Zahrada spáčů

Zahrada spáčů https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300674/bmid_zahrada-spacu-2tC-300674.jpg 4 96 30

Vše, co Pearl za svůj krátký život poznala, se dá vyjádřit jediným slovem – Seed. Tak se nazývá uzavřená komunita, ve které se narodila. Řídí ji Papa S., duchovního vůdce, kterého všichni milují a uctívají. Když je Pearl patnáct let, přistěhuje se do Seed nová rodina, a s ní Ellis. Okouzlující a výřečný chlapec začne Pearl vyprávět o životě mimo komunitu. Odhaluje pravdu, která měla zůstat skryta. Bude mít dívka možnost poznat okolní svět na vlastní oči, nebo ji Papa S. nikdy nedovolí odejít?... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Seed , 2015

simca9342
12.02.2023 4 z 5

Malá Pearl se stává ženou. Vše, co ji řeknou a nejen o době, kdy se holka mění v ženu , ale taky jidlo pod širokým nebem , společně hádky nebo rozhovory a dlouhé úvahy se dějí v jejich světě. Tady v Seeds - komunitě nikomu nic nechybí (ale přece něco) , jsou tady doma. Mezi dospělými žijí i jejich děti, kteří se ale nesmí dozvědět jednu podstatnou věc. Nahoře na půdě s nimi ale bydli ještě někdo...
Příjezdem dětí ze světa venku se začne odkrývat temné tajemství.

Janaves
22.01.2023 4 z 5

Kniha se hezky četla, ale ten konec byl až zbytečně krutý....

Tereza457
08.07.2020 1 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě opravdu zklamala a teď si vyčítám že jsem ji vůbec dočetla, ztrácela s ní čas a neodložila už na začátku, ale zajímalo mě jak to dopadne. Ve výsledku jsem se nic moc nedozvěděla. Život o sektě nijak zajímavý nebyl, na konci se taky nedozvíte jak to vlastně vše dopadlo a mám ke knize spoustu otazníků který se už nedozvím. Takže vypouštím z hlavy a nedoporučuji..

Lily-fairy
25.06.2020 3 z 5

Zajímavé a důležité téma (hvězdička navíc za drsný konec), ale zpracování docela bídné. Neukončený konec, ploché a nijaké postavy, divný styl vyprávění (ale přečetla jsem ji za den, tak co)...

Karina_
05.05.2020 4 z 5

Knížka se mi velmi dobře četla, jediné, co mě trochu překvapilo, bylo množství smrti milovaných osob v knize, to mě dosti zarmoutilo.

Kiki22
05.10.2019 5 z 5

S tematikou sekt jsem se v knize setkala poprvé a hodně mě oslovila. Jak člověk, který se narodí do určité uzavřené společnosti, později v konfrontaci s reálným světem může poznat, co je pravda? Hodně velká část knihy je vlastně o uvědomování si reality, vlastních zmatených pocitů Pearl i Kate, přesto děj plynule utíká a obsahuje i určité tajemno. Moc mě proto mrzí, že nebyla víc rozvedena zápletka se ženou tajně zavřenou na půdě. Konec pak nabral na můj vkus až moc rychlý spád, ze kterého mrazilo.

Katefite
16.09.2019 4 z 5

Kniha se mi velice líbila. Příběh byl napsán velmi poutavě a napínavě. Jen mě mrzelo, že některé věci tam nebyli objasněné, ale asi to tak autor zamýšlel že každý čtenář si to domyslí. Líbilo by se mi kdyby kniha byla o něco obsáhlejší a ne tak brzo utnutá. Jinak doporučuji, upřímě jsem byla velice napnuta a nutilo me to cist dal a dal.

Edlik
14.09.2019 3 z 5

Kniha má velký potenciál, měl jsem velká očekávání. Prostředí sekty je opravdu atraktivní. Tady ale příběh jen klouže po povrchu. Možná protože je příběh vyprávěný z pohledu dítěte... Škoda, že nebyla více odhalená minulost a konec knihy nešel trochu dál...

Weselice
12.08.2019 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou a naprosto omylem, začetla jsem se do free verze prvních 50 stránek a musím říct, že mě uchvátila. Dlouho jsem se do čtiva takhle nezažrala.

Ze samotného děje je mi úzko. Asi se budu opakovat, ale vědomí, že podobné sekty opravdu existují, mě děsí. Konec mi přišel příliš unáhlený a rychlý, doslova mě mrzelo, jak to nakonec skončilo. Smrt Ellise byla prakticky shrnutá v jednom odstavci, což mně osobně přišla jako strašná škoda.

Jinak je to skvělá kniha, z které mrazí. Téma sekt je zpracováno tak realisticky, že se mi chce blejt, velebnosti.

Ctenar1202
28.07.2019 5 z 5

V uzavrene komunite zije od narozeni divka Pearl spolecne s nekolika lidmi a jejich vudcem Papou S...ten jim vtlouka do hlav, ze svet tam venku, mimo komunitu je zkazeny, zvraceny...po prichodu novych lidi do komunity zacnou ti, kteri tam ziji, pochybovat o vsem, co jim Papa S rika.... Skvela kniha. Jalk jeden fanatik dokaze zblbnout x lidi... A rozhodne podobne komunity na svete existuji....o tom nepochybuji.

Kniha se mi moc libila. Urcite by se mi libila i filmova verze.

Doporucuji precist.

gm6219
19.07.2019 3 z 5

Velmi zvláštní kniha, ale přesto zajímavá. Kniha byla čtivá a jednouše napsaná. Chvíli mi však trvalo, než jsem se srovnal s autorčiným stylem psaní. Byly i chvíle, kdy se mi zvedal při čtení této knihy žaludek. Avšak...kniha nebyla špatná. Autorka si vybrala moc zajímavé téma. O tom, že by se člověk neměl bát vyjít ze své komfortní zóny, nebát se otevřít oči a poznat něco nověho. Jen to zpracování nebylo zrovna šťastné a moc mě to mrzelo, jelikož jsem si od knihy sliboval víc. Konec mi naopak přišel unáhlený a velmi rychlý, k tomu všemu na můj vkus až moc krutý. Takže proto jen 3 hvězdy. Dokáži si však představit, že se někomu kniha může líbit hodně. Nakonec jsem i rád, že jsem si knihu přečetl.

prosteanett
03.06.2019 3 z 5

Zvláštní kniha, která vás vtáhne do děje a poklidností, kterou se většinou táhne, zažijete i dost šokujících momentů. Poklidná, ale čtivá, jiná a zajímavá svým příběhem. Momenty mi bylo úzko, když si uvědomím, že podobné sekty existují, a že podobní jedinci Papovi S tu opravdu jsou...

Danago
08.05.2019 3 z 5

Zajímavé téma sekty, podle mě dost dobře zpracované. Je vidět, že je to pro mladší čtenáře, ale mě se příběh přesto líbil. Čtivá knížka, kterou může číst každý.

PeM
19.04.2019 4 z 5

Přečteno za jeden den a co na to říct? Nad sektami a těmi vymytými mozky člověk se zdravím rozumem prostě jen kroutí hlavou....

Galánečka
30.01.2018 4 z 5

Nebylo to špatné, ale přece jenom...hlavní hrdinka mě docela lezla na nervy a zásadně se mi nelíbil konec. Co hodnotím pozitivně tak vykreslení prostředí. Jen tu hrdinku to chtělo trochu kurážnější.

rarášek
17.06.2017 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala a děj knihy mě dokázal ihned vtáhnout. I když vypadá život v Seed ze začátku sebe dokonalejší, ukrývá v sobě odporné jádro. Tímto jádrem bych nazvala Papu S a oba "strýčky", že kterých mě občas přepadali pocity nevolnosti. Často mě taky štvala Pearl a její zatvrzelost, se kterou odmítala naslouchat Ellisovi. Nakonec jsem byla ráda, když jsem pozorovala, jak postupně otevírá svou mysl a začíná podléhat svým citům k Ellisovi.

Téma sekt mě už dlouho zajímá. Tyto na náboženské skupiny mi přijdou nebezpečné a trochu mi nahání strach, jak se dokážou lidem dostat do hlavy a vymýt jim mozek.

SPOILER!!!
Na konci, jak Papa S nechal většinu lidí v Seed otrávit, aby je "uchránil před zkažeností" tam venku, tak mi to hodně připomnělo Jima Jonese a sektu Chrám lidu. Když někteří členové sekty chtěli odejít, tak je nechal postřílet a všem členům, buď dobrovolně nebo násilím, dal vypít limonádu s kyanidem. Toto neštěstí je pokládáno za největší hromadnou sebevraždu v dějinách. Taky mě silně zasáhla smrt Ellise, protože jsem doufala, že on neumře. KONEC SPOILERU!!!

Obálka je jinak nádherná a skvěle souvisí s dějem v knize. Podle toho, jak kniha skončila, bych řekla, že by mohlo být pokračování. Tak se snad dočkáme. :)

bai.Cerna
12.06.2017 3 z 5

Nevšimla jsem si, že kniha je pro děti a mládež, teprve teď při hodnocení to zjišťuji. Ano, pro děti a mládež fajn jak námět, tak i styl psaní. Dobrá ukázka toho, jak může jeden zvrácený šílenec, despotický vládce společenství, ovládnout slabší jedince. Takže sice jen za tři hvězdy, ale kdybych byla „mládež“, tak určitě přidám minimálně jednu navíc.

novina
04.04.2017 4 z 5

Zajímavé téma. Sekta a slepá víra v něco, co není takové jak se na první pohled tváří. Strach z neznáma a schopnost jednoho člověka ovlivnit osudy tolika lidí. Krásně propracované myšlenky Pearl a její vnitřní boj sama se sebou. S tím čemu věří, nevěří, čemu chce a naopak nechce (u)věřit.
Děj byl zajímavý, jen konec byl zbytečně strohý, autorka se mohla víc rozepsat. Proto strhávám poslední hvězdu.
Kniha velmi zaměstnala mou představivost a dokonale mě vtáhla do děje.
Stojí za přečtení.

SeverusSnape
30.03.2017 5 z 5

Velmi zvláštní kniha,ale líbila se mi..Byla něčím zvláštní

Pedruska01
15.02.2017 4 z 5

Když jsem na tuhle knihu narazila, napadlo mě, že tohle nebude žádná vyložená hitparáda a taky, že ta anotace není vlastně špatná. Nedokázala jsem si ani představit - z prvu, o čem by to teda bylo. Jenže...
Jak jsem knihu otevřela, strhlo mě to a šokovalo - nečekaně a naprosto. Četlo se to samo, vyloženě to člověka nutilo pokračovat. Nikdy, vlastně po celou dobu příběhu to nebylo objasněno o co konkrétně jde, což ve mě udržovalo napětí a moje představivost pracovala na plné obrátky. Bylo mi jasné, že to jsou nějací fanatici, ale takovou psycho bandu magorů jsem nečekala. Paradoxně ten dojem mám spíš z těch mých představ - orgií, zvrhlíků, úchylů a jiných divných praktik - než ze samotného obsahu.
Pearl jsem někdy vyčítala, proč se tak či onak chová - copak to nevidí? Zároveň jsem si odpověděla - vždyť se do toho narodila, cpali jí to do hlavy každou minutu, jasně, že to nemůže vidět. Ellisův osud byl překvapením a na konci velkým lítostivým zklamáním.
Některé věci, tam byli fakt šílenství, je velká škoda, že to nebylo víc objasněno, rozvinuto a především vysvětleno - myslím, že by to nebylo od věci. Musím taky přiznat, jak již v komentářích pode mnou je zmíněno, že ten konec byl až moc uspěchaný. Během cca 10 stran - hotové vyřízené? To autorka nevychytala.
Nedokážu to vysvětlit, tahle kniha není vůbec převratná ani nedosáhne na pomyslný žebříček top knih, ale uchvátila mě a získala. Proto dávám víc než dobré hodnocení a vlastně neváhám doporučit. :)

sekty

Autorovy knížky