Zajícův rok

Zajícův rok https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16187/zajicuv-rok-16187.jpg 4 210 35

Humoristický román finského spisovatele. Hrdina, novinář středního věku, při návratu z rutinní služební cesty málem přejede zajíce. Veden náhlým hnutím mysli, rozhodne se opustit svůj dosavadní nudný a neužitečný život. Ujme se zraněného zajíce, odchází s ním do severního Finska a tam prožívá více i méně uvěřitelná dobrodružství, jako „vystřižená“ z filmu Svéráz národního lovu. Arto Paasilinna (nar. 1942) je nejpopulárnější současný finský spisovatel, jeho díla si oblíbili čtenáři nejen ve Finsku, ale mj. i ve Francii a Itálii. Přeložil Jan Petr Velkoborský.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Hejkal

Jäniksen vuosi , 1975

IHT
22.12.2023 4 z 5

Typicky Paasilinna, pribeh, ktery ma jedinou linii, jednoduche charaktery a primocare jednani. Takova severska jednoducha "poezie", na kterou navazuje i rada soucasnych autoru, nejen z Finska. I v takovem stoletem starikovi byste podobnou inspiraci nasli :-)
Zajimave a usmevne.

vlkcz
17.03.2023 3 z 5

Ano, je to klasický severský humor a při čtení jsem si nemohl nevzpomenout na mnohem pozdějšího Dopplera. Ale přišlo mi, že na Zajícově roku je vidět, že jde o jeden z raných románů, takže spíš než román mi to, pro určitou mozaikovitost, přišlo jako sled povídek.
Není to špatné, ale sám Paasilinna napsal povedenější knihy.

SSTknihy
15.07.2022 4 z 5

S Paasilinniho knihami je to tak, že je buď milujete, a pak je přijmete se všemi těmi absurdními situacemi, poťouchlým humorem, poselstvím mezi řádky, vodkou i nostalgií a melancholií specifického finského žití. Anebo vás tohle všechno mine, smysl vám uniká, netrpělivě obracíte stránky v očekávání, kdy už to jako začne a kde že je ten avizovaný humor. Já patřím rozhodně k té první skupině, protože se pokaždé na tom drsném divném severu výborně bavím. A neznamená to nutně, že se směju nahlas. I když… :-)

TessieB
11.07.2022 4 z 5

Místy mi to připomínalo Saturnina, snad i proto, že jsem ho četla pár dnů před tímto dílem. Bylo to takové laskavé a milé, od p. Paasilinny si určitě přečtu i něco dalšího - na konci knihy byla ukázka ze "Stará dáma vaří jed", což mě také zaujalo, takže se těším na další seznamování s tímto finským spisovatelem :)

pepa4081
14.01.2022 4 z 5

Typický pan Paasilinna. Ironie, lehký humor, šílená nadsázka. Knížka se opět velmi dobře četla. Jen mi trochu vadila taková nějaká roztříštěnost příběhu a konec jsem si představoval také trochu jiný. Za mne lepší průměr v autorově tvorbě.
Uspokojivé.

Osice
08.11.2021 4 z 5

K narozeninám jsem dostala od manžela knihu Tři chlupatá zvířata od A. Paasilinna. Prvním chlupatým zvířetem je zaječí klučina, který osudově zasáhl do života novináři Vatanenovi. Nebo to možná bylo naopak:-) Tak či onak, Vatanen se po setkání se zajíčkem rozhodl opustit svůj dosavadní život, který kromě práce zahrnoval i dlouholetou manželku. Protože jsem také manželka, tak jsem měla trochu problém přijmout Vatanenovo impulsivní rozhodnutí:-) Příběh samotný se skládá ze série bláznivých někdy až „neuvěřitelných“ zážitků. Nejvíc mě bavila konspirační teorie o finském prezidentovi Kekkonenovi. Kniha vyšla v originále v době, kdy byl Kekkonen stále prezidentem:-) a jak jsem tak o Kekkonovi zjišťovala informace, tak mne nejvíc zaujala paradoxně jeho manželka Sylvi Kekkonen:-) Tato finská první dáma byla totiž spisovatelkou a dokonce byla jedna její kniha přeložená do češtiny. No uznejte, musela jsem si ji hned objednat a to je vlastně důvod, proč jsem hned nepokračovala dalším chlupatým zvířetem:-)

Moje první setkání s autorem a i když Zajícův rok ke konci trochu ztrácel dech, tak jsem se celkem pobavila. A někdy časem si dám i další chlupatá zvířata.

perpentykl
15.02.2021 4 z 5

Vánoční dárek, vůbec jsem autora neznal, teda to jsem si myslel, když jsem knihu držel poprvé v ruce. Pak jsem si ale vygooglil, že napsal Autobus sebevrahů, který jsem viděl jako divadelní představení a hodně se mi, až na pár nelogičností výměnou za humor, líbilo. S touto knihou to bylo podobné. Líbil se mi ten živočišný styl příběhu, jak si volně běží, jako ten zajíc - ikdyž tenhle toho teda moc nenaběhal ;)
Dal bych 4,5, protože 4 mi přijde málo. Ale na plnej počet to není, takže 4*

BeyondHorizon
23.06.2020 2 z 5

(SPOILER) Velice slabý odvar, co se humoru týče. Některé scénky byly přinejlepším úsměvné, ale nic víc. Povětšinou jsem se velmi nudila a nutila se knihu dočíst.
Myslím, že potenciál se ztratil někde v překotném a fragmentovaném stylu vyprávění, kvůli kterému jsem ani neměla šanci vyvinout nějaké sympatie k zaběhlému novináři. Název Zajícův rok je pak výstižným názvem. Události se stávaly postupně čím dál víc bizarnějšími a konec mě zanechal lehce zklamanou. Předpokládala jsem, že se pan Vatanen vrátí zpátky do normálního života, ale to by pak v člověku zanechalo pesimistický dojem, což asi většina lidí neocení, zvlášť když má jít o humoristickou knihu.
Je to těžce oddechová kniha, zábavná pro mě nebyla, ale pro jiné možná bude. Přínosná byla popisem finské přírody a zdejších běžných jevů - je to neustálý boj s přírodou.

Teryhc
12.01.2020 5 z 5

Parádní oddechová, zábavná, pomalu ubíhající kniha protkaná zážitky v krásné finské krajině.

MCGinger
23.06.2019 5 z 5

Má druhá knížka od autora po Staré dámě...a bavila mě ještě o něco víc. Příhody redaktora a zajíce byly velmi vtipné a kromě některých pasáží (viz komentáře níže) jsem se většinou smál. Příjemné odpočinkové čtení.

Vydrýsek
28.04.2019 4 z 5

Neotřelé téma

DádazPrahy
10.04.2019 3 z 5

Celkem čtivá knížka s typickým humorem, i když se mi některé jiné knížky od tohoto autora líbily víc. Ale série "ujetých" dobrodružství hlavního hrdiny a jeho zajíce mi nedovolily se od knížky odtrhnout. Jen se mi nelíbila kapitola "Krkavec" - myslím, že takový krutý osud si ten havran nezasloužil, i když si nestydatě dopřával potravu z cizího batohu.

hrdlickova_61
04.04.2019 5 z 5

Četla jsem jen tak ze zvědavosti, jaké asi knížky tento autor píše. Tak teď už to vím a těším se na další : o)

Taťka Hraboš
28.05.2018 4 z 5

Opravdu svérázná kniha. Nezdá se mi, že by autor měl nějaký plán - jako by prostě dostal úvodní dobrý nápad se zajícem a pak pokračoval v psaní, jak ho to zrovna napadlo. Ale invenci, originalitu a cit pro situační humor mu opravdu nutno přiznat. Jeho hlavní hrdina je tak trochu jako medvídek Pú - nic neplánuje dopředu, užívá dne, řeší, co mu osud připraví. To je určitě inspirativní postoj, ale leda pro ty, kdo nemají zodpovědnost i za někoho jiného.

Calinda
20.11.2017 4 z 5

Pohodová a milá knížka, bláznivé příběhy, které se opravdu nikdy nemohou stát, zabrousila jsem tak trochu mimo svůj obvyklý žánr a udělala jsem dobře. Mě se to líbilo.

MOu598
20.07.2017 4 z 5

Četla jsem v lednu 2011. Podle mých poznámek:
Satira, legrace, dobře se čte. Vedeno do extrémů.

DejnaDee
27.04.2017 4 z 5

Opět pohodové a úsměvné čtení.

niika
21.04.2017 4 z 5

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale protože mám obecně tohoto autora moc ráda, tak dávám čtyři. I když třeba Stará dáma vaří jed bylo o trochu lepší. Líbí se mi, jak Paasilinna dokáže čtenáře přinutit přijmout nějaký až neuvěřitelný fakt jako obyčejnou věc. Ale víc už prozrazovat nebudu. Doporučuji všem.

Leiah
04.02.2017 2 z 5

Přečetla jsem vlastně jen kvůli výzvě. Musím říci, že tento typ humoru mi vůbec nesedí, musela jsem se nutit, abych knihu vůbec dočetla.

mot33
03.12.2016 4 z 5

v celku slušný Arto vtipné ,ale mám radči jinačí kousky.