Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328737/bmid_mec-osudu-crQ-328737.jpg 5 4939 466

Zaklínač série

Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání. nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti.... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Miecz przeznaczenia , 1992

janqa410
16.04.2024 5 z 5

Jsem opět nadšená! Teprve druhý díl, znovu povídkový a já se díky mistrovskému psaní pana Sapkowského těším na díl třetí, již románové putování Geralda, Ciri, Yenneffer a dalších. Miluji jeho popisy situací, nejen bojových. Občas mám pocit, jako by při soubojích krev stříkala až na mě, někdy cítím bolest, jako bych byla zasažena mečem. Jindy se zase směju jak blázen, protože autor je mistr slova. Toto je série, kterou zhltnu a vím, že má již nyní své čestné místo v mé knihovně.

Noshelfcontrol
09.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Chápu, že s novým seriálovým zpracování kniha nemusí každému dávat smysl. První a druhý díl napsán povídkovou formou a ne jako ucelený příběh, který myslím začíná třetím dílem. Fanoušci, kteří začali nejdříve s knihami nebo hrou (jako já) jsou poněkud více v obraze (i když hra s příběhem knih nijak nesouvisí).
Porovnávat seriál s knihami lze i nelze. Některé povídky byly v seriálu zpracovány, jen trochu jinak. Seriál se knižní předlohy nedrží úplně stoprocentně, což nijak nevytýkám. Ale neměli by zabíjet postavy, které v knize normálně žijí :/
A pokud je někdo zmatený v ději povídek, co teprve první řada seriálu, že? :D

Druhý díl mě bavil o trochu více než první, mnoho zajímavých příběhů, opět inspirovaných známými pohádkami. Potkáváme zde spoustu nových postav, které se nám pak na konci hezky sejdou. Marigold stále zůstává mojí oblíbenou postavou, Geralta mám ráda také, o tom žádná, ale Marigold se nám stará o vtipné momenty :D Yennefer jsem nikdy moc nemusela a asi se to jen tak nezmění, na mě prostě moc velká mrcha xD Ale konečně zde potkáváme naše dítě Starší krve - Ciri. Ze, které je na konci dokonce zaklínačka :o
Upřímně doufám, že v dalších dílech budou příběhy našich postav více rozvedeny, hlavně Ciri. Tohle všechno byla taková příjemná ochutnávka a teď bych ráda věděla, jak to celé bylo.
Poslední kapitola, neboli epilog, byla bezesporu nejlepším příběhem. Takové nečekaně vtipné a optimistické a melancholické. Spoustu vtipných momentů a všechny postavy spolu na jednom místě. Samozřejmě, jak známe Geralta a Yen, tak ani jejich svatba se neobejde bez nějakého toho zabíjení :DD

Nicméně mě mrzí, že už mám tyto pohodovější a na čtení pravděpodobně příjemnější díly za sebou. Ale to neznamená, že se netěším na ty nadcházející :)

viktor4359
08.04.2024 5 z 5

Příběhy ze světa Zaklínače. Každý příběh ukáže střípek světa a nové postavy. Mě osobně se to četlo lépe jak první kniha. Zábavnější a akčnější. Prostě ve všech ohledech lepší!

Rolada88
02.03.2024 5 z 5

Opět bravurně psané povídky se zaklínačem a jeho kamarády. Z cele knihy ale stejně byl nejlepší epilog geraldova svatba to byla prostě akcička se vším všudy

Stromovous
28.02.2024 3 z 5

Jak to mám zhodnotit?
Nu, příběh je rozkouskován v povídkách, které na sebe nenavazují ani časově a ani atmosférou a tudiž jsem se v ději ztrácel.

Vlastně mě to nebavilo tolik jako první díl, avšak od Brokilonu to bylo lepší. Epilog byl velice vtipný, nicméně až teatrálně trapný, postavený na mnoha klišé.

V sérii budu pokračovat, ale až si dám přestávku, protože mě kniha držela v krizi a utíkal jsem k jiným čtenářským požitkům.

Způsob vyprávění pana Sapkowského se mi líbí, nicméně mám výhrady, avšak já nejsem spisovatel. Více se mi líbí styl pana Tolkiena.

mila2411
14.02.2024 4 z 5

Po skvělé "Bouřkové sezóně" moje druhé setkání s panem Zaklínačem a opět velice milé a příjemné. Povídkový styl, kdy jednotlivé příběhy časově skáčou je zvláštní, ale každá povídka má svůj příběh, tempo, grády a většinou i lehce překvapivé vyvrcholení. Konečně se objeví "seriálová" Ciri, probíhá neustále scházení a rozcházení s jeho milovanou a nemilující Čarodějkou, do toho příšery, draci a trpaslíci z Brna :-) ... je to fajn svět kam se určitě zase brzy rád vrátím.

mondulinecka
10.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Jako je to super, rozhodne mám v plánu celou sérii, ale porad mi nejde číst, aniž bych neustále porovnávala se seriálem. Přijde mi, ze se hrozne skáče, nevim, zda se k tomu třeba v dalších dílech budeme vracet, aby se vyplnily mezery, doufám, ze ano, protože konecne se se Ciri najdou a střih, Ciri je zaklinacka a věcně rozhadaní se Geralt s Yennefer se berou. A mezi tím nic

PinkBunny
11.01.2024 5 z 5

Čtěno jako audiokniha.
Mistrovské dílo, nemám slov. A jako bonus je výborně namluvená se super hereckými výkony a efekty. Nejlepší audiokniha ever.

MichelleKing
01.01.2024 4 z 5

Tato kniha je pro vás, pokud - vašemu vkusu vyhovuje vysoká fantazie s prostorem pro humor a modernizovaný jazyk. Buďte připraveni na spoustu úzkostných romantických a drsných bojových scén.

frouzystar
29.12.2023 5 z 5

K Zaklínači jsem se dostal až po druhé sérii seriálu (ten mě úplně přestal bavit, tak jsem si řekl, že si musím nejdřív přečíst knihu). Celou ságu jsem doslova zhltl. Na knihách je rozhodně nejlepší Sapkowského neotřelý a velmi napínavý styl vyprávění, díky kterému se perfektně ponoříte do příběhu. Z toho důvodu jsou podle mě nejlepší dvě první knihy, které jsou právě plné povídek, neboť co se týče samotného příběhu pozdějších dílů románu, ten je občas až mírně dětinský a rozuzlení neposkytuje nejvyšší formu katarze. Pokud máte rádi fantasy, magii, dobře propracovaný svět a napínavý příběh, tohle patří mezi "must read".

rozaaalie_
26.12.2023 5 z 5

Druhý díl o bělovlasém Zaklínači je stejně skvělý, jako ten první. Struktura v podobě povídek mě opět nezklamala – právě naopak, začínám jim stále více přicházet na chuť!

Každý příběh měl něco do sebe, ale zároveň na sebe hezky navazovaly, doplňovaly se a snažily se vytvořit z toho všeho nějakou ucelenou myšlenku, motající se především okolo tajemného osudu. Je sice pravda, že občas se mohl člověk ztratit v prolínajících se dějových liniích, ale o to více mě to jako čtenáře nutilo plně se na příběh soustředit.

V knize se opět objevuje suchý humor, který je pro Sapkowskiho typický a který tolik zbožňuju. Hold musím vzdát i našemu krásnému překladu, bez kterého by některé vtípky zaručeně tak vtipné nebyly. Avšak i když jsem se u knihy v mnoha momentech nasmála, žádná komedie to určitě není (i když u pasáží s Marigoldem by se možná jeden mohl hádat). Svět Zaklínače je především surový a krutý. I přesto, že se jedná o fantasy plné netvorů, monster a potvor všeho druhu, i v tomhle díle se autor zaměřuje především na lidskou rasu a její úpad. A to já prostě můžu.

Meč osudu je však přeci jen trochu jiný. Přesněji řečeno je víc romantický, což mě zpočátku zaskočilo, ale nakonec svým půvabem a lehkostí učarovalo stejně tak, jako dokáže vůně šeříku a angreštu učarovat samotného Geralta. Krásně to poukazuje na fakt, že ani Zaklínači nejsou pouhými stroji na zabíjení. Protože svět není jen černý a bílý. Každá mince má dvě strany. Stejně jako meč osudu má dvě ostří... :)

kaja9825
17.12.2023 4 z 5

Hodnocení: 4/5

Druhý díl této série a Geralt s Marigoldem opět nezklamali.

Myslím, že je tato série opravdu hodně známá a spousta z Vás určitě viděla i seriál.
Knížky jsou naprosto skvělé, dokážou vtáhnout do děje a ani na okamžik nemůžu věřit tvrzení, že by Geralt neměl city. Jeho vztah s Yennefer je naprostá bomba a neskutečně se mi líbí, že v tomto dílů byl opravdu velký prostor abychom je mohli sledovat. Bylo mi smutno jak od sebe pořád odchází, ale konec to zachránil.

Taky se tu pořádně setkáváme s Geraltovým dítětem osudu. Ciri je skvělá a hubatá.
Trošku mě mrzí, že se tyto povídky už dost odlišují od seriálového zpracování, ale to se asi nedá nic dělat.

Bohužel nevím proč, ale tahle knížka pro mě byla občas zmatečná a nevěděla jsem, jestli se děj odehrává teď a tady, nebo to jsou vzpomínky a nebo snad i budoucnost. Taky se mi četla hůře než první díl, ale i tak se moc těším na další pokračování.

Ospalý_Táta
17.12.2023 5 z 5

Po druhém dílu má Geralt definitivně nového fanouška. Skvělé, skvělé. O píď lepší než první díl. Vtipné, napínavé, místy dojemné. Sapkowski je génius.

x-lee-x
03.12.2023 5 z 5

Dlouho sem odkládala tuhle knížku a jsem moc ráda, že sem se k ní nakonec dostala. Čtivé, skvěle napsané. Jeden z malá autorů, který mě dokáže přenášet časem a prostorem.

krakonos.kraken
05.11.2023 5 z 5

Trochu moc samoúčelného filosofování. Jinak není co vytknout.

denib
30.10.2023 5 z 5

Tak jo, musím jít s pravdou ven. Do knihách o zaklínači jsem se prostě zamilovala. A do Geralta tak trochu taky :-) Už dlouho se mi nestalo, že bych chtěla přečíst snad celou sérii najednou. Je to nesmírně poutavé, čtivé a velmi dobře napsané - někdy s humorem, někdy s napětím. Celý ten svět je zajímavý a plný zajímavých tvorů. Postavy jsou tak lidské... i v případě, že o lidi nejde :-) Některé mě baví, jiné nemám ráda. Prostě to opravdu prožívám a tak to má být.

JordLizzCZ
20.10.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek co jsem kdy četl. V podobě povídek mi Zaklínač naprosto padne jak ulitý.

KnihoSny
16.10.2023 5 z 5

AAA téhle díl byl ještě lepší byla jsem fakt blbá že jsem se jí vyhýbala teď ji miluju a musím číst pořád strašně mě potěšil Gerald a Yennafer

Laféeverte
13.10.2023 4 z 5

Sapkowski a jeho povídky jsou skvělí...jeho hry s pohádkami, zajímavý svět (krutý, kouzelný a bez příkras), osudovost, super práce s postavami...až do okamžiku, kdy začne představovat ženské hrdinky. I Ciri mu jde dokud je ještě malá...jinak ji postihuje to, co všechny ženské postavy...a fakt je mi líto, že to tak je. Jennefer prostě není femme fatale, trochu přirozeně se snad chová Essi Daven.... prostě nevím, jak to, že dokáže udělat třeba postavu Marigolda tak přesvědčivě, ale u těch ženských hrdinek se mi prostě to chování nezdá přirozené a uvěřitelné. Jinak tahle povídková kniha je sevřenější, temnější a také osudovější než ta první.

zandu
28.08.2023 5 z 5

Opět velmi čtivé, velmi povedené.
Těším se na další :-)