Poslední přání

Zaklínač... Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů – mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu, doplněné povídkou Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Povídky: - Cesta, z níž není návratu (Droga, z której się nie wraca) - Hlas rozumu (Głos rozsądku) - Zaklínač (Wiedźmin) - Zrnko pravdy (Ziarno prawdy) - Menší zlo (Mniejsze zło) - Otázka ceny (Kwestia ceny) - Konec světa (Kraniec świata) - Poslední přání (Ostatnie życzenie)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60971/zaklinac-zaklinac-i-posledni-prani-qDL-60971.jpg 4.62730

Zaklínač (1.)

Ostatnie życzenie (1993)

Povídky, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

Shinstria

Vskutku výborné čtivo. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se do toho opravdu začetla, ale pak jsem se od knihy zase nemohla odpoutat. Těším se na další díl. Vlastně na všechny ostatní díly. Celé to na mě působilo dost tajemně a těším se, co dalšího při čtení následujících dílů o Geraltovi a jeho světě odhalím. ;)

Shindo

Dobrý úvod do sveta Zaklínača. Zaujal ma štýl, akým bola kniha písaná, t.j. striedanie zdanlivo navzájom nesuvisiacich poviedok so súvislým Hlasom rozumu. Jednoduché čiernobiele ilustrácie len dotvárali atmosféru.

Eremites

Asi budu rituálně ukamenována zdejšími čtenáři, ale pro mne bylo první setkání s legendárním Geraltem od Sapkowskeho docela zklamání. Snad proto, že se o něm mluví a píše tolik, že kolem sebe stvořil příliš magickou auru pojící se následně s přílišným očekáváním, možná proto, že jsem po Rothfussově Jméně Větru byla příliš namlsaná. Kdo ví.
Zřejmě to byla chyba, v těžkém absťáku po dalším (dosud nevydaném) díle od Rothfusse sáhnout po Zaklínači. Když mě ten fantasy svět tak moc chyběl...
Na jednu stranu chápu, že jde o povídkový cyklus (což jsem při otevírání knihy nevěděla), takže se děj nemůže rozvinout tak, jak bych si přála, na tu druhou mi tam prostě vadila - nevím, jakási až přílišná "dětskost", či co. Vykrádání známých motivů profláklých pohádek mě nezaujalo. A ilustrace tomu přiliš ke zlepšení také nepomohly.
Přes to všechno, musím přiznat, že Geralt mne špičkou svého stříbrného meče přece jen lehce zasáhl a zřejmě se pokusím mu dát ještě jednu šanci v nějakém pokračování (pokud možno ne-povídkovém).

Petass

Sérii teprve začínám. Kdysi před 15 lety jsem viděla pár dílů seriálu, ale kniha se ke mně tehdy nedostala. Sapkowskiho styl je pro mě trošku těžkopádný. Přečetla jsem sice poměrně rychle, ale nejde mi to úplně lehce. Ocenila bych větší popis prostředí, ale jde o povídky, tak to beru jako úvod k hlavnímu příběhu. Už teď ale vím, že je to přesně to, co jsem dlouhou dobu hledala.Dost mi vadí ilustrace Jany Komárkové, moje představy se od jejích kreseb dost liší. Mám z nich pocit, že si je deváťák načmáral do sešitu dějepisu... Je to ale jen můj dojem a i tak se těším se na další díly!

Nomia

Výborný výběr povídek, který funguje skvěle jako úvod do světa Zaklínače, přičemž se člověk seznámí s Geraltem a jeho světem.
Nicméně přímo Sága o Geraltovi a Ciri je pak ještě o ligu výš.

Desmond04

Ke knize jsem se dostal prostřednictvím herní série, která mne skutečně uhranula. Poslední přání ve mě bohužel tolik nadšení nevyvolalo a musel jsem se k němu po pauzách dvakrát vracet. Později jsem se do knihy už začetl a příběhy mi přišly zajímavé, ale stoprocentní zážitek jsem z toho neměl. Pravděpodobně za to mohl i formát knihy, která je vedena spíše jako sborník povídek, což mě moc nevyhovuje a raději mám ucelený příběh, na který se navazuje.

To rozhodně neznamená, že patří knižní zaklínač, podle mého, do braku. Naopak. Jen jsem se s ním už setkal prostřednictvím videoher a jeho svět plný slovanských příšer a atmosféry už znám a prvotní uhranutí mam už za sebou. Poslední přání mě tedy ničím nepřekvapilo, nicméně doufám, že v sérii budu pokračovat a dostanou ještě nějakou nadhodnotu.

jani.ruzicko

Jsem vážně ráda, že jsem na tuhle knížku narazila. Skvělé!

Peťulka3

Co k tomu napsat....jdu na další díl. :-)

Enlighted267

úvodník, seriózny, nezaostávajúci, detailný..... subjektívne však nie najlepšia Sapkowského publikácia (y) bezkonkurenčne výborný a nedeliteľný kus stredoeurópskej fantasy literatúry, avšak nie jej vrcholom, odporúčam prečítať všetkým vekovým kategóriám

Ondrášeček

Milované osobě, která mi tuto knihu svěřila do ruky, musím vskutku poděkovati.

Jedná se o dílo velmi poutavé, na němž si dle mého názoru mnoho lidí najde svoje. Zaujme zde totiž nelítostný a realistický svět, který si žije vlastním životem. Pozadí příběhu zde dotváří různé zvěsti a báchorky, které kolují světem kupříkladu ohledně zaklínačů, což na věrohodnosti velmi přidává. Dále jsou některé povídky vskutku podařenou parodií na známé pohádky.

V neposlední řadě jsem ocenil řadu nestereotypních příšer a barvitě popsaných postav. Očekávejme zde zásadně lstivé a povýšené čaroděje, sebestředné panovníky, hulvátské rytíře či rasistické elfy.
Postava Geralta z Rivie mně osobně velice vyhovovala. Geralt v sobě má totiž špetku z cynismu, sarkasmu, odevzdanosti osudu i vypočítavosti, což jde ovšem ruku v ruce s jeho smyslem pro spravedlnost, který mu umožňuje až brilantní řešení různých problémů. Díky této kombinaci je pro mě snad jednou z nejméně klišé postav, na které jsem narazil.

Kdo má chuť na trochu filozofie, dočká se jí také, zaklínače totiž na jeho cestě čekají mnohá morální dilemata a nejednoznačné situace. Oblíbil jsem si například citát "Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec...“ z povídky, která se jmenuje Menší zlo.

Co se týče samotné chronologie příběhu, musím říci, že mne překvapila. Povídky by totiž šly chápat i jako samostatný celek; většinou na sebe ovšem velmi hluboce navazují a doplňují se a to i přes fakt, že na sebe časově příliš nenavazují. Velmi zajímavým zpestřením byl potom Hlas rozumu, což byla vlastně povídka, která byla rozložena mezi ostatními. Dle mého názoru dodala knize jakýsi narativní nádech.

V některých kapitolách se možná děj vyvíjel trochu pomaleji, i tak je do dle mého názoru strhující kousek, který splňuje vše, co by fantasy literatura splňovati měla.

jablunka198

Perfektní kniha.Bezvadný a poutavý příběh, skvěle napsaný. Přečteno za 2 dny.

kaca3606

skvělé

piquillio

Jak jsem mohl zapomenou, že je to knížka plná humoru? Po letech znovu přečteno a do poslední stránky vychutnáno.

BizaL

Asi nejleší slovanská fantasy. Těší mne kam až se později serie dostala.

KlariN
28.12.2017

Bez debat výtečná věc!

krausmary
22.12.2017

Zaklínač je číslo 1 v žebříčku mých nejoblíbenějších fantasy, moje srdeční záležitost.
Doporučuji!

fusinka
21.12.2017

Počátek mé lásky k celé této knižní sérii. Doporučuji!

Plague
17.12.2017

Očekávání plodí zklamání, tak bych asi popsal svoje pocity. Než jsem se do knihy pustil, viděl, slyšel, hrál jsem mnoho věcí na téma Zaklínače. Velké plus je originální svět plný originálních nestvůr a humanoidů. I když se jedná o fantasy, tak jsou příběhy psané velmi reálně a dovedu si představit jejich zasazení do našeho středověku. Charaktery postav jsou správně pokřivené - žádní šlechetní elfové, králové a rytíři, ani čarodějky snažící se o spásu světa a bojující za veškeré dobro. Zklamáním byl pro mě Geralt - čekal jsem většího drsňáka a zákeřňáka. Jeho odhodlání v boji za spravedlnost a ušlechtilost mě chvilkama dost otravovalo. Ale i tak, velmi dobré čtení. doporučuji.

aetos
17.12.2017

Nemám rád fantasy, ale už asi mám! Kniha mě velmi překvapila. Líbí se mi, jak autor řeší motivy jednotlivých postav.

martina1199
14.12.2017

Tušila jsem to, ale teď to vím jistě. Tohle bude láska na celý život :-)

PawlušQa
27.11.2017

Zaklínač mě v začátcích mé lásky - čtení, úplně minul, ale jsem ráda že jsem se k němu dostala. Tyto povídky mě opět vtáhly do jeho světa, neboť jej znám z hry. Musím říct, že postupně byly povídky lepší a lepší a poslední se mi asi líbila nejvíce. Rozhodně patří ke knihám, které jsem nečetla jen jednou!!

Lie
20.11.2017

Většina fantasy knih poslední doby je jednoduchá, naivní a úplně nerealistická. To však neznamená, že by fantasy nemohla být dobrá a hodnotná. Musíte si jen vybrat. Zaklínače čtu již podruhé a považuji ho za velmi hodnotou knihu, která svou hloubkou a přemýšlivostí předčí leckterého klasika. Postavy jsou neskutečně realistické, žádné Mary-Sue, které se v moderních fantasy objevují dosti často. To je neskutečné plus této knihy. Není to ani konflikt dobra a zla, kniha nás učí že nic není černobílé. Zároveň je psaná s humorem, často jsem se nahlas rozesmála. Jsou v ní odkazy na naši společnost, řeší se v ní otázky morálky a má také lehký antirasistický podtext, hlavně v pozdějších dílech. Pokud bych měla něco vytknout, nevěděla bych co.

slaska77
19.11.2017

Těšila jsem se dle ostatních komentářů na poutavé a napínavé vyprávění, což i místy bylo. Jinak ale ve mně převládl pocit, že se pořád snažím zapamatovat si desítky postav, u každé povídky se znovu zpočátku marně snažím vpravit do děje a po jejím vyvrcholení se zase marně vpravuji do mezidějů. Má své kouzlo, ale to není pro každého, no, třeba s odstupem času zkusím nějaké to pokračování.

LynnGunn
19.11.2017

Vážně super, dala jsem na radu od kamaráda a nelituju, těším se na další díl :)

pink_unicorn
19.11.2017

O Zaklínači už jsem toho slyšela mnoho a tak jsem se do této série pustila i já a zatím to vypadá, že nebudu litovat. Povídky jsou zajímavým úvodem do světa této fantasy a už se těším na další díly.

Anoell
17.11.2017

Tohle je snad poprvé, co jsem sáhla po povídkách, a rozhodně toho nelituji. Na Zaklínače jsem zatím slyšela jen samou chválu a nemůžu jinak než souhlasit, fantasy mám ráda a tohle je navíc vtipné, napínavé a zajímavé, rozhodně jsem se ani jednou nenudila, nově příchozí postavy vždy ožijí s lehkostí a líbí se mi také narážky na některé pohádky, zkrátka a jednoduše se nemůžu dočkat, až se dostanu k dalším Geraltovým dobrodružstvím.

Kamcatak
12.11.2017

Tak toto je pořádná dávka solidního fantasy :)

Úžasně napsané povídky a mistrně sestavené do jedné knihy, kde tvoří jeden ucelený příběh.

Emetiore
08.11.2017

Nejsem si jistý, jestli bych mluvil celou pravdu, kdybych řekl, že Zaklínač je mou nejoblíbenější fikční sérií. Kdysi dávno, ve vcelku útlém věku, když jsem se s Posledním přáním setkal poprvé, mě Sapkowski natolik uchvátil, že jsem běžel za mámou a řekl jsem jí: "Mami, mami, tohle je ta nejlepší knížka na světě!"
A ona mi s úsměvem odpověděla: "To víš, že teď ano. Ale až vyrosteš, uvidíš, že je spoustu lepších a opravdovějších..."
Jenomže, zcela výjimečně, se spletla. Kdybych Zaklínače nazval svou nejoblíbenější fikční sérií, nemluvil bych celou pravdu proto, protože celá sága jako celek je možná kus literatury, který se mi do srdce zaryl nejvíc ze všeho, co jsem četl.
Ano, chápu, že s tím má nostalgie spoustu co do činění a že Geralt coby sám mnohdy tápající hrdina je ideální parťák pro pubertální snění, ale stejně si stojím za tím, že když ty knihy dnes po letech znovu otevřu, jejich kouzlo na mě dýchne. A není to takové to naivní, pohádkové kouzlo, které by kdekdo čekal od fantastického románu; je to kouzlo hmatatelné atmosféry a neuvěřitelně uvěřitelného, lidského přesahu. A to je něco, pro co jsem těm sedmi knihám velice snadno ochoten odpustit těch pár fantasy klišé, několik trapných hlášek a podobných drobností.
Jestli Zaklínač neztělesňuje to nejlepší z klasického, plnokrevného (a nezanedbatelně dobrodružného) románu, nad jehož smyslem a poselstvím se dá i párkrát pořádně zamyslet a jehož příběh čtenáře donutí, aby postavy doopravdy poznal a zamiloval si je, tak nemám tušení, co potom ano.

kacka29
23.10.2017

Knihu mi doporučil kamarád, který ji vychvaloval jako jednu z nejlepších fantasy, jakou kdy četl... Děj se mi velmi líbil, i když jsem se občas ztrácela v návaznostech jednotlivých příběhů. Byl napínavý, promyšlený a velmi vtipný. Jediné, co mi trochu vadilo, byly sprosté a místy velmi naturalistické pasáže... Aneb důvod, proč jsem nečetla a ani číst nebudu Hry o trůny... :D

trainmaster
23.10.2017

Pěkný rozjezd ságy Zaklínače. Povídky na sebe moc nenavazují a dávají první náhled, jak se bude Geralt vyvíjet do budoucna.