Zajatý vesmír

Zajatý vesmír https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28330/bmid_zajaty-vesmir-D2U-28330.png 4 53 5

V údolí, zcela izolovaném ze všech stran, panuje krutý životní řád, ale jeho aztéčtí obyvatelé si na něj po mnohé generace zvykli. Jen mladý Chimal nedokáže potlačit vnitřní nepokoj, který ho nutí postavit se hrozbám kněží a zjistit, jaký svět je za strmými skalami, kam dosud nikdo nepronikl. A když nakonec cestu ven najde, zjišťuje, že jeho údolí je téměř rájem ve srovnání s tím, co nachází tam, kde tušil svobodu – avšak na návrat je již příliš pozdě…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , AF 167

Captive Universe , 1969

Disease
19.09.2019 2 z 5

Někde mezi 2-3*. Ve srovnání s Nonstopem slabota. Myšlenka boje jedince proti předsudkům je sice příjemná, ale zpracování a celkový koncept generační lodi se příliš nepovedl.

TERRORDROME
26.11.2018 4 z 5

Problémový aztécky mladík túži uniknúť z nesnesiteľne ortodoxného údolia, ale v tom mu okrem fanatických kňazov a mátožných susedov bráni aj neprekonateľný terén a k tomu dvojhlavá obluda čo šmejdí nocou a žerie neposlušných ľudkov. Hrdinovo rebelantstvo nakoniec spôsobí hlavnému kňazovi infarkt a následne dokonca nevyjde ráno slnko, ale na úteku pred popravou konečne nájde dvere vedúce... niekam kde to nie je o moc lepšie a všetci sú tam rovnako bigotne šľahnutý, akurát ich zoslabnuté telá podopiera exoskelet ( v knihe to nazývajú eskoskelet ) a majú lejzrové búchačky. Hlavnou myšlienkou knihy je pre Harrisona typický konflikt premýšľajúceho hrdinu so skostnatenými panákmi pre ktorých dva a dva rovná sa päť, pretože to káže ich viera. Zaujímavá bola pasáž kde hrdina beží po "kulisách" nebies, veľmi živý opis až sa človeku zakrúti hlava. Pravda, všetko je tu miestami až nepríjemne zjednodušené pre potreby béčkovej story, takže trebárs hrdina, azték z primitívnej dediny, je informácie hltajúci génius proste preto že jeho rodičia nešťastnou náhodou neboli, takpovediac príbuzný, zatiaľ čo všetci okolo bez výnimky sú len nenapraviteľne vymleté bábky. Ale určite je to svižné dobrodružné sci-fi z atraktívneho prostredia a čo tým chce Harrison povedať to aj povie, čiže sa nemíňa účinkom.

kyssling
06.02.2018 5 z 5

Skvělá sci-fi připomínající knihu Nonstop, zasloužila by si daleko rozsáhlejší zpracování. Takhle byli bohužel motivace a jednání postav velmi zrychlené. Ale za překvapivé zvraty v ději veliký aplaus !

Ivan F
12.06.2016 3 z 5

Predtým som od Harrisona čítal nejakú tú knihu a úprimne musím skonštatovať, že "Zajatý vesmír" je z trochu iného súdka (z toho lepšieho-serióznejšieho), než jeho zvyšná tvorba. Výborná myšlienka, ktorá ukazuje, aké je náboženské zaslepenie nebezpečné a ako tmárstvo prekvitá. Kniha však trpí na jeden zásadný neduh a to je nedostatok priamej reči, preto sa - teda mne určite - ťažšie číta.

yerry
12.01.2012 5 z 5

Tento román som čítal ešte ako chlapec a pamätám si, že spolu s Žarnayovým Tajomstvom dračej steny urobil na mňa hlboký dojem. Narozdiel od Dračej steny, ktorá bola určená pre mládež, Zajatý vesmír môže čítať ktokoľvek.
Román sa dobre číta a má spád od začiatku do konca. Nič nie je také, aké sa zdá. Lov na ľudí, rôzne tajné dvere, chodby, pohorie, ktoré obklopuje údolie ktoré pohorím nie je a svet hlavného hrdinu nie je normálnym svetom ale... Rozlúštenie tajomstva a vyriešenie čaká na neho.
Neviem ako by som román hodnotil dnes, ale svojho času to bola pre mňa riadna dávka fantázie a odpútania sa od reality. Hodnotím max.

Harry Harrison
americká, 1925 - 2012