Krv elfov

Krv elfov https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294873/bmid_krv-elfov-n1K-294873.jpeg 5 4891 434

Zaklínač série

Zaklínač: sága série

1. díl

Po nemilosrdnom krviprelievaní zostala Cintra v troskách a Geralt z Rivie spolu s princeznou Ciri našiel útočisko v tajomnom sídle zaklínačov. Učia ju tam narábať s mečom a bojovať proti nepriateľom, a keď odhalia jej zvláštne schopnosti, čarodejka Yennefer ju zaúča i do tajov mágie. Ochrániť toto Dieťa Prekvapenie, ktoré Geraltovi určil osud, bude ťažké – pátrajú totiž po ňom dobré i zlé mocnosti. Vlastné plány majú s dievčinou čarodeji, tajné služby, panovníci Redanie i Temerie a nilfgaardsky vládca Emhyr, ničiteľ a uzurpátor Cintry, ju chce dostať za každú cenu. Podľa proroctva totiž všetci vedia, že Ciri má zohrať rozhodujúcu úlohu v ďalších osudoch sveta…... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Plus

Krew elfów , 1994

FantasyCZech
FantasyCZech
24.01.2022 4 z 5

Tuhle sérii miluju!!! Super fantasy příběh i postavy. Možná se mi to víc líbí když je to psáno jako kniha, jako celek než rozkouskované povídky.

Gilnien
Gilnien
24.01.2022 5 z 5

Poprvé jsem četla celou ságu, když mi bylo čerstvých náct. Teď se k ní po letech vracím. Stále je to dobré, dokonce i více srozumitelné.

mekkejla
mekkejla
21.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Musím se přiznat, že povídky byly zatím pro mě lepší... Tady bylo hodně politiky, mýtů, hodně naznačování bez vysvětlení, takže jsem si kolikrát připadala trochu zmatená. Ale linka ohledně Ciri super, Yen, která se začíná ukazovat víc lidsky se mi taky líbí. A kapitoly s Geraltem, tam už vůbec není o čem - ty si užívám nejvíc. A mimochodem - už chápu rozhořčení těch, co román četli a teď viděli seriál na Netflixu...

Kikulka97
Kikulka97
18.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Další díl navazuje kvalitou na předchozí knížky v sérii (jednička pořád top strop!), ale tady už nás autor psychicky připravuje na to, že nejspíš Geralta si v dalších dílech tolik neužijeme, což je škoda.
Hodně mě potěšily úryvky se starobylých spisů, které hezky navnadí na kapitolu, ale když není nálada, dají se bezpochyby přeskočit.
Nevýhodou jsou strašně dlouhé kapitoly plné roztodivných jmen, která prostě znějí často stejně. Přiřadit si k osobám ještě místo, kde působí je nadliský úkol.
Mou zvědavou dušina nadchl výcvik Ciri, která se účastní nejenom toho zaklínačského, ale i čarodějnického, což nám opět odkrývá různá tajemství z těchto cechů, na které v předchozích knížkách nebyl čas.
Musím ale poukázat i na zvláštní rozložení pasáží a poněkud netradiční zakončení knížky. Předposlední část obsahuje dohady králů o budoucnosti dítěte Překvapení, kde nám jsou krásně nástíněné různé varianty, co se s Ciri zamýšlí. Pak ale jakoby se nechumelilo, skočíme k části poslední a to je poměrně zběžná rekapitulace čarodějnického výcviku, která končí odjezdem z kláštera. Upřímně - asi bych tyto dvě části buď prohodila, anebo si čarodějnický výcvik nechala až do knížky další. Každopádně konec knížky na mě působí spíš jako situace, která se vyřeší po otočení stránky a nezanechala ve mě napětí, které vím, že Sapkowského knížky dokážou jednoduše vyvolat.
Pořád je to ale bichle, co nemá daleko od pěti hvězd a jednoduše potřebujete vědět, jak to bude dál.

mataj
mataj
16.01.2022 4 z 5

První díl samotné ságy o Zaklínači mě velice bavil. Povídky jsem již přečetla a hezky mě navnadily na další knihy. A musím přiznat, že zfilmovaná 1. série taky. No před shlédnutím druhé, jsem si řekla, že nejdříve přečtu knihy. Tak jsem se do toho dala a ponořila se do osudů Geralta, Yennefer, Ciri, Marigolda a do Sapkowského fantasy světa.

1259
1259
11.01.2022 5 z 5

Já vím, že by seriál byl asi moc nudný, kdyby se měl pořádně podobat knížce, ale vždyť ta kniha za to stojí, aby byla pořádně zfilmovaná. Tolik věcí, co se tam odehraje se v novým seriálu ani nedozvíme. Ne prostě kniha je opět mnohem lepší.

Kami33
Kami33
02.01.2022 5 z 5

Po povídkách se může zdát, že se zde zas tolik neděje. Zatím se úplně neorientuji, je zde množství postav a v místopise se také úplně nevyznám. Ale ono se to vyvine. Myslím.

Maki21
Maki21
17.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Po prvních dvou dílech které jsou souborem povídek je toto první román o Geraltovi. Kniha je velmi poutavá a už se nemůžu dočkat až si přečtu celou sérii.

Thrawn89
Thrawn89
16.11.2021 4 z 5

První román, který vytváří jakési podhoubí celého příběhu, který bude následovat v následujících knihách. Oproti povídkovým knihám to bylo místy trochu rozvláčné, každopádně četlo se to opět velmi příjemně a po celou dobu jsem se bavil. Velmi dobrá byla pasáž s Yarpenem Zigrinem a také pasáže s Marigoldem a Riencem. Bavila mě také vysoká politika, která se do příběhu začala postupně vkrádat. Naopak pubertální Ciri mě místy nesedla, ale nebylo to nic, co bych nepřežil. Těším se na další díly.

Tigergirl
Tigergirl
16.11.2021 5 z 5

Tak já se teda přiznávám... Moje cesta světem zaklínače začala první řadou seriálu... Poté jsem se pustila do třetího dílů herní série a až teprve poté se dostala ke čtení.
Knihy jsou skvělé. Samotné příběhy Geralta a Ciri se mi líbí asi o něco více než samotné povídky.
Vzala jsem to z opačného konce, ale to vůbec nevadí, protože jak se říká "to nejlepší na konec". :-)

lukaskmn1
lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Geniální.

puczmeloun
puczmeloun
06.11.2021 4 z 5

Z předchozích dvou příběhových knih jsem byl poněkud rozpolcený. Některé části byly skvělé, jiné zase průměrné. A Krev elfů je pro mě taky taková.

Velmi oceňuji úvod, kde se uvedení do děje (a reálií světa) organicky vplete do "hospodské hádky". Baví mě, že jistá epizodičnost ději zůstala, ale celou knihou se zároveň táhne linka uceleného příběhu. Pokud se na stránkách objevují uvolněnější odstavce nebo delší části, jsem za ně opravdu rád – tenhle typ "lehčího" humoru mi opravdu sedne. A pokud vážné linky dumající nad pozemskými problémy skrze fantasy oceňuji už u Pratchetta, nemůžu u Sapkowského smýšlet jinak. A jsou tam tak přirozené, že kdo nechce (a znám takové čtenáře) se jimi zaobírat nemusí. Otázky neutrality, spravedlnosti, práv původních obyvatel, okupace, masakrů, politického pletichaření apod. jsou rozehrány velmi dobře.

Na druhou stranu je v knize málo klasického "zaklínání" a opravdu mě mrzí, že to nemá vlastní uspokojivé zakončení. Krev elfů mě pravda neštve jako mnoho jiných současných románů (young adult, dívám se tvým směrem), které jsou na mnoho částí rozděleny už z principu, ale že se vlastně neuzavře nic důležitého, to mě pravda překvapilo. Zvlášť, když hluchých míst v knize pár bylo... A těch vlastních jmen (především osobních) je do mála stránek nahňácáno tolik, že v tom aby se čert vyznal. Pokud člověk nemá na jména paměť, a to já na ty osobní nemám, je to teda boj.

Kniha mě každopádně ve formě mluveného slova potěšila, dávám podmíněně čtyři hvězdičky a těším se na další díl s očekáváním toho, že mě snad pokračování nezklame, něco se začne dít a konečně rozplétat!

Linda007
Linda007
05.11.2021 5 z 5

Trochu se tam nic nedělo, ale i tak se mi to líbilo.

FlexiMZ
FlexiMZ
27.10.2021 5 z 5

Od samého začátku mě příběh vtáhl. Díky dvěma předchozím povídkovým knihám jsem už hrdiny moc dobře znala a těšilo mě s nimi trávit další čas a poznávat další část jejich příběhu. Jestli by se dala nějak jednoduše popsat tato první románová kniha ságy, tak byla rozhodně milá a zábavná. Celý tento díl je vlastně o dospívání malé Ciri. Mockrát jsem se usmívala ne-li skoro až smála u některých dialogů a děj mi přišel opravdu vtipný a úsměvný, u jiných částí byl zase tak milý a nevinný. Nevím, zda jsem u předchozích dvou povídkových knih vyzdvihla překlad ale myslím, že ne. Ten je opravdu bravurní! Hlavně slang trpaslíků, ten musí zákonitě bavit snad každého čtenáře! Opět jak jinak než geniální! Zbožňuju tento příběh o Geraltovi a Ciri a díky bohu mám před sebou pořád dost dílů, na které se můžu těšit!

ElizPetrova
ElizPetrova
25.10.2021 5 z 5

Tak toto byla pecka!!Mnohem lepší než předchozí dvě povídkové knihy. Příběh mě vtáhl už od začátku, zorientovala jsem se v prostředí a mohla jsem si začít naplno užívat děj. Nejvíc mě bavily pasáže s Ciri a Yennefer. :)

items
items
20.10.2021 3 z 5

Nebudem hodnotiť ako knihu, ale ako prvú pätinu knihy. Výborný preklad, zaujali skoky v deji, kedy autor vynecháva veľké časové obdobia. Trošku moc postáv, krajín. Druhá fantasy po Pánovi prsteňov a toto dielo vyzerá byť oveľa dospelejšie a o moc menej rozprávkové, za čo dávam veľké plus. Teším sa na ďalšiu časť.

Lioncz24
Lioncz24
19.10.2021 5 z 5

tato kniha se mě hodně líbila. Ty vztahy jsou boží
Lepší jak dvojka a jednička. Ty samostatné příběhy jsou krásné
Trochu mě vadila na konci Ciri jak se furt vyptávala Yenn ale chápu je to ještě dítě, které chce všechno vědět i znát

Lokina
Lokina
16.10.2021 5 z 5

Oproti dvěma předchozím dílům, které jsou povídkové, se Krev elfů jako první samostatný příběh o Geraltovi a Ciri četl o poznání lépe. Příběh je ucelený a soustřeďuje se na hlavní hrdiny. Líbí se mi, že Yennefer a Marigold dostávají více prostoru, protože na těchto postavách mi začíná více záležet.
Nevadily mi ani kapitoly popisující vývoj politické situace a jak se s nimi vládci vypořádávají a s tím i spjaté nekalé činnosti na odstranění vybraných postav.
Kniha se četla velmi dobře, ilustrace byly krásnou součástí tohoto úžasného příběhu, ve kterém hodlám pokračovat. :-)

knihomolka74
knihomolka74
05.10.2021 5 z 5

Stále více se ponořuji do příběhů o Zaklínači, Yennefer, Ciri a ostatních a líbí se mi to. Třetí kniha se četla skoro sama, byla trochu jiná, než dvě předchozí, více ucelená. Ani mi nevadilo trochu více politiky. Nechyběly ani vtipné pasáže. Už se těším se na další díl.

jiri4861
jiri4861
01.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Trošku jsem byl překvapen, že se z Ciri vyklubala čarodějnice. Lépe řečeno, učí se na ni. Těším se na další díl.