Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431/bmid_mec-osudu-6SN-431.jpg 5 4915 463

Zaklínač série

Zaklínač – ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. (Dotisk 1. vydání.)... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Miecz przeznaczenia , 1992

Ununoktium
Ununoktium
14.02.2022 5 z 5

Tato kniha ve mně vzbudila opravdový zájem o Zaklínačův svět.
Jen epilog byl za mě navíc.

Maevie
Maevie
13.02.2022 5 z 5

Druhá povídková kniha je ještě o chlup napínavější a barvitější než ta první. Působí také celistvěji a mnohem více vypovídá o charakteru a morálnosti Geralta. Je nám dovoleno více poznat i další ústřední postavy budoucího příběhu – Yennefer, Ciri a Marigolda. Mezi stěžejní příběhy bezpochyby patří Meč osudu a Hranice možností, ve kterých se střetává svět lidí se světem ostatních tvorů a kde Geralt, sám uvězněný někde mezi, musí volit dle svých morálních zásad.

Zlajda95
Zlajda95
11.02.2022 5 z 5

Bylo to krásné, až mě to zaskočilo! Hlavně poslední tři povídky.

Knihoholka.
Knihoholka.
08.02.2022 5 z 5

První kniha byla pomalejší, a proto mě tahle oslovila mnohem více. Úžasný svět se skvělými postavami, není tam chvilka nudy. Myslím, že není co vytknout, čtení jsem si moc užila.

TaNya_
TaNya_
05.02.2022

Podobné jako první část povídek, takže naprostá spokojenost. Sapkowski má úžasnou fantazii a jeho zaklínačský svět je obrovský.

Razič
Razič
03.02.2022 5 z 5

Opět skvělé večerní čtení, povídky mě bavily.

Monnyh
Monnyh
26.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Druhá povídková kniha je o trochu víc čtivější než první kniha. Kapitoly zde neskákají v různých časových osách, tudíž je pro čtenáře více pochopitelná a kniha vám je tak nějak blíž. Zde už nám je nastíněn vztah Geralta se Ciri a i s Yennefer, i když jsem si chvílema říkala, jak lacině romantický jejich vztah je. Např. svatba mě vůbec nenadchla a musela jsem se chvilku smát, že takto opravdu ta kniha dopadla. Naopak postava Marigolda je příjemným osvěžením v řádcích knihy.
Když tuto recenzi píši, jsem už ve třech čtvrtinách třetího dílu a musím říct, že jsem zmatená právě ohledně vztahu Yennefer a Geralta, kdy druhá kniha končí svatbou, zatímco třetí kniha začíná tím, že se už pár let neviděli...

FantasyCZech
FantasyCZech
24.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Nejvíce se mi líbila povídka Meč Osudu. Ciri mám rád. Jen mě trochu zmátl ten epilog který je až několik let potom. Já myslel že to bude skok, a z Ciri bude zaklínačka a nebude o tom příběh a nic víc. Když jsem začal číst Krev Elfů tak jsem se uklidnil.

Macvosik
Macvosik
18.01.2022 3 z 5

Pre druhú časť Zaklínača platí vlastne to isté, čo pre prvú. Bezpochyby zaujímavé vo svojej postmodernosti a vo svojom úľaku nad správaním sa ľudí voči iným tvorom, voči iným rasám a voči prírode. Predovšetkým ma však skutočne dojalo záverečné stretnutie Geralta s Ciri ako aj osud mladej Essi. Sapkowski tak zo mňa konečne vytlačil aj nejakú tú emóciu.

Stále však platí aj to, že Sapkowski nie je žiadny veľký štylista. Jazykovo to bolo nevýrazné, občas dokonca smiešne. Problém mám najmä s pasážami, kde sa Sapkowski snaží opisovať zaľúbené páry. Toto mu skutočne nejde. Sapkowski je najlepší v cynickej a v relativizujúcej pozícii, ktorú dokáže narušiť len náhly, prekvapivý záblesk citu. Súvisí to aj s názormi postáv (a predpokladám, že aj Sapkowského) na osud. Ak "osud nestačí", ak treba viac ako osud, žiadna skutočná tragédia a ani láska vzniknúť nemôže - zostáva len irónia a cynizmus rácia. Stačí sa pozrieť na antické tragédie, v ktorých sa postavy tešia, že osud obabrali, že mu unikli, že ho prehliadli, a práve v tomto ich názore, v tejto ich pýche, sa osud ukrýva - svojim názorom na osud bežia osudu v ústrety. Tu vidíme opak. Postavy sú tak mocné individuality (ako vlastne samotné ľudstvo utláčajúce celý svet), že nad osudom víťazia, stávajú sa tak bohmi a v ich osamelosti (trudno byť bogom) im zostáva naozaj len cynizmus a irónia. Som zvedavý či to tak aj zostane, či záverečná kapitola nebol len sen. A tak zatiaľ len... Ako to bolo? Koniec veľkých príbehov?

RoseDadas
RoseDadas
12.01.2022 5 z 5

4,5*
Všechny povídky se nějakým způsobem zapsaly do mého srdce, kde ještě dlouho zůstanou. U této knihy je patrné, že si autor připravuje půdu pro románové pokračování. Rozhodně doporučují číst povídky chronologicky, jinak by mohly čtenáři unikat souvislosti. Tento fantasy svět je skutečně bohatý, rozvětvený a velice dobře vystavěný. Pokračování rozhodně nezklamalo a už teď se těším na další díl s názvem Krev elfů.

ArkAngel
ArkAngel
01.01.2022 4 z 5

Druhou povídkovou knihu ze světa Zaklínače mám o chlup raději než tu první. Můžou za to zřejmě perfektní příběhy s drakem a dopplerem, které nám představují velmi lidské netvory, jež jsou schopni žít normálně mezi lidmi. Povídka o lásce zaklínače a trubadúrky je taktéž skvělá a díky závěru vlastně také velmi smutná. Co se příběhů s Ciri týče, ty nás pak připravují na hlavní ságu a zejména v Brokilonu je dobře budován otcovský vztah mezi Geraltem a jeho Osudem. Na závěr tu máme ještě netypickou povídku, což je Sapkowského fanfikce na vlastní dílo, kde dopřál Geraltovi a Yennefer svatbu. Popravdě jsem rád, že tento příběh kánon není, ale je zajímavé jej číst.

alishek
alishek
18.12.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem, napínavě, skvělé pokračování.

Kami33
Kami33
17.12.2021 5 z 5

Druhá sada povídek a opět skvělé čtení. Už se těším na další.

ŠTĚPÍNO
ŠTĚPÍNO
14.12.2021 5 z 5

Zaklínač, meč osudu.
Prostě paráda. Skvělé čtení dalších příběhů z cest Gerlta, jakožto zaklínače.
Marigol jako postava na kterýho zaklínač několikrát narazí na svých cestách, mě bavila. Hlavně kvůli tomu jaký trubadur je, je sukničkář, má totálně prořízlou hubu a je sakra vtipnéj ke Garoltovi fakt sedí, asi bych si sám na společné cesty neuměl představit někoho jiného nejlepší Trochu se obětovat. Až tedy na ten konec, kdy to bylo takový dost smutný, páč jako postava očko ( Esssi) se mi líbila a myslel jsem si že by se mohla připojit ještě třeba v nějakých vzdálenějších příbězích. Což konec ukázal, je že už se nikdy nesetkali a Očko zemřela po čtyřech letech na epidemii neštovic ve Wyzimě. A samozdřejmě nemůžu zapomenou na Věčný oheň . A konečná kapitola, něco končí, něco začíná. Chaotická svatba Gerlta s Ynnefer která mě taky dost pobavila hlavně se těším na Ciri která se stala zaklínačkou a zatím podle toho co bylo napsané krátce o ní. Bude asi dost hustá. Samozdřejmě mám přípravný 3 díl Krev elfů, který je o několik stran kradší než druhý díl ale určitě nic nezkazí .

mataj
mataj
04.12.2021 5 z 5

Povedená směsice povídek. Nemám co bych vytkla a s radostí se pustím do celé ságy Zaklínače. Už se na to těším...

Kikulka97
Kikulka97
03.12.2021 4 z 5

Opět skvělá knížka. Na první to nemá, ale nasmála jsem se a povídkový koncept mi opět neskutečně seděl (ačkoliv povídky nepreferuji). A ta poseldní povídka/epilog - nejlepší! Luxusní! Postavy se tam konečně mohly naplno projevit :)

evismaior
evismaior
26.11.2021 4 z 5

85% - Spíše než o druhý díl románové série (čtenář tak nějak u sérií čeká, že půjde o romány) se jedná o sbírku delších povídek o zaklínači Geraltovi z Rivie, mutantovi - jakési předělávce člověka - který je žádán pro své schopnosti vypořádat se s rozličnými nestvůrami a nenáviděn pro svou odlišnost. Ač by neměl mít city, nebo se to o zaklínačích aspoň tvrdí, a on sám také navenek působí dost nepřístupně, je ve skutečnosti mnohem laskvější a ušlechtilejší než většina obyčejných lidí obývajících Sapkowského smyšlený svět. A zamilovaný do čarodějky Yennefer, která podobně jako on nemůže mít děti, a tak ač dlouhověká, je jednoho dne určena k zániku. Trubadúr a přítel Marigold, který vpisuje do svých balad hrdinské i méně hrdinské počiny, je nezbytnou součástí Geraltova života, stejně jako dívenka Ciri, která je předurčená stát se jeho učednicí. Příběhy na sebe zdánlivě nenavazují a mnohdy je patrné, že je od sebe dělí i několik let, a přesto jsou vzájemně provázané. A postavy působí tak jakoby současně, to je zábavné v těch středověkých kulisách. Hodně se mi odjakživa líbilo, jak autor pracuje se začleněním tradičních pohádek a legend do svých příběhů, i kdyby to bylo jen drobnou poznámkou - zde např. Malá mořská víla, Sněhová královna nebo legenda o svatém grálu a rytíři Galahadovi, který ho hledá. Ostatně i celý ten koncept "dáš mi za odměnu to, co najdeš doma a nevíš, že to tam bude" je z pohádek dobře známý.

Tigergirl
Tigergirl
16.11.2021 5 z 5

Tak já se teda přiznávám... Moje cesta světem zaklínače začala první řadou seriálu... Poté jsem se pustila do třetího dílů herní série a až teprve poté se dostala ke čtení.
Knihy jsou skvělé. Samotné příběhy Geralta a Ciri se mi líbí asi o něco více než samotné povídky.
Vzala jsem to z opačného konce, ale to vůbec nevadí, protože jak se říká "to nejlepší na konec". :-)

lukaskmn1
lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Geniální.

puczmeloun
puczmeloun
06.11.2021 4 z 5

S touto knihou to bylo jako na horské dráze. Z výšin skvělých vtipných řízných povídek čtenář často padá k protahovaným upovídaným a nezábavným kouskům, aby se o pár stránek dál zase vrátil na vrchol. Příběhy, ke kterým se rád jednou vrátím - Hranice možností či Věčný oheň - obklopují povídky plné monologů, osudu a filozofování, u kterých jsem se sám ztrácel v myšlenkách. Výsledný dojem ale rozhodně zvedá hraní si s jazykem knihy. A to jak autorovo s opakováním názvů jednotlivých povídek, jistou středověkostí vět i výrazů a častým hláškováním, tak překladatelovo, který vše krásně převedl do českého jazyka, i vypravěče audioverze knihy, který postavám dodává nové rozměry.