Čaropisci

Čaropisci https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428814/bmid_caropisci-KLF-428814.jpeg 4 258 65

Záhutí série

První díl nové výpravné fantasy série Roberta Jacksona Bennetta, autora úspěšné trilogie Božská města. Ve městě poháněném industrializovanou magií vypukne válka, která změní realitu. Sancie Gradová je zlodějka, a setsakra dobrá. Vloupat se do přísně střeženého skladiště v docích města Tevanne je pro ni hračka. Sancie ovšem netuší, že artefakt, který má ukrást, v sobě skrývá nepředstavitelnou moc. Dokonce by mohl vyvolat revoluci v magické technice zvané skribování — tato metoda mění vlastnosti běžných předmětů pomocí kódovaných nápisů. Soupeřivé korporace, které tuto magii ovládají, už díky ní přeměnily Tevanne v ohromný nemilosrdný stroj na peníze. Pokud se však zmocní ukradeného artefaktu, přepíšou samotný svět tak, aby sloužil jejich záměrům. Korporace teď jdou Sancii po krku. A ve městě Tevanne není síly, která by je dokázala zastavit. Má-li Sancie přežít — a má-li zastavit vražednou proměnu světa, k níž se schyluje —, musí shromáždit nepravděpodobné spojence, ovládnout moc artefaktu a projít svou vlastní proměnou, která ji přetvoří v cosi, o čem se jí nikdy dřív ani nesnilo.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Host

Foundryside , 2018

luthien
21.06.2022 5 z 5

Úžasná originální fantasy, kterou jsem přečetla jedním dechem. Hned jsem byla vtažená do děje a ani chvilku jsem se nenudila. Ze všech sil jsem fandila Sancii a moc mě bavilo objevování nového světa a dozvídat se, jak funguje skribování. Klef je parádní postava a jeho hlášky mě moc bavily. Líbí se mi spojení magie s technologií, to bylo opravdu nezvyklé a vedlo to k zamyšlení, jak moderní technologie ovládají náš svět.

Awča
20.06.2022 5 z 5

To bylo počtení!
Svěží, milé a originální. Pěkně popsaný svět i postavy. Oblíbila jsem si ty kladné a u těch záporných jsem neměla problém porozumět jejich pohnutkám.
Bavily mě dialogy Sancie a Klefa. Opravdu se těším na další díl.

M.C.SMITH
12.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Tahle kniha mne nesmírně překvapila. Bylo to skvělé, naprosto dokonalé čtení. Knihu jsem četla s radostí, celá byla nabitá informacemi a akcí. Sancie mi padla do noty hned od začátku, Orso si ke mne také našel cestu, ale nejvíce se mi vloudil do srdce Klef. Jeho konec mne velmi mrzel a chvilku jsem tomu nechtěla ani věřit.
Bylo to parádní čtení a já jsem naprosto spokojená. Bylo zajímavé sledovat spojení magie a strojů, nic takového jsem nečetla a zamlouvalo se mi to.
Ihned se pustím do druhého dílu, chci vědět, jak to bude pokračovat.
Za mne deset z deseti. Byla to pecka!

ElessaRiverbow
11.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle bylo něco úžasného! Trochu mi to připomínalo Arcane - technologie spojená s magií. Už od začátku se tam něco dělo a stránky mi utíkaly až moc rychle. Svět byl dokonalé vymyšlený, stejně tak i jeho minulost. Sice mi tam možná chyběla mapka, protože někdy mi dělalo problém se orientovat, na kterém místě se zrovna hrdinové nacházejí. Moc jsem si oblíbila Sancii, ale moje nejoblíbenější postava je Klef, kterého mi pak na konci bylo líto. Ke knize mám jen jediné mínus, ale není to chyba knihy, ale tisku - zhruba uprostřed chybí přibližně 20 stran a opakuje se tam pozdější text. A jelikož se tam jedná o přípravy na hlavní akci, přijde mi to celkem jako důležitá věc (navíc se tam asi odehrál polibek, protože Sancie tam o něm později mluví, ale číst jsem o něm nečetla ).

parvitas
28.05.2022 5 z 5

Ďakujem banskobystrickým martinusáčkám za pokec o knihách a tiež za skvelé odporúčanie, naozaj je kniha trochu podobná seriálu Arcane a svetu Dishonored. Urban fantasy s prvkami technologickej mágie, ktorá sa istým spôsobom ohýba realitu, keď sa správne "naprogramuje". No oproti minulým znalostiam je to len zlomok, čo teraz ľudia využívajú. Avšak tí, ktorí tieto znalosti majú, z nich brutálne profitujú.
Hlavná hrdinka je zlodejka, ktorá žije v najchudobnejšej mestskej časti, ktorú nespravuje žiadny kupecký spolok. Jej úlohou je vykradnúť dobre strážený trezor, no nie je to jednoduché. Artefakt, ktorý k nej prehovorí, zmení všetko...
Bavil ma príbeh, jazyk a novotvary, takisto aj hrdinovia, ktorí boli trochu iní, ako som čakala. Napínavé čítanie, teším sa na pokračovanie!

LenkaPet
29.04.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, potřebovala jsem si odpočinout od všech těch kouzelnic, víl a elfů. Příběh je super a jdu hned na druhý díl

terinkha
25.03.2022 5 z 5

Myslela jsem si, že po třech dílech Dvorů budu mít fantasy až po krk, ale tuhle knihu jsem našla manželovi v knihovně a on ji doslova zhltnul a řekl, že si ji musím přečíst taky, takže bylo jasno.
Bavilo mě to velmi - líbil se mi neotřelej nápad, líbily se mi dialogy Klefa a Sancie a Klefa a věcí, který chtěl otevřít, líbily se mi postavy, líbila se mi nepředvídatelnost děje. Jasný, Sancie je takovej trochu Tom Cruise v Mission Impossible, dneska se vloupu do skladu na nábřeží a zejtra do sejfu ČNB, ale co už. Těším se na Světatvůrce, už čekají v knihovně.
Za mě 90 % a doporučuju moc!

sArKa236
18.03.2022 5 z 5

Kniha mě velmi bavila. Byla jsem mile překvapena stylem psaní - s mužskými autory píšící ženské postavy nemám dobré zkušenosti, ale v tomto případě se jedná a skvělé podání. Příběh a fungování světa je velice zajímavé, i když se nad tím musíte občas zamyslet. Co se mi líbilo je to, že jsem nevěděla kdy knihu odložit, protože se neustále něco dělo - nějaké akce, zlodějina, důležitá vsuvka.
Doporučuji, pokud máte rádi akci, tajemství, dobré postavy a upřímně... steam punk. Takový pocit ve mě kniha vyvolávala. Některé z vás upozorním, že kniha se nesoustředí na romanci /ta se děje/bude dít) spíše na pozadí, centrum knihy je akce.

DreamerX9
03.03.2022 4 z 5

Naprosto skvělá a originální fantasy. Celkově ten nápad, prostředí a schopnosti hlavní postavy jsou parádní.
Děj mě až tak nechytul ale bavil pro hlášky a posun. Především poznávání hlavní postavy v průběhu a to jak se během knihy rozplétala jedna niť informaci za druhou.

Giný
02.02.2022 4 z 5

Na začátek bych rád řekl, že jsem knihu dostal darem. Sám bych po ní nejspíše nesáhl, ale k mému překvapení bych se takovým činem ochudil. Leč se děj první polovinu vleče z důvodu věnování prostoru více popisům prostředí a charakterů nežli jejich činům, přesto se nejedná o žádnou uspávačku a právě zmíněné popisy čtenáře vtáhnou do příběhu v pravou chvíli, když se dají události do pohybu svižnějším tempem. Ke konci mi možná přes napínavou akci chyběl prostor pro vývoj jednotlivých postav a zejména vztahů mezi nimi, neboť se mi zdálo, že Sancie a Berenika k sobě mají náhle blízko bez většího nahlédnutí do jejich vnímání onoho vznikajícího pouta. Možná to byl jen osobní dojem, jelikož jsem očekával, že něco obdobného vznikne spíše mezi Sancií a Gregorem. Ale stejně tak jsem nepředpokládal, že mi ke konci přijde do libosti prostořeký Orso.
Celkově však mohu říct, že pojetí magie a celkově světa/reality je za mne originálním počinem a během krátké chvíle jsem si daný styl vedení příběhu oblíbil.
Pro každého znamená realita přeci jen něco trochu jiného a stejně tak může mít každá osoba názor od mého odlišný.

kruppe
02.02.2022 5 z 5

Nejlepší urban fantasy od Nikdykde. Suprově vystavěný svět, jeho fungování, zákonitosti, forma vlády (netradiční inspirace raně novověkou Itálií). Naprosto skvěle vymyšlené fungování magie - skribování, které funguje vlastně jako enchanting s vypůjčenými principy z programování :). S tím, že autor si s tím opravdu vyhrál. Ne, jako to můžeme vidět u mnoha současných autorů fantasy, kteří vymyslí fungování magie/světa, poté jen klouzají po povrchu a nebo porušují jimi stanovená pravidla.
Postavy jsou zajímavé s propracovanou psychologií. Ano, některé vztahy jsou rušivé, ale ne natolik, abych si nad nimi povzdechl, nebo knihu odložil. Sancie a Clef jsou super, Gregor je snesitelný a jeho motivace být takový, jaký je, je po posledních stránkách i pochopitelná. Orso se postupně vybarví v snad nej postavu. Jen Berenika mi na posledních stránkách mírně lezla na nervy.
Příběh se postupně zašmodrchá, ale spěje k předvídatelnému... Nevadí mi to. Zajímavých linií je dostatek.
Jazyk? Neotřelý s výborným překladem! Snad největší přednost knihy. Tak akorát novotvarů, aby kniha nebyla zahlušena.
Za mě to je na 5 zkrunděnejch hvězdiček a ať sežeru pružoura, jestli to autor ve dvojce zkrundí!

Tess_696
31.01.2022 4 z 5

Pro mě úžasný útěk do jiného světa, technika skribování a děj, co plynule utíkal, za mě po delší době super knížka. A nakonec.. byl by z toho "krundsky" dobrej seriál :)

Kexina
29.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Když jsem četla Božská města, říkala jsem si, jak složitý, bizarní a na fantazii (někdy i žaludek) náročný příběh to je. Kdybych jen tušila, že Záhutí může být ve všech těchto směrech ještě o velký kus dál, asi bych se do čtení další série ani nepustila.

Protentokrát jsem tak opravdu ráda za svou nevědomost, protože i tohle je naprosto dokonale popsaný nový svět. Na skoro 600 stranách není ani zlomek nudy, postavy jsou věrohodné (i když jsem jistou pomocnici jistého hypata dlouho podezírala z nějaké levárny, protože ta její dokonalost je snad až moc dokonalá...) a s koncem každé kapitoly přijde vždy pocit "už fakt jen jednu další a jdu spát / něco dělat". :-D

Už se těším na další pokračování.

Male nepatrné mínus snad jen za "nezbytnou" linku love story, kterou si autor tedy opravdu mohl odpustit.

Kaduri
23.01.2022 4 z 5

Bože, ako som sa ja s touto knižkou natrápila. Nesústredila som sa, moja myseľ lietala kade-tade. Potom som sa zaťala a druhú polku prečítala na jeden záťah. Celá táto tortúra padá na moju hlavu, lebo príbeh je výborný.
Sancia, drobná zlodejka zo zlej štvrte, dostane neobyčajne výhodnú zákazku - krádež tajomnej skrinky. Akcia je úspešná, no Sancia neodolá pokušeniu, skrinku otvorí a ... začnú sa diať veci:).
Knižka je napínavá, vtipná, svet skribovania je geniálne vymyslený. Autor sa s tým skutočne vyhral.
Za mňa 4,5 "skrundených" hviezdičiek a teším sa na pokračovanie!

Ailee
13.01.2022 3 z 5

Tento příběh mě moc nezaujal. Naposloucháno jako audiokniha, takže to může mít svůj podíl, že mi moc nesedl. Byl originální a pořád se něco dělo, to ano. Ale postavy mi vůbec nepřirostly k srdci, nedotkly se mě. Druhému dílu šanci asi ještě dám, ale moje topovka roku to asi nebude.

VeruMalfoy
02.01.2022 5 z 5

Tento první díl série mi doporučila kamarádka. Vůbec jsem nevěděla, co od něj čekat. Nakonec jsem byla mile překvapena. Děj plyne svižně a napínavě. Kniha se čte doslova jedním dechem. Vše jsem s hlavní postavou prožívala, vlastně s dívkou i s klíčem. :D Vše skončilo velice zajímavě a už se těším na daří díly. Dokážu si podle knihy představit i seriál. Myslím, že by byl fakt super.

uzivatel5997
02.11.2021 5 z 5

Dílo jsem měla v podobě audioknihy a i zásluhou Jitky Ježkové jsem se toho zakousla a nepustila. Musím ale uznat, ze je ale dej v některých klíčových pasážích předvídatelný a to dost. Ačkoliv je velmi svizny a nenašla jsem během poslechu téměř žádné hluché místo, ocenila bych klidně víc (Informaci o světě).

Vjeerus
02.11.2021 5 z 5

Tato kniha byla pro mě obrovské překvapení. Dostala jsem jí darem a absolutně jsem netušila, o čem to má být.
A jsem naprosto nadšená. Neuvěřitelné spojení fantasy světa a programování. S ničím podobným jsem se dosud nesetkala a nevěřila bych, že mě to tak nadchne. Díky inspiraci v počítačovém světě jsme dostali velmi originální svět a v podstatě dokonalé fungování magie, kdy není závislá na osobní moci nebo emocích (což jsou faktory velmi nestabilní), ale naopak na čisté a surové logice.
Charaktery postav jsou krásně popsaný a uvěřitelný. Hezká ukázka střetu bohatý a mocný x chudý a "neviditelní" a vyrovnávání se s nechtěnými postaveními.
Děj mi plynul od začátku do konce, nejsem si vědoma nějaké nudné a nezáživné pasáže. Celou knihu jsem se držela v napětí, kam to dál povede. Za mě další top kniha tohoto roku, můžu opravdu jen doporučit.

petaSk
14.10.2021 5 z 5

Říkala jsem si, že Steampunk už mě dávno nebaví, že těch knih už je tolik a proč autoři nepíšou i z jiného období. A pak se objeví kniha jako Čaropisci a já tu knihu miluju. Technika skribování byla skvělá, stejně jako postavy, ačkoliv hlavní hrdinka mi trochu lezla na nervy a ta romantická linka - no, mám dojem, že autor se spíše svezl na současné vlně a požadavcích společnosti.
Doufám, že bude další díl.

Mabie
19.09.2021 5 z 5

Tak propracovaný a poutavý příběh, tak originální svět, zkrátka tak dobré fantasy jsem v poslední době četla snad jen od Leigh Bardugo (Šest vran). Kniha je psaná velice čtivou formou, magie a věda si tady přiohýbají fyzikální zákony, celé je to hutné, skvěle promyšlené a věrohodné. Pokud chcete povedenou urban fantasy plnou děje, zvratů, mocenského boje i hledání základních životních hodnot, měla by se vám kniha líbit.
Míra originality, různobarevnosti a svěžesti zdejšího světa je odzbrojující. Všechno je detailně promyšleno, hladce to šlape a dává smysl. Zdejší magie je jakési čarování se symboly, svého druhu programování, kdy symboly převracejí původní účel předmětu a dávají mu účel nový a celé to vypadá jako sofistikovaná práce IT programátora. Děj knihy je povedenou paralelou s dnešními technologickými vymoženostmi a morálním rozpadem a ztrátou hodnot naší společnosti.
Nečetla jsem originál, ale opravdu obdivuji překlad - spousta novotvarů zcela přirozeně zapadá do celkového obrazu a všechny ty skriby, kampony, plebsiny a šroťáci jsou výrazy, které vystihují samu podstatu tohoto fantaskního světa.
Audioknižní zpracování s Jitkou Ježkovou pouze podtrhuje kvality knihy. Doporučuji!