Zahradnictví

Literární zpracování velkolepé filmové trilogie. „Je to nejosobnější věc, jakou jsem kdy napsal. Vycházel jsem ze vzpomínek svých rodičů na moje prarodiče,“ říká scenárista a autor Petr Jarchovský, který se ve svém Zahradnictví vrací k postavám z hitu Pelíšky. Filmovou trilogii i její literární zpracování můžeme vnímat jako pravdivý příběh konkrétních lidí v převratné historické době mezi lety 1939 a 1959. Rodinnou ságu tvoří tři samostatné, nicméně propojené příběhy Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník. Mezi aktéry snadno poznáme odbojáře Jindřicha z kultovních Pelíšků, tentokrát jsou však více v popředí ženy: například autorovu matku sledujeme od jejího narození a válečného dětství až po dospělost, kdy se v padesátých letech v Nápadníkovi stává hlavní hrdinkou. Strhující příběhy plné nečekaných zvratů se odehrávají z velké části v rodinném zahradnictví v Jaroměři a v rovněž rodinném kadeřnickém salonu v Praze. Vzdor svízelné době a krutým osudům protagonistů nechybí osvědčený autorův humor a zejména situační komika....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334244/big_zahradnictvi-ku5-334244.jpg 4.2145

Kniha Zahradnictví

EvikU.
31.12.2021

Kniha se mi krásně poslouchala, líbila. Je v ní hezky vyobrazená těžká doba za války i za komunistů po válce. A to jak to každého poznamená a nic už není jako dřív.

Velmi hezky napsané, poznávala jsem i postavy z filmu Pelíšky. Povedené dílko. Doporučuji.

Bája89
31.03.2021

Vyslechla jsem jako audioknihu a měla jsem z příběhu stejný pocit jako z filmů. Rodinný přítel hraje na city a nostalgickou strunu. Dezertér nás vláčí poválečným bahnem a ruinami životům, aby nám Nápadník dal novou naději.

tami1
04.07.2020

Příběh tří sester a jejich rodin sledujeme v nelehké době mezi lety 1939 a 1959.
Jejich osudy nám opět potvrzují starou známou pravdu, že muži mají potřebu řešit politiku a své ambice a proto se z nich častěji stávají v očích veřejnosti hrdinové. Zatímco ženy se vyrovnávají s následky jejich činů. Ony musí řešit hlavně praktické věci a ochránit svou rodinu. Přežít, i když utrpí jejich hrdost a ideály.

Anna 13
09.05.2020

Když mi tuto knihu přinesla sestra z knihovny, neměla jsem ani tušení, co za příběh se v ní skrývá. Neuměla jsem si představit, že by mě Zahradnictví mohlo tak pohltit, že bych ho přečetla v podstatě za den. Ale stalo se. Ty postavy totiž nedokážete na dlouho opustit. Jsou bravurně vykreslené. Jako živé. V podstatě víte, co udělají, jak zareagují - tak dobře je za těch pár stran stihnete poznat.

Vlastně je mi líto, že se zítra probudím a už nezavítám do domácností Jindřicha a Vilmy, Otty a Ely nebo se nedojmu nad Milošovou láskou ke kaktusům.
Ten příběh je velmi živý. Tepe. Obracíte stránky a najednou jste na konci. Osudy této rodiny jsou někdy až tak neuvěřitelné, nepřestanou překvapovat. Bolí vás. Někdy hodně. A někdy se zase smějete. Taky hodně.

Nečekala jsem, že to bude tak silné, protože knihy tohoto typu nečtu. Nečtu knihy českých autorů. Ale tyto čeští hrdinové, hrdinové z mého kraje se mi zaryly do srdce.
Jsem ráda, že se s nimi budu moci ještě setkat prostřednictvím filmů, kterých se již nemohu dočkat.

Bylo to krásné, škoda, že to trvalo tak krátce. Ale nešlo se odtrhnout...
Vzpomínka na tuto knihu mě bude už navždy hřát. Tak, jako málokterá.

Děkuju, Mari... Umíš vybrat knihu. I když jsi ji nečetla, nějak jsi poznala, že je pro mě. Díky.

kob
29.11.2019

Jako audiokniha se Zahradnictví při práci poslouchalo příjemně. Film jsem neviděla.

daza.dt
29.08.2019

Záměrně jsem nechtěla vidět filmy dřív, než si přečtu knížku. Chtěla jsem si postavy představit sama - chyba lávky, stejně jsem tomu neunikla - v knížce jsou fotky z filmu. Ale to nakonec to vlastně nevadilo. Všechny tři povídky se četly velmi rychle, příjemné čtení na dovolenou, ale rozhodně bych šetřila výrazy typu velkolepé apod. Obdivuji filmaře, že tohle dokázaly roztáhnout na 3 samostatné filmy - celá kniha mohla být klidně jeden film. Když tady čtu ta různá hodnocení - filmy asi oželím.

Kamaela
29.07.2019

Já nějak nevím. Film jsem neviděla, takže jsem vlastně nevěděla co čekat. V celé knize je znát, že jde o přepis scénáře. Spousta přímé řeči, velmi plochý popis postav do jejichž duše se vůbec nedostaneme. Mnoho věcí, které asi ve filmu vypadají atraktivně a efektně zde prostě nevyzní. Třetí díl asi nejslabší (s tím si vážně někdo vystačil na samostatný film?) Příběh zajímavý, ale asi měl zůstat scénářem.

Kerberos
13.06.2019

I když jsem byla v kině na všechny tři díly tak musím říct,že kniha byla prostě lepší.