Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328737/bmid_mec-osudu-crQ-328737.jpg 5 4942 467

Zaklínač série

Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání. nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Miecz przeznaczenia , 1992

BrooksWasHere
06.12.2022 5 z 5

Musím povedať, že druhý diel Zaklínača je ešte lepší ako bol ten prvý...
Ku bezchybnej stredovekej atmosfére teraz pribudla už aj pekná dávka dobrého, ale na druhej strane aj trefného humoru a príbehy plynú dokonca ešte svižnejšie ako predtým - a to už je, čo povedať, pretože už prvá časť sa čítala výborne :-)

Som rád, že v druhom dieli na scénu prichádza už aj Ciri, na ňu som sa už dlho tešil. Prvá poviedka, v ktorej vystupuje (Meč osudu) jednoducho nemala chybu.
A rozhodne nie je jediná, výborné boli aj poviedka Hranica možností a prekvapivo sa mi páčil aj Epilóg s pekným happy-endom.

Druhému dielu dávam 95 % a už teraz som zvedavý, čo prinesie trojka...

CITÁT: "Inu, hanebný svět nás obklopuje všude kolem nás. Ale to přece není důvod, abychom byli ještě hanebnější."

Agatha84
09.11.2022 3 z 5

Já ty tři hvězdičky nemyslím nijak zle. Pořád je to skvěle napsané, vtipné, svižně ubíhající, jen ta Geraltova pubertální zamilovanost mi lezla na nervy. Ač neschopen cokoli prožívat, zmítá se stále v pociťované přitažlivosti vůči Yenn...
No a možná mě i negativně ovlivnilo to, že jsem první série seriálu (ač fanoušky knih výrazně kritizované) shlédla jako první (a tam se Geralt jako zaláskovaná puberťačka opravdu nechoval), a tak se mi ta neustále knihou vnucovaná zamilovanost až protivila.
Nic to ovšem nemění na tom, že tu na mě na poličce čekají další díly a já se na ně fakt těším!

Hellboy12
03.11.2022 5 z 5

Tak za mna aj druhá časť veeeeelmi ale veeeeelmi dobrá,hlavne ta posledná poviedka a jej zaver moc fajn čítanie musím priznať a už sa teším ké sa pustím do tretej časti....a budem sa opakovať vôbec mi nevadí ze seriál bol úplne iný ako knihy...dakujem za super zážitok pan Sapkowski

TheTara18
30.10.2022 5 z 5

Druhý díl o zaklínači Geraltovi s názvem Meč osudu nám přináší další dobrodružství a představuje nám spoustu dalších postav ze světa Zaklínače. Musím se přiznat, že mě první díl bavil o malinko více, i když nemohu říci, že by mě druhý díl nebavil - musel jsem si však k Meči osudu najít cestu. Rád jsem se opět dozvěděl příběhy a osudy určitých postav a hlavně okolnosti, za kterých se potkali Geralt s budoucí zaklínačkou Ciri. Už se nemohu dočkat, co přinesou další díly, ve kterých se již mnohem více začne objevovat Ciri.

TajemnýSmrad
21.10.2022 2 z 5

Za mě je druhý díl zaklínače přinesl jen značné zklamání. Snad nebudu fanoušky této ságy upálen na hranici, když napíšu, že Geralt je zde vlastně jen unášen osudem a shodami okolností, aniž by sám pořádně cokoliv tvořil. Ve většině příběhů se k něčemu chystá, k čemuž následně nedojde. Když už to začne vypadat na nějaké to vzrušení a souboj, tak z něj urychleně vycouvá a raději než aby likvidoval vlkodlaky, rybolidi a Bůh ví co ještě, tak se jde topit ve svých pocitech, nebo o nich dlouze a nezajímavě rozprávět se špetkou patosu svým přátelům.

Jednička se mi příjemně četla, utíkala, vyvolávala napětí i humorné situace. Ve dvojce jsem se vždy akorát natěšil, na události, které nikdy nenastaly. S Geraltem to nevzdávám a chystám se na třetí díl, tak doufám, že se dočkám jistého posunu a že znovu budu dychtivě číst jednotlivé kapitoly a že mi kniha vrátí důvěru v tuhle sérii.

martin č.
20.10.2022 5 z 5

Drůhý díl je neméně dobrý jako ten předchozí. Založení příběhů na pohádkách, které jsem nezmínil u prvního dílu, se mi moc líbí. A je v něm vedle výborného humoru i dost moudrých myšlenek. "Nikdy nemáš druhou možnost udělat první dojem. (Někdy jen) trochu se obětovat znamená nesmírně hodně."
Závěrečný epilog (SPOILER: svatba) mi udělal neuvěřitelnou radost, takový třeskutý radostný happy end si přeji u každé druhé knížky, ale tady se s podobnou smrští setkávám asi poprvé. Vlastně mě napadá Kusturicův film Černá kočka, bílý kocour. Jo tak možná tomu se dá přirovnat poslední kapitola. Díky!

luca321
12.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Po téhle knižce jsem se do série Zaklínač zamilovala. Druhý díl je ještě lepší než první. Dílo právem patří k vrcholu fantasy literatury. Příběhy mě moc bavily a měly i hlubší význam. Moc mě bavilo, že byly příběhy stále na motivy pohádek. Do knížky jsem se vžila a strašně mě dojala svatba Geralta a Yennefer. Moc se těším na třetí díl, ve kterém bude víc vystupovat Ciri a snad už tam bude třeba i něco ze života Yennefer.

LenaWirus
10.10.2022 3 z 5

Stejně jako první díl jsem četla velice pomalu - příběhy jsou zajímavé, ale ne moc čtivé. Občas je vše moc uspěchané, jindy mě naopak hloubka vyprávění překvapí. Budu pokračovat i dalšími díly série, potřebuji k tomu ale větší pauzu.

Anette99
04.10.2022 5 z 5

Tak druhý povídkový soubor mě bavil snad ještě o trochu víc, než první. V sedmi povídkách se setkáváme s postavami, které jsme poznali už v první knize, které se nám tu představili zase o trochu víc, ale i s novými. Povídky byly některé vážné, některé veselé (hlavně poslední), ale všechny (i ty v prvním díle) jsou skvěle napsané a představují nám krásný Zaklínačův svět, a v každé se skrývá nějaké to moudro. Už se těším, až se ponořím do ságy.

Kaila146
31.08.2022 4 z 5

Daleko vtipnější než první díl, hodně jsem se smála. Styl psaní mi víc sedl a kromě povídky Střípek ledu mě to nehorázně bavilo.

MichaLela
22.08.2022 3 z 5

Zatím mi to přijde jen jako taková pohádka, ale prý to bude lepší a lepší, tak se nenechávám uchlácholit :)

veriszv
20.08.2022 4 z 5

Geralt podruhé!
A opět nadšení, řekla bych, že i větší než napoprvé.
Až teda na poslední povídku, která mi tak nějak neseděla…
Povídky jsou skvěle vystavěné, překvapilo mě, že jsou vlastně i dost vtipné. A moc mě bavilo poznávat klasické pohádky, které se do nich promítají.
Těším se na další díl, tuším, že bez povídkové formy se mi bude číst ještě lépe!

MíšaS.
06.08.2022 3 z 5

Myslela jsem, že je to klasická románová sága, ale tato povídková forma mi moc nesedí. Povídky na sebe časově ani dějově nenavazují a já se trochu ztrácím, i když to není pro příběh důležité, ale mě to vadí. Třeba epilog mi přišel úplně mimo mísu a kdybych chtěla použít jazyk puberťáků, tak mi přišla fakt dost trapná. Zato Meč osudu byl naprosto perfektní.
No nevím nevím, mám doma celou sérii, tak budu pokračovat, ale zatím mě Zaklínač nepřesvědčil o tom, že je to taková extra třída, jak se o něm píše.

Smiley96
31.07.2022

Ačkoliv Zaklínače miluju, tak tenhle díl byl slabší. Některé povídky byly krapet o ničem a moc mě nebavily. Ale nebudeme se báti (bílého) vlka nic, beru další díl a vzhůru do zaklínačského světa.

Luccinda
07.07.2022 4 z 5

Meč osudu mě bavil o tolik víc než první díl! Pustila jsem se do něho opět ve formě audioknihy a musím říct, že Zaklínač mi v téhle podobě neskutečně sedí. Meč osudu sice nemá už tak vymazlené zpracování jako Poslední přání, také se změnil interpret (místo Jiřího Dvořáka knihu čte Martin Finger), ale i tak to bylo boží.

Na změnu interpreta jsem si musela chvilku zvykat, ale nakonec mi Martin Finger v téhle audioknize opravdu seděl. Narozdíl od prvního dílu jsem byla mnohem méně zmatená, dokázala jsem se líp orientovat v postavách i ve světě, kde se povídky odehrávají.

Jako celek se mi Meč osudu líbil o dost víc než Poslední přání. Povídkový formát sice stále není můj šálek kávy, myslím, že bych si příběh Geralta více užila jako román, ale o to víc se těším na další díly téhle série.

GošaGoša
11.05.2022 4 z 5

Do popředí se dostává Gerald. Hurá! Využívání pohádek tam stále je, ale aspoň ne tolik jako v prvním díle. Yennefer nesnáším od prvního okamžiku a Marigolda stejně tak. To ztěžuje čtení. Skalní fanoušek Zaklínače ze mne nebude...

MoireDeTardis
18.04.2022 4 z 5

Z pohledu člověka, co viděl prvně seriál a až pak začal číst musím říct, že super. Na rozdíl od první knížky tu bylo víc neznámých příběhů, takže to hezký odsýpalo. Opět musím vypíchnout, že seriál byl přece jen trochu lepší v tý tajemnosti ohledně identity Ciri, jejích schopností a vztahu s Geraltem. Trochu mi nesedí, když se všechno řekne hned naplacato bez náznaků, gradace apod.
Pak bych vypíchla to, že spousta lidí se rozčilovala, jak má být Triss zrzka (nejspíš podle hry), ale v knize má vlasy kaštanový.

Knížku jsem si užila, ale už se těším, až budu číst další, který už nejsou psaný formou povídek :D

Ještě bych chtěla na závěr zmínit, že epilog mi teda absolutně nesedl, přišlo mi, že se postavy chovají najednou nějak nepřirozeně a divně. Taky se tam objevovali lidi, kteří v povídce předtím (která epilogu zjevně předchází) umřeli. No, jsem zvědavá, co do příběhu přinesou další díly.

Palorizek85
09.04.2022 5 z 5

Perfektní - čím více čtu, tím více se mi to líbí. Rozhodně lepší než seriál, který tu knížní předlohu poměrně dost zneužil - napadá mě i jiné, ostřejší slovo, ale buďme civilizovaní :). V knize do sebe vše lépe zapadá a zejména poslední část dává smysluplný happy ending. Už se těším na další díl.

kapitan9556
07.04.2022 5 z 5

Jak někdo může napsat, že to bylo slabší, než první kniha? Asi jenom ignorant! Neskutečná romantika s porci krve! A to je moje! P.s. Zasraná Yennefer, aby ji šlak a neštovice!

AnnaNes
05.04.2022 4 z 5

Ne každá povídka se mi líbila, ale celkově jsem spokojená.