Sběratel motýlů

Sběratel motýlů https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349278/bmid_sberatel-motylu-21H-349278.jpg 4 1165 362

Krása ještě nikdy nebyla tak děsivá… První díl oceňované trilogie Sběratel. Izolovaná zahrada, kvetoucí rostliny a… sbírka nádherných motýlů – mladých žen, které byly uneseny. O to vše pečuje Zahradník, zvrhlý muž posedlý uchováváním krásných dívek. Jediná přeživší Maya postupně odkrývá podrobnosti o tomto děsivém místě i o svém vězniteli. Jak se jí ale podařilo utéct? Přežily i další dívky? Agenti FBI Victor Hanoverian a Brandon Eddison musí vyřešit rozhodně nejotřesnější případ své kariéry.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , XYZ (ČR)

The Butterfly Garden , 2016

dufkys
03.12.2022 4 z 5

ne moc brutální, ale moc ctiva. příjemná kniha na víkendové večery

davidurban1973
20.11.2022 3 z 5

Zajímavý a neotřelý příběh o únosech dívek, jejich věznění a vraždění, popsaný bez jakýchkoliv brutálních a krvavých detailů, kdy autorka nechává celou tu hrůzu na čtenáři, aby si ji domyslel. Takže kniha spíše pro ženy nebo čtenáře, kteří nemají rádi krváky ve stylu Chrise Cartere, takže nic pro mě.
Četlo se to docela dobře, bylo to uvěřitelné, ale závěr byl zklamáním a bez nějakého wow efektu. Moc mi neseděl autorčin styl psaní.

work
17.11.2022 5 z 5

Pořád vlastně ještě netuším, kam bych knihu zařadil. I když jde v prvé řadě o thriller, nemohu se zbavit dojmu, že tento formát spisovatelka pouze využila k bravurnímu spojení hned několika žánrových útvarů dohromady.
Ta thrillerová vrstva je vlastně nejjednoduší. Přímočaré a pomalé vyprávění bez zásadních odboček a zvratů, které probíhá v jakési hypnotické monotónosti. Všechno se ale odehrává zprostředkovaně, jde vlastně o jakýsi téměř autentický záznam z výslechové místnosti, což vytváří jakousi časovou naléhavost, jako by se kniha opravdu musela dočíst v průběhu několika hodin, chceme-li být "u toho".
Další vrstvy jsou mnohem zajímavější a velmi subtilně přes sebe položené. Je to kniha o vztazích mezi rodiči a dětmi, je to kniha o tom, že se člověk dokáže adaptovat i na nemožné, je to kniha o křehkosti a komplikovanosti lásky a jejích různých podobách, je to kniha o lidské sounáležitosti, vině i odpuštění, a pravděpodobně i o mnohém dalším. Vše zabaleno do jakéhosi přízračně fantaskního hávu snahy vytvořit odlišný svět, který - přinejmenším někomu - dává větší smysl, než svět skutečný.
Ač jde v důsledku o téma zvráceně děsivé, autorka si s ním poradila s neuvěřitelnou grácií, a použila k tomu i krásný jazyk, který překladatel nepokazil. Krásná kniha.

Eva_Skala99
16.11.2022 5 z 5

Po dlouhé době kniha, co mi rozhodila sandál. Čtivé, napínavé a děsivé! Tak bych definovala tuto knihu. Ale rozhodně stojí za přečtení, jen mě děsí, že by něčeho takového byl někdy někdo schopen.

Majuš333
11.11.2022 4 z 5

Čitateľnosť tomu uprieť nemôžem, ale na zadok som sa z toho rozhodne neposadila...

'Když se nedíváš na ošklivé věci, ošklivé věci si tě nevšimnou, že ano?'

pohoda58
28.10.2022 5 z 5

Skvělý , čtivý thriller.

kure91
23.10.2022 4 z 5

Kniha mi přijde jako menší oříšek k hodnocení, ale hned předešlu, že mě nakonec vlastně dost překvapila a to příjemně. Na jednu stranu je tady ohromně strhující děj, který čtenáře nutí otáčet další a další a další (a tak dále... ) stránku, protože prostě chceme vědět, jak to bylo dál a co se dělo. Protože samotná Zahrada a Zahradník s Motýly jsou relativně zvráceným nápadem a prostě mě jako čtenáře bavilo sledovat, jak se bude vše dál odvíjet. Spádu děje a jisté sugestivnosti napomáhá i podoba vyprávění, kdy retrospektivně pohledem jedné z postav sledujeme dějí v Zahradě a vývoj, která vedl k závěrečné gradaci, která je de facto úvodním momentem knihy. Potud dobré, pochvalu zaslouží i hlavní postavy, ale tím se dostávám k tomu, proč jsem nakonec nedal plné hodnocení. Zejména u ústřední hrdinky mi přišla poměrně nevěrohodná její totální racionalita, praktičnost a svým způsobem plot armour, což se spolu s konceptem samotné Zahrady podepsalo na mém hodnocení. Prostě se mi nechce věřit, že by něco takového mohlo existovat takovou dobu, jak nám kniha tvrdí a jestliže si hrajeme na zasazení do naší reality, tak mi to přišlo trochu přitažené za vlasy. A to nemluvím o postavě, která se s hlavní hrdinkou setká v závěru a prozradí své tajemství, to už mi tam vůbec nesedělo. Ale kniha jako celek z hlediska románu určitě stojí za doporučení.

Safrika
10.10.2022 4 z 5

Bavilo me to, nic brutalniho celkem, cetla se rychle a dobre, tak uvidime jaky bude dalsi dil.

Jana.Kuc
07.10.2022 5 z 5

Je to dobrá knížka. Ale nechápu některé komentáře, jak moc je to brutální. Asi už mám načteno mnoho thrillerů, takže mě to tak moc z míry nevyvedlo.

8211
05.10.2022 5 z 5

Velmi zajímavý námět knihy. Přečetla jsem jedním dechem. Tak zvrácené a brutální činy, přitom napsané tak "něžně"....

PosPol
18.09.2022 5 z 5

Zvrácené, nechutné, perverzní, brutální a odporné. Takové je dílo Sbírka motýlů. Přečteno za odpoledne a nemohla jsem od toho odejít. Říkám si, zda v takovém případě není svým způsobem zvrácený i autor…..
Knihu jsem koupila kdysi jen podle názvu a krásného obalu. Ano, tak přízemní jsou někdy mé volby knih….
Příběh má dvě linie. V jedné přeživší Maya hovoří s FBI. V druhé popisuje svůj pobyt v Zahradě. Zahradník miluje motýly a má svoji sbírku. To by bylo v pořádku, kdyby se nesestávala výhradně z mladých dívek, jejichž krásu se rozhodne uschovat.
Já snad ani nemám slov, abych popsala hrůznost celého příběhu. A rovněž nechci prozrazovat. Ani vlastně nevím, zda knihu doporučit. Minimálně matkám dcer nejspíše ne, protože já osobně už bych je pak nepustila ani do školy.
Každopádně o knize jsem nikde neslyšela ani nečetla a přijde mi to jako ohromná škoda, protože kniha je fenomenální.

Arlienen
17.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Už dlouho dobu se mi nestalo, že by se mi kniha dostala takhle pod kůži. Kniha ve mě vyvolávala celou škálu emocí. Měla jsem z ní husí kůži a smíšené pocity.
Zahradník unášel dívky, udělal z nich motýly, znásilňoval je a zabíjel. Takže... jasně byl to padouch. Zároveň se o ně staral a svým způsobem je i miloval. To byl ten důvod, proč jsem z něj měla smíšené pocity. On byl očividně nemocný a myslel si, že ta děvčata se s ním měla líp. Neviděl nebo nechtěl vidět, že jim ubližuje.

katerina6763
10.09.2022 5 z 5

Neotřelý námět na příběh, který je vyprávěn až po ukončení utrpení dívek, které prožily dlouhé období v izolaci, o jejich (nemožnosti) návratu do skutečného života. Tím, že se celé drama odkrývalo až formou vyprávění jedné dívky přeživší celé utrpení, získal dle mého pohledu román zajímavý náboj, který mě nutil číst celou knihu téměř od začátku do konce během dvou dnů.

dominika2585
10.09.2022 4 z 5

Originální příběh, dosud jsem nic podobného nečetla. Děsivý příběh se odkrývá spolu s výpovědí jedné z unesených dívek. Jednu hvězdu dávám dolů za konec. Policie se celou knihu snaží zjistit co jim Maya během své výpovědí tají, avšak ve finále mi to jako nějaké velké tajemství nepřišlo a žádný wow efekt se nedostavil. Zajímá mě co se bude dít v dalších dílech.

Majulle
29.08.2022 5 z 5

Od začátku do konce napínavý a hlavně jedinečný příběh, skvělá byla ta originalita a hlavně to že jsem nikdy nic podobného nečetla Takže určitě budete stejně nadšení jako já když si knihu přečtete

veronika4001
27.08.2022 4 z 5

Je to jiné. Příběh má svoji zajímavost. U zrodu stála myšlenka to vytvořit temně nápadité a přelít to do rituální zvrhlosti "hodného", lítého a zároveň krutého maniaka, jehož vášeň pro krásu, citlivost detailu a jistou poetičnost začínala tetováním několika druhy motýlů. Dívky/ženy postupující vpřed, slabé a ochočené. V dění je vražedná láska Zahradníka a vznikající díla jakoby s vetknutým pohybem motýlích křídel, která byla centrálním výjevem. Líbí se mi rozkolísaný a pestrý život hlavní hrdinky a způsob, jakým líčí slabiny věznitele, ostatních dívek a dalších osob. Příběh ačkoliv ponurý je barvitě vylíčen, ale chybí mi tam ten rozběh příběhu a dynamika, a zároveň soucítění s hlavní hrdinkou, ačkoliv její život je smutný. Samotný nápad příběh takhle postavit je ovšem skvělý a za něj tleskám.

Scatnach
23.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha, rozhodně mohu doporučit. Vyprávění zprostředkované jednou z obětí, které se pomalu rozplétá je napínavé a vtáhne vás do děje. Rozhodně jedna z knih, kterou si budu chtít přečíst vícekrát.

Annkag
12.08.2022 5 z 5

Úpřimne?Nevědela jsem co si mám o knize ze začátku myslet.Avšak čím jsem se dostávala hlouběji do děje tým to bylo děsivější a děsivější.Bylo to jakoby jsem snídala s Hanibalem Lectrem a rozebírala bahnité aroma močálů.Těžko depresivní prostředí vězení děvčat se zvláštným tetováním,novým jménem,nechudným osudem a smutným až moc blízkým koncem,který má však trvat věčně.
Děsivě realistické na rozhraní zlého snu ze kterého se ne a ne vzbudit.

Havrdak
10.08.2022 3 z 5

Zajímavě koncipovaná kniha. Bohužel ve mně nedokázala vyvolat pocit napětí a závěr (týkající se Sophie) mi přišel už přetažený za vlasy…

Dejnau
10.08.2022 5 z 5

Knihu jsem měla vypůjčenou, ale jelikož jsem také ,,sběratel”, tak určitě zakoupím a přečtu někdy zase znovu. Nemyslím si, že je to nereálné. Dnešní doba je jiná, zvláštní a někdy zvrácená. Za mě od začátku do konce super:)

psychologie horory thrillery pro ženy

Dot Hutchison
americká