Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30397/bmid_mec-osudu-s73-30397.jpg 5 4915 463

Zaklínač série

Sedm příběhů zaklínače Geralta. Meč osudu je několikátou povídkovou sbírkou o Geraltovi, trubadúrovi Marigoldovi čarodějce a Yennefer, kde se jejich osudy všemožně kříží a rozpojují, aby se nakonec všichni opět setkali. Hlavním hrdinou tvorby Andrzeje Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro své zaměstnání. Nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem, a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak mnoho jejich atributů je převzatých ze současnosti. (Dotisk tohoto vydání proběhl v roce 2008.)... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Miecz przeznaczenia , 1992

littlestar
littlestar
06.06.2021 4 z 5

Za účelem zhodnocení finančních prostředků jsem začal na internetu hledat košenilu a mimozovou kůru. Leč bez úspěchu. Zřejmě vyprodáno ... Série Zaklínač je bezesporu geniální, leč pořád se s prezentovaným stylem vyprávění nedokáži sžít a ne každý příběh je pro mě knižním zážitkem, který by se mi nesmazatelně vryl pod kůži. Přece jen mám žánrově oblíbenější dila, která mě pohltila. Ano, nechybí tomu nadhled, promyšlený děj, preciznost dialogů, zajímavé zvraty nebo dobře vybrané postavy. Ale nějak postrádám tempo a napětí. A od postav si držím chladný odstup. Každopádně celkový dojem je příznivejsi než u první knihy. Takže poctivých 70 %

zelena_zabicka
zelena_zabicka
21.05.2021 5 z 5

Paráda! Napínavé, čtivé, řízně vtipné,... krásná "startovačka" pro navazující románový děj. Už se těším.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
19.05.2021 5 z 5

Druhá povídková kniha, kdy se sedm příběhů pojednává o dobrodružstvích slavného Geralta z Rivie, jeho přítele Marigolda a osudové čarodějky Yennefer. Opět psána velmi napínavě a moc mě zde baví, že je odlehčená vtipným humorem. Jsem velký fanda zaklínačské ságy a proto nemohu hodnotit jinak

hanjana
hanjana
17.05.2021 1 z 5

Jako pardon, ale tohle bylo fakt utrpení. Jediná dobrá věc na této knize bylo představení Ciri, jinak byly všechny povídky bez vyjímky pouze přepsané rozhovory mezi postavami, které jsou navíc úplně o ničem.

A epilog ani nekomentuju. Omlouvám se všem, kterým se kniha líbila, ale za mě velké tlusté NE.

DK197
DK197
11.05.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA: Povídky v této knize jsou více provázané, ale audio zpracování horší. Naštěstí se na to dá zvyknout. Mám ráda "Meč osudu" (chybí mi v seriálu. Je vtipná, roztomilá, emocionální) "Něco více" (forma textu i obsah je moc fajn) a "Věčný oheň" (myšlenka). Špatná není ani "Hranice možností" přestože tam vystupuje i Yennefer. Naopak nejslabší se mi jeví "Střípek ledu" - je moc ukecaná, filosofická, nudná. Povídka "Trochu se obětovat" je pro mě diskutabilní. Má své dobré momenty a silný závěr, ale byly i chvíle, kdy jsem těžko držela pozornost. A mám pocit, že téměř každá ženská postava vznikne proto, aby se milostně zapletla s některým ze dvou hrdinů - zaklínač, nebo trubadúr. Jsou neodolatelní. Že by si tím sám autor plnil sny? Epilog jsem samozřejmě vynechala, na ten teprve nadejde čas.

Obecně knížka nebyla špatná a je velmi důležitá pro pokračování. Ale zdálo se mi, že názvy jednotlivých povídek se v jejich textu přebytečně připomínají a s filosofováním to trochu tlačí na pilu. Překvapivě mi to vyšlo stejně jako předchozí díl - 4,3*, ale pocitově z toho knížka vychází o trochu hůř.

Vesmich
Vesmich
04.05.2021 5 z 5

Když už se mám nechat přenést do nějaké pohádkové krajiny a na Šípkovou Růženku už jsem moc stará, tak si to dám tak pěkně po Sapkowsku a nikdy mě to nezklame.

NextOne
NextOne
30.04.2021 5 z 5

Sbírka je ještě lepší jak ta předchozí. Úžasné příběhy již známých fantasy postav tu jsou ztvárněny přímo dokonale. Meč osudu je hodně o Geraltovi a Yennefer. Můžeme zde sledovat jejich milostnou linku. Ve všech příbězích najdeme humor, smutek, akci, napětí ... no prostě všechno co má pořádná fantasy mít.

IG: next_fantasy_one

Calwen89
Calwen89
29.04.2021 5 z 5

Nejvíce se mi asi líbila poslední povídka -Něco více, ten konec s Ciri je prostě epický. Doufám že pokračování mě zase nezklame a že Marigold dostane více prostoru, protože jeho postava je prostě perfektní.

Emilie.Black
Emilie.Black
26.04.2021 5 z 5

Druhá poviedková kniha zo sveta Zaklínača opäť skvelá , za mňa najlepšie príbehy Úlomok ľadu a Niečo navyše. Bližšie sa nam odkrýva komplikovaný vzťah medzi Geraltom a Yennefer, a tiež začína vstupovať do deja malá Ciri. V tejto knihe som si označila veľa pekných a hlbokých myšlienok, ku ktorým som sa vrátila aj po prečítaní knihy ️ Táto časť má bavila ešte viac Posledné želanie.

hnilda3
hnilda3
16.04.2021 5 z 5

Super :).

Krukron
Krukron
13.04.2021 5 z 5

Tak musím přiznat, že nejvíc mě šokoval a pobavil Epilog! Takže kdo to nedočte do samého konce, vlastně nemá tušení o čem ta kniha je ????

flare
flare
09.04.2021 5 z 5

Geralt se s tim moc nemaze,ale to se dalo cekat..je na nej ctivy spoleh..

gambinka87
gambinka87
24.03.2021 4 z 5

přečteno jako audiokniha, opět velmi poutavý příběh, byť o malinko slabší než kniha první. Yenefer jde někdy trochu na nervy, ale možná jako každá ženská :-) určitě se ke knize někdy vrátím ještě v papírové podobě.

Dominique27
Dominique27
21.03.2021 4 z 5

Zaklínačovy příběhy pokračují. Tentokrát jsou romantičtější. Na rozdíl od prvního tu Geralt retrospektivně nevzpomíná, není tu žádný "Hlas rozumu", povídky jsou řazeny chronologicky. Opět je to velmi čtivé, hezky ilustrované. Překvapil a pobavil satirický tón některých kapitol. Inspirací se pro změnu staly Andersenovy pohádky (Sněhová královna, Malá mořská víla, Divoké labutě). To mě baví, jak Sapkowski pracuje s motivy klasických pohádek a dává jim drsnější a reálnější podobu.
Geralt z Rivie opět nezklamal, nemůžu se dočkat, až se pustím do celé ságy. Musím ale říct, že příběhy z prvního dílu mi připadaly zajímavější. Ačkoli Yennefer mám velmi ráda, asi by neuškodilo malinko ubrat jejich neustálého nahánění a hašteření. Konec byl moc milý, ale myslím, že po dočtení celé ságy v něm bude ještě nějaký háček a nebude vše zalité sluncem. Uvidíme.

PetikLozik
PetikLozik
16.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Na tom epilogu "Něco končí a něco začíná" mi něco nesedí... Jak tam mohla být Triss Ranuncul, když její jméno bylo v předchozí kapitole "Něco více" vyryto do kamene padlých čtrnácti čarodějů...Tak snad mi to objasní další díly...

Tyna_V
Tyna_V
14.03.2021 5 z 5

Za mě dokonce lepší, než díl první ( pokud je to vůbec možné). V této knize jsem si našla svou oblíbenou povídku a už se nemůžu dočkat, až zjistím v dalších dílech více o Geraldově životě.

Hobitka
Hobitka
08.03.2021 5 z 5

Tyto povídky mi neskutečně sedly. Meč osudu se mi líbí ještě více než první svazek.
Jsem velice zvědavá na pokračování :)

Ticiana
Ticiana
05.03.2021 5 z 5

Skvele. Mam sice v prectenych, ale posledni povidku si prece jen necham na konec cely sagy. Geraltuv humor je skvely, ale jeho popirani je nekdy az do nebe volajici. Zminka o Visenne mi prece jen potvrdila, co jsem si myslela. A teed dal cist, protoze to nejde odlozit.

Kamcatak
Kamcatak
03.03.2021 4 z 5

Četla jsem v minulosti knihy "Meč osudu a Věčný oheň", které byly později vydány souhrnně jako toto vydání. Hodnotím 4,5* - což je průměr mých hodnocení těch dvou knih.

dontbullshitme
dontbullshitme
02.03.2021 3 z 5

Bavilo mě to a zároveň ne. Povídky se Ciri (kromě té svatební) se mi moc líbily a s radostí jsem je hltala, ostatní si popravdě moc nepamatuju, mám z nich jen dojem, že byly hrozně ukecané, často jsem si přála, aby už skončily. Na další díl se ovšem vrhnu, protože jsem přece jen zvědavá. :)