Zahradou těch, které mám rád

Šestý svazek esejů Milana Kundery se jmenuje Zahradou těch, které mám rád. Texty této knihy autor napsal a publikoval v letech 1989-2008. Spolu s jinými úvahami vyšly v knize Une rencontre (Gallimard 2009). Na záložce se dočtete: „Tato kniha je věnována zejména umění románu, které je pro Kunderu ze všech umění to nejevropštější (Rabelais, Cervantes...) a umí odhalit na lidském životě, co jinak nelze uvidět (Carlos Fuentes, Anatole France, Curzio Malaparte...); kniha mluví též o tom, co znamená žít v jiné zemi, než je ta rodná (Věra Linhartová, Škvorečtí, Danilo Kiš...), a vzdává poctu těm, kdo neváhali jít proti vládnoucí blbosti (milovaný Fellini...); ti všichni pro Kunderu tvoří ‚zahradu těch, které má rád‘.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221087/big_zahradou-tech-ktere-mam-rad-vIs-221087.jpg 4.550

Kniha Zahradou těch, které mám rád

AnjaVCL
21.05.2018

Kunderovi dávám vždy a zásadně růži.

amaenium
28.01.2017

Velmi čtivé eseje, rozebírající různé autory a případná díla. Líbilo se mi zamyšlení nad autory v exilu a nejvíce pak ze všeho třetí část knihy. Tyto eseje mi určitě poslouží jako odrazový můstek, uváděná díla mám díky této knize chuť přečíst a dále prozkoumat.

puml
11.05.2015

Pro mě osobně nejlepší Kunderova knížka (výbor z úvah), co jsem četl a patrně nejpřístupnější a nejčtivější Kunderovi texty, které s lehkostí sobě vlasní překonávají i autorovy nejzdařilejší romány. Za vrchol osobně považuji rozbor a zamyšlení nad románem Kůže od Curzio Malaparteho. Doporučuji.