Čas opovržení

Čas opovržení https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30399/bmid_cas-opovrzeni-ghU-30399.jpg 5 4183 314

Zaklínač série

Zaklínač: sága série

2. díl

Druhá část ságy o Zaklínači (v pořadí čtvrtá kniha včetně povídkových souborů). Příběh běží dál paralelně v několika liniích - nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout... Nutno podotknouti, že kniha je doslova plná nádherných ilustrací Jany Komárkové.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Czas pogardy , 1995

Merry001
07.09.2020 5 z 5

Perfektní počin. Druhý díl o Ciri a čtenář očekává, že se pomalu začne děj rýsovat a ubírat jedním směrem. Marně. Autor mění dění, rozklíčuje charakter několika vedlejších postav, ale čtenář není o mnoho chytřejší. Protože děj se vydá úplně jinou cestou, než čeká.
Perfektní spád, precizní popisy včetně popisů charakterů. Velice oceňuji kresby. V Zaklínači I jsem litoval, ze není doplněn více ilustracemi. Mé přání bylo v tomto díle vyslyšeno. Nutno dodat, že kresby jsou stejně epesní, jako série Zaklínače ????

Gabriela_K
07.09.2020 3 z 5

Kniha mě vlastně nebavila, musela jsem se do čtení nutit. Byly tam části, které mě i bavily. Byly tam části, které mě vůbec nebavily.
Jak v prvním díle i v tomto, jsem měla problém se jmény, protože se tam i v určitých chvílích objevovalo spoustu postav a tak to pro mě bylo dost nepřehledné.
Těšila jsem se na více příběhu s Geraltem, což se nestalo. Nerozumím tomu, že je to hlavní postava, když ji máme ani ne v půlce knihy?
Příběh se více zaměřil na Ciri, která mě tentokrát nebavila, i když v prvním díle byla skvělá. Ano chápu, že je o něco starší a zažívá jiné věci než dřív, ale nebyl to můj šálek kávy.
Za mě knihu nemůžu doporučit. A v tuto chvíli celou sérii odkládám, ale určitě bych se k ní chtěla někdy vrátit.

luculi
25.08.2020 4 z 5

Svět Zaklínače mě pohltil. Sice jsem jej začala číst ještě předtím, než se vůbec na seriálu začalo pracovat, ale nejvíc mě polapil až právě s ním. Je to jiné, je to zajímavé, čtivé a určitě má proč sklízet úspěch. Ale kdy už konečně bude Geralt více v popředí a stane se opravdu hlavní postavou?

fruitbueno
21.08.2020 4 z 5

Čas opovržení je stejně jako předchozí díl prostě dobrý. Připravte se na politiku, intriky, ale třeba také minimum Geralta. Větší prostor v tomto díle dostala Ciri, jejíž pouštní pasáž jsem přelouskala opravdu jedním dechem. Intenzivní, vynikající, skvěle napsaná kapitola mi vsugerovala dojem vyprahlosti a vedra :) Taky jsem si celou dobu říkala, jak by asi vypadal překlad z jiného jazyka než z polštiny. Přijde mi totiž styl Stanislava Komárka typicky slovanský, přirozený, naprosto padnoucí do zaklínačské ságy.

Gimli
05.08.2020 5 z 5

Velmi čtivé a strhující. Románová podoba zaklínači sedí lépe než povídky.

Littleben
31.07.2020 5 z 5

Chytlavé, dobře se četlo. Ostatní romány se mi však líbily víc. Tenhle je tak na 7-8/10

Marxt5
19.07.2020 5 z 5

Opět úžasné dílo. Styl psaní je pořád podobný, dobře se to čte.
Líbily se mi opět určité nové aspekty jako parta, ke které se Ciri přidá či chození po poušti, hon na Ciri. Tlak na Ciri postupně graduje a je cítit, jak se všechno dává do pohybu.
Doporučuji.

Veramark
16.07.2020 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Další díl Zaklínače opět nezklamal. Všechno se začalo zamotávat, ve hře je politika. Nevím, jestli někdo může tak strašně milovat nějakou knižní sérii jako já Zaklínače. To už snad ani nejde. Užívám si každé slovo. Občasná odlehčení úžasnými hláškami mě rozesmívala téměř nahlas. Narozdíl od prvního dílu má děj mnohem více akce, i když mi to u prvního dílu vůbec nevadilo. Stejně jako mi nevadilo, že se tento díl skoro vůbec nevěnoval příšerám. Naopak jsem ocenila politické rozepře, mají v sobě ukryto mnoho myšlenek, které by každá dobrá fantasy měla ukrývat.

astra3
03.07.2020 5 z 5

Tak jsem zdolala 4. díl. Napínavé čtení, příběh má spád. Už teď jsem zvědavá na další díl.

Andrée
21.06.2020 4 z 5

První polovina knihy se nese v takovém poklidném tempu, víceméně bez akce.
Ovšem zvrat přijde v druhé polovině knihy, kdy se nám to vše neuvěřitelně zamotává a vše se tak nějak po... Tenhle díl mě opravdu hodně bavil. Příběh se pěkně rozvíjí, děj má větší spád - oproti prvnímu dílu.

Začínám mít tenhle svět opravdu moc ráda.

ElikaS
20.06.2020 5 z 5

Tak to se nám to pěkně rozjíždí! Tento díl se už začíná odlišovat od povídek především tím, že mytologické monstra a netvory vystřídali monstra lidská. V příběhu začíná hrát výraznou roli politika a různá spiknutí a je otázkou, kdo na které straně vlastně stojí. V tomto díle mi přišlo, že ubylo humoru a situace se stává vážnější. Ciri je mi líto, má opravdu těžký osud.

Zelený_Drak
14.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Všech pět knih ságy vytváří dle mého mínění jediný román. Proto je také hodnotím a komentuji dohromady. Navíc tedy přivírám oko nad nedostatky a hodnotím tak, jako bych hodnotila, kdybych se k Zaklínači dostala mezi 13 a 15 lety. To by se asi zařadila svou oblibou někam k Harrymu Potterovi. Celkový dojem mi asi nejvíc kazí to, že jsem příběh zkonzumovala příliš rychle. Přesto jsemsi román užila stejně jako povídky, akorát na pointu jsem čekala déle než u povídek. Sapkowskiho humor je toho druhu, který mě asi neomrzí nikdy, i když mě ani nedostává tak jako humor Pratchettův. K sáze se určitě ještě ráda vrátím. Jsem přesvědčená, že tentokrát mi utekly některé drobnosti, které bych byla ocenila, kdybych si jich všimla.

Krev elfů mi vedle všech neduživých západních současných knih, kde probíhá výcvik dívky na bojovnici učarovala. Konečně kniha, jejíž autor ví, že ženy menstruují. A žádý zázrak s křidélky, který v reklamě perfektně saje jakousi modrou tekutinu, nezajistí, že budou mít pocit sucha a bezpečí i v bílých kalhotách. Nevyčítala bych Triss, že udělala kvůli Cirině menstruaci z Geralta a ostatních zaklínačů zbytečně pitomce, jako některé čtenářky. Autor je ročník 1948, tipla bych si, že čerpal ze života. I v roce 2020 se jistě najdou muži poněkud posedlí sportovním výkonem, do kterého tlačí své potomky, aniž by si všimli, že tělo jejich potomka má zrovna na práci důlležitější věci než překonat výsledek. Věřím, že kdyby zaklínači neměli takové pochopení, jaké předvedli, Triss měla v rukávu ještě uřknutí v podobě zvracení, omdlévání a několika hodin křečí. Část, kdy se Ciri učí magii od Yennefer je také skvělá. Jediný problém Krve elfů je, že se odehrává v příliš krátkém čase. Ciri se příliš rychle naučila příliš mnoho.

Čas opovržení je velmi důležitý z hlediska rozvoje příběhu. Nilfgaard, Veverky, Thanedd... všehno do sebe zapadá. Nepamatuji si ale, kde "díl" končí. Jeho konec mi úplně splynul se začátkem Křtu ohněm. Ve Křtu ohněm přišly asi první části, které mě nebavily. Hodně čtenářů si stěžuje na Geralta a jeho společníky, mě ovšem od čtení odrazovali spíše Potkani. Za celou dobu jsem nepochopila, proč se od nich Ciri při první příležitosti neodtrhla a nevyrazila na Kaer Morhen. Možná to bylo vysvětleno a zrovna jsem nedávala pozor, nebo mi to nepřišlo dost věrohodné a nezapamatovala jsem si to. Každopádně mi toto období v jejím příběhu sedělo nejméně. Zato Regis ex machina byl pro mě vítaným přírůstkem do příběhu. Trpaslíci mě taky neomrzeli. A Geralt z Rivie jako Geralt z Rivie byl super.

Věž vlaštovky vybočuje stylem, kterým Ciri vypráví svůj příběh. Právě tento prvek jsem si v této části velmi užila. Také příběh Yennefer mě bavil. Ovšem Geraltova pauza v Toussaintu mi přišla zbytečně dlouhá. Stačilo by, kdyby se celá odbočka točila kolem Marigolda. A Leo Bonnhart je děsivý, ale mám pocit, že Ciri o něm prozrazuje příliš málo. Kdejakou náhodnou hrůzu války autor neváhal vylíčit, ale tohle poodkrývá jen zlehka. Pozdější scény s Bonhartem v Paní jezera, pak vyvolávají otázky.

V Paní jezera se mi nejvíc líbila část s elfy. Nejen, že to byl vlastně klasický elfí příběh o průchodu do země vil ostrovního typu. Sapkowski dokázal naservírovat v jedné knize elfy i jednorožce, aniž by to byl kýč, což je něco, o čem jsem něvěřila, že to někdy uvidím. Také jeho celkové vykreslení elfů mi přišlo velmi zdařilé. A Cirina nervozita snad zodpovídá některé otázky, i když mně osobně tyto odpovědi přišly nepravděpodobné. Jak už někdo v komentářích poznamenal, nejodpornější část dílu je scéna s lesním dědou. Takové obyčejné, očekávané a neuvěřitelně průhledné... a stejně. Brr. Závěrečná bitva mě sama o sobě příliš neoslnila, ale odhalení na závěr bylo skvělé a vystřelilo pro mě ságu zpátky do hvězdných výšin (ze kterých, nebudeme si nic předstírat, v předchozích dílech už přeci jen pomalu padala). A najednou je tu konec.

A vlastně pořád nikdo neví, co je Ciri zač, co je jejím osudem a jak se naplní nebo nenaplní věštba. Na konci je tedy i trochu zklamání. Tohle bylo ono? To bylo velké finále? To už nemá víc kapitol? Jakto?

andrejci
06.06.2020 5 z 5

Knížka mě nebavila tak jako Krev elfů, ale nebyl vůbec špatná. Líbí se jak se tam všechno vyvíjí. Zase jsem si svět zaklínače zamilovala o něco víc. Co mě trošku mrzí je to, že už tam moc nejsou ty nestvůry. Na ty jsem se těšila. A ješttě tam je jedna věc co mě mrzí a to jsou ty jména. Je jich tam strašně moc a kromě některých základních se v nich hodně ztrácím. No a ten konec? Už abych měla další díl. Knížku jinak hodnotím kladně.

Thejareck
05.06.2020 4 z 5

Krásné pokracovani

Sharru-ken
02.06.2020 4 z 5

Začínají tady chybět fantastická zvířata, netvoři a další všemožná havět, která dělá tento svět tak poutavým. On ten příběh všemožných humanoidů je také zajímavý, ale ta třešnička tomu prostě chybí. Jednorožci mě fakt neberou.
Příběh se nám hezky posunul a máme se na co těšit.

haki34
24.05.2020 5 z 5

(SPOILER) !!! SPOILERY !!!
tak doteď to byla procházka růžovým sadem a v tomto díle začíná pořádná řež..krev teče otoky, rube se každý s každým..a ne že ne...mocní přestávají znát bratra, aliance se hroutí...světem čarodějů letí klam a zrada..a jak obstojí Zaklínač ?? a jak obstojí Dítě Překvapení ?? lidstvo je drceno válkami a požáry..Ciri zjišťuje, že umí hodně..ale spoustu by se ještě potřebovala naučit..drsná, až psychedelická pasáž s pouští dává poznat, že navzdory všemu je to dívenka, a v nitru i docela křehká..která ale vstává a jde dál....
Geralt si líže rány v Brokilonu, Yennefer zmizela...mistr Marigold se snaží přežít a daří se mu...a já se těším domů, ať můžu tevřít další díl...
p.s. nejen mapu, ale i nějakou obrázkovou přručku všech potvor a stvůr by to chtělo...

„Nebýt zaklínačových hloupých skrupulí, jeho nepraktické ohleduplnosti, mnoho pozdějších událostí by proběhlo zcela jinak. Nemálo by sej ich patrně vůbec neudálo. a dějiny světa by šly jiným směrem. Leč historie kráčela svou cestou – a prvotní příčinou toho byly zaklínačovy zábrany. Když se nad ránem probudil a pocítil nutkání, neučinil to, co by na jeho místě udělal každý : nevyšel na balkón a nevymočil se do vázy s popínavými řeřichami. Měl své skrupule. Oblékl se v tichosti, aby neprobudil Yennefer, která spala nehybně a velmi tvrdě a tkřka neznatelně dýchjíc. Vyšel z ložnice a zamířil do zahrady.“

„Vyrazila jsem si přední zub,“ zašišlala čarodějka nevrle. Bla rozcuchaná, zašpiněná od omítky a sazí, na tváři měla velkou krvavou podlitinu. “A nejspíš si zlomila nohu,“ dodala, když vyplivla červenou slinu. „To jsi ty, zaklínači ? Jakým zázrakem jsem zhučela rovou na tebe ?“ „Taky by mě zajímalo.“ „Terranova mě vyhodil z okna.“ „Můžeš vstát ?“ „Nemůžu.“ „Potřebuji se dostat dovnitř. Nenápadně. Kudy ?“ „Jsou všichni zaklínači stejně praštění?“ odplivla si Keira podruhé a kvikla, pokoušejíc se zvednout. „V Garstangu se bojuje! To je magická válka, vře to tam, až pukají zdi. Ty asi hledáš trable, co ?“ „Ne, hledám Yennefer.“......

„Vím,“ řekl, „ co ti brání v rozumném zvážní situace. Vím, co ti znemožňuje střízlivý odhad a úsudek. Tvá arogance, Geralte. Odnaučím tě aroganci. Pomocí této hole.“ Zaklínač přimhouřil oči a mírně zvedl meč. „Hořím nedočkavostí.“ O několik týdnů ozději, již téměř vyléčen dryádami a vodou BROKILONU, Geralt uvažoval, kde v průběhu boje udělal chybu. Došel k názoru, že během boje neudělal žádnou. Jedinou chybu učinil předtím : měl utéci, než souboj začal.“

„Je mi zima,“ zachvěl se Marigold, až zapraštěly haluze, na kterých odpočívali. „Mohli bychom zapálit....“ „O tom ani neuvažuj,“ zarazil ho zaklínač. „Zapomněl jsi , kde jsme ?“ „Oni vůbec—„rozhlédl se vyplašený básník. „Žádný oheň ?“ „Stromy nenávidí oheň. Ony též.“ „Hrome. Budeme se klepat zimou? A sedět v téhle tmě ? Když natáhnu ruku, nevidím vlastní prsty...“ „Tak nenatahuj ruku.“

..ano, i když je to těžké, i když to bolí, i když je tam strach, spousta emocí, málo nadějě...i tak jdu dál  hurá na další díl.....

Špekyn
20.05.2020 4 z 5

Zatím asi nejlepší díl Zaklínače (i když samotný zaklínač je trochu upozaděn - což ale vůbec nevadí, strasti jeho osudové Ciri jsou neméně zajímavé). Kniha je plná napětí, zvratů, emocí, akce, překvapení... A také postav a (často nevyslovitelných) jmen králů, mágů a zemí, v jejichž množství je trochu těžší se vyznat. Ale autor naštěstí důležité události a spletitosti politiky vysvětluje vícekrát, z různých úhlů, takže se (alespoň hrubě) pochopit dají. Gradující napětí a neustálé nečekané zvraty udržují čtenáře v lačnosti po čtení a držení palců Ciri, Geraltovi i Yennefer v jejich strastech. Vsuvky s Marigoldem jsou pak skvělým humorným odlehčením. Fascinuje mě i autorova schopnost vypodobnit různé epizodní postavy a nátury, včetně svérázného humoru a hantýrky. Také "citace" z knih jako předkapitoly jsou skvělé. Příběh mě prostě chytl, ačkoliv rozhodně nejsem fanda fantasy.

evik_svistik
11.05.2020 5 z 5

Zatím nejpovedenější díl, konečně děj nabírá na obrátkách a napětí se dá místy krájet. K naprosté dokonalosti mi opět chybí pouze mapa pro lepší orientaci, jinak zcela perfektní!

knihomol633
10.05.2020 5 z 5

Tak tenhle díl se mi líbil asi nejvíc. Četl se jedním dechem.

Kerberos
10.05.2020 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu,příběh mě baví,jen mě mrzí,že každý díl mluví někdo jiný.