Čas opovržení

Druhá část ságy o Zaklínači (v pořadí čtvrtá kniha včetně povídkových souborů). Příběh běží dál paralelně v několika liniích - nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout... Nutno podotknouti, že kniha je doslova plná nádherných ilustrací Jany Komárkové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30399/zaklinac-iv-cas-opovrzeni-30399.jpg 4.72120

Zaklínač: sága (2.)

Czas pogardy (1995)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

Gothard

Pro mě výrazně lepší než první díl, který byl hodně zdlouhavý. Je znát, že autor má opravdu velký prostor, a může se podrobně věnovat i zdánlivě vedlejším liniím či postavám. Popis politické situace, královských intrik, a samozřejmě sněmu čarodějů a všech událostí, které z tohoto vyplynuly, byl úžasný. Jen závěr dílu byl trošku vytažený z klobouku, no ale budiž. Sapkowski je mistr ironického, výrazně pointovaného dialogu, který jeho knihám dodává mimořádné kouzlo. V tomto případě ani nemalá míra patosu neškodí.

LenkaKT

Prostě Zaklínač ;)

Azmodan

Číst tohle bylo dost za trest. Zbytečnější, nudnější a rozvláčnější než první dvě knihy ze série poskládané jen z nudných povídek. Vlastně jsem dlouho nechápal, co na této sérii čtenáři vidí a proč je tak populární. Hry mě sice bavily velice, měli zajímavého hrdinu, silné příběhy a spoustu blbinek okolo, které mě bavily, ale to přece neudělá z knih jedny z nejlepších děl všech dob...a nechápu to dodnes. U této konkrétní knihy rozhodně ne! Chápu, že knihy zrodily postavu Geralta, ale přišlo mi, že až hry mu vdechly život!
Tenhle díl za mě brak!

jaroiva

Jo! Lepší než předešlý díl. Na můj vkus trochu dost "politiky", která mě moc nebaví, ale připadalo mi tam míň zbytečné omáčky než v Krvi elfů. Za mě takových 90%, ale ten konec zase nutí číst další díl, to je normální manipulace!

šmudlík

Další díl opět nezklamal a s chutí se těším na další. Chybělo mi zde však více děje s Geraltem a také bych na můj vkus ubrala válečné intriky králů, u kterých jsem se trochu ztrácela.

orangerose

další pokračování zaklínače s Ciri , kniha plná akce :)

Svoby42

Ostrovní konflikt je prozatím ta nejdramatičtější část, co tahle série nabídla. I když už bylo dvanáct večer, tak jsem hltal stránku za stránkou. I když jsem se té noci vůbec nevyspal, nelituji. Sapkowski ve mne probudil touhu číst. Touhu, kterou v dnešní mládeži škola jenom s obtížemi probouzí.

JirkaDitt

Kniha byla super. Dynamiku, kterou to nabralo ve třetím díle, to mělo i tady. Líbí se mi, jak se postupně dozvídáme, co je Ciri vlastně zač a jak moc žádaná pro všechny je. Jediné, co mi v knize překáželo, bylo zbytečně moc politiky. Chápu, že autor musí seznámit čtenáře s tím, co se děje ve světě, ale tady toho bylo opravdu až moc. Možná víc než děje jako takového.

blackdarkness

Na můj vkus moc politiky, málo příšer, zaklínače a Ciri...

Vesmich

V druhé části ságy je Zaklínač ve veliké formě a autor zrovna tak. Sněm čarodějů a jejich dialogy, to je velký jazykový koncert a čtenářské blaho!

špulo

Stále dobré. Sorry, výborné...

Petass

No páni! Geralta jsem si v tomto díle moc neužila, ale bylo to skvělé! Jsem moc zvědavá, kam až se Zaklínač rozvine. Pletichy jsou opravdu spletité a abych řekla pravdu, absolutně nemám přehled kdo koho podporuje, nebo jen špehuje, nebo jen využívá... A i tak je to všechno uvěřitelné, "reálné". V kouzelnickém světě jsem měla trochu problém s orientací v postavách, jména jsou komplikovaná, ale časem jsem si to srovnala. S doslovem o propracovanosti postav nelze než souhlasit. Knihy mám zatím půjčené z knihovny, ale tahle série se časem určitě objeví i v mojí knihovně. Geralta a Ciri prostě musím mít nablízku ;)

Anoell

Uvítala bych kratší kapitoly, ale jinak jsem nadmíru spokojená. Tento díl mi přijde ještě lepší než ten předešlý, je to víc napínavé a zdá se, že tady už nejde pouze o Geralta a Ciri, ale o celý svět... Takže co bude dál?

DarthSoren

A zde se začíná pletichaření, politika a všechny ty věci, které Sapkowskému jdou a které jsou neodmyslitelnou částí Zaklínače. Opět naprosto úžasné a drsné, část s převratem na ostrově Thanedd je jednoznačním vrcholem knihy. Tady se začíná celý příběh lámat a vrhat hlavní protagonisty do kolotoče, ve kterém snad ani nechtěly být (minimálně Geralt ne).

Dolina

O chlup lepší a o několikakilometrový vlas drsnější než předchozí díl. Tohle není žádné pohádkové fantasy, ale drsný středověký příběh plný intrik, politiky, magie, vražd, znásilnění... Postavy nejsou rozděleny černobíle - všechny jsou šedivé jako myš. Když už má člověk pocit, že se děj začíná ubírat šťastnou cestou, přijde brutální kopec pod nohy. Tohle mě hodně baví.

Alee

Díl, který mě zatím bavil asi nejméně. Politikaření je fajn, ale když se to zvrhlo v čarodějskou drbárnu, tak jsem měla sto chutí to celé přeskočit. Takže část s čaroději nic moc, zbytek ušel, i když byl děj zaměřený spíš na Ciri a z Geralta se stala v romto díle v podstatě vedlejší postava. Naštěstí už mám přečtený i následující díl, který se zaměřuje víc na postavy, méně na politiku a hlavně méně na protivnou Yennefer.

RHorse

Tak tenhle díl jsem přečetla jedním dechem, jestli se tomu teda tak dá říct, když jsem se přitom dusila kašlem :D, ale aspoň něco pozitivního vzešlo z té nemocenské. Těším se zase na další díl. Možná bych ocenila víc prostoru pro Geralta, ale Ciri mě taky bavila.

SmoulikCZ
23.09.2017

Opět nezklamalo.

Faila
21.09.2017

Díky literárnímu bohu za ten konec! Ačkoliv se románová sága (a tento díl obzvlášť) už netočí pouze kolem Zaklínače a jeho profese, stále zde má Geralt velký prostor. Ciri se v tomto díle dostává ke slovu spíše až na konci a konečně padá do těch správných rukou. Zaklínačův svět se mění a je napínavé jeho osud a osud všech lidí v něm sledovat. Ani zde se Sapkowski nevyhnul filozofickému lamentování a navíc ukázal, že o politickém pletichaření taky něco ví. Tomuto dílu nemám téměř co vytknout. Bohužel až na znovusetkání Geralta a Yennefer, která mě prostě prudí. Z Geralta Zaklínače a Bojovníka se vedle této arogantní a "neomylné" ženštiny stává krotký beránek, někdy až hlupák a chlap bez názoru. Jsem samozřejmě ráda, že šel Sapkowski trochu na ruku i romanticky založeným čtenářům a čtenářkám a ukázal, že i Bílý vlk má svou něžnou stránku. Proti tomu nic nemám, ale když je Geralt s Yennefer, mění se v podpantofláka, který jí vše odkývne a nedovolí si s ní nesouhlasit. A přitom by právě Yennefer, občas chybující tak, jak by si někdo s jejími zkušenostmi dovolit neměl, potřebovala shodit pomyslný hřebínek z hlavy.... Ale její chyby jsou prominuty (spíše promlčeny), kdežto ona sama na chyby jiných tak ráda ukazuje. A Ciri je pro mě jasný příklad zvorané výchovy - dát už tak dost pyšné dívence jako vychovatelku a učitelku zrovna Yennefer, to ani nemohlo dopadnout jinak... Ale opět, díky literárnímu bohu za ten konec!

OSTROVID
19.09.2017

Knihy o zaklínačích mají svoje pro i proti. Přiznám se, že jsem napřed viděl stejnojmenný polský seriál a velice se mi líbil. Z PC hry Zaklínač jsem byl unešený. Tak jsem si v knihkupectví koupil první dvě povídkové knihy. Byly výborné. Následovala Bouřková sezóna a opět nezklamala. Pak jsem se tedy pustil do románové ságy a zde mě bohužel čekalo rozčarování i zklamání. Knihy obsahují spoustu výborných míst, ale také spoustu vaty, což se dá pochopit, protože bez vaty by se celá sága smrskla možná jen do tří knih. Knihám to ale hodně ubírá na kvalitě. Je tam hodně politiky a čarování, což jde úplně mimo mě. Často mi to připomíná červenou knihovnu. Hodně se řeší, kdo s kým šuká, kdo koho miluje a jaký to má politický vliv na okolní státy. Geralta je tam poskrovnu a vypadá to, že celá sága se bude točit kolem Ciri, což není špatné a kolem opravdu velice komplikovaného vztahu Geralta s nesympatickou čarodějkou Yennefer, což je hodně špatné. Mnohem radši bych Geralta viděl po boku Triss. V tomhle mě bohužel ovlivnila hra. Ale co je napsáno, již nelze změnit. Nechám negativ a nakonec musím zmínit i pozitiva. Tento díl se opravdu v půlce velice slušně rozjel. Díky bohu za to, že čarodějové dostali na prdel a snad od nich bude chvíli klid. Ciri už není žádné děcko a konečně dostala prostor ukázat, co v ní je. Uvidíme, co přinese další díl. Jen připomínám, že není důvod, aby fanouškům Geralta z mého hodnocení vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Jsem hodně ovlivněn seriálem a hrou, které se od románové ságy v mnohém liší.

Nymeria_
06.09.2017

Skvělý díl, lepší než Krev elfů, konečně jsem si trochu oblíbila Geralta a vážně mě mrzelo, když kniha skončila!

IvaKo
02.08.2017

Báječné čtení - napínavé, vtipné, dojemné. Už sahám po dalším dílu.

Vlastina67
23.07.2017

Děj se krásně rozeběhl (oproti třetímu dílu) a už je opět napínavý a čte se jedním dechem. Knížka mě začala bavit a jsem ráda, že jsem se nenechala třetím dílem odradit.

Aniday
19.07.2017

začíná to být pořádně napínavé 8)

Romžiry
11.07.2017

Opět nádherné čtení.

kralika
11.07.2017

Asi před deseti lety na kolejích začal můj spolubydlící číst Zaklínače, staženého v pdf. Pamatuji si, že když jsem šel spát, tak mi jen na půl huby řekl "dobrou" a od monitoru ani malinko neuhnul pohledem. Dokonce i ve tři ráno jsem zaregistroval bledé světlo monitoru svítící z postele nade mnou. A nikdy nezapomenu na jeho nabehnuté račí oči ráno.
Teď ho už zcela chápu.

Charlie119
08.07.2017

První polovina připomíná Krev elfů. Jenže je tu i druhá. Ta čtenáře vstřelí do dějového zvratu tak raketově, že nestihnete popadnout dech!

Loginus
04.07.2017

Tak tato kniha mi jako první dala poznat Geralta a vůbec mi nevadilo, že je to druhý díl ságy. Dostalo mě to, naprosto. A od začátku sněmu na Thannedu nastane totální jízda. Vynikající.

amaenium
29.06.2017

Další skvělé pokračování, musím říct, že příběh Ciri je čím dál více zajímavý a těším se, kam až ji cesty zavedou. Přijde mi skvělé, že jednu událost nevidíme ze všech úhlů postav, ale třeba jen z vzdáleného pohledu (jak Ciri šmíruje Geralda a Yennefer, například) a tvoří tak mystiku příběhu. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé "politické" pasáže, kde jsem se lehce ztratila ve jménech vladařů či jejich záměrech.

Rawen616
30.05.2017

Pořád to není tak dobré jako první dvě povídkové knihy, ale je to lepší než díl první. Velmi dobrá je prostřední pasáž se vzpourou čarodějů. Poslední třetina s přežíváním Ciri na poušti a pak v bandě vyvrhelů je zase hodně dobrou ukázkou Sapkowského "špinavé" fantasy, která mi dost vyhovuje.