Čaropisci

Čaropisci https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428814/bmid_caropisci-KLF-428814.jpeg 4 258 65

Záhutí série

První díl nové výpravné fantasy série Roberta Jacksona Bennetta, autora úspěšné trilogie Božská města. Ve městě poháněném industrializovanou magií vypukne válka, která změní realitu. Sancie Gradová je zlodějka, a setsakra dobrá. Vloupat se do přísně střeženého skladiště v docích města Tevanne je pro ni hračka. Sancie ovšem netuší, že artefakt, který má ukrást, v sobě skrývá nepředstavitelnou moc. Dokonce by mohl vyvolat revoluci v magické technice zvané skribování — tato metoda mění vlastnosti běžných předmětů pomocí kódovaných nápisů. Soupeřivé korporace, které tuto magii ovládají, už díky ní přeměnily Tevanne v ohromný nemilosrdný stroj na peníze. Pokud se však zmocní ukradeného artefaktu, přepíšou samotný svět tak, aby sloužil jejich záměrům. Korporace teď jdou Sancii po krku. A ve městě Tevanne není síly, která by je dokázala zastavit. Má-li Sancie přežít — a má-li zastavit vražednou proměnu světa, k níž se schyluje —, musí shromáždit nepravděpodobné spojence, ovládnout moc artefaktu a projít svou vlastní proměnou, která ji přetvoří v cosi, o čem se jí nikdy dřív ani nesnilo.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Host

Foundryside , 2018

Šimon_
15.09.2021 5 z 5

Přes skvělou pověst Bennettovy trilogie Božská města jsou Čaropisci první knihou, po které jsem sáhl. A tak jsem úplně nevěděl, co mám čekat. No, výsledek mě posadil na zadek. Předně jsem dlouho nečetl knihu, která by při takřka 600 stech stranách neměla hluché místo. Vážně, tady není ani stránka navíc, jediná pasáž, která by nudila. Děj se žene dopředu nesmírnou rychlostí, pořád se něco děje a vždycky je to zajímavé, čtivé a zábavné. Nadto Bennett stvořil nesmírně promyšlený svět, který dává smysl, a co víc, je velmi originální. Někde na pomezí renesanční fantasy, steampunku, magie a jakéhosi alternativního programování. Tím vším nás provázejí skvěle napsané plastické postavy, mezi kterými funguje chemie, napětí i humor. Sancie, Gregor, Orso i Berenika jsou zapamatovatelné, sympatické bytosti, jsou z masa a kostí, ne slov a myšlenek. Vše do sebe zapadá, je tu několik plot twistů, které nebude čekat a kniha vrcholí strhujícím finále, které krásně navnadí na další díl. Nemůžu se jej dočkat. Na Čaropiscích se dá učit, jak napsat chytrý a originální bestseller, který potěší jak nováčky, tak ostřílené čtenáře fantasy.

Fílovo
16.06.2021 4 z 5

Dost možná slibný začátek dobré fantasy série. Chvíli mi trvalo se začíst, ale po nějaké době jsem knihu nedal z ruky a dočetl jsem ji velmi rychle. Ústřední postava je sympatická svým osobitým způsobem, celý svět knihy je zase něco trochu jiného. Budu se těšit na pokračování :)

Selket
03.06.2021 5 z 5

Základy html a css programování jako podklad pro fantasy svět? Ale jo, proč ne? Podobně tomu bylo i v knize Dům u vycházejícího slunce, ale tady bych řekla, že mnohem lépe pojaté i provedené. Pořád tu cítím vliv S.Eriksona, bez zbytečného filozofování. Znovu (stejně jako v trilogii Města) vzal Bennett známé koncepty (robotika, mission impossible, superhrdiny) a frknul je do jednoho žánrově stálého celku s novými náhledy. Samozřejmě se tu najde pár logických přešlapů, za půlkou to trochu zaskřípe a některé věci by postavám mohly dojít mnohem dřív...ale co...Já to prostě žeru!

Calwen89
27.05.2021 3 z 5

Postavy jsou skvělý, svět originální, ale na mě tam toho bylo až příliš. Nemůžu říct, že by byly některé kapitoly vyloženě vycpávkové, ale rozhodně byly zbytečně natahované. Díky časté přímé řeči se ale příběh celkem dobře četl. A výrazy jako "zkrunděná čůza" mě teda budou pronásledovat ještě dlouho :D

lucakuca
18.05.2021 4 z 5

Čtivé, originální, postavičky jedna báseň! Sem tam krapet pomalejší.
Krundit :-) úžasné slovo, které v knize nahrazuje všechna... Jak to říct kulantně. Třeba takhle:

"Fajn, jen nevím, co je ta Estelle zač,ale předpokládám, že je to někdo, koho Orso krundí?"
Orso naprázdno polkl. "Kdysi to bývala moje známá."
"Vy jste krundil dceru svýho šéfa?"

No není to sladký?

Duchoslp
02.05.2021 4 z 5

Příjemné čtení plné kouzelných předmětů včetně upovidaného klíče. Místy trošku zdlouhavější, ale jinak má děj spád a těším se na další díl.

denisa4368
08.04.2021 5 z 5

Po dlouhé době fantasy, které mě hned chytlo. Sice od druhé půlky mě to až tolik nebavilo, jako na začátku, ale přesto to stále mělo spád. A rozhodně se těším na další díl.

tlllk
04.04.2021 5 z 5

Veľmi príjemné prekvapenie, zápletka bola originálna, postavy mali svoj vývoj a nebolo tam veľa hluchých miest. Ak príde pokračovanie v podobe audioknihy je veľmi pravdepodobné že po ňom znova siahnem.

Alena_S
22.02.2021 4 z 5

Přiznám se, trvalo mi se začíst. Odměnou mi ale byl nádherný svět originální magie, který se tu otevírá doširoka a funguje "zkrunděně" dobře. Jakmile se vám v něm zalíbí, už nebudete chtít ven.
Jen mi to časem začalo připadat už hodně upovídané. Jako by postavy, bytosti ani stroje nechtěly, aby to skončilo, zatímco čtenář už se dávno těší, jak to dopadne. :-) Další odměnou je ale zábavný konec a navnazení do pokračování.

XbookwormX
19.02.2021 4 z 5

Jako nebylo to špatný, ale k pěti hvězdám tam něco chybělo nebo možná přebejvalo. Každopádně první autorova trilogie mě bavila dost a tohle mě taky slušně navnadilo na další díl. Takže čekám, jaký peripetie čekají Záhutí v budoucnu.

Archie
31.01.2021 3 z 5

Nejak jsem na tahle fantasy se silnou, trochu badass zenskou hlavni hrdinkou uz alergicky, zejmena v tomto urban zasazeni. Navic mi svet prisel genericky (genericke slumy, neco mezi renesanci a antikou..) a magie, ktera mela knihu cinit originalni, mi neprisla prilis zabavna. Mozna knihu odsuzuji a nedal jsem tomu poradnou sanci, ale tentokrat se mi nejak nechtelo. Ctive to je, ale uz nechci.

Dragell
13.01.2021 4 z 5

Hledáte nějakou zlodějskou urban fantasy? Tak to by se vám mohlo líbit dobrodružství mladé Sancie, která je vyslána na nebezpečnou výpravu ukrást jeden drobný předmět kupeckému podniku. Během svého činu poruší veškerá pravidla a nakoukne do ukradené schránky, díky čemuž se dostane nejen k jednomu malému přátelství, ale také do hledáčku všech kupeckých podniků ve městě.

Kniha nabízí nový fantasy svět, kde vývoj šel kupředu nikoliv na poli vědy, ale rozvíjí se díky magii. Jsou totiž objeveny značky po pradávných obyvatelích těchto končin, které při správném pořadí nařizují věcem, co mají dělat. Něco jako takové magické programování. Takže třeba dokážou říkat kolům, kdy jedou kupředu, kdy mají zastavit nebo materiálu domů, že je pevný jako kámen, a tak se nemůže pod vahou nikdy zbortit.

Ačkoliv se jedná o nový svět, nesetkáte se s přehršelem nových pojmů. Zajímavostí je, že spisovatelka vložila do knihy také novou nadávku, která příjemně oživuje dění. Psáno s lehkostí, cílící na young adult čtenáře.

Děj je celkově dobrodružný a akční. Nabízí chvilky napětí, ale také oddychu, například když se do středu pozornosti dostane malý románek - ten my přijde ovšem do příběhu spíše násilně vložený. Škoda jen, že o hlavní akt se zde perou dvě témata a to záchrana (nejen) vlastního života a pátrání po tajemné rase, která na zemi značky zanechala.

Audioknižní zpracování mne velmi nadchlo, neboť pro načtení tohoto příběhu byla zvolena Jitka Ježková, má oblíbená narátorka. Tu můžete znát třeba také z Naslouchače.

Turlogh
12.01.2021 4 z 5

Povedená fantasy, nečetla se mi špatně i když je to docela bichle, skoro šest set stran. Na druhou stranu musím říci, že jsem na konci knihy nijak zvlášť netoužil po pokračování. Něco mi v té knížce chybělo, patrně mě nijak zvlášť neoslovila žádná z hlavních postav.. Prostě jsem to přečetl , knihu odložím, či lépe řečeno vrátím zpět do knihovny a zapomenu na ni. Jsou daleko povedenější knížky fantasy. Dal bych 70 % hodnocení, to by bylo naprosto přesné, bohužel 3,5 hvězdy zde dát nejde. Takže 4 za snahu. Howgh.

Jenny46
04.01.2021 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu - příjemný hlas Jitky Ježkové. Zajímavý svět fantazie...

Kasana
31.12.2020 5 z 5

Na to, jak zlý rok to byl, bylo o to příjemnější dosáhnou konce. A s touhle knihou? Ještě větší radost.

Jako vážně, tohle je skvělá kniha. Já jsem člověk, kterého nalákáte více na rozvinuté postavy než na svět (ačkoliv, na ten si taky potrpím). Tohle je, dle mého názoru, jenom o tom světě. A bylo mi potom jedno, jestli je nějaká postava zle napsaná (což není). Takhle propracovanej příběh už jsem nějakou dobu nečetla. Magie je tu spíše vědou, mají tu vlastní sprostá slova, vlastní fyzikální zákony ... je sice pravda, že si mohl vymyslet lepší s. r. o. význam, ale naštvaná kvůli tomu tedy nejsem. Ten jazyk je sice jednodušší, nejsou zde zdlouhavé popisy, ale krásně rychle se to čte. Postavy nejsou to nejlepší, ale pořád si myslím, že jsou dost solidní a uvěřitelné. Pokud chcete fantasy knihu, zkuste dát téhle šanci.

Jako ano, ta zápletka není nijak nepředvídatelná. Budiž. S tím souhlasím. Ale způsob, jak se rozhodnou to všechno vyřešit? Až jsem čuměla, něco takového bych za tak krátkou dobu a pod stresem rozhodně nevymyslela. Pokud se vám líbila kniha Šest vran od Bardugo, tak bych řekla, že tohle je daleko lepší požitek. A sakra doufám, že přeloží i druhý díl.

pipa36
31.12.2020 5 z 5

Dostala jsem od Ježíška jako audioknihu (načetla Jitka Ježková). Od Bennetta jsem nikdy nic nečetla, o to víc mě překvapilo, jak to bylo dobré. Možná k celkovému dojmu z knihy přispěla svým úžasným výkonem jako vždy výborná paní Ježková. Doufám, že u nás vyjde pokračování - určitě si jej přečtu (ještě radši poslechnu).

Ales.BD
21.12.2020 4 z 5

Na konci to začalo vypadat, že se jedná o velmi dobrý úvod k něčemu velkému a ještě lepšímu. Asi určeno pro skorodospělé (YA), ale tento nový kousek překvapivě docela pobavil i starého psa.

standadanda
12.12.2020 5 z 5

Velice povedená kniha ,zábavná a zajímavá. Poslouchal jsem jako audioknihu a interpratace Jitky Ježkové tomu přidá vyšší level .

klarazelena
10.11.2020 5 z 5

Opět skvělá kniha - jak postavy, tak děj. Trochu víc mě bavilo prokreslování světa a samotná loupež jakoby trochu ustupovala před jeho barvitostí, ale mohl to být jen můj dojem. Autor právem patří ke špičce současné fantastiky.

gruno
23.10.2020 5 z 5

Vynikajúca kniha. Skvelý príbeh, úžasný svet, krásne a zaujímavo napísané postavy, skribovanie, augy, hierofanti. Proste paráda. Tejto knižke sa nedá nič vytknúť. R.J. Bennett sa v mojom pomyslenom rebríčku zaradil na druhé miesto za veľmajstra Sandersona.