Čas opovržení

Čas opovržení https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30490/bmid_cas-opovrzeni-Dbb-30490.jpg 5 4183 314

Zaklínač série

Zaklínač: sága série

2. díl

Druhá část ságy o Zaklínači. Příběh běží dál paralelně v několika liniích – Nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout…

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Czas pogardy , 1995

Faila
21.09.2017 4 z 5

Díky literárnímu bohu za ten konec! Ačkoliv se románová sága (a tento díl obzvlášť) už netočí pouze kolem Zaklínače a jeho profese, stále zde má Geralt velký prostor. Ciri se v tomto díle dostává ke slovu spíše až na konci a konečně padá do těch správných rukou. Zaklínačův svět se mění a je napínavé jeho osud a osud všech lidí v něm sledovat. Ani zde se Sapkowski nevyhnul filozofickému lamentování a navíc ukázal, že o politickém pletichaření taky něco ví. Tomuto dílu nemám téměř co vytknout. Bohužel až na znovusetkání Geralta a Yennefer, která mě prostě prudí. Z Geralta Zaklínače a Bojovníka se vedle této arogantní a "neomylné" ženštiny stává krotký beránek, někdy až hlupák a chlap bez názoru. Jsem samozřejmě ráda, že šel Sapkowski trochu na ruku i romanticky založeným čtenářům a čtenářkám a ukázal, že i Bílý vlk má svou něžnou stránku. Proti tomu nic nemám, ale když je Geralt s Yennefer, mění se v podpantofláka, který jí vše odkývne a nedovolí si s ní nesouhlasit. A přitom by právě Yennefer, občas chybující tak, jak by si někdo s jejími zkušenostmi dovolit neměl, potřebovala shodit pomyslný hřebínek z hlavy.... Ale její chyby jsou prominuty (spíše promlčeny), kdežto ona sama na chyby jiných tak ráda ukazuje. A Ciri je pro mě jasný příklad zvorané výchovy - dát už tak dost pyšné dívence jako vychovatelku a učitelku zrovna Yennefer, to ani nemohlo dopadnout jinak... Ale opět, díky literárnímu bohu za ten konec!

OSTROVID
19.09.2017 3 z 5

Knihy o zaklínačích mají svoje pro i proti. Přiznám se, že jsem napřed viděl stejnojmenný polský seriál a velice se mi líbil. Z PC hry Zaklínač jsem byl unešený. Tak jsem si v knihkupectví koupil první dvě povídkové knihy. Byly výborné. Následovala Bouřková sezóna a opět nezklamala. Pak jsem se tedy pustil do románové ságy a zde mě bohužel čekalo rozčarování i zklamání. Knihy obsahují spoustu výborných míst, ale také spoustu vaty, což se dá pochopit, protože bez vaty by se celá sága smrskla možná jen do tří knih. Knihám to ale hodně ubírá na kvalitě. Je tam hodně politiky a čarování, což jde úplně mimo mě. Často mi to připomíná červenou knihovnu. Hodně se řeší, kdo s kým šuká, kdo koho miluje a jaký to má politický vliv na okolní státy. Geralta je tam poskrovnu a vypadá to, že celá sága se bude točit kolem Ciri, což není špatné a kolem opravdu velice komplikovaného vztahu Geralta s nesympatickou čarodějkou Yennefer, což je hodně špatné. Mnohem radši bych Geralta viděl po boku Triss. V tomhle mě bohužel ovlivnila hra. Ale co je napsáno, již nelze změnit. Nechám negativ a nakonec musím zmínit i pozitiva. Tento díl se opravdu v půlce velice slušně rozjel. Díky bohu za to, že čarodějové dostali na prdel a snad od nich bude chvíli klid. Ciri už není žádné děcko a konečně dostala prostor ukázat, co v ní je. Uvidíme, co přinese další díl. Jen připomínám, že není důvod, aby fanouškům Geralta z mého hodnocení vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Jsem hodně ovlivněn seriálem a hrou, které se od románové ságy v mnohém liší.

Nymeria_
06.09.2017 5 z 5

Skvělý díl, lepší než Krev elfů, konečně jsem si trochu oblíbila Geralta a vážně mě mrzelo, když kniha skončila!

IvaKo
02.08.2017 5 z 5

Báječné čtení - napínavé, vtipné, dojemné. Už sahám po dalším dílu.

Vlastina67
23.07.2017 4 z 5

Děj se krásně rozeběhl (oproti třetímu dílu) a už je opět napínavý a čte se jedním dechem. Knížka mě začala bavit a jsem ráda, že jsem se nenechala třetím dílem odradit.

Aniday
19.07.2017 5 z 5

začíná to být pořádně napínavé 8)

Romžiry
11.07.2017 5 z 5

Opět nádherné čtení.

kralika
11.07.2017 5 z 5

Asi před deseti lety na kolejích začal můj spolubydlící číst Zaklínače, staženého v pdf. Pamatuji si, že když jsem šel spát, tak mi jen na půl huby řekl "dobrou" a od monitoru ani malinko neuhnul pohledem. Dokonce i ve tři ráno jsem zaregistroval bledé světlo monitoru svítící z postele nade mnou. A nikdy nezapomenu na jeho nabehnuté račí oči ráno.
Teď ho už zcela chápu.

Charlie119
08.07.2017 5 z 5

První polovina připomíná Krev elfů. Jenže je tu i druhá. Ta čtenáře vstřelí do dějového zvratu tak raketově, že nestihnete popadnout dech!

Loginus
04.07.2017 5 z 5

Tak tato kniha mi jako první dala poznat Geralta a vůbec mi nevadilo, že je to druhý díl ságy. Dostalo mě to, naprosto. A od začátku sněmu na Thannedu nastane totální jízda. Vynikající.

amaenium
29.06.2017 4 z 5

Další skvělé pokračování, musím říct, že příběh Ciri je čím dál více zajímavý a těším se, kam až ji cesty zavedou. Přijde mi skvělé, že jednu událost nevidíme ze všech úhlů postav, ale třeba jen z vzdáleného pohledu (jak Ciri šmíruje Geralda a Yennefer, například) a tvoří tak mystiku příběhu. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé "politické" pasáže, kde jsem se lehce ztratila ve jménech vladařů či jejich záměrech.

Rawen616
30.05.2017 4 z 5

Pořád to není tak dobré jako první dvě povídkové knihy, ale je to lepší než díl první. Velmi dobrá je prostřední pasáž se vzpourou čarodějů. Poslední třetina s přežíváním Ciri na poušti a pak v bandě vyvrhelů je zase hodně dobrou ukázkou Sapkowského "špinavé" fantasy, která mi dost vyhovuje.

zpevSusannah
30.04.2017 5 z 5

Další díl a opět velká paráda. Kniha je napěchovaná magií, krví, intrikami a hlavně Geraltem, Ciri a Yennefer. Jsem nadšená! Získávám novou knižní závislost :). Naštěstí ještě pár dílů zbývá, takže na odvykačku je čas :D.

Heisenberg
17.04.2017 5 z 5

I když skoro celá kniha zabývá jednou událostí (která je v příběhu hodně zásadní), mě to vůbec nevadilo. Už teď chci vědět jak se vše vyvine.

kacenka7206
16.04.2017 5 z 5

Díl od dílu lepší a lepší.

fvalek
04.04.2017 5 z 5

Čtvrtý díl celkově, druhý díl pentalogie... No podle mě asi nejlepší díl. Začátek maličko vleklý, nic moc se neděje, ale cca od půlky obrovská gradace, která mě málem shodila ze židle. Jako ten Thanedd, no já nestačil ani vydechnout, očka tikala sem a tam po řádcích, nešlo to zastavit :D
Obrovské množství nových postav, tam jsem si málem musel udělat přehled, protože se mi to pletlo. Nová úžasná místa, nové příběhové linky. Geralta už je maličko méně, je to spíš zaměřené na Ciri, ale je v tom zatím rovnováha.
Úžasná sága, úžasný díl, já jsem prostě nadšený :)

PeťkaW.
21.03.2017 4 z 5

Na můj vkus bylo v knize až moc politiky. Občas jsem se ztrácela v tom, kdo koho zradil, kdo je s kým ve spolku... Hodně postav, hodně jmen, málo místa na zapamatování si všech. Ale ve výsledku se dalo v knize docela zorientovat a i když člověk na pár stránkách tápal, o několik stránek dál pochopil, nebo si alespoň udělal dobrý přehled. Těším se, až se pustím do dalšího dílu. Jsem zvědavá, jak se všechno vyvrbí. Sapkowského styl vyprávění mi opravdu sedí a užívám si ho, stejně jako příběh samotný.

jan14s
21.03.2017 5 z 5

Další příběh, se mi líbil podstatně více, než předchozí. Měl jsem problém knihu odložit.

tlllk
28.02.2017 4 z 5

trochu sa to rozbehlo, ale stále sa neviem zbaviť pocitu akoby najskôr boli čiastkové príbehy a k ním potom vymyslený zastrešujúci príbeh.

Alex.Barunka
21.02.2017 5 z 5

Mám takový pocit, že to autorovi jde lépe s povídkami. I když je příběh nabitý akcí, nedokázal si mě úplně získat a hluchá místa byla početnější. Ale autor to se slovy opravdu umí.