Křest ohněm

Křest ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30488/krest-ohnem-30488.jpg 5 3912 301

Zaklínač: sága série

Zaklínač série

5. díl

Třetí část ságy o Zaklínači. Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěna na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučištnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě postava nejtajemnější, upír Regis…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Chrzest ognia , 1996

martin č.
10.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Celkově pátý díl Zaklínače a třetí díl románové ságy je trochu jiný než dva předchozí a utekl mi možná nejrychleji (nechci psát, že se mi líbil nejvíc, ale děj mě asi nejvíc pohltil). Možná je to tím, že až na minimum odboček k Ciri, Yennefer či Dijkstrovi sledujeme kontinualně Geralta a kolem něj vytvořenou skupinu putující lesem kolem řeky ze západu na východ a na jih.
Místy je to neuvěřitelně komické (ona sama ta skupina je komická - zabiják strašidel, šumař, vampejr, pár sprostých trpaslíků, ženská s outěžkem, Nielfgarťan, co tvrdí, že není Nielfgarťan). To když třeba vaří polévku nebo je Geralt pasován na rytíře. Současně je to ale velmi smutné, tragické až beznadějné. A také plné dobrých dialogů a silných myšlenek. Ono když se snažíte někam dostat a kolem vás zuří válka, tak to tak možná může vyplynout. Marigoldovými slovy totiž válka navzdory všem plánům a organizaci vždy nejvíc připomíná hořící bordel.

mdracek
30.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Pokračujeme rovnou tam, kde jsme minule skončili. Ciri s partou lapků, Yennefer řeší politiku a Geralt, rytíř z Rivie, putuje na Jih.
Sousta vtipných momentů a dialogů, nejvíc mě bavil Regis a závěr knihy.

Aileena
26.10.2022 4 z 5

Zaklínač takřka nepotřebuje komentář. Nechybí spousta skvělých sympatických i méně sympatických postav, vtipná ironie, místy možná trochu přebývá politiky, což je zajisté záležitostí vkusu.
Výjimečně jsem tento díl poslouchala jako audio a smekám klobouk před panem Martinem Fingerem. Odvedl opravdu dokonalou práci a mohu vřele doporučit. Pokud jsou někomu proti srsti dlouhé kapitoly, audio je skvělým řešením. Text je více rozkouskován a při poslechu se opravdu nebudete nudit. Jde o nejlépe načtenou knihu, se kterou jsem zatím měla čest.

vevera6
28.09.2022 4 z 5

Nevím proč, ale nebyla jsem schopná se začíst. Možná je to minimem scén se Ciri a nedostatkem Yennefer, ale něco mi tu prostě chybělo. Taky 50-ti stránkové kapitoly?! - ty budou jednoumooje smrt.

MichaLela
15.09.2022 4 z 5

Tento díl mě ze série zatím pohltil nejméně, ale pořád si zaslouží plný počet :) Zaklínač je série chytlavá, ale pořád čekám na ten wow efekt.

MíšaS.
24.08.2022 4 z 5

Na konci jsem byla hrdá jako by to bylo moje dítě :D

Ale přeci jen tam bylo trochu moc řečí a politikaření a chvílemi mám u Zaklínače pocit, že jsem na enviromentální nebo sociologické besedě, a to je někdy trochu unavující.

Nale
18.08.2022 5 z 5

Zatím nejlepší díl a nejenom díky Regisovi, který je jednou z nejzajímavějších a nejsympatištějších postav ze světa Zaklínače. Bylo víc Geralta i víc akce. Svět je neuvěřitelně promyšlený, má skvělý humor i jedinečné postavy.

Palorizek85
23.07.2022 4 z 5

Pěkný popis sporu jihu ze severem. Klasické putovní dobrodružství Geralta a jeho kompanie. Příjemně mě potěšilo potkání s Regisem. Zápletka, zvraty - vše ok, jen na můj vkus místy trochu rozvláčnější.

Jandy1
11.06.2022 5 z 5

Tak za mě 1⭐️ Zatím nejlepší díl , byla radost trávit s hrdiny ten čas …. Už jdu na další díl …

Teraesa
21.05.2022 5 z 5

Uff, tak to bola pecka, za mňa zatiaľ najlepšia zo série! ️
Nemám absolútne čo vytknúť, Sapkowského štýl je nenahraditeľný.

hungryreader00
17.05.2022 4 z 5

Tenhle díl mě trochu zklamal. Nemůžu sice říct, že by mě Geraltovo putování úplně nudilo, ale už mi to přišlo dost dlouhé. Beru ovšem na vědomí, že události, které Geralta, Milvu a Marigolda po cestě potkaly, byly důležité pro příběh. Mnohem víc mě nadchlo setkání lóže a Ciriin rodokmen. Musela jsem se i párkrát vrátit, abych to přesně pochopila. Celkově vzato se mi tento díl líbil nejméně.

anej
15.05.2022 5 z 5

Tento díl se mi moc líbil. Příběh je čtivý, setkání a vykreslení dalších postav, které se přidávají ke Geraltovi v jeho putování není nudné a zdlouhavé. Kolikrát jsem se přistihla, že se u knížky dobře bavím. Normálně si knihy v sérii různě prokládám, ale tentokrát nastal bod, kdy už musím vědět, co Geralta, Ciri a ostatní na konci čeká :)

michal3736
02.05.2022 4 z 5

Putování pokračuje a Geralt pomalými krůčky spěje k svému osudu. Velice čtivé...nic moc zásadního se tedy nestane, ale přesto jen tak dál Geralte.

TaNya_
02.05.2022

Tak jak jsem si u předchozích dílů vrněla blahem v několika paralelních liniích, tak tady mi děj převážně soustředěný na Geralta přišel jako skvěle zvolený zlomový prvek a ještě zajímavější zobrazení světa v obležení Nilfgardem. Už ve hře jsem se setkala s Regisem a Cahira znám ze seriálu, ale tady se mi obě postavy líbí mnohem víc, tak doufám, že je autor jenom tak nevypustí.

elyonka9643
01.05.2022 4 z 5

Další Zaklínač, jak má být. Už mi to trochu začíná splývat, jak čtu jednotlivé díly za sebou, ale pořád mě to baví. Milwa i Regis jsou super postavy a Cahir už mi taky přestává vadit. Zato u Ciri nějak nevím a Yennefer se tady sotva ohřála. Ale jsem samozřejmě zvědavá, co bude dál.

Vidlička
28.04.2022 2 z 5

Díl od dílu trpim víc a víc, ale už to teda dočtu... Není AS nějakej tajnej tranďák? Protože všechny slety čarodějnic jsou především o tom, co má která ta důra na sobě... (prosim vás, sranda, jo...) Dialogy tragický, postavy na ránu a děj tohodle dílu nulovej, prostě šli. Jediné světýlko na konci tunelu jsou trpaslíci.

mekkejla
19.04.2022 5 z 5

Opravdu moc povedený díl. Zamilovala jsem si postavu Milwy i Regise. A moc mě potěšily filozofická okénka. Autor několikrát uhodil hřebíček velmi přesně na hlavičku.

slamenka
11.04.2022 3 z 5

Poslouchám jako audioknížku, mimochodem skvěle načtené! Jinak díl, který se dějem moc neposune, hromada postav, zvraty, válka. Celkem parádně se to poslouchalo. Ciri je teda dost upozaděná a Yenefer zmínili snad jen jednou nebo dvakrát. Takže všecko se krásně točí kolem Geralta, všecko se doplňuje. Konečně se zaklínač stává oprávněně Geraltem z Rivie.

Thrawn89
11.03.2022 4 z 5

Díl, kde se děj celé série prakticky nehýbe, Ciri postavena zcela mimo, Yennefer zde probleskne jen okrajově, vše se točí okolo Geralta a jeho družiny starých i nových přátel, ale i zde jde vlastně o takovou road-povídku, postavenou nikoliv na velkých událostech, ale spíše volně plynoucím vyprávění. Zdá se to málo? Ale není!
Sapkowki prostě umí psát, umí pracovat s postavami, umí čtenáře dostat do pohody a radosti ze čtení. Takže ačkoliv je celá tato kniha v podstatě jen vatou, četl jsem ji nesmírně rád.
Klíčovou roli zde hrají jednotlivé postavy Geraltovi družiny, které jsou všechny skvěla napsané a tvoří jakýsi ideální celek protikladů. Jak by řekl Zoltan, fakt divná kompanije. Samotářský bručoun Geralt; jeho protiklad Marigold, který více mluví, než myslí; za tvrdost a rozhodnost schovávající emoce Milwa; utíkající před minulosti Cahir a tajuplně zajímavý Regis. No a Zoltan, to je prostě trpaslík, navíc se sprostým papouškem, co chcete víc…
Knize přece jenom trochu přísně jednu hvězdu strhávám, protože skvělé Sapkowského vyprávění provází všechny jeho knihy o Zaklínači a nové postavy, ač mě nesmírně bavily byly zřejmě zatím jen jakýmsi doplňkem, uvidíme, zda budou mít na celkovou strukturu příběhu ještě nějaký větší vliv. Přes to všechno, díky pane Sapkowski za další skvělí zážitek.

niki-chan
24.02.2022 5 z 5

Příběh byl dobrý, skvělé zápletky. Parta kolem zaklínače a její příběhy si zaslouží potlesk. Linka se Ciri trochu potlačena, ale nic, co by Geraltovi ubíralo na spádu.