Základňa

Základňa https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344773/mid_zakladna-HS3-344773.jpg 4 1390 212

Nadace / Nadácia série

Román Základňa je prvá časť voľnej trilógie o Základni svetoznámeho amerického spisovateľa Isaaca Asimova. Tento románový cyklus bol ocenený ako najlepší seriál vedeckofantastických románov všetkých čias. Aké budú osudy ľudskej spoločnosti v nasledujúcich tisícročiach? Podľa akých zákonitostí sa bude riadiť vývin histórie? Zmení sa povaha ľudí obývajúcich nekonečné priestory vesmíru? Na tieto a mnohé ďalšie otázky hľadá odpoveď Isaac Asimov vo svojom románovom cykle o Základni. Spisovateľ sa nechal inšpirovať nielen budúcnosťou, ale aj minulosťou ľudstva - v jeho románe nájdeme analógie z histórie Rímskej ríše, Veľkej Británie i Spojených štátov amerických. Čitateľ sa stáva svedkom búrlivých dejinných udalostí odohrávajúcich sa v ďalekej budúcnosti a spolu s autorom sa zamýšľa nad osudmi ľudskej civilizácie. Spisovateľ vytvoril v tomto románe vlastný model vývinu spoločnosti, veľmi pútavo a sviežo rieši napríklad otázky využitia jadrovej energie v budúcnosti, úlohu náboženstva, vedy a obchodu, otázku obrany civilizácie pred barbarstvom a iné.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Práca

Foundation , 1951

smazenaryba
smazenaryba
31.03.2021 4 z 5

Netušil som, že skvelý Temný les je vlastne jedna veľká pocta Asimovovej Nadácii a že najväčší mediátor mimo Luo Tiho je Hari Seldon.

Nadácia je zaujímavá kniha hneď z niekoľkých aspektov. Je tu fascinujúci nápad psychohistórie, akési predpovedanie budúcnosti za pomoci rôznych ekonomických, ekologických a sociálnych faktorov. A ešte zaujímavejšie sú samotné riešenia jednotlivých kríz, akýchsi zlomových historických udalostí, ktoré až posmešne poukazujú na to, aké páky sa používajú na ovládnutie más a národov a to bez jediného výstrelu. V podstate je to politicko-sociologické scifi, ikeď sa nejedná o nijak náročné čítanie.

Kniha sa dosť líši od autorových akčnejších, dobrodružné založených kníh. Tu akciu či romantickú líniu nenájdete, čo je myslím len dobre, keďže to nieje práve to, čím Asimov vynikal (slabšia séria o Impériu). Naopak to gro, prepracované zápletky s ďalekosiahlym dosahom, presah do reálneho sveta, prosto to, čím sa zapísal do biblie žánru, toho je Nadácia (podobne ako Ja robot) stelesnením.

Som celkom zvedavý, či ma hlavná séria o nadácii niečim prekvapí, alebo bude iba nasledovať v trende odhaľovania vízií Hariho Seldona. Čosi mi hovorí, že to najlepšie ešte len príde.

! Spoiler !

Spojitostí s Temným lesom je tu hneď niekoľko. Liouova vesmírna sociológia je obdobou Asimovovej psychohistórie a podobne ako Seldon, aj Luo Ti a ďalší mediátori sa snažia predvídať budúcnosť a chystať sa na ňu. Obdobou Nadácie, ktorá je zrnkom pokrokovej civilizácie v galaxii barbarov je Liouova Zem, ktorá sa znenazdajky ocitá v Temnom Lese, vo vesmíre plnom predátorov. Podobne ako Asimov, Liou postupne opisuje postup civilizácie naprieč dlhými časovými úsekmi. Obdobia vzostupu striedajú obdobia stagnácie a úpadku. Liou podobne ako Asimov rád čitateľa šokuje odhaleniami a nečakanými súvislosťami. Ale ikeď platí, že knihy majú spoločné črty, stále sú to jedinečné diela.

józi.odkudkam
józi.odkudkam
27.03.2021 4 z 5

Z logiky samotné podstaty Nadace zákonitě vyplývá absence napětí (pokud by se tedy nakonec neukázalo {spoiler: neukáže}, že šlo od začátku o Seldonův monumentální podvrh {osobně mi myšlenka na kvantifikaci citů a dějin - tedy algebraicky vyjádřitelný koncept Asimovovy „psychohistorie“ - za účelem získání výpočetní formulky budoucnosti přijde úsměvná...a ve svém, do předu loženém, pojetí světa i bezbřeze smutná...což na druhou stranu vůbec nutně neznamená, že by nemohla být pravdou, jen že by taková pravda byla celkem depresivní} s jehož pomocí by na základě smyšlené, nikoli ovšem nutně zcela neopodstatněné, prognózy/hrozby, mobilizoval lidstvo k vytažení si palce z jednoho, či druhé konce a zachránil co se dá. To by byla vcelku vkusná pointa o hybné moci strategicky zaseté ideje/lži...čemuž by odpovídal i pěkný výňatek, kterému, s jistou rezervou ohledně „nikdy“ a „správné“, kvituji: „Nikdy nedopusťte, aby vám morální skrupule zabránily udělat to, co je správné!“) stran jejího osudu. Těžiště jsem tedy přirozeně hledal v její výpravnosti...jenomže ta se nekoná; Asimov nastíní nějaký problém, smázne ho nesrovnalostmi hýřícím „řešením“, načež jak politik s máslem na hlavě, a vševysvětlujícím „no commentem“, chvatně skočí mimo světla reflektorů. Ono žírné „jak“ kvalitního vyprávěčství zcela odpadá.

Skokovost, a z ní plynoucí nemožnost navázat s jakoukoli postavou vztah, bych i přešel; pokud by tato sloužila jako tvůrčí prostředek k zhmotnění rozmáchlého měřítka galaktického plynutí času a našeho mravenčího tikání v něm; nic takového z ní na mě ale nedýchlo (nuzně načrtnuté, na logiku příšerně kulhající světy, nabízené mezi oněmi skoky, totiž svou rušivou nedotažeností soustavně ubíjejí i hrstku potenciálně zajímavých úvah, jež nich plynou)...a jestli něco, tak spíš neodbytný pocit, že si chtěl jejím prostřednictvím Asimov zajistit stabilní příjem (intuice mě, zdá se, nezklamala; v jednapadesátém končí šňůru stěhování a stává se otcem - v tomhle světle nabývá název „Nadace“ značně potměšilého významu); platforma, na jejíž bázi mohl i bez valné snahy chrlit objemy prázdné literární pěny je lidsky-fiskálně pochopitelné východisko, čtenářsky už hůře. Je mi smutno, že něco takového píšu o Asimovovi, ale nemohu jinak. Jeho stěžejní dílo je pro mě zklamáním...nevím, možná mu křivdím a jde o důmyslně vyskládanou mozaiku, jež své kouzlo zjeví až ve svém celku; i kdybych si ale nemyslel opak, tak zkrátka po prvním dílu nemám na ty další sebemenší chuť. Což je problém.

Jediné, co v mých očích Nadaci zachraňuje, je poselství, jenž sice blahořečí užitečnost znalostí, zároveň jde ale proti strnulému, suchoprdnému akademismu a dodává, že ani sebelíp uchovaná informace nevzklíčí k užitku v jílu leklé, neorané mysli. Je po hříchu hanbou, že Asimov zrovna takovouhle myšlenku artikuluje prostřednitvím děravých, na smeč přihrávajících, zcela účelově a uměle fabrikovaných problémů, jejichž prostřednictvím pak, s až mučivou laciností, vzbuzuje zdání geniality hlavních postav, aniž by tyto s čímkoli pronikavým skutečně přicházely. Postup, kdy autor bezskrupulózně šije realitu (přičemž ta je, viz. už hned první modelová situace Anakreonského povstání a Čtyř království, vymaštěná prakticky ve všech ohledech svého dění) postavám na míru tak, aby v ní „vynikly“ (#umělá inteligence), mi pila krev už v Merleho Malevilu; ani v něm se to ale nedělal tak okatě.
Jen ze setrvačné úcty k autorovi (i když mě teď z případného znovuotevření „Já, Robot“ jímá upřímná hrůza) výše zmíněnému poselství a následujícímu dodatku v PSku dám s odřenýma ušima 4 shovívavé **** ale teda uf...

PS: S odstupem několika dní seznávám, že jsem možná byl, co se hlavních motivů týče, krutý. Ve své době mohlo nejspíš být i takto ploché zobrazení civilizace na pozadí kulis o rozměrech galaxie zjevením...jen už ho asi, coby zmlsaný scifista, nejsem sto plně docenit. Při tom je dost možná předobrazem žánru moderní space opery, což si, ať si o něm myslí, kdo chce, co chce, jisté uznání zasluhuje. Stejně jako fakt, že Asimov „svým“ (dle yerryho, pro mě objevného, komentáře jde o číselný aspekt Kabaly) konceptem psychohistorie nenásilně vystavil otázce osudovosti a svobodné vůle i zapřísáhlé pohany a nefilozofy:) Četba dalších dílů mě ale stejně neláká; důležité bylo nadhozeno už zde a jako takové mi stačí.

knihomolkajanca
knihomolkajanca
27.02.2021 2 z 5

Ufff, tak tato útlá knížečka mi teda dala zabrat. O Nadaci jsem se doslechla od kamaráda, který mi o ní barvitě vyprávěl a pro její myšlenku jsem se nadchla také. S velkým očekáváním jsem se na ni tedy vrhla. Postava Hariho Seldona, se kterou jsme se setkali hned na začátku mi padla do oka. To, jak Hari přemýšlel a vše neustále podkládal svými výpočty mi přišlo fascinující a z mého pohledu to z něj udělalo neobyčejnou postavu. Jeho časová linka však bohužel poměrně záhy končí. Přichází na řadu další časový úsek a místo a v momentě, kdy mě autor zaujme, opět sek a jsme zase jinde, s jinými postavami, o několik desítek let později. Bohužel s každým takovým sekem mě kniha bavila méně. Postavy byly nezajímavé, dění nijaké a od třetí části mám vše v mlze. Pořád jsem s nadějí doufala, že na konci se stane něco, co změní můj pohled na celou knihu, ale ne. Silou vůle jsem dočetla a jsem opravdu ráda, že to mám za sebou. Po další knize od Asimova už určitě nesáhnu, protože mi prostě nesedl. Hodnocení 40% za myšlenku, Hariho a první dvě části. Zbytek bych smazala.

MilkyA
MilkyA
21.02.2021 4 z 5

Klasiky Scifi skutocne nebyvaju akcne jazdy, ale skor filozoficke diela a preto ich milujem :)

bukiet
bukiet
16.01.2021 5 z 5

Po několika nadačních románech, které se soustředily spíše na život a dílo Hariho Seldona se konečně dostáváme ke knize základní, k Nadaci, tedy česky správně Základně. Hned z kraje je třeba si říci, že tento druhý Asimovův román, vydaný v roce 1951, tak úplně románem není, neboť jde o přepracované verze čtyř povídek, které vyšly v Astounding Stories v letech 1942-1944, ke kterým byla v kompletu přidána úvodní povídka „Psychohistorici“. Ta se odehrává roku 1 éry Nadace, a podstatnou část, krom seznámení Gaala Dornicka se slavným Hari Seldonem, tvoří popis soudního jednání s oběma pány, které už známe z předešlé knihy Předehra k nadaci. „Encyklopedisté“ (50 é.N.) je vlastně úplně prvním příspěvkem do nadačního cyklu a jeho původní název je, jak jinak, Nadace. V roce padesátého výročí založení Nadace čelí společnost na Terminu prvnímu nebezpečí ze strany nedalekých čtyř království, odtrhnutých od zanikajícího Impéria. Zpráva Hariho Seldona zjevuje hodnostářům Nadace pravdu o skutečném poslání jejich společného projektu. „Starostové“ (80 é.N.) se odehrávají třicet let poté, co se starosta Hardin stal politickým vůdcem Terminu a líčí jeho řešení další krize ve vztahu ke čtyřem královstvím. Nadace se stává faktickým hegemonem v nejbližší vesmírné oblasti. Kapitoly „Kupci“ (135 é.N.) a „Obchodní magnáti“ (155 é.N.) ukazují vzkvétající Nadaci v její snaze ovládat své okolí nejen nábožensky ale také ekonomicky.

Ač je tato kniha dílem základním v Asimovově Univerzu, právě její povídkový charakter je důvodem, proč při poznávání autorova vesmíru tímto románem nezačínat a spíše si vybrat chronologickou cestu k Nadaci.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)

FireOfFilth
FireOfFilth
04.01.2021 2 z 5

Moje třetí kniha od Asimova a musím říct, že tato slavná série mě dost zklamala.
Kniha začíná poměrně nadějně a zábavně, kapitola Psychohistorici se mi opravdu líbila. Bohužel další části už mě nebavily. Byly na mě až moc politické.
Ano nápad o Seldonovi, který předpověděl konec Říše atd je skvělý, ale . . . Celkově musím říct, že Asimov nebude můj oblíbený sci-fi autor, o dost blíž je mi třeba Clarke či Lem, kde hraje větší roli technika.
Tuto knihu nemůžu hodnotit více než 40%

Jack Bauer
Jack Bauer
04.01.2021 1 z 5

Děsně nudná sci-fi do které jsem se musel neustále nutit a dočetl s velkým sebezapřením, když to před lety tak vychválili. Naprosto souhlasím s Razičem. Teď po tolika letech se zpětně píše komentář dost těžko, když už nevím, o čem to vůbec bylo. Jediné na co si vzpomínám že se mě to spolu s vychvalovanou Dunou vůbec nelíbilo. Ještěže jsem hned stačil tyto dva klenoty sci-fi literatury prodat.

Jeronym
Jeronym
29.11.2020 4 z 5

(Jm. spis. Asimova) _ _ _ _ _
Pokusy o luštění křížovek ještě z dob, kdy jsem ani pořádně nečetl. A kdo je to ten Asimov? Spisovatel sci-fi?
Teď, jelikož mám rád klasiku a zároveň sci-fi, dostala se mi do rukou právě Nadace. Zajímavé dílo.
Vypravěčský styl osobitý, trošku mdlý, ale pro popis událostí stačí. Postav více, zapamatovat si vymyšlená jména skoro nemožné. O to však přeci nejde. Pochopil jsem to jako průřez významných událostí z historie Nadace a všechny české krále vám taky nevyjmenuji.
Lišáctví hlavních postav se mi moc líbilo. V hlavě mi zůstala myšlenka, že "z atomového blasteru se dá přeci střílet na obě strany" (nebo tak nějak). Pěkně to nastiňuje, jak asi fungují mocenské hry v pozadí... a i to, že dnešní "říše" je možná také v úpadku. A že vědomosti lidstva jsou moc důležité.
Není to nejlepší kniha, co jsem kdy četl, ale vzhledem k tomu, že je napsaná v 50. letech, oceňuji, že je nadčasová a stále aktuální. Bohužel, to že je to starší dílo Nadaci neomlouvá a plné hodnocení si schovám pro jiné knihy.
Život je krátký na celou sérii, ale pokud se ke mně dostane druhý díl, rád si ho přečtu.
Ve zkratce: pěkné, zaujalo. :)

Razič
Razič
18.11.2020 2 z 5

Tvl, já se na tu "klasiku sci-fi" asi už fakt vykvajznu, když je to jedna hovadina vedle druhý. Tohle jsou tuším čtyři samostatný povídky propojený tématem.. O čem byly nebo co tam vystupovalo za postavy po dvou dnech po dočtení marně vzpomínám, jen nějaká základní myšlenka zůstala. Jako fakt, zatím se mi nestalo, abych každej večer musel znovu číst poslední dvoustránku, abych si od včera vůbec vzpomněl co se tam děje, nebo spíš o čem tam kecají. Jako základní idea dobrá, ale je to takový lehce neslaný, postavy placatý, bez hlubšího čehokoli a naprosto zapomenutelný. Navíc mají zoufale neoriginální jména, asi takový, jaký jsem dával postavám já, když jsem ve třinácti čmáral sci-fi povídky zezadu do sešitu přírodopisu. Takže jako opět - asi super knížka před 50- ti lety, dneska ne - a fakt ne, nedám tomu pět hvězd jenom proto, abych vypadal, jakej jsem znalec...

Amolein
Amolein
06.09.2020 4 z 5

Klasika žánru scifi vlastně není tak úplně ryzí scifi. Kniha je spíše takovým politologicko filosofickým dílem. Jádrem knihy jsou politické manipulace. Neočekávejte žádné akční pasáže. Děj posouvají dopředu dialogy plné lstí, manipulací a politických kliček.

Ze začátku jsem byl dosti zmaten a musel jsem si na internetu dohledat, o co v knize vlastně jde. K obtížnosti pochopení přispívá, že kniha se vlastně skládá z 5 povídek, které jsou od sebe časově dosti vzdálené. V každé z nich vystupují jiné postavy a svět už vypadá trochu jinak. Proto se můj názor na knihu dost proměňoval. Na začátku jsem byl celkem zklamaný. Později, když už jsem znal souvislosti a dávalo mi to větší smysl, jsem byl nadšený.

Každopádně nejedná se o čtení pro každého. V knize nejde ani tak o příběh, vlastně ani o postavy, které se tak rychle mění, že se o nich nic bližšího nedozvíte, jako spíše o myšlenky (vývoj civilizace). Však i sám Asimov přiznal, že se inspiroval dílem historika Edwarda Gibbona Úpadek a pád římské říše.

Na závěr ještě malinká poznámka k překladu. Pokud byste knihu chtěli číst, určitě vám doporučuji sehnat si překlad až z roku 2001 nebo novější. Starší překlady bohužel trpí mnoha neduhy.

Maus04
Maus04
30.08.2020 5 z 5

Četla jsem tak, jak jde příběh chronologicky, ne jak Asimov díly napsal.
Úžasná série.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
26.08.2020 5 z 5

Nadaci od Isaaca Asimova osobně považuji za kultovní dílo v oblasti sci-fi. Galaktická Říše spěje k rozkladu a geniální matematik vymyslí plán, aby definitivně nedošlo k rozpadu celé civilizace a aby na troskách Říše postavil Říši novou. Skvěle napsaná kniha, která je začátkem fantastické série boje o zachování kultury lidské civilizace před jejím definitivním zánikem.

bender404
bender404
23.08.2020 5 z 5

Paralely v naši lidské historii funguje jako úžasné zrcadlo jak se vládlo, vládne a bude vládnout.

M.A.s.a.k.R.A
M.A.s.a.k.R.A
17.08.2020 3 z 5

Bohužel mě kniha nechytla tak, jak bych čekal, a musel jsem se k ní několikrát vracet. Na můj vkus se tam moc řeší politika a málo věda a technika. Asi nejzajímavější pro mě byl úvodní popis Trantoru.

Torrs
Torrs
12.08.2020 3 z 5

Kniha je síce napísaná výborne, Asimov mal pár výborných nápadov, ale celkový príbeh ma žiaľ nechytil tak ako som dúfal.

imhotepcz
imhotepcz
10.07.2020 2 z 5

Určitě super myšlenka. Bohužel je tato kniha napsaná dosti nezáživně. Celá kniha se skládá v podstatě jen z rozhovorů, kde buď plánují anebo prostě jen tak filozofují. Akci tam v podstatě není žádná, takže pro ty, co mají rádi akční knihy, kde se něco děje, tak toto je přesný opak. Je to spíše takové politikaření. Rozhodně jsem z tohoto dílu nebyl nikterak nadšen. Uvidíme, co přinese druhý díl.

ludek7426
ludek7426
07.07.2020 4 z 5

Po spoustě let jsem se znovu pustil do série Nadace velkého klasika science fiction Isaaca Asimova. Bylo moc příjemné zase se začíst do příběhu, psaného v době, kdy bylo samozřejmé, že věda a technika nakonec vyřeší všechny krize a vyvedou lidstvo ke hvězdám. Do světa, kde domovem bude celá galaxie, a skromná planeta, odkud lidstvo vzešlo, bude téměř zapomenuta. Tady se čas a historie měří na celá tisíciletí, události předpovězené psychohistorií se neodvratně vyplňují, a ti co si v chaosu upadající říše uchovají znalosti a vědomosti, budou noví vůdcové.
Něco z toho se dnes už může zdát trochu naivní, celý směr vývoje lidstva nakonec vždy záležel na rozhodnutí jednotlivců... ale přesto, Asimov byl velký vizionář a číst a přemýšlet nad jeho příběhy je potěšení.

Bakana
Bakana
11.06.2020 3 z 5

Všimli jste si, že v celé knize vystupuje jen jedna jediná žena, a to v naprosto nevýznamné roli v poslední části?
Nepopírám, že Nadace je dobrá kniha, s nápadem a dobře napsaná. Jen mě osobně nudilo, že veškeré zápletky jsou politické a základním námětem je, kdo koho přechytračí - i když vymyšlené to vždy bylo tak dokonale, že asi teorie chaosu byla dle knihy dávno překonána.

lenka2557
lenka2557
01.06.2020 1 z 5

Isaac Asimov je v očích mnoha čtenářů velikán, což nezpochybňuju, nicméně přečtením Nadace se velikánem nejspíš nestane v očích mých. Nesedl mi styl, nedokázala jsem se často vyznat v postavách a upřímně řečeno, číst tak tenkou knížku měsíc je docela na pováženou. Tak snad jindy, s jinou jeho knihou...

muf-rodrigo
muf-rodrigo
28.04.2020 5 z 5

Moje hodnocení nemůže být objektivní, neboť (je to vůbec možné?) si doteď pamatuju tu chvíli, kdy jsem jako dítě na chatě před téměř 30 lety otevíral malou tenkou právě vydanou knížku s barevným obalem a názvem Nadace, aniž bych věděl, že tenhle dárek bude znamenat dlouhou, napínavou a zábavnou cestu vesmírem a časem, neboť tahle kniha bylo jen první sousto, sousto, po kterém jsem se nemohl dočkat dalšího a čekal jsem jak na smilování na další díly. Tohle jídlo si člověk vychutná až po přečtení ostatních dílů série Nadace (přičemž ten chronologicky první jsem četl až naposled, protože ještě v té době nebyl vydán), a nejen té, též detektivních románů o robotech Nadaci předřazených, bez nichž by nebyl kompletní fantastický Asimovův svět, svět Země, vesmíru, celých generací lidí a robotů, který byl plný překvapení a přesto logický. Četl jsem knihu v době, kdy internet byl ještě v plenkách, počítače byly 10x dražší a 1000x pomalejší než dnes, na knihu je třeba koukat prizmatem půlstoletí, co mezi napsáním a českým vydáním uběhlo, ale ani to jí neubírá na zajímavosti a nadčasovosti. Nejspíš ani otec netušil, co tehdy koupil, ale jsem opravdu rád, že jsem tuto knihu kdysi dostal. Těším se, až si jednou, teď, po 30, nebo později, po 50 letech zase přečtu celou sérii.

space opera zfilmováno – TV seriál

Isaac Asimov