Poslední přání

Zaklínač 1 Zaklínač - Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain - pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný - naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. * Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu + kompletní povídka Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. * Povídky: Cesta z níž není návratu * Hlas rozumu 1 * Zaklínač * Hlas rozumu 2 * Zrno pravdy * Hlas rozumu 3 * Menší zlo * Hlas rozumu 4 * Otázka ceny * Hlas rozumu 5 * Konec světa * Hlas rozumu 6 * Poslední přání * Hlas rozumu 7...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/430/posledni-prani.jpg 4.62908

Zaklínač (1.)

Ostatnie życzenie (1993)

Povídky, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

Razič
dnes

Výtečné, čtivé fantasy povídky se skvělým příběhem, postavami, jež si člověk oblíbí, napětím bojem a nějakým morálním dilematem.
Jedním dechem od začátku do konce. Geralt je skvělý!

Mufurufus

Co k tomu dodat, Zaklínač je Zaklínač a kdo ho nečetl, jakoby snad ani fanda fantasy knih nebyl. Je to prostě klasika a jako k takové je k ní nutné přistupovat. Zaklínač je vlastně soubor pohádek ve fantasy kabátku, ale nutno podotknout, že velmi čtivých a velmi poutavých. Mě čtení Zaklínače vyloženě bavilo a rozhodně jsem se nikterak nenudil.

Svoby42

Skvělý úvod do světa Zaklínače. Rámcový způsob vyprávění, který byl použit i v druhé knize, se zde naprosto hodí. Druhou knihu jsem zhltl stejnou rychlostí.

toulava

Setkání se Zaklinačem pro mě bylo jako setkání se starou láskou někde u piva. Knihu jsem přečetla na jeden nádech. A už se těším na další setkání s Geraltem.

MiraiYume

Zaklínače bych určitě zařadila do povinné četby každého milovníka fantasy. Co Sapkowski dokázal napsat, je obdivuhodné! Zaklínač je nadčasové a skvělé dílo, v němž se prolíná násilí s mytologií i filozofickými úvahami. Četla jsem ho před lety a moc ráda se k němu vracím. V několika povídkách je zřejmá inspirace pohádkami, nebo se alespoň kolem nich točí, ačkoliv z úplně jiného úhlu, než je známe. Nedovedla jsem se od něj odtrhnout. Jsem si jistá, že se k němu zase jednou vrátím. Ať chcete nebo ne, Gerald vás prostě učaruje (a Marigold vesměs pobaví).

Zebra01

Perfektní jako vždy.

miska98

K Zaklínači jsem se i přes svou lásku k tomuto žánru dostala poměrně pozdě, což mě zpětně velice mrzí, protože Sapkowski je jedním slovem geniální. Dokázal jednu zcela neuvěřitelnou věc - nadšeně jsem přečetla knihu povídek dřív, než jsem si stačila uvědomit, že povídky vlastně nemám ráda.

Za mě tedy absolutní spokojenost, teď už jen zhltat další díly!

kristy2711

Nejlepší fantasy ever. Příběh Geralta si prostě zamiluje každý.

vivalamuff

Se Zaklínačem jsem setkala poprvé před mnoha lety, když ještě běželo stejnojmenné filmové zpracování knižní série s Michaelem Zebrowskim, který byl mimochodem v úloze hlavního hrdiny báječný. Příběh mě natolik zaujal, že jsem si pořídila první díl, a potom druhý díl, atd. Poslední přání u mě ale zůstává stále jedničkou. Za každou povídkou stojí mnohem více než se na první pohled zdá.
PS: Pro všechny nadšence Zaklínače doporučuji i audioknihu - zpracování je naprosto fabulózní. Pan Dvořák zde propůjčil Geraltovi hlas a opravdu se vyznamenal.

Atlantis

Poslední přání mi už kdysi prošlo pod rukama, ale jsem rád, že jsem většinu zapomněl a mohl si Zaklínače užít odznova. Výborný fantasy svět smíšený s klasickými pohádkami (Kráska a zvíře nebo Sněhurka), který drží skvělou vyváženost mezi vážnými pasážemi a humorem.
Svět Zaklínače je vystavěn tak, že sice zrcadlí ten náš, ale má v sobě tolik zvláštností, že i když chápete, na jaké skutečné sociální problémy autor naráží, nepřijde vám to jako nucené poučování.
Jediným mínusem je pro mě poslední příběh, který měl být asi zlatým hřebem, ale mě moc nebavil.
Těším se na další díly, ale mám neodbytný pocit, že kvalita bude klesat.

střapatá

Dlouho jsem se ke čtení odhodlávala, neb tento žánr neni úplně má parketa, ale nakonec jsem nelitovala. Sice jsem Zaklínači zatím ještě zcela nepropadla, ale to je tím, že se jedná pouze o povídky, tudíž jsem neměla potřebu hltat jednu za druhou. Zpočátku jsem se v příběhu ztrácela, neb autor nic nevysvětluje a nechá čtenáře, aby Zaklínačův svět poznával postupně a zapojil svou fantazii. Nejvíc mě bavila povídka o čertovi :-) se Sapkowskim rozhodně nekončím a těším se na další příběhy.

kirsten6214

Několik dní jsem kolem zaklínače chodila, až jsem i já jemu propadla. Byla jsem připravena na zbytečná krveprolití, odpornosti a zlo, ale o to víc mě potěšila Zaklínačova osobnost, která takový spád knihy nedovolila. Příběh byl poutavý i když pro mě, jako neznalou, poněkud zmatený,

Kyta

Zaklínače jsem až donedávna vůbec neznala, ale když jsem se dozvěděla, o jak známou sérii se jedná, musela jsem to rychle napravit přečtením prvního dílu. Že jsou první dva díly povídkovými cykly, jsem vůbec nevěděla. Celý námět knihy, tedy příběh o zaklínači, jenž zabíjí nestvůry, které nějakým způsobem obtěžují životy lidí, se mi velmi zamlouval. První seznámení s proslulým Geraltem z Rivie nebylo špatné, tu postavu jsem si víceméně oblíbila, byl mi hlavně sympatický svými názory a lidskými vlastnostmi (empatií, laskavostí, odvahou, trpělivostí...) vzhledem k tomu, že je to vlastně mutant - je to možná známka toho, že ne každý mutant musí být hned špatný.
Kompozice Posledního přání mi zpočátku připadala trochu zmatená, nedokázala jsem se v knize moc vyznat. Netušila jsem, co znamenají kapitoly nazývané "Hlas rozumu". Pro mě jakožto absolutního neznalce světa zaklínače největší záludností knihy bylo zjistit, jakým způsobem je členěna. Po několika kapitolách mi vše začalo dávat smysl a už jsem si jen užívala jednotlivé povídky. Všechny měly co do sebe a každá byla něčím výjimečná, nebylo to jen o likvidování nestvůr, důležité tam byly ty příběhy jednotlivých postav, které povídky skrývaly. Jazyk knihy byl poutavý a čtivý; velká zásluha patří samozřejmě překladateli, který si dokázal poradit i se jmény apod.
Líbilo se mi, že kniha nebyla jen o povídkách, ale byly tam i pravidelně vkládané kapitoly z Geraltovy aktuální "cesty". Možná mi u každé povídky chyběl údaj o tom, kdy se to odehrávalo.
Kniha asi nesplnila všechna má očekávání, čekala jsem opravdu něco velkolepého vzhledem k tomu velkému ohlasu a vysokému hodnocení. Nicméně svět, který Sapkowski vytvořil, je skutečně originální a čistě fantastický a já ho musela každou chvíli obdivovat. Na celých 5* to za mě ale bohužel není.

MarianP

Poviedky o Zaklínačovi Geraltovi boli fajn, nechýbal vtip, dobrodružstvo, mágia, fantastyčnosť, kopa príšerok a monštier,..proste všetko, čo má asi dobré fantasy obsahovať. Niektoré poviedky boli možno menej zaujímavé, mňa najviac bavila tá o strige, čertovi, netvorovi a o džinovi...istotne budem pokračovať v ďalších knihách.

Leximort

Příběhy zaklínače Geralta znám z mnohými proklínaného seriálu, který se mně osobně celkem líbil. Do knižní předlohy jsem se proto pustil s chutí a musím říct, že předčila mé očekávání.

Kniha přináší několik epizodních příběhů či povídek. Ty jsou spleteny do jednoho celku jako vzpomínky zasazené do "aktuální" linky příběhu stárnoucího zaklínače. Vše sleduje klasický scénář, ve kterém se střetává starý svět a nesmlouvavý pokrok, vděčnost a hamižnost i příroda s civilizací.

Na nějaké vznešené myšlenky jsem v díle příliš nenarazil, snad jen náznakem otevřená úvaha o pragmatismu a morálnosti volby "menšího zla". V zásadě jsem je ale ani neočekával.

Temný fantasy svět je částečně propleten s lidovými legendami a pohádkami, což mu dodává větší autentičnost a trochu hororový potenciál. S tím vším se mísí prvky humoru a ironie, s níž Sapkowski lidové legendy i své vlastní příběhy paroduje. Tahle kombinace je ostatně hlavním důvodem, proč jsem si knížku tak oblíbil a proč se kvapně chystám na další díl.

špulo

V rámci fantasy povinnosť, v rámci beletrie tiež...

Corpy

Kdysi mne do Zaklínače nutil jeden můj kamarád, ale já to číst nechtěl, protože to bylo napsané od poláka. A jak šeredně jsem se mýlil! Je to výtečná kniha. Tomuto temnému fantasy příběhu nechybí vůbec nic. Označil bych to za povinnou četbu!

Blekí

Neskutečný čtenářský zážitek

spackova.p

Čteno v rámci čtenářské výzvy. Sama bych po ní asi nesáhla, ale kupodivu mě bavila a možná se pustím do dalších dílů :)

Pazúzu96

Zaklínač... no zkrátka výborná fantasy zasazená do drsného středověkého prostředí, plná všemožných tvorů, nestvůr a bestií, jejichž život většinou ukončí bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie :-).

1v8na

Na to, že povídky nečtu se mi kniha líbila. Seznamujeme se v ní s Geraltem, který je velmi sympatický a neobvyklým hlavním hrdinou. Český překlad je vyloženě fantastický a rozvíjí moje fantazii.
Ilustrace jsou přenádherné.
Svět Zaklínače jsem si oblíbila.

Aríka

Kniha je silným odvarem žánru fantasy, což je pro mě (jakožto pro milovníka tohoto žánru) velkým plus. celý příběh je protkán opravdu originálními výrazy, miluji nacházení nových výrazů, které bych mohla zakomponovat do svého slovníku. Vše se odehrává ve světě, který je jako náš, ale vlastně je úplně jiný. Samozřejmě velký podíl má na svém kontě i samotný překladatel. Je to skvělé fantasy, u kterého člověk musí přemýšlet, je čtivě a poutavé, co víc si přát? Rozhodně doporučuji.

NinušFantasy

Kniha mě chytla natolik, že si musím ihned koupit druhý díl! :)
Je to krásná knížka, sice drsná (což mi nevadí), ale také napínavá, dojemná a vtipná (hlavně když je tam Marigold). :)

Denisa153

Upřímně nechápu vysoké hodnocení knihy. Zbožňuji fantasy a scifi knihy, ale toto vážně ne. Námět je dobrý, ale to jak se toho Sapkowski chytil už dobré nebylo. K dočtejí jsem se musela hodně přemlouvat a už nikdy víc...

kuruteku

Proč jsem to vlastně četl? Protože mi to doporučil kamarád. A vjem? No, dalo se to dočíst, vadil mi skok mezi první a dalšími povídkami, vadilo mi, že moc nechápu, co autor chce říci. Že je svět složitý? Že menší zlo neexistuje a existuje zároveň? Prostě jsem moc zmlsaný z Pratchetta a Pacovské, tak se znalcům Zaklínače omlouvám, že nejásám. Ale rozhodně se to dalo číst, ke konci už jsem se i těšil. Hlavní postava sympatická, každý zná svého Marigolda, někteří i svou Yennefer. Teď ještě ten osud...

ladaol

Miluju fantasy a tohle je moc pěkné čtení.

Schullerka

Setkání s knižním Geraltem pro mě bylo stejně příjemné jako to herní. Do knih jsem se pustila hned po dohrání prvního dílu Zaklínače, protože mi Geralt jako postava neskutečně sedl svým chováním a smýšlením. Knižní předloha mě vůbec nezklamala a já si svět Zaklínače ještě více zamilovala.

Nejdřív jsem se bála toho, že ve formě povídek nebude mít příběh takový šmrc, ale opak byl pravdou. Povídky jsou příjemně propleteny dohromady tou jednou na pokračování a tak příběh pěkně plyne a člověk se nemusí bát, že se v příběhu ztratí. Celkově styl vyprávění, humor (ten hlavně), morálně šedá postava Zaklínače, otravný Marigold a další postavy, to všechno mě vtáhlo do děje a kniha opravdu rychle ubíhala. Rozhodně fantasy, které si opravdu zaslouží tak velkou přízeň čtenářů.

Kaik

K zaklínači mám vztah už od školních let, kdy mi při středoškolských studiích ukazoval toho pravého hrdinu. Tenkrát jsem obdivoval jeho skvělé souboje s rozličnými příšerami spojené s použitím magických znamení a podpůrných lektvarů.
Povídky o zaklínači Geraltovi se od té doby staly ceněnou klasikou nejenom na poli fantasy literatury. Pro mne to byl dnes takový sentimentální návrat. Spíše než pro stále skvělé a epické souboje nyní knihy Andrzeje Sapkowského oceňuji zejména pro vsazení zápletek do reálně fungujícího světa (včetně všech problémů a následků) a nutnost nebohého zaklínače řešit nejednoznačná morální dilemata. Svět zde není černý nebo bílý, stejně tak příšery k likvidaci nejsou jen zlé a lidé, které je třeba chránit, nejsou žádní svatoušci. Mnohá rozhodnutí jsem Geraltovi skutečně nezáviděl. Tento přístup je, myslím, ve fantasy literatuře stále poměrně unikátní a dělá z tohoto díla zajímavou variantu ke klasickým rytířským ságám.

danielpernik

Výborně pojaté fantasy, které ve mě opět probudilo lásku k tomuto žánru. Od Andrzeje mi sedí naprosto vše. Zejména pak jeho styl vyprávění a popisu prostředí, slovní zásoba, ironie, humor.
V tomto díle vám dá nahlédnout do svého slovanského fantasy světa, kde poznáte především zaklínačovu náplň práce a jeho charakter.
Velkým tahounem jsou ale i postavy vedlejší. Marigold mě několikrát donutil vycenit zuby na zakabonělé spolucestující v Pražsé MHD. Chápete ne. Klučina v "business casual" outfitu se Zaklínačem v rukou a hubou dokořán. Klasika.

DarthSoren

Skvělé, mistr Sapkowski dokázal, že i ve střední Evropě se nacházejí spisovatelé, kteří dokážou napsat knížky s celosvětovým impactem. První kniha o zaklínači Geraltovi je koncipovaná jako povídková a že ty povídky stojí za to. To, že jsem si hned nakoupil i ostatní knížky ze Zaklínače snad svědčí o tom, že se mi už tahle první neuvěřitelně líbila.