Posledné želanie

Posledné želanie https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269265/bmid_zaklinac-i-posledne-zelanie-269265.jpg 5 6496 829

Zaklínač série

Prvá poviedková kniha jedného z najlepších autorov fantasy na svete! Andrzej Sapkowski vdychuje život Geraltovi z Rivie, postave nájomného zaklínača, majstra meča s magickými schopnosťami, osobnosti z pradávneho sveta plného mýtických bytostí, čarodejov, gnómov, elfov, ale aj ľudských intríg, zloby a nenávisti. Geralt žije na okraji spoločnosti, so zápalom bojuje proti desivým netvorom, ktoré ohrozujú ľudí, nie je však chladnokrvný zabijak. Jeho nadprirodzené schopnosti a nemilosrdné skutky vykonávané v mene spravodlivosti však vyvolávajú v ľuďoch strach a odpor napriek tomu, že ich chráni. Vďaka rozprávačskému majstrovstvu autora sugestívne príbehy s čarom fantázie a dobrodružstva upútajú čitateľov bez obmedzenia veku.... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Plus

Ostatnie życzenie , 1993

krakonos.kraken
krakonos.kraken
24.02.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Zaklínač kromě celého fantasy světa disponuje syrovým realismem, dobře popsanými postavami se svými motivacemi. Často jsou popisovány různé pohledy na jednu věc a někdy člověk neví, jak by se sám ve stejné situaci rozhodl. Jako opravdový život je i svět zaklínače složitý, nejednodnačný a hlavní postava kromě problémů zvenku bojuje i s vnitřními "démony" (vyrůstání bez rodičů, nejistota vlastní role ve světě, milostný život...). Přes to všechno se snaží žít v souladu s vlastním kodexem a konat dobro (ne vždy to vyjde a ne vždy je jasné, co je vlastne dobro...nebo zlo...nebo menší zlo?)

Osobně mám nejradši povídky o Strize, o Nivellenovi a o Renfri. Ve všech se na plno projevuje všechno, co jsem popsal výše. Zrnko pravdy je moje nejoblíbenější povídka vůbec, nedokážu říct proč. Má tak dobře popsanou atmosféru, děj je tak zvláštní a přitom smutný. Menší zlo je pak skoro psychologické drama o tom, když se človék bez vlastního přičinení dostane do situace, kdy každá věc co udělá povede ke zlu a smrti...a on se musí v pár okamžicích rozhodnout, které zlo zvolí. Skvěle budovaný příběh bez toho, abychom se na konci dověděli, jestli vůbec zvolil správně.

Geralt je hrdina bez toho, aby měl hrdinské kecy a dělal hrdinské věci. Je plný vnitřních konflitů, někdy se chová hloupě, někdy naivně, někdy je surový a někdy odtažitý. Ale snaží se. Proto je to pro mě hrdina od kterého se člově může nechat inspirovat i ve skutečném životě

renda5135
renda5135
17.02.2023 4 z 5

S touto knihou jsem velmi spokojen.
Tak krásný příběh se mi do ruky asi vícekrát nedostane.
Nejvíce se mi líbilo, že Geralt z Rivie, jako jeden z lidmi opovrhovaných Zaklínačů bere
svůj život tak, jak by měl - svůj život žije v temnotě a zároveň svou temnotou chrání lidi okolo, jenž to ze strachu neumí, či nechtějí pochopit.
Velmi se mi líbila povídka ,,Menší zlo", kde najde ženu, jež je ve stejné situaci, jako on.
Naváže s ní vztah - bojím se to nazvat úplným přátelstvím- a to díky pochopení svých životů, které se od sebe moc neliší.
A jak napsala uživatelka ,,tabaluga", taktéž jsem nepochopil začáteční povídku o Korinovi a Visenně.

tabaluga
tabaluga
13.02.2023 4 z 5

Příběh Zaklínače, Geralta z Rivie, který se nachází na okraji společnosti. Lidmi je opovrhován a využíván, za což si nechá náležitě zaplatit. Měla jsem radost, když se v příbězích objevil i jeho přítel, řekla bych na život a na smrt, Marigold. Líbilo se mi připodobnění povídek k některým z pohádek. Co jsem však nepochopila byla návaznost s prologem, kde vystupuje Korin a Visenna. Doufám, že to byl záměr, který bude pochopen po přečtení dalších knih že série Zaklínače. Jen škoda, že se ke mně toto skvostné dílo nedostalo dříve:-)

cathyblack
cathyblack
10.02.2023 5 z 5

Hlásím návrat k zaklínači Geraltovi! Pokud jste fanoušci, určitě máte své vlastní důvody proč se taky vracíte. Zaklínač nám jich dává zavděk mnoho, ať už mluvíme o hrách, knihách či seriálové adaptaci, jejíž první sérii jsem si docela užila, hlavně díky Henrymu. Nikdy jsem si totiž nemyslela, že Geralt může být takhle strašně sexy...

Svět Sapkowského nabízí ale mnohem více, než samotného Šedého vlka, dosti si toho bere z Tolkienovského lóru, nejsou mu cizí rasy jako elfové, půlčíci, trpaslíci. A taky jejich "řeči". Jen mi v tom přijde více realistický co se týče charakterů. Je vidět, že Tolkien byl vědec, který vše musel ověřit, podpořit určitými zákonitostmi, vyzkoumat A až k Z a vše podepřít dalšími sloupy své nejen jazykové obrazotvornosti, občas ale zapomínal na čtivost a hravost. Kdežto Sapkowski, panejo, uplně jsem zapomněla, jak on si to psaní náramně užívá. Jak dokáže peprnými hláškami, nespisovnou mluvnicí, narážkami na skutečné historické události (ten boží alá středoevropskej středověk) a sobě vlastní ironií dodat ději líbivosti a autentičnosti. A ta jeho inspirace u klasických pohádek Grimmů či Drdy? On se tím vším baví! Krásně se těží z mezirasové nesnášenlivosti a nepochopení z, jak to říct - dejme tomu nejlépe po Prattchettovsku - z druhismu jako takového. Baví mě moc, že ze všeho vychází nejhůř lidé. Ach my svině! Vlastně sám Geralt je vnímán jako cosi těžce přijatelného, odporný mutant, který ani mezi svými zrovna není moc doma. Hold se úplně nepovedl podle představ. První kniha povídek mne jen utvrzuje v tom, že ve fantasy je možné opravdu všechno, ale každý svět má svůj řád, svá pravidla. Když to všechno funguje jak má, nevybočuje to ze zavedených zákonitostí, přichází ten opojný pocit druhého domova. Těším se až se vrhnu na druhou povídkovou knížku. Protože miluju, jak Sapkowski dělá to, co dělá nejlíp. Jak vypráví.

Stanas513
Stanas513
29.01.2023 4 z 5

Klasické pohádky napsané trochu jinak. Docela jsem se bavila a současně přemýšlela o tom, jak by se asi dětičky tvářily na zlou Sněhurku... Žánru fantasy se zrovna moc nevěnuji, ale občas se mi něco dostane do ruky a docela se mi to líbí (jako Zaklínač). Možná budu pokračovat v sérii.

Vendy1993
Vendy1993
25.01.2023 5 z 5

Skvěle napsané fantasy povídky ;) nejvíce mě bavily ty odkazy na pohádky (Sněhurka, Čert a Káča.....) to byly takové milé momentky ;) ale i celkově se kniha moc povedla. Nikde se to nezadrhává, děj moc hezky plyne a rozhodně se člověk u toho nenudí. Těším se na další příběhy o Geraldovi z Rivie ;)

Ajinka126
Ajinka126
25.01.2023 5 z 5

Kdybych si mohla vybrat, chtěla bych Zaklínače jako výpravný, plnohodnotný román. Povídky nejsou styl, který by mi osobně seděl. Na druhou stranu dávám 5 z 5ti. Důkaz, že je to geniální.

Jinstě, má to i své neduhy. Sapkowski se až moc fixuje na části ženského těla (jasně, kdo ne, ale číst o špičatých prsech, když jde Geraltovi o život, asi úplně nemusím) a taky v jeho světě není mo dobrých ženských postav. (Yennefer je super, ale i tak si myslim, že se na ní Sapkowski vyřádil).

Zpět ke kladům - ty povídky mají takový morální přesah a dodávají Geraltovi tolik osobnosti. Tohle je něco, co funguje skvěle! Nejde jen napsat - Geral má silný morální kodex. Lepší je ho postavit před situaci, kdy si musí vybrat menší zlo a ukázat, jak na tom s tou morálkou je.

Zbožňuji povídky Otázka ceny, Menší zlo, Konec světa a zejména Poslední přání.

PS: díky CDPR za vtáhnutí mě do světa.

LiberX
LiberX
24.01.2023 5 z 5

Zaklínač není klasické fantasy, na které jsou mnozí fanoušci zvyklí například z pera J.R.R. Tolkiena.

Svět zaklínače sice působí středověkým dojmem, ale do popředí staví mnoho moderních témat jako je rasová nesnášenlivost, integrace menšin, zneužívání náboženských symbolů, politické manipulace nebo ekologie.

Důležitou roli hrají i realistické postavy a frakce. Stejně jako ve skutečném životě je lze jen stěží rozdělit na černé a bílé (záporné a kladné). Každá má svůj příběh, své pohnutky a způsob, jakým se prodírá drsným světem, ve kterém největší nebezpečí nepředstavují draci, upíři nebo ghúlové, ale lidé.

Hor89
Hor89
22.01.2023 5 z 5

Andrzej Sapkowski patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům už od střední školy, takže dávno před Polskými hrami a tou Americkou hrůzou. První Zaklínačská povídková sbírka obsahuje (v novějších vydáních) osm povídek, ve kterých A. S. buduje svět a představuje hlavní postavy budoucí pětidílné ságy. Povídky jsou velice čtivé, a mají výborně napsané postavy a dialogy. Nejlepší povídky sbírky jsou podle mě Menší zlo, Poslední přání a Zrnko pravdy.

Terez9119
Terez9119
15.01.2023 5 z 5

Za mě super. Povídky jsou zábavné, a ačkoli na sebe nijak zvlášť nenavazují, tak dávají nahlédnout do celého světa a stačí k představení hlavních hrdinů. Není to žádná vysoká literatura, ani pecka v žánru fantasy, ale na odreagování dobré.

Patrik02
Patrik02
11.01.2023 5 z 5

V Zaklínačském herním světě jsem strávil desítky hodin, na seriál se díval jako malý (řeč je o tom původním z roku 2002. Moderní Netflixovský mne jaksi minul) a proto jsem o knihy dlouho předlouho nejevil většího zájmu. Jako obvykle to byla chyba lávky. Povídky s bělovlasým lovcem nestvůr v hlavní roli jsou poutavě napsané, objevují se známé, ale i několik, pro mě nových, postav. Fantasy jako takové v loňském roce téměř zmizelo z mé knihovny, a díky Geraltovi se k tomuto žánru v letošním roce mile rád vracím.

cetriolo
cetriolo
06.01.2023 1 z 5

Tak tohle fakt ne. Povídky dost nezajímavé mnohdy jsem se do čtení nutil a posledním hřebíčkem byla povídka s Kokodákem. Zkoušel jsem ještě seriál a hru "Zaklínač 3" ale tento svět asi fakt není pro mne :)

Carolxc
Carolxc
28.12.2022 5 z 5

Původně jsem si myslela, že ony příběhy na sebe nějak navazují a skrývá se za nimi nějaký větší příběh.
Marně jsem ho tam hledala a bylo mi později potvrzeno, že jde o několik příběhů ze života Geralta z Rivie a příběh se začne odehrávat, až ve třetí knize.
Ale mě se to líbilo. Styl psaní mi sedl a kniha mi nepřišla tak složitá, jak říkala kamarádka, ale hádám, že to přijde až s dalšími díly.
Svět Zaklínače se mi líbil. Mám ráda podobné potvory a příšery. Kniha přímo pro mě.

Ikols
Ikols
25.12.2022 5 z 5

Stačí už jen Geraltova poznámka o počasí ''Wind's howling.'' k úplné dokonalosti.

Budulman
Budulman
25.12.2022 5 z 5

Poprvé čteno už kdysi před cca milionem let, kdy to u nás popré vyšlo a teď si pana Geralta dávám takhle přes Vánoce znovu.
A furt je skvělej a furt to bude můj nejoblíbenější knižní svět a hrdina :)
(dobře, jeden z nejoblíbenějších) :D
A zase jsem si potvrdil, že radši Triss, než Yennefer :D

anibeni
anibeni
22.12.2022 4 z 5

Když jsem knihu před lety vzala do ruky poprvé, odložila jsem ji... Teď, po letech, jsem se k ní vrátila a tentokrát jsem ji i dočetla.. Bylo to vtipné čtení, do kterého byly přimíchány pohádky a boj s monstry.. Ale na zadek jsem si z toho teda nesedla..

Estarossa
Estarossa
05.12.2022 5 z 5

Jako fanoušek herní série byla jenom otázka času, kdy se pustím i do knížek této slavné série. Myslím, že hodně tady bylo už řečeno a já se jenom přidávám s kladnou recenzí. Popis jednotlivých charakterů a míst je skvělý. Opravdu jeden z hlavních kamenů fantasy žánru.

Arkagas
Arkagas
27.11.2022 5 z 5

Zaklínač. Je třeba říkat víc? Zaklínače čtu roky pořád dokola a poprvé jsem se s ním setkala v nějakých 15, nebo 16 letech. Tenhle rereading byl snad mým 12.Poslední přání je kniha několika povídek, kde nás autor seznamuje se všemi stěžejními monstry, které posléze v knihách potkáme. Je to komplexní úvod do světa Zaklínače se vším všudy, ve kterém nás Gerald seznámí i s tím, jak se poprvé setkal s Yenefer. Je zbytečné tady o knihách psát víc, protože Zaklínač je kult. Buď ho milujete, nebo Vám nic neříká, ale neznám nikoho, kdo by absolutně nevěděl, o co se jedná.Pro mě je Zaklínač část mého života - ten knižní. Hry jsem nikdy nehrála a ze seriálu na Netflixu, primárně z druhé řady jsem tam zhnusená, že sbírám odvahu podívat se na další. Co se týká první série, měla jedno obrovské plus - donutila tisíce lidí přečíst si knihy. Sám Henry to ale nikdy neměl šanci utáhnout, což jsme věděli tak nějak všichni.
Zaklínač je ale srdcovka. 10/10

Dragell
Dragell
25.11.2022 4 z 5

Poslední přání je kniha o několika povídkách ze zaklínačského světa především o Geraltovi, jeho setkání s Yennefer, Nivellenem nebo třeba Renfri. Povídky na mě působí jako takové drsnější retellingy známých příběhů, kdy v sobě ukrývá např. Krásku a zvíře, Lociku a jiné. I přes povídkový charakter se zde na pozadí vykresluje bohatý svět se zaklínači, čaroději, náboženstvím a nestvůrami.

Vydání s pevnou vazbou má nádherné ilustrace od Jany Komárkové.

NemmamSlov
NemmamSlov
20.11.2022 3 z 5

Seriál Zaklínač som nevidel, ale s hernou formou som sa stretol a úspešne som hru Zaklínač 2 prešiel, kde aj posledná úloha Geralta bola zabiť strigu v hrobke. Kedysi dávno som túto poviedkovú knihu začal čítať, no nedočítal som ju a rozhodol som sa vyhýbať knihám Sapkowského. No kamarátka ma presvedčila, aby som dal tomu ešte šancu tak po niekoľkých rokoch som sa znovu odhodlal do čítania, a musím povedať, že to nebolo vôbec zlé. Samozrejme to neurobilo na mňa až taký dojem, ale kamarátka ma ubezpečila, že ďaľšie knihy sú ešte lepšie, preto si zaobstarám aj ďaľšie časti.

Cesta, z níž není návratu(4*)
Príbeh, kde budeme ťažko hladať zaklínača Geralta. Je to príbeh Visenny a žoldniera Korina. Visenna musí čeliť mocnému tvorovi kostejovi a Korin ju chráni pred bandou lúpežníkov, ktorí ohrozujú obyvatelov neďalekých obcí. Zaujímavý príbeh, len škoda, že tam nie je viac príšer, alebo bojov.

Zaklínač(5*)
Je to posledný quest v hre Zaklínač 2. Poviedka kde Geralt z Rivie zachraňuje princeznú, ktorá bola od narodenia prekliata a bola premenená na strigu. Geralt musí stráviť celú noc v hrobke, aby princeznú zbavil jej prekliatia. Veľmi podarený príbeh a nečudujem sa, prečo si ju vybralo herné štúdio.

Zrnko pravdy(5*)
Skvelý príbeh. Čo dodať. Trošku mi to pripomínalo Krásku a zviera. Nivellen bol prekliaty vďaka svojim činom v minulosti, no Zaklínač vie, že nie je doslova príšera. Geralt sa s ním stretáva a počúva jeho životný príbeh. No nepriatel počúva za dverami a je to osoba, ktorú by človek najmenej podozrieval.

Menší zlo(3*)
Slabší príbeh, kde si Geralt musel vybrať medzi smrťou čarodeja, alebo zabitie krásnej lovkyne. Nemal to ľahké, lebo čarodej robil veľa zlých skutkov, no lovkyňa šla za svojim cieľom aj cez mrtvoli a nevadilo jej vyvolať konflikt na jarmoku.
Ako sa Geralt rozhodne smrť čarodeja, alebo vražda peknej Renfri.

Otázka ceny(3*)
Kráľovná Calanthé pozvala Zaklínača na svoj večierok, kde sa má vydať jej dcéra a následníčka trónu. Geralt má bohužial inú úlohu a to zastaviť veštbu, ktorá sa vypĺňala. Na večierku sa objaví nečakaný hosť, ktorý zatočí nitkami osudu. Zatial najslabšia poviedka.

Konec světa(5*)
Tak toto bolo výborné. Geralt ide na samý kraj sveta, kde ho sprevádza bard Marigold. Dostanú sa do malej osady, kde domáci majú problém s čertom, ktorý im kradne úrodu. Zaklínač to ale nemá ľahké, lebo čert musí prežiť a do problému sú zapojené aj iné stvorenia.

Poslední přání(4*)
Geralt z Rivie putuje naďalej s Marigoldom. Nečakaná rybačka skončí nešťastne, kde omylom oslobodia džina z fľaše. Marigold je zranený a Geralt hľadá pomoc u čarodenjky Yennefer. Tá je ale v rozpore s mestskou radou a využije Geralta k pomste. Podarený príbeh. Hlavne koniec prekvapil.

Hlas rozumu (3*)
Sú to útržky medzi poviedkami, kde sa Geralt lieči v svätini po úlohe s bosorkou. Bol ťažko zranený a musel pár dní stráviť v spoločnosti kňažiek. Ale ani tu neunikne problémom. Knieža nie je spokojný, že je zaklínač v jeho kraji a pomocu rádu bojovníkov sa ho snaží vyhnať, no moc Nenneke je väčšia a získava pre Geralta pár dní na zotavenie.