Zaklínač: Stříbrný meč

Zaklínač: Stříbrný meč https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13876/bmid_zaklinac-povidky-1-vyd-zaklinac-str-bJu-13876.jpg 5 608 30

Povídková sbírka. Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání, nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti. -- zdroj: legie.info --... celý text

Frizer
15.06.2023 4 z 5

Zaklínač jako celek je dobrá sága. Na počátku 90. let zde působil jako zjevení. Pořádné Fantasy ještě s nádechem "slovanské kultury", no kdo by to nebral. Od té doby jsem celou ságu v průběhu let přečetl asi třikrát a pokaždé jsem byl bohužel méně a méně nadšen. Čtenářská zkušenost rostla, světový "fantasy rozhled" taky a tak Zaklínač zůstává jak milá vzpomínka na dětství. V dnešní době ale nesnesou původní knihy s moderní fantasy srovnání. Například hra knihy překonává ve všech ohledech....bez nich by ale nevznikla, to je pravda. Každá druhá Fantasy kniha má propracovanější svět, postavy i příběh. Jediné co mi nejde na rozum, proč se tolik CZ autorů inspiruje tímto dílem a i mladí, když je nekonečně více možností z čeho vybírat. Asi nějáký fetiš k opilému staříkovi.

Hakate
30.09.2021 5 z 5

Zaklínač je TOP, ráda se k němu vracím ve všech vydání.

Luigi1
07.05.2021 5 z 5

Pěkný sloh který se dobře čte a povídky jsou moc pěkné.Tato vyprávěcí technika se mi líbí a list po listu jsem "nestačil"obracet.

Petzar
16.03.2020

Zezačátku jsem měla pocit, jestli nečtu jiný díl než první, ale postupně jsem se do toho dostala. Měla jsem možná i výhodu, že jsem prvně viděla seriál a díky tomu jsem se zorientovavala v ději a mohla porovnávat. Kniha je určitě úžasně napsána (hlavně dialogy) a další díly jsou lepší a lepší (takže jestli někoho nechytl první díl, tak další povídky jsou rozhodně více propracovanější a stojí za přečtení).

Zuzaček22
10.01.2020 5 z 5

Koukala jsem na seriál a ten mě moc nadchl,takže si musím přečíst i knížku a musím říct že jsem nadšená.

Drea
09.01.2020 5 z 5

Zaklínač se na mě smál z rodinné knihovny celý můj život, ale já okolo něj chodila s myšlenkou, že tohle asi nebude to pravý kafe pro mě. Ani nevím, proč jsem si to myslela, zkrátka nějaká utkvělá představa nepodložená konkrétními důvody.
Když přišel Netflix se seriálem, pořád jsem ke Geraltovým osudům zůstávala chladná. Už vůbec mě nepřesvědčilo obsazení Henryho Cavilla, který pro mě postrádá jakékoliv charisma, do hlavní role.
Ale jak jsem začala na seriál narážet všude možně, najednou něco kliklo a já si řekla, že seriál vlastně chci vidět, ale nejdřív si musím přečíst knižní verzi. A tak jsem sáhla do knihovny pro Stříbrný meč a páni!!! Jak je možný, že jsem se tolik let vyhýbala něčemu, co si hraje s odkazy na moje milované pohádky. :D
Pokračuju další povídkovou knihou a vezu se na vlně knižního zaklínačského maratonu, abych se mohla vrhnout na maraton televizní. On možná ten Cavill nebude zas tak špatnej. ;)

Boboking
30.12.2019 5 z 5

Zrovna se objevil seriál na Netflixu, a moc nadšený jsem nebyl. Tak jsem se rozhodl po čtvrtstoletí opět začíst do této knihy a paráda. Sapkowski to prostě napsal skvěle, problém je v Netflixu :-)

malazluta
19.06.2019 5 z 5

Krásné povídky přečtené jedním dechem.

3nitka
12.04.2019 5 z 5

Tak tomu hovorím slušné navnadenie na autora, ktorého som zatiaľ obchádzala.
Humor, aký sa mi páči.
Krásne rozprávky.
"Řemeslo zaklínače je hodno veškeré úcty. Chrání nás nejenom před Zlem, ktoré na nás číhá v temnotách, ale také před tím, ktoré se skrývá v nás samých. Škoda, že jich je tak málo."

Beltrix
07.04.2019 5 z 5

O zaklínači Geraltovi jsem slýchávala již dlouho předtím, než jsem se dostala k tomu, abych si knihy o něm konečně přečetla. Proto jsem se na ně opravdu těšila a nezklamaly. Hlavní hrdina je opravdu šedý charakter, jak má být, má drsný a suchý smysl pro humor a dar k pozorování lidí, prostě sympaťák jak má být. V jednotlivých povídkách mě bavily vtipné poznámky, ale i aluze na známé pohádkové příběhy; příběhy celkově rychle odsýpaly, možná až moc rychle, takže jsem si občas přála, aby byly delší (nicméně je mi jasné, že to by knize spíše uškodilo). Takže z mé strany: Povedené seznámení s novým světem a hrdinou.

ADE138
20.02.2019 5 z 5

Absolutní klasika pro každého milovníka žánru.

Sitth
09.01.2019 5 z 5

Můj vstup do světa fantasy. Svět příšer, erotična ( pro dvanáctiletého kluka tam fakt je! ), magie! Nádhera! To co je poprvé, prostě nic nepřekoná...
Ale ke knize - nelze nic jiného než doporučit. Jasná klasika, povídky nezklamou, sice je jedna trošku rozvláčnější, ale tu nebudu jmenovat, možná mi to přišlo tehdy...
Za mě jasných 99%

Richie1
08.01.2019 5 z 5

První kniha o Zaklínači, kterou jsem si před mnoha lety pořídil - a hned mě uchvátila a pak nezbývalo než kupovat všechny další. Sapkowského fantasy je výborné. Je promyšlené, s častými odkazy na pohádky či jinou mytologii, příběhy jsou zároveň originální, s velmi dobrými dialogy a rychlým dějem. Geralt z Rivie je hrdina, kterého je snadné si oblíbit. 90%
8.1.2019 - přečteno podruhé

Lískaran
07.05.2018 4 z 5

Vlastně nejmíň dobré jsou ty šermířské a jiné souboje (v Otázce ceny je to vyloženě nuda). V čem totiž Sapkowski vyniká, jsou dialogy – více než v bitkách je v nich napětí i vtip a Geralt (a autor) se v nich ukazuje jako znalec lidských povah, který právě dialogem jako v detektivkách dokáže odkrýt, že něco je jinak. A to je další plus povídek, že je vždy něco jinak, než jak se to na první pohled jeví. Nebo než jak to známe z některých pohádek, jejichž motivy autor občas předestře a pak ukáže, že „doopravdy“ to bylo mnohem míň černobílé a mnohem víc necudné. Právě přítomnost sexuality stejně jako nejednoznačnost postav tuhle fantasy polidšťuje. Suma sumárum, kdybych to četl tenkrát na střední škole, kdy mě při mém fantasy boomu zrovna tahle klasika minula, byl bych ze Zaklínače u vytržení.

ludek.n
16.02.2018 4 z 5

Povídky ze Stříbrného meče jsou jakousi vstupní branou do světa bělovlasého zaklínače Geralta. A že je to vstup jak se patří, je bez diskuzí. Pan Sapkowski zde beze zbytku naplňuje dvě základní premisy žánru fantasy, kterými jsou meč a magie. Dělá to přitom velice přirozeným a nenásilným způsobem, takže mu věříte každé slovo. Jsou to výborně napsané, skvěle vypointované silné příběhy.

Romžiry
11.07.2017 5 z 5

Tento Zaklínač byl můj "první" a srdcový. S velkým napětím jsem číhala na další díly. Krásně napsaná fantasy.

fmash
15.11.2016 4 z 5

Ve dvaadevadesátém byl Zaklínač zjevením, a to nejen kvůli tomu, že tenkrát byla solidně namalovaná obálka sci-fi nebo fantasy knihy opravdová rarita. I solidně napsaná fantasy u nás totiž tenkrát byla opravdová rarita, notabene z postsocialistické země (kvalitní sci-fi jsme ovšem znali dávno).
Dnes po letech už to taková pecka není, ale nostalgie zůstává. Největší ránu našemu původnímu vydání každopádně zasadil překlad (různí překladatelé), který z velké části silně trpěl fanouškovským původem.
Poznámka: Současně také jako audiokniha s Martinem Fingerem, který má slušný přednes, ale kulisa je poněkud přehnaná, "divadelní" podání rovněž.

Salonka
06.11.2016 3 z 5

Moja prvá skúsenosť so Sapkowskim – na základe ktorej zatiaľ zaujímam voči autorovi a jeho dielu stručný a skeptický postoj. Kde nič tu nič, vážení, jednoduchučké, predvídateľné, málo presvedčivé. Inšpirovať sa motívmi, čo sú tu odjakživa, a doplniť k nim zopár vymyslených hlúpostí, no to je vskutku ohromný kumšt. :-/ Kumšt, ktorý by som možno ocenila, keď som mala tak dvanásť rokov. Oveľa viac sa mi páčia naše klasické rozprávky či povesti s prvkami mágie, ktoré si veľmi dobre pamätám ešte z detstva. Prečítala som ich nepreberné množstvo (a veľa týchto pokladov mám doma) – asi preto na mňa Sapkowski neurobil kýžený dojem.

Slabé tri hviezdy za „čtivost“ a spád poviedok (chvalabohu), občasné univerzálne aplikovateľné momenty, nápady ktoré vlastne ani nepochádzajú z autorovej hlavy (inak sú hodné piatich hviezd) a Geraltove cynické poznámky.
Ak je práve Zaklínač príkladom ktovieakej super fantasy, tak potom tomu nerozumiem a veru neviem, či to ešte budem znásilňovať.

OciVelkeZelene
17.07.2016 5 z 5

Dokonalost ve sve ciste a ryzi podobe. Fantasy s velkym F.

Praetorian
09.06.2016 5 z 5

Kultovní záležitost. Sapkowski je geniální pozorovatel lidí a ještě lepší vypravěč příběhů. Sofistikovaný humor, smysl pro detail a talent pro gradací textu.