Zajíc s jantarovýma očima

Zajíc s jantarovýma očima https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139396/bmid_zajic-s-jantarovyma-ocima-26X-139396.jpg 4 30 9

Příběh vzdělané židovské rodiny Ephrussiů nás zavede ze secesní Paříže 19. století, přes předválečnou Vídeň a druhou světovou války až do Japonska a Ameriky. Kontinuitu s předchozími generacemi symbolizuje soubor dřevěných a slonovinových miniatur – a právě ty přivedly autora na cestu, kterou musela vykonat nejen vzácná sbírka, ale i jeho rodina. Je to fascinující putování přes několik světadílů a století.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Hare with Amber Eyes , 2010

vlkcz
vlkcz
30.05.2023 5 z 5

"Už ani nevím, jestli to má být kniha o mé rodině, o paměti, o mně samotném, nebo jestli je to pořád ještě vyprávění o těch titěrných japonských věcičkách."
Takhle v závěru shrnuje knihu sám autor, když se pokusí známému vysvětlit, proč přijel do Oděsy, města, odkud pochází jeho rodina. A je to shrnutí přesné, protože je o tom všem. Takže čtenář ochutná atmosféru Paříže druhé poloviny 19. stol, kde žil zakladatel sbírky Charles. Na jeho postavě ale autor krásně ukáže, co je vlastně umění (nejen výtvarné, ale i literatura nebo hudba), jak k němu přistupovat, jak ho vnímat a co člověku může dát. Na konci 19. století se sbírka jako dar dalšímu členu rodiny dostává do Vídně. A my pak můžeme na osudech jejích majitelů sledovat turbulentní dobu první poloviny 20. století v Rakousko-Uhersku, posléze v samostaném svobodném Rakousku i pod kuratelou nacistů. A jak se posléze se svou nacistickou epizodou (ne)vyrovnalo. S další generací se pak sbírka vrací zpět do Japonska, kde se její majitel po válce usadil a na sklonku života předal péči o sbírku autorovi knihy.
Přestože nejde o román, je v knize vše, co člověk od historického románu očekává. Atmosféra doby, dějové zvraty, emoce, i když tady podané poněkud nezaujatě, přesto s velikým citem.

Ignis
Ignis
26.12.2020 3 z 5

Předmluvou jsem se horko těžko prokousala, ale docela jsem byla zvědavá až to "doopravdy" začne. No a když jsem zjistila, že nejde o román, ale opět jen o vyprávění o rodině, měla jsem chuť tu knihu odložit. Ale nakonec jsem vytrvala a docela se to dobře četlo. Jen teda jsem to četla dlouho, jak to nemělo nějaký zásadní dramatický oblouk, nebyl problém ji odkládat a tak jsem ji četla hodně po kouskách.

Y2T
Y2T
07.09.2020 3 z 5

Podrobné hodnocení knihy jsem kvůli rozsahu vložil do recenzí, jelikož z ní mám dost rozporuplnné pocity, které nelze vyjádřit stručně. Tady bych jen pro všechny upozornil, že v roce 2018 autor část sbírky rozprodal v aukci, a že napsal také několik dalších knih. také vyšla samostatná kniha o paláci Ephrussi ve Vídni. Jen tyto knihy nebyly přeloženy do češtiny.
A lidem se zájmem o osudy židů ze střední a vyšší třídy bych doporučil knihy "Zachráněna v šanghaském ghetu" a "... a tys na Němce střílel, dědo?". Jde o paměti samotných účastníků, takže jsou mnohem autentičtější a v neposlední řadě jsou mnohem kratší. Tuto knihu doporučuji spíše zájemcům o atmosféru Paříže a Vídně přelomu století a milovníkům impresionismu a jiných dobových výtvarných směrů.
A ještě doporučuji dohledávat všechny budovy a umělecká díla. Líčení autora je často dost zavádějící. Třeba palác Ephrussi ve Vídni je o dost menší, než se může z knihy zdát (podrobně viz recenze).

zuzi.d
zuzi.d
27.12.2019 4 z 5

Chvíli mi trvalo se začíst, ale pak jsem byla moc ráda, že jsem ve čtení vytrvala. Kniha je osobní, příjemně popisná, dává věci do souvislostí a ukazuje skrytá zákoutí domovů i lidské mysli. Líbilo by se mi více fotografií a reprodukcí uměleckých děl, o kterých se píše, nejlépe samozřejmě barevných. Ale příběh je barvitý dost.

Verousek
Verousek
21.03.2019 4 z 5

Ze začátku jsem měla velký problém se do knihy začíst, předmluva se mi na můj vkus zdála dlouhá a vlastně mě na začátku po pár stranách nic nelákalo k tomu knihu číst. Vydržela jsem ale a udělala dobře, protože od líčení událostí první světové války dál je kniha dobrá. Od prvotního mísení pocitů chtíče nalézt stopy necuke a dozvědět se něco o rodině, do kterého se prolínal exkurz historií a autorova já, se je možno přenést do období prvních let 20. století, pocitů a následně ukrutností války. To je líčeno s velkým zápalem a nádherně vystihuje dobu. Krásně jsou zde popsány osudy jedné rodiny na pozadí velký událostí dvacátého století.

Padla Hvezda
Padla Hvezda
07.10.2016 1 z 5

Nesnáším knížky bez dialogu, bohužel tahle je toho příkladem. Jako unelecke popisy hezke, ale za mě fakt ne. Chybi tomu akce a "děj" (jakože se nic neDEJe). Má hezkou obálku a nápad, nic víc.
Za mě ne. Možná někdy jindy, za hooodně dlouho.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
21.10.2015 3 z 5

Kniha mě přitáhla svým námětem, ale to zpracování mě neokouzlilo a v podstatě je dost popisná a suchopárná. Měla ale tu výhodu, že jsem v průběhu jejího čtení nepřiživila svůj spánkový dluh, protože mi nedělalo problém včas přestat číst a zhasnout. ;-)

katerina7788
katerina7788
24.04.2015 4 z 5

Kniha mi přinesla zajímavé informace a přiblížila mi dějiny umění ve Francii a Vídni. Také samozřejmě o Japonsku. Sama o sobě mě kniha zaujala a musím říct, že mi i dala nějaké informace, které se mi budou i hodit ve škole.
Pokud se zajímáte o umění a historii a sběratelství umění, je tento příběh jedné sbírky necuke/ příběh židovské bohaté rodiny určitě dobré přečíst :)

soukroma
soukroma
29.07.2014 4 z 5

Velmi zajímavé informace především o Paříži konce 19. století a impresionismu a Vídni začátku 20. století a secesi. Ideální čtení pro milovníky novodobé historie (působení Židů v různých zemích) a hlavně dějin umění, zejména malířství (západoevropské v kontrastu s japonským) a architektury. Autor pátrá po historii svých předků a ukazuje, jak se jeho bohatá židovská rodina Efrussi stala mecenášem a sběratelem umění ve Francii a přátelila se s mimořádnými umělci té doby. Dílo se nedá číst jako román, pokud si chce člověk vychutnat (připomenout) popisy obrazů či staveb, citací z knih jako Proustovo Hledání ztraceného času apod.

Edmund De Waal
anglická, 1964
2012  83%Zajíc s jantarovýma očima
2016  60%Velkorysost. Umění obdarovat

Kniha Zajíc s jantarovýma očima je v