Poslední přání

Poslední přání https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430/bmid_posledni-prani-q6X-430.jpeg 5 6521 830

Zaklínač série

Zaklínač 1 Zaklínač - Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain - pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný - naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. * Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu + kompletní povídka Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. * Povídky: Cesta z níž není návratu * Hlas rozumu 1 * Zaklínač * Hlas rozumu 2 * Zrno pravdy * Hlas rozumu 3 * Menší zlo * Hlas rozumu 4 * Otázka ceny * Hlas rozumu 5 * Konec světa * Hlas rozumu 6 * Poslední přání * Hlas rozumu 7... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

BStone
05.01.2020 4 z 5

První kniha Zaklínače se mi moc líbila. Dokáže krásně vtáhnout do fantasy světa plného monster, čarodějek i hajzlíků z lidského pokolení. V povídkách jsem našel napětí i humor a s radostí pokračuji k další knize.

grimik
05.01.2020 3 z 5

Na přečtení Zaklínače jsem se chystal nějakých 20 let. Dojde k němu však až letos. Hry jsem nikdy nehrál, první řadu seriálu na Netflixu jsem viděl před započetím čtení. Ze seriálu jsem měl rozporuplné pocity, říkal jsem si, to přeci nemůže být v těch opěvovaných knihách, na které se čtvrt století chystám, tak směšné. Tak směšné to opravdu není. Bohužel, smíšené pocity mám i z tohoto prvního dílu. A to zejména proto, ze jde o sbírku, víceméně neucelených povídek, což je chaotické, navíc jde o jednu z mála fantasy, kde se autor nesnaží o do detailu vypracovaný systém světa. Zaměřuje se spíš na náhodné příběhy Geralta, ostatní postavy jsou většinou jen jednorázovky v jednotlivých povídkách a předpokládám, že už o ně víckrát nezavadím (přítomnost první povídky je úplně wtf...nenavazuje na ni vůbec nic, aspoň ne v této knize). Pokud to ale dobře chápu, pouze první dvě knihy jsou spisy nejstarších povídek, další jsou již rozsáhlé romány, tak snad mě to zbaví pocitu příběhové nesourodosti. Jinak je kniha psaná celkem pěkným čtivým způsobem. Spíše jednoduše, avšak některé situace jsou popisovaný oproti zbytku až zbytečně podrobně. Také kvalita povídek léta ve značném rozmezí. Vtipnost jen a jen potěšila. Samotný obsah většiny povídek mi přijde spíš takový... už ne pro mě, někdy jen poněkud potemnělé a o něco dospěleji vyprávěné dětské pohádky. Trochu mě proto mrzí, že jsem si na knihy raději nenašel čas tehdy, když mi bylo nějakých 18.

booklovertina
04.01.2020 3 z 5

O Zaklínačovi som počula samé chvály, preto som si knihu koniec-koncov kúpila, ale mám z nej rozporuplné pocity. Oceňujem štýl písania, čítalo sa to ľahko, na čo som si však celkom nevedela zvyknúť bolo striedanie prítomnosti s rozprávaním v minulosti. Inšpirácia disneyowkami (resp. rozprávkami) bola v mnohých momentoch očividná, musím však priznať, že v Zaklínačovi som niečo také nečakala. Z rozprávania či recenzií iných ľudí som mala pocit, že celá séria je dosť temná a Geralt je hrozivý, mocný bojovník, čo som však pri čítaní necítila. Samozrejme, v texte bolo naznačené, že ľudia od neho bočia, ale inak... Neviem, možno v neskorších dieloch sa dočkám, zatiaľ ma to až tak neohúrilo. Čítanie to bolo príjemné, ale z fantasy žánru som v rukách držala už aj lepšie knihy.

haWranka
04.01.2020 4 z 5

Se Zaklínačem jsem se seznámila přes PC hru, kterou zbožňuju. Když se mi do ruky dostala knížka, trochu jsem se bála, jestli se mi to taky bude líbit. A ono je to dobré, líbí se mi moc a moc! Postavy sympaťáci a moc se mi líbí ten zvláštní styl humoru - pěkně suchý. Hned se jdu zakousnout do druhého dílu!

kotasbk
03.01.2020 4 z 5

Na Vánoce jsem si koupil druhý díl, takže musím pokračovat a doufat, že mě svět Zaklínače chytne a dostane se mi pod kůži. Zatím se nejvíce líbili vtipné dialogy, například: "Rytíř bez jizvy je kokot, a ne hrdina"

Adris
03.01.2020 4 z 5

Krom první povídky se mi to líbilo:).

Ella943
02.01.2020 5 z 5

Zaklínače miluju hlavně z knížek. Četla jsem je několikrát a nikdy mě neomrzí. Hrála jsem i hry, viděla seriál. Svět Zaklínače mě prostě nikdy nepřestane bavit. V příběhu se mi líbí, že svět není ani dobrý ani zlý, že je šedý, že je v něm dobro i zlo. Celkově se mi líbí ponurá nálada. Moc doporučuju.

anishta
02.01.2020 5 z 5

Naprosto uzasne. Sice mi to trvalo dele nez jsem to docetla, ale ne kvuli toho, ze by kniha nebyla ctiva. Je skvela, inspirace klasickymi pohadkami je kouzelna. Geralta jsem si samozrejme zamilovala. Celkove jsem nadsena.

Druhé čtení: Nadšení neopadlo, pokračujeme dál...

Benedygtus
01.01.2020 4 z 5

Musim rict, ze jsem se do knihy pustil predevsim diky stejnojmene videohre.
Kniha je presne jako ta videohra, spoustu akce, skvele a casto velmi vtipne dialogy a jednotlive povidky jsou jak jednotlive mise. Knizka je jak napsana proto, aby z ni hru nekdo udelal. Bohuzel pro me postrada nejake logicke usporadani, castokrat jsem se ztracel v case a povidky na sebe pramalo navazovali, spis vubec. Hodne postav, ktere jsem uz tak nejak znal se v pribehu ukazali az na samem konci, ale to neberu jako minus, spis upozorneni pro ostatni. A urcite bych rad vypichl povidku Konec světa, kde ma Geralt zneskodnit certa, takova kdyby byla cela kniha a nemela k tomu daleko, tak bych dal i pres vyse zminene neduhy plny pocet. Tu povidku s certem jsem precetl na jediny zatah a to i presto, ze jsem brecel smichy.

any333
01.01.2020 5 z 5

Byla jsem velice ráda za představení Yen, i když mě od ní její chování 'mrchy', jako od mnohých takových postav, prostě odhazuje, nebudu raději soudit podle prvního dojmu a ještě to nechám uležet. Nicméně, ty tři přání, ty tři přání... Skutečně nezvyklá. Z prvního nepovedeného exorcismu jsem měla při představě možnosti splnitelna takový záchvat smíchu, že kdybych se neukočírovala, asi bych za chvíli praskla jako onen strážný. Co se týče toho třetího, tak je sice naprosto přesně nastíněno, ale nepopsáno. Jako tomu bylo mnohokrát s různými problémy. Nejsou přímo pojmenovány, ale hned se jejich výsledek vkrade do mysli. Dává to tak volná křídla pro vlastní obrazotvornost. I když... Nebudu zastírat, že ta má se na okamžik zastavila u génia vzduchu. Je ten první úkol vůbec fyzicky možný? Odpovědi na některé otázky nejspíš zůstanou navěky nezodpovězené.

any333
01.01.2020 5 z 5

Okolnosti toho, jak se ke mně počátek tohoto rozsáhlého vyprávění, o jehož posloupnosti jsem se musela ještě zvláštně vzdělat, dostal, jsou asi tak spletitý jako jakákoliv jiná podezřelá věc spojená s knížkou, jak jsem to popisovala už několikrát předtím, ovšem opět v jiném osobním prožitém znění. Nejspíš bych si takové bádavé zasvěcování do vlastních okolností spojených se získáním tohoto výtisku k přečtení mohla odpustit, ale připadá mi, mám takové zdání, že už to, jak se s danou knihou shledáváme a nahlížíme na ni, ochomýtáme se kolem ní bez počátečního zájmu na tom, jestli vůbec čtěná bude, nebo když už konečně jeden vyhoví svým slibovaným připomínkám, kdy daný kus literatury již spočívá na listě vybízejícím k budoucímu nahlédnutí a konečnému – snad radost přinášejícímu – splnění, co všechno se na člověku podepíše za domněnky a pohnutky, než se vůbec dá do samotného, vlastního zkoumavého počtení? Může to odrážet spoustu faktorů, například vzletnost a nebo úpadek, podle toho, co za věhlas se k vám o díle dostane. A nebo neškodná manipulace druhou osobou. Souvislosti patřící k tomu, co mi půjčil tuhle knihu, jsou možná úsměvné a sentimentální, ale přesto se silně rozvinutým vlivem. Ale to už odbíhám. Zpět – nebo spíše konečně? – přímo k Zaklínači.
Nedá se samozřejmě přeslechnout, když si vaši spolužáci vyměňují zkušenosti ohledně hraní Witchera – a nebo spíše o krásách Yen a Ciri? Nutno posoudit někde jinde – , nebo když váš strýc ustavičně nazývá vašeho otce podobnému jistému Geraltu z Rivie, o jehož vzhledu poradí velice rychle obrázek na Googlu, takže není nutné se nějak více starat. Vyjadřuji tím, že jsem se o tento svět nikdy příliš nezajímala, nejspíš se ke mně příkřeji dostal až v červnu minulého roku. Kniha tehdy odplula na onem seznam 'Hodlám se číst', oficiálně alespoň v mé hlavě, protože zdejší seznamy dosti zanedbávám, co se reality týče, tož pravda. Znovu jsem se o ni začala zajímat v září díky nové spolužačce, jaká mi vyprávěla o kouzlech vědmákova světa a já zatoužila zapadnout do konverzace, ne ovšem už tak silně, abych kromě spílání na prázdnotou zející jistou poličku v nové městské knihovně podnikla nějaké ostřejší kroky. Vše změnil listopad a zvláštní osoba, jaká se nerozpakovala zapůjčit mi svého vlastního Zaklínače, to vše v jednom mrazivém pátečním odpoledni, kdy až pozdě přišlo na mysl, že s rukama obtěžkanýma Posledním přáním se špatně sdílí důležité tělesné teplo nutné pro zahnání nejhoršího chladu. Co si budeme povídat, vyhřáté veřejné prostory jsou zacpané. O to ale nejde. Nebo možná trochu. Ve smyslu, že mi překonání znalostí oné osoby konečně vehnalo potřebnou vůli do žil pro to, abych se začala zaklínačskými spisy systematicky zabývat. Takže i když by to mohlo vypadat, že většinu nových čtenářů sem zažene adaptace od Netflixu, nemusí tak tomu být. Někdy se prostě věci sejdou do velice kuriózních sounáležitostí.
Samotné čtení, byť jen otevření knihy, jsem i tak odkládala až do blízké doby, jelikož odmítám tahat knihy půjčené od někoho jiného než knihovny kamkoli, kde by se mohly poničit. Tudíž Vánoce se ukázaly jako příkladný čas pro to začít a moci odmítat ty, co lákali ven na nějakou procházku, než slunce rychle odkvapí. Vždyť co by se tam dalo najít? Rozhodně ne Geralt bojující se strigou.
A tak začala mánie, co si žádá v nejbližší době nějaký další díl. Třeba se mi konečně poštěstí zjistit něco o Ciri a nebýt odkázána jen na výklad toho, čím vás častuje zapůjčitel. Ale alespoň padlo něco o věhlasné Yennefer z Vengerbergu. A konečně chápu narážku na šeřík a angrešt. Chápu a rozumím. V rámci možností.
Věnuji se nějak obsáhle těm na začátku ospravedlněným souvislostem, ale zanevírám kvůli tomu nad samotným zněním. Co mě překvapilo? Snad rozložení, ale už jsem si hledala něco o tom, že takhle v povídkách jsou koncipované jen dva první svazky – plus nejspíš Bouřková sezóna – , takže jsem nad tím příliš nesmutnila, jen mě lehce štvalo, že jsem nedokázala odhadovat, jestli bude nadcházející část po Hlasu rozumu nějak spojena s vyskytnutým odkazem, či ne. Taktéž mi přijde, že je zde všechno takové rozházené, jakoby již probíhající, přestože neproběhne za celý svazek přímé vysvětlení, pouze to, co si kdo sám nachytá a odvodí a nebo mu to někdo vyzradí díky svým znalostem. Ale to je už asi výsadou takových povídek, zvlášť, když mají nejspíš být k dovysvětlení následné hlavní linie. Takže u tohohle se vlastně jen nabírají informace, aby se v budoucnu použily. Dobrá. Nejspíš jen brblám k nedostatku ukázaných věcí, ale co bych chtěla po nějakých tři sta stranách, když schází ještě dalších sedm dílů. Jsem prostě nedokrmený zvědavý vlk, prahnoucí po dalších záblescích nového světa, jaký ho oslnil.
Osobně nejpříjemnějším úsekem bych označila část Zrnko pravdy. Mělo to celé zvláštní a odlišný vývoj, než jsem čekala, i když to bylo veskrze všechno naservírováno pod nosem, takže si člověk v závěru mohl říct: „Ano, přesně takhle to bylo.” Navíc se mi zamlouval námět a celé to spojení s narážkou na známý příběh, ovšem okořeněné o těžkou pachuť reality a možnosti převedení do méně pohádkového znění.
Celkově mě zaráží autorův smysl pro to přehodnotit známou povídačku a překroutit ji, zlo na dobro a naopak, což je docela pochopitelný aspekt nového náhledu na pohádky, ale nejvíce mě dostával do toho zakomponovaný zahořklý temný – a přitom jaksi humorný – kontext. Možná se jedná o jakési přiblížení původnímu krvežíznivému vyprávění starých generací, nebo je to jen vytvořené tak, aby to vzbudilo v chlípných dušičkách zájem, každopádně, jsem docela zvědavá, jaké pohádky se dá dočkat příště.
Nevím, jestli má ještě cenu rozebírat autorův humor, jistě ne vhodný pro každého, ale vyhovující. Někdy však přerůstající až v bizarnost, jaká ovšem tvoří smích snad ještě lépe, než ta prohozená mimo jen tak řečí. V tomhle jako naprostá kuriozita posloužila finální část, Poslední přání.

N30Ncz
31.12.2019 2 z 5

Sapkowski měl sice hezkou myšlenku, ale zpracování otřesné... Pěkné universum, postavy jsou komplexnější, ale příběhy nemají moc hloubku, časově jsou halabala, téměř na sebe nenavazují a styl psaní je na úrovni střední školy.

Maryan
30.12.2019 4 z 5

Jediná vec ktorá mi vadila bola rozkúskovanosť prvého dielu, preto jedna hviezda dolu. Inak knihy čítam česky, len málo prekladateľov preloží dobre knihu do slovenčiny. Preto odporúča, čítať knihy česky (ak nie sú od slovenských autorov), zvlášť zaklínača, pretože mnohí ľudia sú potom sklamaní.

Karcoolka2210
29.12.2019 4 z 5

Nedám 5, lebo mi tu niečo prekážalo, neviem či to bude slovenským prekladom, ktorý je niekedy ... alebo mnohými preklepmi a chybami v texte. Je to v celku slušný, ale dosť pomalý začiatok tejto série. Takže som zvedavá, čo bude ďalej a či to ozaj bude jedna z najlepších fantasy sérií všetkých čias.

Polak
28.12.2019

Začetl jsem se rychle. Zajímavý způsob jak vstoupit přes povídkové vyprávění do pohádkového světa Geralta z Rivie. Nádherně vykreslený svět podivných stvoření, kouzel, čarodějů. A co si cením je humor, který vše krásně odlehčí.

Xena011
26.12.2019 5 z 5

Nejdříve jsem viděla seriál, na jeho základě jsme si chtěla přečíst knihy. Nic mě nepřekvapilo, jelikož už jsme dopředu věděla, o co půjde. Povídky jsou hodně podobné seriálovému zpracování, ale kniha obsahuje více informací a jednotlivé pasáže jsou lépe vysvětleny. Detaily se však ve velkém množství neshodují se seriálem, ale to bývá dost často. Těším se na další díl, který mě asi také moc nepřekvapí, jelikož se z děje vycházelo i v seriálu, přesto se těším na pokračování, které zatím neznáme a počkáme si na něj dlouhou dobu.

mi-380
26.12.2019 5 z 5

Povídkový úvod do nových světů, kterými nás provází Geralt z Rivie. Četl jsem před lety postupně v Ikarii, nyní jsem se pustil do nového vydání díky TV seriálu na Netflixu. Znovu musím konstatovat, že kniha je pro mne mnohem, mnohem, mnohem kvalitnější zábavou než filmové zpracování. Autor psal povídky podle známých pohádkových příběhů, které zatemnil a přenesl do svého vesmíru. Jsou plné nejednoznačných postav, fantastických kouzel, nemilosrdné akce, ale také laskavého humoru, smysluplných rozhovorů a tu a tam i tolerantního přístupu k problémovým jedincům. TV seriál je temný, těžkopádný, až moc vážný, plný bezduchých proslovů, které si hrají na velkou filozofii. Má ale dobře vykreslenou atmosféru zemí, kterými se zaklínač Geralt probíjí, důstojně plní funkci pohyblivé ilustrace.
Zvyšuji povídkám hodnocení o jednu hvězdu: 95 % (3665! hodnotících je na průměru 90 %).

Lolila
18.12.2019 5 z 5

Výborne napísané. Bavila som sa od začiatku do konca. Spôsob, akým spisovateľ prerozprával rozprávky,... no neviem, deti by to nemali čítať, ostali by asi zmätené, že ako to naozaj je:-)))
V tejto časti sa oboznámite s hlavnou postavou Geraltom, s jeho minulosťou, s prostredím, v ktorom sa dej odohráva. Napísané formou poviedok, a aj keď poviedky nemusím, kniha ma zaujala. Určite prečítam ďalšiu časť.

PetrCepek
16.12.2019 5 z 5

Pohádky jsou vždy nejlepší. A když v nich je navíc zaklínač Geralt, tak to nemá chybu.

Asdoroth
30.11.2019 5 z 5

Dočetl jsem osmý díl.Naprosto super napsané,velká poklona pro autora B-) Mám chuť začít číst vše od znovu.. kdyby měl někdy typ podobného dobrodružství, prosím o radu do zpráv. jinak.. :D