Poslední přání

od:


KoupitKoupit eknihu

Zaklínač... Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů – mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu, doplněné povídkou Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Povídky: - Cesta, z níž není návratu (Droga, z której się nie wraca) - Hlas rozumu (Głos rozsądku) - Zaklínač (Wiedźmin) - Zrnko pravdy (Ziarno prawdy) - Menší zlo (Mniejsze zło) - Otázka ceny (Kwestia ceny) - Konec světa (Kraniec świata) - Poslední přání (Ostatnie życzenie)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60971/zaklinac-zaklinac-i-posledni-prani-qDL-60971.jpg 4.63214
Série:

Zaklínač (1.)

Orig. název:

Ostatnie życzenie (1993)

Žánr:
Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Leonardo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (378)

Přidat komentář
Knihomolka10942
18. ledna

Knížka se mi celkem líbila, jen se mi zdá že celou dobu se tam nic neděje a pak všechno nejlepší je natažený až ke konci.

Faither
13. ledna

Sáze o zaklínačovi jsem se úmyslně dlouho vyhýbal a musím přiznat, že jsem se i trochu obával, že se do ní nedokážu (po odehrání neméně legendární herní série) začíst. Mé obavy se ale rozplynuly již u této první povídkové knize. Sapkowski má bujnou fantazii a originální styl, ve kterém se ale nebojí odkazovat na starší klasiky a pohádkové motivy. Po dočtení každé povídky jsem se vždy těšil, co přinese povídka další, kvůli čemuž před Sapkowskim smekám. Jsem zvědavý, jak budou vypadat románová pokračování. Za mě si zatím po přečtení první knihy série svůj status zaslouží.

Lucas.94
12. ledna

První díl zaklínače je psaný formou povídek. Všechny byly dobré, ale jakmile jsem jednu dočetl, neměl jsem nijak neukojitelnou chuť číst další. Bylo to spíš do vlaku, autobusu anebo když má člověk prost chvíli.

Roselunda 1928
09. ledna

Četla jsem už podobná dílka a tohle mezi nimi nezazářilo nějak výrazně. Jenže já se u toho tak bavila! Sice nerozumím tomu, jak jsem si zrovna já mohla tak krásně odpočinout u zabíjení roztodivných příšer, nicméně díky těmto povídkám jsem nádherně unikla realitě a relaxovala jako dlouho ne. Svět Zaklínače se mi moc líbí, líbil se mi i jazyk, jakým byly příběhy napsané, učarovala mi inspirace klasickými pohádkami. Na další návrat k sérii se moc těším a doufám, že tam časem padne i pět hvězdiček :)

roni24
07. ledna

Zaklínač šel hodně dlouho kolem mě, ale po prvních pár stránkách mě naprosto uchvátil. Všechny povídky jsou velmi čtivé. Měl by si přečíst každý milovník fantasy.

makynka911
04. ledna

Můj druhý pokus o začtení do série o Zaklínači. Tentokrát úspěšně.
Příběh a celý svět zaklínače se mi vždycky líbil, hrála jsem hry, viděla seriál, jen ty knihy se mi vždy vyhýbaly. Moje první hodnocení Posledního přání čítalo pouhé dvě hvězdy, protože jsem se do knihy prostě nemohla začíst a příběh mě nijak nebavil.

Dnes musím kroutit hlavou nad vlastním rozpoložením, protože napodruhé jsem knihu přečetla za pár dní a neskutečně mě bavila. Líbí se mi svět, který autor stvořil, návaznost na pohádkové příběhy a bytosti, tak jak je známe z předčítání rodičů. Zamilovala jsem si především Marigolda, vtipného chlápka, který věčně v něčem lítá. Za mě určitě 4* :)

w0rm_cz
03. ledna

Hodnotil bych čtyřmi hvězdami, ale za povídku s čertem dávám plný počet :-)

neheria
28.12.2018

Série zaklínačských povídek, později románů, je skvostem fantasy žánru. Doporučuji každému, i těm, kteří do fantasy neradi zabrušují.

Phoenix16.cz
23.12.2018

Ságu jsem četla kdysi dávno a moc se mi líbila. K povídkám jsem přistupovala trochu nedůvěřivě, ale i ty si mě velmi rychle získaly. Povětšinou jsou založené na nějaké klasické pohádce, ale přenesené do světa zaklínače působí úplně nově. Za důležité považuji vyzdvihnout kvalitu audiobooku. Tenhle byl nejlepší, jaký jsem kdy poslouchala. Věřím, že další knihy si při poslechu užiji stejně.

JP
15.12.2018

He. Tohle je sranda. Kdysi, řekl bych možná čtrnáct, patnáct let zpátky, mě několik lidí online, příliš posedlých touhle ságou, přimělo Zaklínače prakticky nesnášet. A jelikož jsem tehdy byl fanatickým vyznavačem Zabíječe - temnýma nekončícíma jatkama, černým humorem (klasická četba pro teenagery), měl jsem svou vlastní fantasy ságu a po chvíli čtení mi 'Poslední přání' moc neřeklo a tak jsem to odložil, ale myslím, že už tehdy jsem věděl, že mimo Tolkiena nejpopulárnější fantasy, se mi nevyhne a Geralt si od začátku po dnešek budoval a buduje jméno, v herním světě, připravovaném seriálu. A mě by ani nenapadlo, že Sapkowski bude kvalitou tak přeskakovat, že bude parodovat klasiky, že jeho Zaklínač je postava, která nebyla pevně a jistě stvořena, ale spíš se tak nějak přibelhala bokem, jako ožrala v knajpě a jak se o ní v povídkách začalo čtenářům rozšiřovat povědomí a jejich nenasytné krky chtěli víc, tak teprve pak došlo k postupnému rozšíření. Někdy se člověk zasměje, někdy jsou pointy trefný, někdy to má solidní akci, celkově je to takový uvolněný, nemá to zrovna epické proporce, vážnost, dlouhý bitevní scény, nesnaží se to samo sebe brát až tak vážně, zároveň se to ale pořád hledá. Sapkowski je takovej ten typ, co vám nasype sůl do kávy a směje se, když vás pak z povzdálí pozoruje to pít, zároveň ale píše obstojné, přímočaře, takže vám to odsýpá a nemáte příliš pocit, že se to vleče (ale za to možná může ta povídková forma). Nebavilo mě se příliš nějak nořit do jeho universa, ale jsem zvědavý na ten "it" faktor, který vedl k takové popularitě. Postava Marigolda je zosobněním přístupu k téhle knize. Mám z toho takový smýšený pocity, někdy to bylo fakt good a někdy mi to přišlo jako děsnej lacinej žánrovej shit, moment od momentu jinak, zároveň se mi ale líbí ten punc reality (to s sebou nese samozřejmě i jazyk a mnozí polští fanoušci série říkají, že právě v tom je série tak dobrá, jak v ní pro Poláky postavy mluví) - Poláci jsou samozřejmě přízemní, ale to s sebou odráží a nese i určitou reálnost, humor, jejich chování, jejich myšlení, takže mnohdy Zaklínač překvapí a působí jako reálná středověká kronika něčeho, co se stalo - monstra často vychází z lidových středoevropských mýtů a pověr (a vsadím se, že na spoustu z výrazů v knize narazíte poprvé), takže to má i takovej odér, jako když vás strašili s klekánicema jako dítě a podobně. Uvidíme, co dál, definitivně jsem zvědavej. Geralt má okolo sebe s dostatek mlhy, aby jako hlavní postava pořád měl čtenáře čím překvapovat. Zaujal mě i názor, že se v knize daleko víc řeší vztah a nenávist / pohrdání lidí vůči Zaklínači, než akce, postavy se budují skrz dialogy. Vlastně si myslím, že by to byla velmi unikátní série, kdyby šel Sapkowski víc do extrému humoru (a hororu) a nahradil by tím tu standartní příběhovou epičnost a rádoby epičnost a dramatičnost, která je v rámci žánru prakticky všude. 7/10

ManželéMannovi
12.12.2018

Čtu celou serii během jednoho roku 3x, a musím říct, že až nyní si to celé pořádně užívám i v návaznosti na herního zaklínače.

uživatelka Sedlmajerka mě docela pobavila, ale u všech knih se najde někdo kdo naprosto nepochopí celý záměr a směřování knihy.

Sedlmajerka
10.12.2018odpad!

Po 103 stránce odloženo.
Jako kniha pro mládež snad dobré, ale pro mně ubohé.
To si raději přečtu Němcovou nebo pohádky bratří Grimmů.

Makropulos
07.12.2018

Dlouho jsem obcházela kolem Zaklínače a vlastně nevěděla, zda ho chci číst nebo ne. Občas jsem vzala do ruky nějakou z knih (v knihovně či knihkupectví), ale vždycky to byl nějaký další díl. Při poslední návštěvě knihovny se ovšem na mě z regálu usmívala kniha s nápisem Zaklínač I. Poslední přání. A tak jsem do toho šla. Byla to dobrá volba. Mám ráda dobrou fantasy a tohle opravdu je dobrá fantasy. Postavy, které už teď z povídek znám, jsou takové „opravdové“, „normální“, nevím, jak to mám říct. Jsou tam skvělé vtipné pasáže, klasické pohádky postavené na hlavu, příšery a netvoři, lidé dobří i zlí, čarodějové, druidi, elfové, trpaslíci ...... No, co víc si můžu přát. Takže moje „poslední přání“ je, aby až příště přijdu do knihovny, tam na mě čekal další díl.

Enforcer
19.11.2018

Parádní povídky. Líbí se mi ty odkazy na klasické pohádky - Kráska a zvíře, Sněhurka, Popelka...

janvranka05
05.11.2018

Úžasná kniha, super styl povídek rozházených mezi sebou. Doporučuji všem milovníkům fantasy, kteří ji ještě nečetli.

A těm co ji četli: přečtěte si ji znovu, znovu, ještě jednou, ještě dvakrát …

MisaSutcliff
03.11.2018

Poslední přání jsem nečetla poprvé (ale asi tak po padesáté, um...). Upřímně, ať je Sapkowski jakýkoliv, jeho zaklínačské povídky jsou i po letech od svého vzniku skvělé. V jednotlivých povídkách se seznámíme nejen s nechvalně proslulým Řezníkem z Blavikenu alias Geraltem z Rivie, ale i s jeho blízkými. S jeho rodiči, trubadúrem Marigoldem, matkou Nennene, Lvicí z Cintry i jeho femme fatale, Yennefer. S jednotlivými příhodami z Geraltova života se zároveň pomalu odhaluje i jeho svět, který je stejně fantastický jako krutý a zbavený pohádkově romantického nádechu. A přitom dojde i na ty pohádky. Přestože se jedná o povídkovou knihu, všechny části jsou vzájemně provázány intermezzem nazvaným Hlas rozumu, který vše spojuje do jednotného celku. Upřímně je opravdu těžké vybrat jen jednu povídku jako nejlepší, protože všechny mají své kouzlo, všechny jsou skvělé. Ať už to krátké seznámení s Visennou a Korinem (u kterého mě dodnes mrzí, že zůstalo jen u něj) v Cestě, z níž není návratu, přes Geraltovu sudbu v Otázce ceny po intenzivní seznámení s Yennefer v titulní povídce Poslední přání. Přestože jsem asi žádné jiné knihy nečetla tolikrát jako právě celého Zaklínače, Poslední přání jsem ani tentokrát nečetla naposledy.

Turiel11
03.11.2018

Skvělá, skvělá, skvělá kniha! Geralt z Rivie...Chápu, proč se vyprávění o něm stalo kultovní záležitostí. I mě si získal velmi snadno a rychle. Zvláštní...z nějakého důvodu jsem si myslela, že je jiný, než jak jsem ho poznala v knize...je daleko lepší. První knihu jsem zhltla jako malinu a těším se na pokračování.

Dani3
02.11.2018

Sapkowského přepracované pohádky v temném pláštíku se mi nelíbily.
Nesedl mi styl vyprávění, jednoduché věty ani samotná povídková forma. Přišlo mi, že s některými pasážemi si ani sám autor nevěděl moc rady.

Ales.BD
01.11.2018

Knihy o zaklínači jsou nejlepší slovanská fantasy a možná, že nejlepší fantasy vůbec. Kdysi jsem četl původní povídky vydané ve 3 knihách, později román, pak znovu povídky ve dvoudílné sérii s malými přídavky, dále nové povídky v Bouřkové sezóně a nakonec jsem s velkým potěšením přeposlouchal audioverze od toho všeho. Velmi si cením skvělých postav a nepřítomnosti těžkého patosu a velikáštví, kterými se vyznačuje anglosaská fantasy. Další přednosti nemá smysl vyjmenovávat. Nejvyšší kvalita.

Helianthus
01.11.2018

Já jsem byla nadšená, nemám co vytknout. Mohu jen doporučit všem fanouškům fantasy, kteří ještě nečetli.

Markysek45
30.10.2018

Zaklínač. To je prostě srdcovka :)

Vesmich
29.10.2018

Seznamuji se s Geraltovými příběhy na přeskáčku, takže zatímco už nějaký čas vím, jak to skončilo, teď se mi doplnilo i to, jak to začalo. Některé pasáže jsou taky rychlé, až berou dech. Je to rozhodně náramně strhující čtení!

emve
22.10.2018

Rozhodně dám šanci dalšímu dílu. Geralt se mi zamlouvá, je to neotřelé, jiné, místy fakt dobré...dost na to, abych chtěla pokračovat a pokusit se zamilovat si, ne však na to, abych byla nadšená...

pavel6855
22.10.2018

První seznam povídek, který otvírá epický příběh o Geraltovi z Rivie, toto musí každý milovník Fantasy číst! :) Jedním slovem "Výborné"! :)

TheGreatDusty
21.10.2018

Autorovi se vydařilo psané slovo, pěkně se to četlo, člověk si může vytáhnout i jistá moudra a taky se natěšit na další knihu. Vřele doporučuji, 9/10.

Haubíslav
20.10.2018

Kniha, která odstartovala úžasnou sérii.

D_yabel
14.10.2018

Není to tak epické jako Píseň ledu a ohně... Ani tak hluboké jako Pán prstenů. Zaklínač je syrovější, což ho dost odlišuje. Na všechno jde přímočaře, bez okolků. A bylo skvělé něco takového číst.

pompačka
08.10.2018

Tak docteno bylo to super.
Jdu na další díl .

miska331
02.10.2018

Čteno na popud mého kamaráda, který o tom tak dlouho mluvil, až jsem si tu knihu od něj tedy vzala. Naštěstí o této databázi nic neví, takže můžu klidně napsat, že mě to moc nebavilo. Kdyby to aspoň nebyly povídky.

ktulu
26.09.2018

Jsem rád, že jsem se vydal na pouť s Geraltem. Nelze nic vytknout.