář přál. Je to hodně syrové zakončení celé série.

Vesmich
29.06.2018 5 z 5

Závěrečná část ságy představí svět po válce v tak realistické podobě, že by to skoro mohla být doporučená četba pro středoškoláky. Sapkowski na mě udělal velký dojem nejen jazykem (překlad je famózní, zejména přímé řeči trpaslíků představovaly po celou dobu jazykově velmi osvěžující prvek), ale i všemožnými odkazy, narážkami, alegoriemi. Po přečtení jsem si pořídila ještě audioknihu, abych si mohla příběh nechat přečíst při cestách autem ještě někým jiným a Martin Finger, který text čte, ho čte poutavě, napínavě, vesele i dramaticky a dokáže si poradit s tak rozsáhlým textem bez jakéhokoliv výkyvu a hluchého místa. Vzhledem k tomu, že se jedná o více, než 70 hodin četby, vystačí to i na hodně dlouhé cesty.

Faila
26.06.2018 4 z 5

V mých očích vrhá poslední díl trochu špatné světlo na celou ságu. Myslela jsem si, že má Sapkowski příběhy jednotlivých postav více rozpracované, ale mnoho z nich se vůbec nedořešilo - a některé (i za mě velmi zbytečně) skončily dřív, než pořádně začaly. U některých postav mě to opravdu mrzí, protože jejich přítomnost v knihách tím pro mě naprosto ztrácí smysl a mám pocit, že v nich byly jen na efekt. A (ne)chování některých postav mi vůbec nesedělo do toho, jak je v předchozích dílech Sapkowski popisoval.
Některá místa tohoto dílu mi přišla příliš překombinovaná a nakonec taky trochu zbytečná. Chvílemi jsem měla pocit, jako kdyby to celé autor psal horkou jehlou a na poslední chvíli vymýšlel, co tam ještě přidat.
Ale literární kvality posledního dílu ságy jsou stejné jako dílů předchozích, tedy velmi vysoké. Prolínání časů a dějů je vynikající! Celou knihu to krásně oživí a čtenář může nahlédnout do minulosti některých postav a lépe je pochopit - za to díky! Pro mě nudnější pasáže (diplomatická vykecávání) jsou tady mnohem kratší než v předchozích dílech a líčení bitevní vřavy a všech hrůz okolo bylo tak děsivé, že mi běhal mráz po zádech.
Ačkoliv jsem doufala ve smysluplnější ukončení, nemůžu říct, že bych byla z celé zaklínačské ságy zklamaná. Určitě je to něco, co stojí za přečtení, a to do poslední tečky.