Krv elfov

Krv elfov https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294873/bmid_krv-elfov-n1K-294873.jpeg 5 4918 436

Zaklínač série

Zaklínač: sága série

1. díl

Po nemilosrdnom krviprelievaní zostala Cintra v troskách a Geralt z Rivie spolu s princeznou Ciri našiel útočisko v tajomnom sídle zaklínačov. Učia ju tam narábať s mečom a bojovať proti nepriateľom, a keď odhalia jej zvláštne schopnosti, čarodejka Yennefer ju zaúča i do tajov mágie. Ochrániť toto Dieťa Prekvapenie, ktoré Geraltovi určil osud, bude ťažké – pátrajú totiž po ňom dobré i zlé mocnosti. Vlastné plány majú s dievčinou čarodeji, tajné služby, panovníci Redanie i Temerie a nilfgaardsky vládca Emhyr, ničiteľ a uzurpátor Cintry, ju chce dostať za každú cenu. Podľa proroctva totiž všetci vedia, že Ciri má zohrať rozhodujúcu úlohu v ďalších osudoch sveta…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Plus

Krew elfów , 1994

knihomolka74
05.10.2021 5 z 5

Stále více se ponořuji do příběhů o Zaklínači, Yennefer, Ciri a ostatních a líbí se mi to. Třetí kniha se četla skoro sama, byla trochu jiná, než dvě předchozí, více ucelená. Ani mi nevadilo trochu více politiky. Nechyběly ani vtipné pasáže. Už se těším se na další díl.

jiri4861
01.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Trošku jsem byl překvapen, že se z Ciri vyklubala čarodějnice. Lépe řečeno, učí se na ni. Těším se na další díl.

vevera6
28.09.2021 5 z 5

Pro mě zatím asi nejlepší díl Zaklínače. Kniha se mi četla podstatně lépe než předchozí 2 díly, ať už proto, že příběh se točil spíše kolem Ciri, což mě osobně bavilo nebo také proto, že jsem se lépe orientovala v lehkých časových skocích a vzpomínkách (tyto části mi v předchozích knihách dělaly problémy). třetí díl tedy příjemně překvapil a hned se hrnu na ten další.

Frosty128
15.09.2021 4 z 5

Sapkowski v sobě povídkáře nezapře. I když jde o román, tak je kniha rozkouskovaná do různých etap, přesně jako v předchozích dvou knihách a návaznosti mezi nimi zůstávají na čtenáři ať si je domyslí. Nemyslím to nutně jako výtku, ale klidně bych si přečetl sto stran navíc abych věděl, jak si postavy počínaly. Taky bych si rád přečetl něco o jejich minulosti (uvidíme jestli Sapkowski se svou velkou oblibou ve flashbacích toto nespáchá v dalších knihách). Příběh je velmi poutavý, ať už se jedná o úvodní třetinu s Triss, prostřední pátrací část nebo závěr s Ciri a Yennefer. Vztahy mezi postavy se krásně prohlubují a v tomto směru mě první díl ságy nadchnul, ale na plný počet to úplně nevidím.

Aykiru
12.09.2021 4 z 5

O třetím díle Zaklínače jsem slýchávala mnoho, od nadšených ohlasů, po ty špatné. Můj názor? Třetí díl Zaklínače a první díl série o zaklínači je prostě jiný.
Skok, který autor udělá mezi druhým a třetím dílem není úplně elegantní, a ne každému musí nový způsob vyprávění sedět. O matoucí časové linii nemluvě. Nové je také zaměření příběhu na Ciri
Další, co asi ne každého příznivce Zaklínače potěší, je fakt, že Geralta a zabíjení monster je tu opravdu pomálu. Naproti tomu klade autor velký důraz na rozvíjení jednotlivých postav a pout, která je spojují. Ke svému překvapení jsem si tak nejen konečně oblíbila Ciri, ale dokonce i Yennefer.
A verdikt? Jak jsem uvedla na začátku, třetí kniha je prostě jiná. A ne zrovna v tom špatném smyslu. Je ucelenější, hlubší a dospělejší. A především je úvodem do další fáze, která nemusí a (podle mě) ani nebude, zdaleka tak přátelsky a mile laděná.
Jednoduše řečeno věřím, že od příští knihy se bude daleko více umírat. A smrt nepřijde jen z rukou našich hrdinů, ale i z rukou jejich nepřátel.

Set123
08.09.2021 5 z 5

Ve své podstatě se mi komentář ke Krvi elfů píše neobyčejně těžce. Tuto knihu, krátkou a jednoduchou, už znám více či méně zpaměti. Pokolikáté jsem ji četl? Po šesté? Nejsem si jist, prostě jsem ji četl mnohokrát. A když máte něco opravdu rádi, nekomentuje se to lehce.

První román je vlastně dost nepřiléhavé označení. S těží bychom mohli tvrdit, že se jedná o souvislý děj, s jednotným vypravěčem a fokalizací. Jednotlivé kapitoly na sebe navazují spíše volně a pan Sapkowski si s vypravěčem mimořádně pohrává. Pravda, ne tak jako v dílech pozdějších, ale pohrává. Některé narativní postupy z této knihy začnou dávát úplný smysl až později, kdy se propletou s jinými vypravěči a jinými příběhy, ale i bez této hlubší rešerše jsou velice zajímavé.

Kniha je soustředěná a priori na výchovu dívek ve světě zaklínače… Echm… Pardon, na výchovu mladé Ciri. A vzhledem k tomuto hlavnímu tématu jsou nám podávány některé nezapomenutelně anekdoty, které jen podtrhují to, jak skvělý je autor vypravěč. Málokdo po přečtení knihy podle mne zapomene na šatičky a indispozici, na sundání pásky z očí, nebo na příhodu s kůlnou Na druhé straně jsou nám předváděny i silné a vypjaté scény, které dodávají knize punc vyšší literatury. Yarpen hledící na lidi je jen jedním z mnoha případů.

Pro mne je velice přitažlivé to, že se Sapkowski nesoustředí výhradně na tři, čtyři hlavní postavy, ale poskytuje čtenáři pohled z poněkud vyšší perspektivy. Nezapomenutelná je pro mne kapitola šestá, rada králů a setkání s postavami pro svět a charaktery Zaklínače nebývale důležitými. Ať už hovoříme o Bílém plamenu, Vilgefortzovi, Dijkstrovi, Filippě a dalších. A každá jedna z nich, do poslední bude mít ještě velice významnou roly v následujících příbězích.

Samozřejmě už v Krvi jsou některé symboly, které se nám budou prolínat celou ságou. Některé převzaté již z povídek, osud, Calanthé, Pahorek, některé nové, jako například Věštba, která nám uvozuje celou knihu a tím i celou ságu.

Mnoho, opravdu mnoho bych mohl vyprávět o tomto literárním skvostu. Nejedná se o mou nejoblíbenější knihu ze ságy, ale i tak jistě o jednu z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

kachnat
04.09.2021 5 z 5

Tentokrát je hlavní postavou Ciry. Děj se točí kolem ní. Děj ubíhal strašně rychle, musela jsem dočíst během jednoho dne, jinak bych neusnula...

Haloon
01.09.2021 5 z 5

Ucelený příběh působí krapet jinak než předchozí povídkové publikace. Zde není mnoho pokusů udělat z upírů, vlkodlaků a všech možných příšerstev ohrožené druhy, možná proto, že Ciri spolkla půlku příběhu.
Je zde o poznání více politiky a velkých vladařských disputací, což nemá každý v oblibě. Já ano.
Stále nám však dělá radost ten rozkošný trpaslický slang, skvěle zpracovaný svět je bohatý na dramata jak doly Mahakamu, postavy jsou kvalitně zpracovány a jejich vzájemné vztahy jsou tak lidské a opravdové, no krása…

SumýšIrena
20.08.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Na rozdíl od ostatních postavu Yennefer přímo zbožňuji. Připomíná mi Zlobu - Královnu černé magie...

cérka
09.08.2021 3 z 5

Mé pocity z této knihy (v audio podobě) zcela vystihuje komentář DK197. Nesnáším mocenské boje, kterých je tato kniha plná. Stvůry a "pohádkový" svět zcela vymizel a z Yennefer se vyklubala pěkně protivná ženská. Snad budou další díly této série už jenom lepší. Já si dávám pauzu.

Sklenička
28.07.2021 4 z 5

Občas se ztrácím ve vedlejších postavách, ale to se týká celé dosud přečtené série.

Adam2021
26.07.2021 5 z 5

Měl jsem to asi jinak než ostatní čtenáři, ale povídkové knihy byly pro mne nutná příprava pro ságu. Knižní a ucelená podoba se mi líbí mnohem více. Je tu více Ciri a více jiných postav, mají více a prostoru a dávají nám pochopit, co se vlastně děje na pozadí. Válka s Nilfgaardem je zde více ujasněna a lépe vše chápeme.
Moc sem si oblíbil postavy Triss, Yarpena Zigrina, Marigolda a Ciri. Ke konci si Yennefer získala hodně uznání, že není tak arogantní a povýšená.
Moc se mi kniha líbila a těším se na další díl.

DK197
14.07.2021 3 z 5

AUDIOKNIHA: Zatímco první dvě povídkové knížky jsem zhltla, přiznám se, že s první částí pentalogie jsem nakonec docela bojovala. Začátek je slušný, hodně se těšíte. Ale ke konci jsem se v příběhu trochu zasekla. Chybí mi stvůry, mocenské boje mě zase moc neberou. A fakt prostě nemám ráda Yennefer... To vám prostě čtenářský zážitek pokazí, vzhledem k vývoji postav. Tenhle díl beru jako nutné rozehřívací hřiště pro zbytek ságy.

ludek.n
14.06.2021 4 z 5

Sága o zaklínači Geraltovi z Rivie začíná (samozřejmě nebudeme-li brát do úvahy mnohem později napsaný prequel Bouřková sezóna nebo samostatné povídky). Pravdou však je, že Krev elfů vlastně ani tolik není o Geraltovi, jako o mladičké princezně Cirille z Cintry, řečené Ciri, která přežila vyvraždění celé své rodiny nilfgaardskými nájezdníky. Pokud je na scéně ona, je to klidné a pokojné vyprávění o strastech a slastech dospívající dívky, obdařené magickými schopnostmi, k jejíž výchově přispívají jedním dílem zaklínači a druhým čarodějky. Jakmile však přijde řeč na Geralta, domácká selanka se rázem změní. Jemu je v patách boj, intriky a podezírání, smrt a zabíjení. Sapkowski umí tyhle dvě tváře fantasy krásně propojit do jednoho vzrušujícího celku, u něhož člověk mnohdy ani nedýchá, jen běhá očima po řádcích a otáčí jednu stránku za druhou. Ten pocit, že hned za příštím rohem se něco stane, vás prostě nenechá odejít od rozečtené knihy. Je to strašlivě návykové a z toho důvodu také ostudně krátké. Chcete mnohem, mnohem víc Sapkowského…

gambinka87
09.06.2021 4 z 5

Zaklínač bude nadále patřit mezi mé (nově) objevené fantasy postavy. Možná právě proto mi v této knize více chyběl, přestože to, že se kniha více soustředí na Ciri není nutně špatné. Doufám ale, že Geralt a Yennefer budou ústředními postavami dalších knih. Pozn. "Přečteno" jako audiokniha, skvělý "dialekt" trpaslíků.

Rihatama
04.06.2021 4 z 5

Bělovlasý Geralt z Rivie, v tomto příběhu jen jedna postava z mnoha. Těžiště příběhu se soustředí na skrývající se princeznu Cirillu královny Calanthé, které po zkáze její rodiny poskytne ochranu nikdo jiný než Gerald, který z ní vychovává zaklínačku, a později čarodějka Yenefer, která ji naopak zasvěcuje do magického světa čarodějek. Svět bytostí Sapkowskeho fantasy světa opět skrývá známé postavy Tolkienovy říše, trošku však s nimi hraje ruletu. Z křehkých, lesních elfů vytvoří docela brutální bandity (bránit se je potřeba), trpajzlíkům přisoudil silný moravský přízvuk a zálibu v alkoholu (jak osvěžující!), nejhorší spodinu společnosti však (zaslouženě) představují lidé (jak trefné). Sapkowski rozehrává další linii příběhu vědmáka Geralta, který stárne, a přimět jej k akci, byť na záchranu nemohoucích, je třeba upustit pár stříbrných. Vždyť je to koneckonců jenom práce. Hlouběji se však tentokrát věnuje výchově a čarodějnému vzdělání dospívající Ciri, která se učí číst runy, pracovat s energií a zacházet s mečem. Svět neobyčejně obyčejných bytostí, kde člověk bloudí v hustém mlází ve snaze najít dobrou a špatnou stranu mince. Jak jinak.

PetraKysova
29.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Super kniha. Dokonca sa mi páčila zatiaľ najviac zo série. Baví ma ako sa Ciri postupne vyvíja. Úplne super Ciri a Yenefer dohromady tie dve ma bavili.
Ani ma neprekvapilo že kralovia budú chcieť Ciri zabiť. Dáva to logiku.
A Geralt to je proste Geralt ️
Trošku mi bolo ľúto Tris.

zelena_zabicka
21.05.2021 3 z 5

Pořád je to Zaklínač, takže super. Ve rovnání s předchozími dvěma povídkovými knihami však asi nejslabší díl: málo příšer, příliš politiky, chybí tomu švih... Taková ta dynamika děje. Každopádně pokračuju a těším se dál!

Calwen89
09.05.2021 5 z 5

Autor stále drží laťku vysoko. Tato kniha se celá točí okolo Ciri, což ale ve finále vůbec nevadilo. Bylo to čtivé, žádná část mi nepřišla zbytečná nebo vycpávková a to opravdu oceňuji.

Jenny46
05.05.2021 5 z 5

( Audio) To není co dodat nádhera celá série je dokonalá - obdivuji autora dát příběh dohromady skvělý zážitek - velká spokojenost 5*