Křest ohněm

Křest ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30488/krest-ohnem-30488.jpg 5 3908 301

Zaklínač: sága série

Zaklínač série

5. díl

Třetí část ságy o Zaklínači. Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěna na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučištnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě postava nejtajemnější, upír Regis…... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Chrzest ognia , 1996

Ahmose
12.08.2021 3 z 5

Asi zo žiadnou sériou, ani knihou, nemám taký špecifický vzťah ako so Zaklínačom. Na jednej strane milujem ten svet, tie postavy, ten príbeh ako celok. Na strane druhej mi autorov štýl písania strašne nesedí a vždy trvá strašne dlho, kým sa do knihy začítam. Preto sa mi táto kniha opäť strašne ťažko hodnotí. Pre mňa osobne je najväčším kameňom úrazu, že celá kniha je rozdelená na sedem dlhých kapitol v rámci, ktorých sa striedajú pohľady viacerých postáv z rozličných miest a niekedy aj časov. Nemôžem si pomôcť, strašne mi to vadí. Oveľa radšej mám, keď sú kapitoly kratšie a daná kapitola písaná vždy z pohľadu jednej postavy. Som si plne vedomý, že tu hrá rolu čisto môj subjektívny faktor, nie že by bola kniha objektívne zlá. Aby som to teda nejak zhrnul, séria Zaklínač je iná, ako ostatné fantasy série a človek si na ňu musí zvyknúť, určite nesadne každému, ale ak nad ňou uvažujete, určite za pokus stojí.

knihomolka_eli
09.08.2021 4 z 5

Krst ohňom sa mi páčil viac ako predchádzajúci diel, ale to je hlavne tým, že sa podstatne menej venoval politike. Cesta Zaklínača za svojím cieľom bola zaujímavá, miestami napínavá. Pri niektorých situáciách s Milvou a Blyskáčom som sa aj nahlas zasmiala. Ciri a Yen bolo venovaného o niečo menej priestoru, ale pribudli vedľajšie postavy, ktoré boli zaujímavé a obohatili príbeh. Na veľa otázok, ktoré som mala po prečítaní predchádzajúcich častí, som dostala odpovede. Pobavil ma aj pôvod Geraltovho mena a paradox na záver :) . Dej postupne graduje a ja sa už teším na ďalšiu časť. Sama som zvedavá, čo sa napokon stane z Levíčaťa z Cintry.

Marxt5
02.08.2021 5 z 5

Příběh získává „grády”, osvěžující je především přidání více postav, které jsou hluboké, zároveň dynamický styl psaní a obecně u Zaklínače mi zkrátka vyhovuje překlad do češtiny, podle mě se opravdu povedl.
5 hvězd opět zaslouženě.

Jass
02.08.2021 5 z 5

Rozumím tomu, proč tolik lidí tenhle díl označuje za (nej)slabší, moc se toho vážně neděje - pokud tedy dějem rozumíte poutavé šermířské souboje a moře nestvůr. Sapkowski místo toho nabízí něco daleko hlubšího, popis války tak dokonalý, že mě z knihy místy rozbolelo břicho a u knihy jsem pravidelně slzela, aniž by jakékoli nebezpečí hrozilo našim hlavním hrdinům. Téma rasové nesnášenlivosti stále graduje, politická situace se stále komplikuje, až člověk skutečně neví, na čí straně stát.

"Celou dobu čekám, až ho napadne použít to, co má v lebce," připojil se Marigold. "Třeba nakonec přijde na to, že jedinou činností, na kterou se osamělý člověk zmůže, je masturbace."
Cahir Mawr Dyffryn aep Ceallach taktně mlčel.
"Ať váš všechny trefí šlak!" zamával zaklínač rozhořčeně lžící. "Ať vás vezmě čert, vy spolupracující skupino pitomců, sjednocených na společném úkolu, kterému vůbec nerozumíte. Já se z vás zblázním."

Cesta k mému srdci vede přes dobře napsané postavy a těch se nám tu dostává vrchovatě, když pomineme staré známé tváře, tak se k výpravě připojuje Milwa, kterou jsem si osobně okamžitě zamilovala. Později pak Regis, o kterém nebudu říkat víc, abych nespoilerovala, ale... zkrátka ano. A víc prostoru se dostane Cahirovi, který mi dříve byl tak nějak ukradený, ale v tomhle dílu si mě naprosto získal. Neptejte se mě proč, sama nevím. Asi je to tím, že je naprosto nevyzpytatelnou postavou, a proto mě zajímá, co s ním autor zamýšlí.

wullcann38
31.07.2021 4 z 5

Tak zatím asi nejslabší díl.
Chvilkama hodně o ničem, někdy zas hodně napínavý...
Takže za mě:83%

PabloFuentes
20.07.2021 4 z 5

Za mě trochu slabší díl, ale to je jen tím, že mi zde chyběly ty silné dvojice typu - Yen a Ciri, Geralt a Yen, Ciri a Geralt. Je pravda, že dějově to bylo slabší a že se jednalo hlavně o samotnou cestu. Nové postavy Milwy a Regise jsou příjemným zpestřením a doufám, že budou delší dobu i v dalších dílech.

Laféeverte
20.07.2021 5 z 5

Tenhle díl byl trochu jiný než ty předchozí - v centru je spíš Geralt a spousta nových postav - a je to dobré zpestření. Nové i staré postavy jsou super, všechno se pomalu začíná propojovat. No a já konečně dokážu ocenit i to, jak v kontextu země svého původu autor vytváří silné ženské postavy.

zelena_zabicka
15.07.2021 3 z 5

Předchozí díl byl hl. o politice, tento je spíše o putování - ne nezajímavém, ale přesto ... no, je to hlavně o té cestě než o cíli... trochu to připomíná pohádku o Kohoutkovi a slepičce: z místa na místo a všude je něco někam posune dál. Pořád trvám na přesvědčení, že první dvě zaklínačské knihy povídek zatím zůstaly nepřekonány.

pavel1238
07.07.2021 4 z 5

Děj sice nepádí zrovna kupředu, hlavní postava se vyskytuje v celém díle spíše sporadicky, ale Sapkowski zkrátka umí tak dobře psát! Takže i část, kde výprava chystá polívku (nebo co to bylo za jídlo) je prostě zajímavá. Nevím, jak moc je to šikovností překladatele, ale je to zkrátka dobrý. Hodně dobrý.

ludek.n
16.06.2021 5 z 5

Svět je v plamenech a nositelka Starší Krve Ciri je ztracená kdesi mezi zbojníky a lupiči. Geralt s partou přátel nicméně projdou třeba peklem, aby ji našli a zachránili. Třetí pokračování ságy o Zaklínači tak dostává podobu putování nesourodé skupiny družiníků (vedle zaklínače tu máme dryádskou lučištnici, upovídaného trubadúra, nilfgaardského rytíře a prastarého vampýra), pro které žádná překážka není dost vysoká, aby ji společnými silami nezdolali. V Sapkowského neortodoxním podání to kupodivu funguje více než dobře, dějové zvraty srší jiskrami a poprvé mám také pocit, že se mi charaktery jednotlivých postav dostaly pod kůži a nejenže se nedají přehlédnout, ale je nemožné k nim nezaujmout nějaký postoj. Křest ohněm určitě není zběsilá skládačka bojových akcí, kouzel a už vůbec ne romantiky, přesto má od všeho zmíněného trochu odsypáno do tyglíku, z něhož to pak vytahuje a velejemně splétá do podivuhodného a uhrančivého příběhu, který ani chvíli nenudí. Povedené finále, které je jak jinak hodně otevřené, je pak třešničkou na dortu.

Jenny46
16.05.2021 5 z 5

( audio ) Celá sága je TOP ️ musím potvrdit, že Křest ohněm se povedl snad nejlepší díl ze série. Příběh je zajímavější má nové postavy hodně zábavné - lovkyně Milwa, upír Regis - mýty o upírech z jiného pohledu, Cahir, trpaslíci....
Krásně namluvená kniha, doporučuji 5*

ala.mihalikova
09.05.2021 2 z 5

Bylo pro mě utrpením tuhle knihu dočíst. Nic zásadního se tam nedělo, žádné zajímavé akce, zvraty. Dost jsem se nudila a při čtení trpěla. Jedině snad postava Regise stála za to. Kdyby tenhle díl neexistoval, asi by mě to ani nevadilo.

Ninjer
09.05.2021 4 z 5

Těžký život Zaklínače pokračuje. Země je ve válce a snad každý řeší, na čí stranu se přidat a jak to všechno nějak ve zdraví přežít, ale Geralt jen tvrdošíjně hledá Ciri. Postupně se na něho nabalují různé zajímavé existence, až z toho vznikne vskutku podivuhodná parta. Toto cestování je nejlepší část knihy. Dojde na nápadité situace a postavy v partě jsou moc fajn. Především mě bavili trpaslík Zoltan a tajemný léčitel Regis.

Kromě toho taky (na rozdíl od Geralta) vidíme, jak se daří Ciri, vzácné dívce s tajuplnou mocí. A je to tedy další překvapivý obrat v jejím životě. Narazí totiž na partu divokých zbojníků a zbojnic, kteří rádi kradou, zabíjí a souloží...

V Křestu ohně kromě jiného často sledujeme různé vládce a čarodějky, kteří komentují válečné snažení a vymýšlí různé plány jak válku vyhrát, což je nejslabší část knihy. To, že si čarodějnice vytváří svůj tajný konvent, s nímž chtějí vzdáleně tahat za nitky, dává smysl a je to zajímavé, ale poslouchat jejich pletichaření na desítkách stran je často dost úmorné.

Další pěkné dobrodružství Geralta ve válce, jen se do toho občas příliš politikaří.

Sedm Geraltových kámošů z deseti.

Luigi1
05.05.2021 5 z 5

Výborně psaná fantasy.Kniha se opět velmi dobře čte.Opět nová jména,ale na kvalitě to vůbec neubralo právě naopak.Doporučuji

NextOne
30.04.2021 5 z 5

Budu se opakovat, ale opět parádní počtení. Geralt s velmi zajímavou skupinou putuju válkami poznamenanou krajinou s cílem najít Ciri. Nové postavy jsou vskutku zajímavé, hlavně upír Regis. Buduje se mocné čarodějnické uskupení a osudová cesta Ciri nám nabrala zajímavý směr. Věřím, že se někomu nelíbí dlouhé a tahlé putování, ale to k tomu prostě patří. Kdyby autor skákal s postavami z místa na místo, tak by mě to nebavilo a ochudilo by nás to o to úžasné fantasy prostředí.

IG: next_fantasy_one

marcel3857
20.04.2021 5 z 5

Kurva mač! Za Feldmaršálka Dudu 5*. linka s trpaslíkama mě dostávala každou chvilu.

Barbara182
29.03.2021 3 z 5

Dějově se toho ve třetím románovém dobrodružství zaklínače Geralta zas tak moc neděje, jde spíš o vykreslení země zmítané válkou, kterou se snaží pokud možno nepozorovaně dostat za Ciri, nicméně objevují se tu nové postavy, vč. Cahira, z něhož se z prvotního nepřítele vyklube poměrně sympaťák (a dozvíme se víc o jeho životě), nebo nové party trpaslíků s drzým papouškem či léčitele Regise. A Sapkowski dokáže propašovat osudovost i do na první pohled obyčejné historky. Je to takové zastřené vyprávění, spíš v útržcích, s pomalým tempem... Uvidíme, jestli v dalším díle přijde trochu víc akce :-)

Sixao
17.03.2021 4 z 5

Hodnocení tohoto dílu píšu zpětně po přečtení Paní jezera. Zhltla jsem to všechno moc rychle po sobě, takže mi děje jednotlivých knih splývají. Tohle je jedno velké dobrodružné putování Geralta za Ciri. Připojila se lučišnice Milwa, upír Regis. Líbí se mi obrat u postavy Cahira.

smazenaryba
16.03.2021 5 z 5

Tak tu už nemá zmysel vyplakávať za nedostižnými poviedkami. Skvelá ukážka poctivého dobrodružného fantasy o putovaní v skutku neobvyklej, no veľmi sympatickej družiny. Celé to funguje o to lepšie, že Sapkowského svet je už plne predostretý, pohnutý a tak všetky príhody, ktoré sú v podobných knihách často iba nahodilým sledom udalostí, tu dávajú perfektný zmysel a ikeď nevyhnutne vždy nezasahujú do vyšších udalostí, plne odrážajú stav vecí, ktoré autor rozvinul v predchádzajúcich dieloch. Dokonca aj osudy Ciri nabrali zaujímavý, neočakávaný smer. A Regis, ten by utiahol hádam aj samostatnú knihu.

Ticiana
15.03.2021 5 z 5

Dalsi dil za mnou. A tentokrat zas vice akce. Sice mensi, ale pocetnejsi. Geralt mi prijde jako naivka, ale doufam, ze se nejak srovna. Co se stalo Yennefer bylo vskutku zajimave a taky jsem vedava, jakou roli v tom vsem ma. Spletity puvod Ciri je konecne rozmotan. Jsem zvedava jak se to bude vyvijet dal, co resi carodejky, Ciry a Geralt, jestli bude pokracovat dal se svou druzinou. A jsem rada, ze putuje s Marigoldem :)