Křest ohněm

Křest ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85189/mid_zaklinac-zaklinac-v-krest-ohnem-SGQ-85189.jpg 5 3908 301

Zaklínač: sága série

Zaklínač série

5. díl

Třetí román o Geraltovi a Ciri. Císař Emhyr chystá svatbu – po sňatku s princeznou Cirillou se stane nejen vládcem Cintry, ale podle věštby také pánem celého Severu. Že to s oním plánem nebude tak jednoduché, císař zjistí téměř okamžitě – někdo mu podstrčil dvojnici. Přestože se snaží své odhalení utajit a pokračuje v přípravách sňatku, pravdu nakonec zjistí nejen Dijkstrova tajná služba, ale i společenství čarodějek, jež se rozhodly, že osud světa konečně vezmou do svých rukou. Jen Geralt o podvržené princezně netuší nic. Rozhodne se, že vyrazí do Nilfgaardu a Ciri osvobodí. Aby se však dostal k ústí Jarugy, musí projít územím, na němž zuří válka. A jak se zdá, nemůže si být jist svým životem ani před vojáky útočícího Nilfgaardu, ani před jednotkami obránců, a tím méně před záškodnickými komandy Veverek...... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Chrzest ognia , 1996

Kami33
31.01.2022 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Nové postavy (mimochodem skvělé - lidské, i když co Regis a trpaslíci? - dobře, tak tedy skvělé s lidskými vlastnostmi), putování, tajemství a napětí, jak to vše dopadne. Takže honem do dalšího dílu.

1259
17.01.2022 5 z 5

Musím říct, že po seznámení se sprostým papouškem se i o něm bude i zdát a asi si časem pořídím svýho, sprostýho papouška. Jinak děj s Ciri mě vyloženě vytáčí. To jak se najednou chová a tak, se mi prostě nelíbí a jednu bych jí nejradši střihla. Ale za to to, co prožívá Geralt a jeho společnost je dosti zajímavé a smutné zároveň. Uvidíme, co přinese další díl za dobrodružství.

Sklenička
03.01.2022 5 z 5

Potkají se vědmák, amazonka, básník, trpaslíci, upír a Nilfgaarďan, co tvrdí, že není Nilfgaarďan... Nemám ji sice ještě dočtenou, ale rozhodně je tahle knížka zábavnější než předchozí

Linda007
29.12.2021 5 z 5

Skvělé jako vždy.

Maki21
27.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Opět mistrovské dílo o zaklínači a hledání Ciri. Kniha je velmi poutavá a děj se opět vyvíjí, postavy přibývají a ubývají a každá postava má svou danou úlohu kterou během celé knihy více či méně naplňuje. V závěru knihy se dozvíme proč je Geralt zrovna z Rivie a ne z žádného dalšího města.

Lemra794
27.12.2021 3 z 5

Podle mě také spíše výplňkový díl, ve kterém se děj příliš neposouvá, zato se přidává spousta nových postav.

cérka
14.12.2021 5 z 5

Já se tak skvěle bavím! Nikdy, vůbec nikdy by mě nenapadlo, že mě bude sága o Zaklínači až tak moc bavit. Navíc ještě v audio podobě. Já, milovník a zastánce papírových knih, knihovnice tělem i duší, jsem ztracena. V poslední době nevycházím bez sluchátek a má komunikace s okolím klesla na minimum. Momentálně žiju s Geraltem , Mirvou, Cahirem .... :). Je to pohádka pro dospělé, ale má fantasie jede po letech na plné obrátky a obě si to moc užíváme.

Jen_procházím
20.11.2021 5 z 5

Jeden z těch hodně oblíbených dílů ságy, který čtu občas i bez načtení předchozích. Rozumím výtkám, že se toho tolik neděje, že je to jen putovací kniha. Jenže já mám už od dob prvního čtení Společenstva Prstenu slabost pro putování družin, pro oheň v divočině a hory, hory Gandalfe! Pardon...
Tady každopádně vynikly výborné Sapkowského dialogy, na které má cit jako málokdo. Samozřejmě jsou v knize skvělé postavy, bez toho ty tuny promluv nenapíšete- apatykář, co není jenom apatykář, Nilgaarďan, co není Nilfgaarďan a drsná lučištnice, co není tak úplně drsná. Nemluvě o bandě trpaslíku s kamarádem gnómem, kteří...no to nebudu snad ani psát. Navíc autor dokáže nastínit atmosféru a hlavně hrůzy války (hořícícho bordelu) úplně skvěle a to často na neuvěřitelně malém prostoru.

Jak už asi chápete, tak mě příběh Ciri v téhle knize zas tak nechytl. Ale asi je to potřeba brát tak, že si autor chystal pole pro velké věci do dalšího dílu. Její chování z ní dělá velmi uvěřitelnou postavu, když si člověk promítne její věk. Takže i za tyhle odbočky vlastně tleskám, ikdyž ne tak nadšeně. Když nad tím po asi desátým přečtení Křestu přemýšlím, tak by její eskapády šly dávkovat o dost úderněji a zmateněji a někteří by si snad pak nestěžovali, že to je nudná kniha, protože se moc mluví.

ElizPetrova
17.11.2021 5 z 5

Naprosto parádní pokračování příběhu.. putování Geralta a jeho společníků zemí pohlcenou válkou je plné násilí, krve, napětí. Místy z příběhu mrazí, místy se zasmějete, tak jak už bývá zvykem. Nic mi v příběhu nechybí a Regise snad ani komentovat nemusím. :)

items
16.11.2021 5 z 5

Regis absolútne skvelý! Trpaslíci a Milwa tiež. Ale Geralta by som nakopal do zadku :).

puczmeloun
14.11.2021 3 z 5

Pro mě podivuhodný výplňový díl. Děj ságy se mnoho neposunul stejně jako hlavní hrdinové pohybující se vlastně ve velmi malé oblasti. Měřítko celé knihy se výrazně zvětšuje, přibližuje, z mezistátních záležitostí se dostáváme k otázkám "lidským" (až na drobné výjimky) v časech války. Více drsnosti, méně humoru. Přiznávám, že mě to baví ještě o trochu méně než předchozí Čas opovržení. Nebýt některých nových postav (Regis!) i scének (hraní Gwintu nebo pasování Geralta z Rivie na Geralta z Rivie s "trpkým úsměvem") a dobré čtivosti knihy, tak jdu s hodnocením i níž.

Frosty128
12.11.2021 5 z 5

Sapkowski se krapet utrhl ze řetězu. Přidal na temnotě, akci a brutalitě a krapet ubral humoru. I když ne příliš. U scény, kdy trpaslíci hrají karty, jsem se pořád řezal smíchy. Válečná mašinérie, o které se v předešlých knihách víceméně jen mluvilo tady zuří na plné obrátky. Zoufalství a beznaděj postupně narůstá a vzájemná nedůvěra nesourodé kompanie musí stranou, pokud chtějí přežít. Navíc spousta nových a sympatických postav. Za mě zatím nejlepší díl série i přesto, že hlavní příběh se prakticky nikam nepohnul a dal by se shrnout ve 2 větách. Kromě té feministické sleziny jsem si jej užil na 110%.

Dragonian
11.11.2021 5 z 5

Tenhle díl mám asi ze všech nejraději a může za to jedna postava. Regis!

Lokina
01.11.2021 5 z 5

To byl opravdu Křest ohněm, jak má být. Lepší název nemohl vystihnout podstatu knihy. Totiž nervy drásající pochod hrdinů přes válkou zničené země a aby to přežili, musí všichni tahat za jeden provaz a věřit si. Do toho opět zasahující vyšší politika, která ať už vědomě nebo ne zamíchává s osudy hrdinů.
Tento díl se povedl. Kniha je velmi čtivá, napínavá, krvavá, šokující. Najdou se tam i veselé pasáže, které trochu mírní chmurnou atmosféru.
A abych nezapomněla, Regise jsem si ihned oblíbila, do dalšího dílu se začtu s ještě větší chutí :-)

Haloon
24.10.2021 5 z 5

Křest ohněm, to je trefné. Cesta skrz válečnou frontu a střet s drsnou realitou, která války obvykle provází. Přesně tím musí nesourodá podivná skupina projít, aby se vzájemně pochopila a odpustila staré křivdy.
Zoufalá výprava s nejistým cílem má na čtenáře trochu demotivující účinek, ale ustavičný boj o přežití uprostřed válečné mašinerie ukazuje charakter hrdinů a vynahrazuje nedostatky napětím z toho, jak to jen bude dál…

Hannibal92
24.10.2021 4 z 5

Trochu volnejsi dil. Dejove se v ramci uceleneho pribehu temer nic neodehraje, ale zato tento dil prinasi spoustu zajimavych postav.

gryffin
15.10.2021 5 z 5

Navzdory slabšímu začátku zatím asi nejlepší kniha ze série. V knize je opravdu celkem dost vtipných scén a hlášek, takže jsem se docela nasmál. A konečně Regis...:-)

Aykiru
21.09.2021 4 z 5

Po zběsilém tempu předchozího dílu je poklidné vyprávění Křestu ohněm vítanou změnou. Další kniha ságy o Geraltovi a Ciri svým zpracováním připomíná spíše klasické staré fantasy, než jeho živější a modernější podobu. Někdy vtipné, jindy strastiplné putování Geralta a jeho družiny není jen výpravou za nalezením jedné mladé dámy, ale především snahou splatit všechny dluhy a vyrovnat se sám se sebou.
Protože jak praví Eithné
,,Každý má nějaký dluh (…). Takový je život, Mario Barring. Dluhy, splátky, závazky, vděčnost …Udělat něco pro někoho. Nebo možná pro sebe? Protože ve skutečnosti platíme vždy sobě, ne někomu jinému. Každý dluh musíme vyrovnat sami se sebou, každý z nás je zároveň dlužník i věřitel. Jen musíme sami sobě předkládat účty. Při příchodu na svět je nám dána chvíle života, a pak už jen splácíme dluhy. Sobě. Pro sebe. Proto, aby byly vyrovnány, až nadejde konec.“

Set123
13.09.2021 5 z 5

A je to tu. Má nejoblíbenější kniha ságy. Ano, je to tak, Věž vlaštovky, i Paní jezera mám velice rád, ale zkrátka je to právě Křest který si vždy nejvíce užiji. Vždy když se ke Křtu znovu dostanu, oslavuji to několika kalíšky pálenky, pravda, není to mandragorovice, ale i tak se do nastalé atmosféry chatky na hřbitově velice hodí.

Křest ohněm nás zavádí na dlouhou pouť neskutečně sympatické skupinky. Jedná se sice o klasickou fantasy výpravu známou už od Tolkiena, na druhou stranu na ní ovšem není nic typického. Sledujeme trpaslíky hrající gwinta, apatykáře ošmatávající rozžhavené podkovy, nenilfgaardské Nilfgaarďany, nezaklínačské zaklínače, sprosté polodryády a šumaře na cestě z lesů Brokilonu nikam. Křest začíná být více než předchozí knihy plný folklorních a náboženských aluzí a referencí a navíc je v knize nebývale humoru.

Sapkowski nám ukazuje svého génia, když nás nutí několik stran číst o vaření rybí polévky, přičemž my, čtenáři, doufáme, že to ještě není konec. A o pár stran dál se nám dostane dlouhé disputace na téma falešné mýty a legendy o mytologickém a legendárním netvorovi.

Zároveň sledujeme tajné plány nilfgaardského císaře a vznik jedné babské organizace s možná až příliš velkými ambicemi.

Co je ovšem vedle samotného putování hlavním tématem knihy, to je válka. Velké a slavné události, které započaly v knize předchozí jsou nám bez zbytečné citlivosti přiblíženy prostřednictvím puchu spáleného a hnijícího masa, které za sebou v té slavné válce armády nechávají. A to hnijící a hořící maso je důvodem proč u Sapkowského vidím velkou inspiraci v Sienkiewiczovi. Opravu jako bych se zase octl mezi kozáky, v armádě pana Chmielnického, která za sebou táhne jen smrt. Opravdu, tak i armády Severu a Jihu za sebou nechávají zemi pokřtěnou ohněm a pokrytou popelem.

Ano, tuto knihu miluji a patří mezi mé nejoblíbenější knihy, pakliže není úplně nejoblíbenější.

SumýšIrena
30.08.2021 4 z 5

Jsem ráda, že se v tomto dílu vneslo trochu světlo do předchozího zmateného děje. Chyběla mi Ciri a Yen. Ale na druhou stranu jsem si moc užila vznik nesourodé skupiny kolem Geralta.