Zahradnictví

Zahradnictví https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334244/bmid_zahradnictvi-ku5-334244.jpg 4 161 47

Literární zpracování velkolepé filmové trilogie. „Je to nejosobnější věc, jakou jsem kdy napsal. Vycházel jsem ze vzpomínek svých rodičů na moje prarodiče,“ říká scenárista a autor Petr Jarchovský, který se ve svém Zahradnictví vrací k postavám z hitu Pelíšky. Filmovou trilogii i její literární zpracování můžeme vnímat jako pravdivý příběh konkrétních lidí v převratné historické době mezi lety 1939 a 1959. Rodinnou ságu tvoří tři samostatné, nicméně propojené příběhy Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník. Mezi aktéry snadno poznáme odbojáře Jindřicha z kultovních Pelíšků, tentokrát jsou však více v popředí ženy: například autorovu matku sledujeme od jejího narození a válečného dětství až po dospělost, kdy se v padesátých letech v Nápadníkovi stává hlavní hrdinkou. Strhující příběhy plné nečekaných zvratů se odehrávají z velké části v rodinném zahradnictví v Jaroměři a v rovněž rodinném kadeřnickém salonu v Praze. Vzdor svízelné době a krutým osudům protagonistů nechybí osvědčený autorův humor a zejména situační komika.... celý text

Petass
01.02.2024 3 z 5

Nebylo to špatné, ale ani žádný zázrak. Dočteno jen díky výzvě, jinak bych ji dávno odložila. Filmy jsem neviděla. Na knize je bohužel hrozně znát, že jde o přepis scénáře. Nemohla jsem se přenést přes styl strohých informativních a popisných vět bez přídavných jmen či citového zabarvení. Výsledkem bylo, že mě to velmi často nebavilo... navíc mi postava Jindřicha strašně stále připomínala Pelíšky. Ovšem přetrvával spíš pocit kopie než pozitivní navázání. Možná i ty tři hvězdy jsou hodně. Snad 2,5 hvězdy, ale bude to hodně individuální, vám se klidně líbit může...

saez
05.04.2022 5 z 5

Krásně se to četlo, navzdory truchlivým událostem dějin prosvítala stránkami naděje a láska a víra v lepší příští.

EvikU.
31.12.2021 5 z 5

Kniha se mi krásně poslouchala, líbila. Je v ní hezky vyobrazená těžká doba za války i za komunistů po válce. A to jak to každého poznamená a nic už není jako dřív.

Velmi hezky napsané, poznávala jsem i postavy z filmu Pelíšky. Povedené dílko. Doporučuji.

Bája89
31.03.2021 3 z 5

Vyslechla jsem jako audioknihu a měla jsem z příběhu stejný pocit jako z filmů. Rodinný přítel hraje na city a nostalgickou strunu. Dezertér nás vláčí poválečným bahnem a ruinami životů, aby nám Nápadník dal novou naději.

tami1
04.07.2020 4 z 5

Příběh tří sester a jejich rodin sledujeme v nelehké době mezi lety 1939 a 1959.
Jejich osudy nám opět potvrzují starou známou pravdu, že muži mají potřebu řešit politiku a své ambice a proto se z nich častěji stávají v očích veřejnosti hrdinové. Zatímco ženy se vyrovnávají s následky jejich činů. Ony musí řešit hlavně praktické věci a ochránit svou rodinu. Přežít, i když utrpí jejich hrdost a ideály.

Anna 13
09.05.2020 4 z 5

Když mi tuto knihu přinesla sestra z knihovny, neměla jsem ani tušení, co za příběh se v ní skrývá. Neuměla jsem si představit, že by mě Zahradnictví mohlo tak pohltit, že bych ho přečetla v podstatě za den. Ale stalo se. Ty postavy totiž nedokážete na dlouho opustit. Jsou bravurně vykreslené. Jako živé. V podstatě víte, co udělají, jak zareagují - tak dobře je za těch pár stran stihnete poznat.

Vlastně je mi líto, že se zítra probudím a už nezavítám do domácností Jindřicha a Vilmy, Otty a Ely nebo se nedojmu nad Milošovou láskou ke kaktusům.
Ten příběh je velmi živý. Tepe. Obracíte stránky a najednou jste na konci. Osudy této rodiny jsou někdy až tak neuvěřitelné, nepřestanou překvapovat. Bolí vás. Někdy hodně. A někdy se zase smějete. Taky hodně.

Nečekala jsem, že to bude tak silné, protože knihy tohoto typu nečtu. Nečtu knihy českých autorů. Ale tyto čeští hrdinové, hrdinové z mého kraje se mi zaryly do srdce.
Jsem ráda, že se s nimi budu moci ještě setkat prostřednictvím filmů, kterých se již nemohu dočkat.

Bylo to krásné, škoda, že to trvalo tak krátce. Ale nešlo se odtrhnout...
Vzpomínka na tuto knihu mě bude už navždy hřát. Tak, jako málokterá.

Děkuju, Mari... Umíš vybrat knihu. I když jsi ji nečetla, nějak jsi poznala, že je pro mě. Díky.

kob
29.11.2019 4 z 5

Jako audiokniha se Zahradnictví při práci poslouchalo příjemně. Film jsem neviděla.

daza.dt
29.08.2019 5 z 5

Záměrně jsem nechtěla vidět filmy dřív, než si přečtu knížku. Chtěla jsem si postavy představit sama - chyba lávky, stejně jsem tomu neunikla - v knížce jsou fotky z filmu. Ale to nakonec to vlastně nevadilo. Všechny tři povídky se četly velmi rychle, příjemné čtení na dovolenou, ale rozhodně bych šetřila výrazy typu velkolepé apod. Obdivuji filmaře, že tohle dokázaly roztáhnout na 3 samostatné filmy - celá kniha mohla být klidně jeden film. Když tady čtu ta různá hodnocení - filmy asi oželím.

Kamaela
29.07.2019 3 z 5

Já nějak nevím. Film jsem neviděla, takže jsem vlastně nevěděla co čekat. V celé knize je znát, že jde o přepis scénáře. Spousta přímé řeči, velmi plochý popis postav do jejichž duše se vůbec nedostaneme. Mnoho věcí, které asi ve filmu vypadají atraktivně a efektně zde prostě nevyzní. Třetí díl asi nejslabší (s tím si vážně někdo vystačil na samostatný film?) Příběh zajímavý, ale asi měl zůstat scénářem.

Kerberos
13.06.2019 5 z 5

I když jsem byla v kině na všechny tři díly tak musím říct,že kniha byla prostě lepší.

bábuška
09.06.2019 4 z 5

Scénáře Petra Jarchovského jsou vždy výborné. Tak i knižnižní vydání Zahradnictví je velice čtivé, popisovanou dobu jsem i já prožívala ve stejných letech jako malá Daniela a spousta detailů se mi vybavila. Krásně jsem si početla.

Ála41
15.12.2018 5 z 5

Z knihy jsem nadšená. Určitě se k ní budu ráda vracet, stejně jako k filmovému zpracování. Na prvním díle,, Rodinný přítel,, jsem byla v kině a vůbec mě nenadchl, říkala jsem si, co je to za blbost, pak jsem viděla poslední díl,, Nápadník,, a to bylo dobré, tak jsem opakovaně koukla na ten první a teprve jsem mu přišla na chuť. Dopadlo to tak, že všechny 3 díly fakt zbožňuju a při čtení knihy jsem si připadala jako člen rodiny, po přečtení mi postavy vyloženě chyběly :) Pokaždé se zamýšlím, proč se Vilma vracela k Jindrovi, když milovala Jiřího... Jak by vypadal příběh, kdyby... Taky Otto... Tolik lidí,, ta doba,, totálně zničila... Je super, že na konci knihy jsou fotografie, jak postavy vypadaly ve skutečnosti.

ivzu77
13.11.2018 4 z 5

Kniha na mne vykoukla v polici knihovny. Naplánovala jsem si po jejím přečtení shlédnout filmové zpracování a byla to super kombinace.

bedkniha
10.11.2018 5 z 5

Nečekala bych, že se mi kniha bude tak líbit. Viděla jsem nejdříve pouze 2 díly asi z pěti nebo šestidílného seriálu, pak jsem začala číst knížku ( pro Čtenářskou výzvu - mé jméno Bedřiška ). Jindřicha nehrál Jiří Kodet, ale Martin Finger.
Tím, že jsem věděla kdo koho hraje, se mi kniha četla velmi dobře a také proto, že tam nebyly tak podrobné popisy lidí, věcí, krajiny atd.
Ještě ráda bych viděla i ten mini seriál :))

martiline
27.09.2018 5 z 5

Neviděla jsem film, jen fotografie v knize. Ale jak tu někdo píše, Jindřich = Jiří Kodet, tak skvěle zahrané v Pelíškách, tak nenapodobitelné.
Kniha moc pěkná, příjemná a úsměvná. Jindřichovy duševní výlevy mne rozesmály jak už dlouho nic. :-) Krásné, čtivé, nádherné ... já myslím, že filmem si to ani nebudu kazit. :-)

freejazz
11.09.2018 2 z 5

čakal som určite viac. po vynikajúcich knihách, ktoré som mal predtým v ruke, však Zahradnictví vyznelo tak nejako do stratena, akoby sa to celé odohrávalo za sklom, malo detailne ohladené hrany, emócie a výbuchy boli orezané automatickým režimom... pripomenulo mi to nekvalitné magnetofónové nahrávky z 80. rokov, pri ktorých sme sa spoliehali na automatiku. najviac ma rušilo, že tu nebolo nič rušivé. farbotlačový obrázok, pekný obal knihy, dobrý casting (film som nevidel). jedným slovom sklamanie.

vikaa
27.08.2018 5 z 5

Přestože jsem si knihu kvůli knižní výzvě přála už na vánoce (knih s mým jménem není moc), pořád jsem její čtení odkládala. Důvodem byla dost malá písmenka, což je také její jedinou chybou na kráse. Miluji rodinné ságy a tento příběh mě provedl těžkou válečnou a poválečnou dobou. Postavy jsem si oblíbila, což nebylo tak těžké, protože Vilmu, Jindřicha a jejich rodinu známe už z legendárních Pelíšků. A i když jsem se narodila později, než Danuška a Jindřiška, čtení této knihy mi připomnělo dobu, kdy u moci byla KSČ a svoboda byla pro nás nedostižným snem. Panu Jarchovskému děkuji za tento literární počin a už se těším na to, že uvidím své oblíbené hrdiny na televizní obrazovce.

Jolina
15.08.2018 4 z 5

Jen co jsem začala číst, měla jsem obavy, zda tento styl - přepsaný scénář - bude můj šálek kávy. Ale nakonec jsem to nevzdala a kniha se mi velmi líbila, popsané situace stejně jako ve filmu mají své kouzlo. Nejvíce mě asi zaujal hned ten první příběh, nejméně ten poslední. A ráda zhlédnu i film.

L.Helena
02.06.2018 5 z 5

Asi před půl rokem jsem viděla první díl filmové trilogie. Dnes jsem přečetla knížku, ale i přesto, že jsem viděla film a v knize jsou fotografie z filmů, pořád jsem za postavou Jindřicha viděla Jiřího Kodeta, zvláště pak ve třetím dílu, kde se naplno projevila jeho cholerická povaha. Akorát že tady dával komunistům dva až tři roky, kdežto v Pelíšcích rok, maximálně dva :-).

PetK
30.05.2018 4 z 5

Kdo se pravidelně minimálně jednou ročně dojímá u Pelíšků (jako já), dá si Zahradnictví s velkou chutí. Je tam smutek, tragika, komika i nezbytné tragikomické situace u rodinného stolu. Audiokniha byla navíc hezky zpracovaná.