Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269270/bmid_mec-osudu-ogA-269270.jpeg 5 4942 467

Zaklínač série

Meč osudu, brilantná fantasy Andrzeja Sapkowského, je plný tajomna a dobrodružstva. Geralt je sympatický bojovník proti zlu a všetkým jeho prejavom, pomáha ľuďom v zápase s temnotami a prikláňa sa zásadne na stranu rozumu, poznania a rešpektu voči prírode. Či už ide o boj s nebezpečným dopplerom, bytosťou schopnou meniť podobu podľa vybraného objektu, dobrodružstvo s morskou pannou, alebo o výpravu do Brokilonu, zázračného lesa dryád, v ktorom Geralt zachraňuje dievča Ciri, Zaklínač je pripravený konať. A hoci všade hlása odovzdanosť osudu, zároveň zdôrazňuje aktívnu úlohu človeka pri jeho napĺňaní. Jeho odkaz znie: „Meč osudu má dve ostria. Jedným si ty.“... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Plus

Miecz przeznaczenia , 1992

zandu
28.08.2023 5 z 5

Opět velmi čtivé, velmi povedené.
Těším se na další :-)

Ivan53
20.08.2023 5 z 5

Hoci som to nečakal, dvojka predstihla prvý diel. Vďaka výborne odvedenej práci prekladateľa (zmoľavené panenstvo) sa kniha číta sama, nemožno sa od nej odtrhnúť. Oproti prvému dielu je v tomto druhom väčší dôraz kladený na ohrozené človeku podobné druhy, a túto tému mám rád (napr. Orania v JAR), takže čítanie bolo o to príjemnejším. V knihe nieto slabších poviedok či zaklínačových príhod. Vrelo odporúčam.

Breberuše
02.08.2023 5 z 5

Když si procházím své recenze a hodnocení na přečtené knihy, až je mi skoro hloupé, že všechny ode mě mají 4-5 hvězdiček. Před každou knížkou, kterou začnu číst si však dělám důkladné ověření, abych neztrácela čas nekvalitními knihami. Nejinak to bylo se sérií Zaklínač. Jsem opravdu ráda, že jsem se do ní pustila. Velmi oceňuji hlavně to, jak krásně a jakým květnatým jazykem je kniha napsána. Ať už jde o popisy situací, dialogy, humor, nakouknutí do historického okénka nebo o tu úžasnou fantazii, kterou by očividně pan Sapkowski mohl rozdávat.
Pro lidi, kteří mají rádi fantasy je tato série snad povinností. Těším se na III. díl, který už by měl rozvíjet dlouhý příběh než krátké povídky, jak tomu bylo doposud.

Kexina
29.07.2023 4 z 5

Tentokrát mi systém povídek nesedl. A přiznám se, že ani audiopodoba. I když vlastně nemám Martinu Fingerovi co vytknout, po skvělém a bohatém audio zpracování Posledního přání to bylo málo. Samotné povídky tentokrát byly hodně nevyvážené, zatímco z některých jsem byla nadšená, u jiných jsem se nemohla dočkat konce.

Rilian
29.07.2023 5 z 5

Oproti první sbírce je zde patrná snaha autora celý příběh více konsolidovat a nasměřovat ho k jakémusi závěru. Následující románová série ovšem celý prolog vytlačila mimo kánon.
Celá sbírka zároveň předznamenává všechny klady i zápory Sapkowského díla. Jeho talent se osvědčil především v povídkách, které dokázal obohatit dobrými dialogy a jednotlivé příběhy se podobně jako v první sbírce skládají ze tří prvků, a sice z pohádek, lidové pověrčivosti a motivů žánru fantasy. Ovšem Sapkowski často závěr pohádek paroduje nebo je převrací. Proto se v první sbírce povídek setkáváme s vraždící "Sněhurkou" Renfri nebo opačně odčarovaným netvorem Nivellenem. V druhé sbírce je mořská panna zamilovaná do omezeného knížete a Geralt odmítne dítě, které mu bylo zaslíbené. I v této sbírce ukazuje schopnost autora zmást čtenáře názvem povídky, který se neustále objevuje v dialozích jednotlivých postav, které ho převracejí a nahlíží na něj z různých pohledů (Meč osudu, Střípek ledu). Na druhou stranu lze v této sbírce postřehnout dva dle mého názoru významné zápory Sapkowského díla. Kvalita jeho psaní klesne vždy, kdykoliv se snaží navázat svět Zaklínače na legendu o králi Artušovi. Zároveň s prodlužujícím se příběhem se prodlužují i popisné pasáže, které mohou čtenáře poněkud nudit více než v povídkách.
Každopádně, pokud se vám povídky líbily, pak určitě se vrhněte na románovou sérii. Nutno ovšem poznamenat, že Sapkowski v této sbírce opustil žánr pohádek či jejich parodie a celý svět Zaklínače poněkud potemněl. Oproti první sbírce se zde objevuje více rasismu a nenávisti mezi lidmi a ostatními rasami. Pokud vás tento příběh neoslovil, pak s touto knihou můžete svět Zaklínače bez výčitek opustit.

wooloong
24.07.2023 5 z 5

Další série povídek o Geraltovi z Rivie. Nejlepší Hranice možností, Trochu se obětovat a Něco více, nejslabší, ale přesto hodně dobré, Střípek ledu a Věčný oheň.

kramver
18.07.2023 4 z 5

První díl nebyl v knihovně k mání, tak jsem na úvod skočila hned k Meči osudu, ale nejspíš to v zásadě nevadí. Byť povídková forma mě většinou baví míň než ucelený příběh, tady mi to tolik nevadilo. Výjimkou byl epilog, který jsem asi neměla číst, pokud chci zůstat napnutá všech dalších pět dílů.
Přílišná romance mi u fantasy taky nevadí, ale Geralt jako zaklínač bez emocí, by možná mohl dělat trochu větší drahoty. Obzvlášť, když Jennefer je v mnoha ohledech spíš noční můra než příkladná femme fatale. Ciri mě dojímala víc.
Těším se na další pokračování příběhu, i na vývoj postav. A doufám, že ta lehká zmatenost z epilogu se brzy rozplyne a celé to do sebe zapadne.

MetodějMores
15.06.2023 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, je napsaná velmi vtipně, ale není to nucené. Na Zaklínače jsem přešel z Hraničáře a je to přechod z dětské literatury do dospělé. Jsem velký fanoušek fantasy, takže pro mě nebylo vůbec těžké zvyknout si na různé krkolomné názvy příšer nebo měst, ale někdy se mi zdálo, že toho je trochu moc. Také uspořádání na kapitoly, které v hodně případech nesouvisely, se mi úplně nelíbilo, ale jsem zvyklý na postupné odkrývání příběhu a nevadí mi to natolik, abych knihu přestal mít rád. Je potřeba říct, že kniha ale není pro menší čtenáře, není úplně lehké ji pochopit, v některých částech je kniha docela filozofická a to mi také trochu dělalo problémy. Myslím si ale, že to k Zaklínačovi patří a že to není jen kniha k relaxu, ale i k zamyšlení nad názory postav.

Red_Fox
08.05.2023 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale i u druhého dílu mám pocit, že do 5 hvězd knize stále něco chybí. Možná je to tím povídkovým stylem, kdy už bych si přeci jen ráda přečetla ucelený příběh, ne tak roztříštěný. Jednotlivé povídky se zábavností liší, což může být další škůdce celkového dojmu. Přestože je romantická linka v knize důležitá, občas to na mě bylo trochu moc, místy to smrdělo yound adult literaturou. Možná mám jen přespříliš vysoká očekávání po počítačových hrách. To se asi ukáže časem. :)

Lele61
20.04.2023 5 z 5

Geralt z Rivie tentokrát jako hrdina celkem 7 povídek. A nutno říci, že velmi povedených. Kvalitní charakteristika jednotlivých postav a čtivost jsou hlavní devizou Sapkowského. Kdybych měl některé z povídek vyzdvihnout, tak to jsou titulní Meč osudu a pak ještě Trochu se obětovat. Ale i ty ostatní jsou velmi dobré.

Briv
20.04.2023 5 z 5

První díl, jsem přečetla, tak rychle, jen se zaprášilo, tak jsem hned musela jet do knihovny pro další - zhltla jsem to za dva dny, až se manžel divil, že mě to tak chytlo - má pocit, že víc než jeho a to je co říct :).
Nikdy bych nevěřila, že by mě něco z fantasy literatury mohlo tak bavit.
No a ten konec - to bylo luxusní. Už se moc těším, jak to bude pokračovat a po jakých "cestách" se Geralt vydá.

Predator3313
10.04.2023 5 z 5

Osobně mám raději ucelený dej než jednotlivé povídky, ale tady to asi nebylo na škodu.
Aspoň byla možnost poznat další města které Gerald navštívil a taky další příšery.
Každopádně se mi ale líbilo, že ne vždy to ukončilo sekáním pařátu a hlav. Jako třeba povídka o ddoplerovi který má extra čich na dobré obchody
Nejvic trpím u povídek kde je yennefer, protože to je opravdu extrémně protivna postava a čím méně se tam objevuje, tím lépe....

VeDny
30.03.2023 5 z 5

Povídky o Geraltovi jsou výborné. Užívám si, jak jsou povídky nasekané, člověk pak nemusí dlouze pamatovat, kdo je kdo. Audiokniha namluvena dokonale.

Kate3003
23.03.2023 3 z 5

Povídky ze světa zaklínače asi nebudou úplně můj šálek čaje. Některé jsou zajímavé jiné už méně a proto mě ve výsledku kniha až tolik nenadchla. Doufám že u uceléno příběhu z tohoto světa to pro mě bude lepší, protože u povídek to prostě pořád mám tak půl napůl.
Svět který autor stvořil je totiž velmi zajímavý a jednotlivé postavy mají velmi dobře vykreslený charakter. Ovšem přeskakování mezi jednotlivými povídkami mi úpně nesedí. I zde se mi velmi líbilo zapracování odkazu na různé pohádky nebo legendy a zároveň i aktuálních témat. Do dalších knih se rozhodně pustím , protože námět jako takový je velmi zajímavý jen mi prostě úplně nesedla forma a vím, že další knihy jsou již uceleným příběhem.

Budulman
21.02.2023 5 z 5

Zaklínačské povídky jsem měl vždycky nejradši a většina z nich je v téhle knížce opět top.
Jediný "Střípek ledu" jsem po pár stránkách přeskočil, protože se mi už příčilo divadlo s Yennefer.
Po tolika letech od prvního přečtení se čtou pořád skvěle a nestárnou.

Vendy1993
10.02.2023 5 z 5

Další skvělý díl z pera Andrzeje Sapkowskeho. Tak jako u prvního dílu se mi i tady líbí ,,skryté" náznaky pohádek a příběhů (Malá mořská vílá, Atlantida....).

Nejvíce se mi asi líbila povídka trochu se obětovat a už se moc těším na další díl.

anibeni
27.01.2023 5 z 5

Tento druhý díl povídek Zaklínače se mi líbil o mnoho víc než díl první.. To, čemu jsem v prvním povídkovém díle úplně nerozuměla, mi tady bylo vysvětleno, což se týká hlavně vztahů (Geralt, Yennefer a dalších..).

Hor89
23.01.2023 5 z 5

Druhá Zaklínačská povídková sbírka obsahuje (v novějších vydáních) sedm povídek, kniha zároveň slouží i jako prolog (povídky Něco více a Meč osudu) navazující pětidílné ságy. Povídky jsou hodně čtivé, a mají skvěle napsané postavy a dialogy. Nejlepší povídky sbírky jsou podle mě Meč osudu, Hranice možností a Trochu se obětovat. Začínajícím čtenářům bych doporučil povídku Epilog: Něco končí, něco začíná vynechat a přečíst si ji až po Paní jezera.

Patrik02
16.01.2023 5 z 5

Druhá kniha povídek s bělovlasým Zaklínačem Geraltem je opravdu ještě povedenější, než ta první. Pan Sapkowski zde šel ještě více "do hloubky" a nastiňuje budoucnost vzájemně propletených osudů ústředních postav. Jsem lapen v tomto světě a bez přestávky otevírám další díl.

petrarka72
26.12.2022 4 z 5

Jedním ostřím meče osudu jsi ty sám, druhým smrt... Opět chytré variace na mytické/ pohádkové motivy, procházky po světech zimní královny, najád, dryád, proměněnců, osudových setkání, Grálu a vášnivých vztahů (ne)končících svatbou, všechny vtěleny do světa Geralta z Rivie. Tentokrát akce a humor, melancholie a dálka ve vyváženém poměru. Pro mne nejpoutavější část Trochu se obětovat, v níž se setkávají "vodní" motivy - příběh rusalky, Bludného Holanďana, Atlantidy, pirátů (skoro z Karibiku) a další.